
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_33
.doc1.3. Рівняння. Кути. Трикутники
УРОК № 33
Тема. Види кутів. Вимірювання кутів.
Мета: ознайомити учнів з одиницею виміру кутів, із будовою транспортира і правилами користування ним; ознайомити учнів із змістом аксіоми вимірювання кутів; сформувати вміння вимірювати кути і будувати кути заданої градусної міри та розв'язувати задачі на використання аксіоми вимірювання кутів.
Обладнання: демонстраційний транспортир, таблиця-схема «Кути. Вимірювання кутів».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
На якому з рисунків (рис. 37) півпрямі мають спільний початок (виходять із однієї точки)?
-
На якому з рисунків (рис. 38) півпряма ОА проходить між сторонами кута?
-
Задача-жарт. Стьопа Смєкалкін і ПетрикТяплятгін вимірювали довжину одного і того ж самого відрізка, у Стьопи вийшло 20 одиниць, а в Петрика — 2 одиниці. Чи може таке бути? Якщо так, то якими одиницями могли вимірювати довжину відрізка хлопці?
-
Знайти довжину відрізка NM, якщо AN = 10 см, MB = 13 см, АВ = 19 см (рис.39).
-
На рис. 40 подану шкалу часу від 0 до 25 днів. Яка з точок відповідає 15 дням?
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Ви вже знаєте, що деякі геометричні фігури можна вимірювати. Відрізок можна виміряти у сантиметрах, дециметрах, метрах тощо, знайшовши число, яке показує, скільки разів вміщується на цьому відрізку одиничний. Це число називається довжиною відрізка й дозволяє з'ясувати, який відрізок довший, а також розв'язувати задачі на знаходження довжин відрізків без безпосереднього їх вимірювання. Ви також знаєте, що для кутів, як для геометричних фігур, можна з'ясувати, чи рівні вони. Тому закономірно виникають запитання: а чи можна кути вимірювати чи є «одиничний кут», який допоможе це зробити? за допомогою якого інструмента можна вимірювати кути? а також чи є властивість, що допоможе знаходити величину кута, не вимірюючи його? На ці запитання ми сьогодні і знайдемо відповіді.
III. Формування нових знань
Оскільки традиційно оволодіння навичками користування транспортиром потребує певного часу, то можна на цьому уроці викласти частину змісту п. 12 — тільки поняття розгорнутого кута, одиниці вимірювання кутів, транспортира і аксіому (властивість вимірювання кутів).
Зміст матеріалу уроку можна подати за планом:
-
Поняття розгорнутого кута.
-
Одиниця вимірювання кутів, їх позначення.
-
Як користуватися транспортиром при: а) вимірюванні кутів; б) побудові кутів.
-
Порівняння кутів за градусною мірою.
-
Властивість вимірювання кутів.
1-2. Викладається за текстом підручника.
В зошитах учні роблять короткі записи і рисунки (рис. 41).
AOB
розгорнутий,
бо промені ОА
і
ОВ
утворюють
пряму.
Кути вимірюються в градусах (1º).
Розгорнутий
АОВ
=
180°.
3. Коли мова піде про вимірювання кутів за допомогою транспортира, слід домогтися від учнів усвідомлення основних понять: центр транспортира, лінійка, шкала транспортира, щоб спиратись на це під час пояснення.
Слід також розглянути більше, ніж у підручнику прикладів на вимірювання кутів (змінюючи їх положення і вигляд).
Також бажано, щоб учитель показав, як будувати кут заданої градусної міри і домогтися засвоєння цього питання учнями на рівні алгоритма.
4. Перш ніж сформувати властивість вимірювання кутів, учитель може запропонувати учням виконати практичну роботу.
-
Побудуйте
АОВ градусної міри: а) 60°; б) 90°; в) 120°.
-
Проведіть будь-який промінь ОС між сторонами побудованого кута і визначте градусну міру утворених кутів. Що ви помітили? Висновок (записи в зошитах і на дошці) (рис. 42)
Промінь
ОС
проходить
між сторонами
АОВ.
АОВ
=
АОС
+
ВОС
IV. Закріплення матеріалу
Розв'язування вправ за підручником
№ 315 (Тільки визначити градусну міру кута.)
№ 315 (Тільки визначити градусну міру кута.)
№ 319, 322. Під час оформлення записів до цих задач бажано вказувати, який промінь проходить між сторонами даного кута, і записувати відповідну рівність.
V. Підсумок уроку
Запитання № 311 (1-4).
VI. Домашнє завдання
п. 12, № 311 (1-4) - усно, № 316; 318; 323.