
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_18
.doc1.2. Додавання і віднімання натуральних чисел. Вирази
УРОК №18
Тема. Додавання натуральних чисел.
Мета: повторити і систематизувати знання учнів про правила додавання натуральних чисел; відпрацювати навички додавання багатоцифрових натуральних чисел і використання додавання натуральних чисел до розв'язання задач.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань учнів.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Число 105 збільшити на 45.
-
Яке число більше за 90 на 80?
-
Число 59 на 11 менше другого числа. Чому дорівнює друге число?
II. Повторення і систематизація знань учнів
Запитання до класу
-
Відомо, що число а збільшили на число b. Отримали число с. Якою дією можна знайти результат с?
-
Відомо, що число с на b більше від числа а. Як знайти число с, якщо а і b відомі?
-
Число а на b одиниць менше від числа с. Як знайти с, якщо а і b відомі? [Зрозуміло, що на всі запитання відповідь одна: а + b = с]
-
Отже, в яких випадках виконується додавання чисел а і b?
-
Нехай а + b = с. Як називаються числа а і b при цьому? Як називається число с?
-
Чи може сума двох чисел дорівнювати одному з доданків?
Після отримання відповідей на запитання вчитель на дошці, а учні в зошитах роблять запис:
а + b = с а, b — доданки, а + b, с — сума.
а + 0 = а
0 + 0 = 0
Далі вчитель нагадує правило додавання багатоцифрових чисел та його застосування для додавання величин (у зошитах учні запишуть приклади 1 і 2, які вчитель розбирає біля дошки).
Приклад 1 |
|
|
|
Приклад 2 |
|
або |
|
III. Відпрацювання навичок
Усні вправи
-
Знайдіть значення суми чисел: 1) 14 і 16; 2) 70 і 85; 3) 92 і 3000.
-
Наталка і Миколка розв'язували задачі. Миколка розв'язав 26 задач, а Наталка на 6 задач більше. Скільки задач розв'язала Наталка? Скільки задач розв'язали Наталка і Миколка разом?
-
Виразіть: 1) у сантиметрах — 76 м 34 см; 2) у метрах — 16 км 527 м; 3) у секундах — 5 хв 15 с; 4) у місяцях — 3 роки 5 міс.
Письмові вправи
На цьому уроці бажано запропонувати різноманітні завдання на додавання натуральних чисел як обов'язкового рівня (№ 179 (1, 3, 5)), так і достатнього (№ 185, 187, 194 (1, 3, 5, 7)), і підвищеного рівня № 196, 198.
Додатково
Логічні вправи. Встановити пропущені числа, слова чи малюнки.
-
а) А С Т Р О Ї Д А VIII
математик ?
[IX]
б) Розгадайте анаграму і знайдіть зайве слово:
мюйд, туф, тіколь, адоб
[дюйм, фут, лікоть; доба — зайве слово]
IV. Домашнє завдання
п. 7, №№ 180 (1-3); 182; 188; 195 (1,4, 5); 197 (а).