 
        
        Плани-конспекти математика 5 клас / urok_31
.doc1.3. Рівняння. Кути. Трикутники
УРОК № 31
Тема. Кут. Позначення кутів.
Мета: формувати поняття «кут», «вершина», «сторони кута», «бісектриса кута», знайомство з позначенням кутів; формувати в учнів вміння будувати кут; розрізняти кути на готових рисунках і позначати кути різними способами.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця-схема «Кути. Вимірювання кутів».
Хід уроку
I .
Актуалізація опорних знань
.
Актуалізація опорних знань
Усні вправи
- 
Назвіть усі промені, які ви бачите на рис. 23. Назвіть пари променів, що мають спільний початок. 
- 
Я  кі
	з променів на рис.
	24 перетинають
	промені АВ
	і
	АС? кі
	з променів на рис.
	24 перетинають
	промені АВ
	і
	АС?
- 
Чому дорівнює довжина однієї ланки ламаної, яка складається з 16 рівних ланок і має довжину 90 см? 
- 
Щоб зробити огорожу для свого городу квадратної форми, Оленка відрізала 4 шматки дроту. Як перевірити, що ці 4 шматки підійдуть дівчинці (будуть рівними)? 
II. Формування нових знань
План викладу навчального матеріалу
- 
Поняття кута 
- 
Елементи кута 
- 
Позначення кутів 
- 
Поняття променя, що проходить між сторонами кута 
- 
Поняття рівних кутів 
- 
Поняття бісектриси кута 
1-3. Пояснення вчитель супроводжує побудовою кута і в зошитах, і на дошці, учні роблять такі записи.
П ромені
ВА
і
ВС
виходять
з точки В.
ромені
ВА
і
ВС
виходять
з точки В.
Тоді ABC — кут, ВА і ВС — сторони, В — вершина кута.
Кут
позначається 
 CBA
або
CBA
або
 ABC,
або
ABC,
або
 В.
В.
(Бажано літеру В виділити контрастним кольором.)
Н а
закріплення цього матеріалу усно
виконуються вправи.
а
закріплення цього матеріалу усно
виконуються вправи.
1) Яке з позначень кута на рис. 26 є правильним?
a)
 DBC;
б)
DBC;
б)
 CDB;
в)
CDB;
в)
 BCD;
г)
BCD;
г)
 C.
C.
2) Яка з фігур на рис. 27 зайва?

4. Поняття променя, що проходить між сторонами кута
 Поняття променя, що проходить між сторонами кута не дається строго (як у 7 класі), але бажано пояснити учням, що повинно виконуватися 2 умови: промінь виходить з вершини кута, проходить між сторонами, тобто будь-який відрізок з кінцями на сторонах кута буде перетнутий цим променем.
На закріплення поняття усно виконуються вправи.
На якому з рисунків промінь не проходить між сторонами кута АСВ?
(рис. 28)

5-6. На закріплення поняття рівних кутів і бісектриси кута — практичне завдання. Вчитель заздалегідь готує паперові моделі кутів (рис. 29).

Завдання 1. Як на моделі кута 1) побудувати бісектрису кута? [Перегнути так, щоб утворились два кути, що суміщаються, лінія перегину — бісектриса.]
Завдання 2. Як кут 2) розділити на 4 рівних частини? [Перегнути так, як у завданні 1, а потім утворений ще раз так само перегнути.]
Завдання 3. На моделі 3) проведено 2 промені так, що, перегнувши кути по цих променях, отримаємо 3 кути, що співпадають у разі накладання. Чи можна промені, позначені на моделі, назвати бісектрисами даного кута? Чому? Чи є вони бісектрисами якихось інших кутів?
III. Закріплення матеріалу
Далі за підручником розв'язуємо задачі.
- 
№№ 297; 299; 301— на закріплення нового матеріалу; 
- 
№№ 307; 308; 293 - на повторення. 
Додатково: логічна вправа. Назвіть пропущене число і рисунок.
- 
	 3   6 9  9 9 
IV. Підсумок уроку
Відповідаючи на запитання № 296, учні ще раз називають основні поняття, розглянуті на уроці.
V. Домашнє завдання
п. 11, № 296 (усно); 298; 300; 302.
	
		 
		
