 
        
        Плани-конспекти математика 5 клас / urok_78
.doc2.1. Звичайні дроби
УРОК 78
Тема. Звичайні дроби й дії з ними.
Мета: підготувати учнів до виконання тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: узагальнення і корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Щоб перевірити засвоєння попереднього блоку теми, учні виконують тестові завдання.
Варіант 1
- 
Виділіть цілу частину кожного з неправильних дробів  , , , , і
	з'ясуйте, яке з наведених чисел дорівнює
	сумі знайдених цілих частин: і
	з'ясуйте, яке з наведених чисел дорівнює
	сумі знайдених цілих частин:
1) 6; 2) 7; 3) 8; 4) 10.
- 
Яке з наведених чисел дорівнює сумі коренів рівнянь  = 4 і = 4 і = 3? = 3?
1) 20; 2) 25; 3) 35; 4) 10.
- 
Яка з поданих рівностей неправильна? 
1) 5 =
= 
 ;
2) 3
;
2) 3 – 2
– 2 = 1
= 1 ;
3) 7
;
3) 7 + 2
+ 2 = 9
= 9 ;
4) 1 –
;
4) 1 – 
 =
= 
 .
.
- 
Яка з поданих сум найбільша? 1) 5  + 1 + 1 ;
	2) 1 ;
	2) 1 + 2 + 2 + 3 + 3 ;
	3) ;
	3) + + + + ;
	 4) 6 ;
	 4) 6 + + . .
Варіант 2
- 
Виділіть цілу частину кожного з неправильних дробів  , , , , і встановіть, яке з поданих чисел
	дорівнює сумі цілих частин: і встановіть, яке з поданих чисел
	дорівнює сумі цілих частин:
1) 12; 2) 11; 3) 10; 4) 9.
- 
Яке з наведених чисел дорівнює сумі коренів рівнянь  = 20 і = 20 і = 5? = 5?
1) 82; 2) 85; 3) 130; 4) 7.
- 
Яка з поданих нерівностей неправильна? 
1) 7 =
= 
 ;
2) 7
;
2) 7 –
5
–
5 = 2
= 2 ;
3) 4
;
3) 4 + 3
+ 3 = 8
= 8 ;
4) 4 – 1
;
4) 4 – 1 = 2
= 2 .
.
- 
Який з наведених прикладів має найбільше значення? 
1) 3 + 5; 2) 3
+ 5; 2) 3 + 4
+ 4 ;
3)
;
3) 
 +
+ 
 +
+ 
 ;
4) 8
;
4) 8 –
– 
 .
.
II. Узагальнення і корекція знань
 Оскільки основна мета уроку— підготовка до тематичної контрольної роботи, основна частина уроку присвячена розв'язанню задач, які умовно можна поділити на такі групи:
- 
Правильні й неправильні дроби; мішані числа. 
- 
Задачі на порівняння дробів. 
- 
Додавання і віднімання дробових чисел. 
- 
Знаходження дробу від числа і числа за його дробом. 
Завдання 1
1) Знайдіть найменший неправильний дріб зі знаменником 4; 24.
2) Запишіть найбільший правильний дріб зі знаменником 5; 13; 65.
3*)
Порівняйте дроби: 
 і
і 
 ;
;
 і
і 
 ;
;
 і
і 
 ;
;
 і
і 
 .
.
4) Чи
правильна нерівність 2 >
>
 ;
1
;
1 < 12 : 5 < 2
< 12 : 5 < 2 ?
Чому?
?
Чому?
Завдання 2
1) Виконайте дії:
а) 
 +
+ 
 +
+ 
 ;
б)
;
б) 
 +
+ 
 –
– 
 ;
в) 7
;
в) 7 + 1
+ 1 ;
г) 11 – 3
;
г) 11 – 3 ;
;
д) 5 + 1
+ 1 – 2
– 2 ;
 є) 7
;
 є) 7 + 10
+ 10 – 15
– 15 .
.
2) Заповніть клітини магічних квадратів (рис. 124).
- 
		Сума 5 Сума 3  1 3  2   1  2  3 1  2 1 1) 2) 3) 
Рис. 124
3) Урок
триває 
 год, а перерва
год, а перерва 
 год.
Скільки триває навчальний день, якщо
було 6 уроків?
год.
Скільки триває навчальний день, якщо
було 6 уроків? 
Завдання 3
- 
Площа території України 603 700 км2. На степову зону припадає  усієї площі. Знайдіть площу степової
		зони України. усієї площі. Знайдіть площу степової
		зони України.
- 
Цукрові буряки містять (за масою)  частин цукру. Скільки треба взяти
		буряків, щоб одержати: а) 120 ц; б) 100 ц
		цукру? частин цукру. Скільки треба взяти
		буряків, щоб одержати: а) 120 ц; б) 100 ц
		цукру?
- 
У парку 300 дерев, з них  становлять дуби і становлять дуби і — берези. Решта дерев хвойні. Скільки
		листяних і скільки хвойних дерев у
		парку? Чи може кількість хвойних дерев
		становити — берези. Решта дерев хвойні. Скільки
		листяних і скільки хвойних дерев у
		парку? Чи може кількість хвойних дерев
		становити усієї кількості дерев? Чому? усієї кількості дерев? Чому?
Додаткове завдання
Відомо,
що дріб 
 правильний, причому b
—
натуральне
число. Яких значень може набувати b?
правильний, причому b
—
натуральне
число. Яких значень може набувати b?
IV. Підсумок уроку Тестові запитання до класу
- 
Знайдіть приклад дробу. 
- 
Назвіть його чисельник і знаменник. 
- 
На що вказує знаменник? 
- 
На що вказує чисельник? 
- 
Чи правильний (неправильний) цей дріб? Чому? 
- 
Назвіть дріб із таким самим знаменником, але більшим за даний дріб. 
- 
Як додати дроби з однаковими знаменниками? 
- 
Як відняти дроби з однаковими знаменниками? 
- 
10. Як виконуються дії додавання і віднімання мішаних чисел? 
V. Домашнє завдання
Повт. п. 22-26, у робочих зошитах — тематичне оцінювання п. 6 (с. 72).
	
		 
		
