
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_114
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 9. Перпендикулярні і паралельні прямі.
Координатна площина
Урок № 114
Тема. Перпендикулярні прямі
Мета: закріпити знання учнів про поняття перпендикулярних прямих та їх властивості; відпрацювати навички розпізнавати та будувати перпендикулярні прямі за допомогою косинця та застосовувати ці навички під час розв'язування завдань творчого характеру (на просторову уяву); повторити властивість вимірювання кутів, розв'язання задач та складання рівнянь.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання Математичний диктант
Варіант 1 [2]
-
Прямі АС i MР при перетині утворюють прямі кути. Як називаються прямі АС і МР? [Накресліть дві перпендикулярні прямі МК і EC, що перетинаються вт. О, запишіть, чому дорівнює кут МОЕ.]
-
Перпендикулярні прямі АВ i CM перетинаються вт. К. Запишіть, чому дорівнює кут АКМ. [Прямі МС та ЕК утворюють при перетині прямі кути. Як називають прямі МС і ЕК?]
-
Запишіть, використовуючи позначку (символ): прямі AB тa CM [MK та ОВ] перпендикулярні.
-
Накресліть дві перпендикулярні прямі АС і ВМ, що перетинаються в т. К. Запишіть, чому дорівнює кут АКВ. [Перпендикулярні прямі АС і ВО перетинаються вт. М. Запишіть, чому дорівнює АМО.]
-
Проведіть пряму ВС [XY], позначте на ній [поза нею] точку А й про ведіть через цю точку пряму, перпендикулярну до прямої ВС [XY].
III. Відтворення знань
Під час перевірки результатів виконання математичного диктанту учні повторюють:
-
означення та властивість кутів при перетині перпендикулярних прямих;
-
позначення перпендикулярних прямих;
-
алгоритм побудови прямої, перпендикулярної до даної, що проходить через точку на / поза даною прямою.
IV. Відпрацювання навичок
Якщо базові знання і вміння засвоєні учнями добре, на цьому уроці пропонуємо завдання більш високого рівня складності на застосування означених вище моментів.
-
Накресліть кут ВОК, градусна міра якого: а) 64°; б) 153°. Позначте на промені ОК точку С і проведіть через неї прямі, перпендикулярні прямим ОК i ОВ.
-
Накресліть чотирикутник ABCD так, що
1)
АВ
ВС; 2)
АВ
ВС, AB
AD;
3)
AB
BC;
AD
DC.
-
Накресліть дві прямі, що перетинаються. Позначте точку М, що не лежить на цих прямих. Проведіть перпендикуляри з точки М на дані прямі.
-
Н
а рисунку прямі АВ і CD перпендикулярні, прямі MN і KL перпендикулярні також.
DOM = 60°. Знайдіть величини кутів КОС, CON, МОС.
-
На рисунку AB
CD, MN
KL, кут АОК на 30° більший від кута КОС. Знайдіть величини кутів АОК, КОС, КОВ.
Додаткові вправи
-
Знайдіть значення виразу
.
-
У клітці сидять фазани і кролики. У них 19 голів і 62 ноги. Скільки фазанів і скільки кроликів у клітці?
V. Підсумки уроку
На
дошці накреслено прямокутник ABCD.
Учитель
витирає його, зберігши вершини А,
В і
С. Як
відновити
прямокутник ABCD?
VI. Домашнє завдання
-
На рисунку AB
CD, MN
KL, кут КОС вдвічі менший від кута АОК. Знайдіть величини кутів КОС, CON, МОС.
-
Накресліть кут MON, градусна міра якого: 1) 56°; 2) 142°. Позначте на промені ОМ точку А і проведіть через неї прямі, перпендикулярні прямим ОМ і ON.
-
Накресліть чотирикутник EKPF так, що:
1)
EF
FP;
2)
EF
FP;
EF
EK;
3)
EK
KP;
EF
FP.
-
Сума трьох послідовних цілих чисел – 12. Знайдіть ці числа.