Плани-конспекти математика 6 клас / urok_118
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 9. Перпендикулярні і паралельні прямі.
Координатна площина
Урок № 118
Тема. Координатна площина
Мета: закріпити знання змісту основних понять теми; виробити вміння будувати точки із заданими координатами та розв'язувати задачі, що передбачають застосування цих умінь.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
-
Перевіряємо так: на дошці записати тільки координати точок (можна додати «зайві», які передбачають можливі помилки учнів), а учні повинні написати поруч із координатою позначку точки (наприклад, на дошці записано ...(-1; 2), а учень вписує B i т. д.)
№ 2 і № 3 є задачами на повторення, тому перевіряємо розв'язання так: відповідь та називаємо властивість, використану під час розв'язування.
-
Для фронтальної перевірки засвоєння теоретичних фактів, пропонуємо учням виконати
Математичний диктант
Варіант 1[2]
-
Скільки чисел треба вказати, щоб задати положення точки на координатній площині? [Як називаються числа, що задають положення точки на координатній прямій?]
-
Як називається перше [друге] з чисел, що задають положення точки на координатній площині?
-
Запишіть позначення точки Р [С], якщо її абсциса дорівнює 0, а ордината 5 [абсциса 5, а ордината 0].
-
Чому дорівнює ордината [абсциса] точки A(-1;-4) [M(-2;-3)]?
-
У лівій чи правій [верхній чи нижній] частині координатної площини розташована точка X(6; -3) [А(7; -4)]?
III. Відтворення знань
Під час перевірки результатів виконання математичного диктанту учні демонструють свої знання, що їх здобули на попередньому уроці та під час вивчення теорії вдома.
IV. Мотивація навчальної діяльності
У
читель.
Ви вже знаєте, як визначити координати
точки на координатній площині (див.
рис). Тепер поставимо обернену задачу:
як за даними координатами визначити
положення точки на координатній площині.
Визначення координат точки
-
З т. А перпендикуляр до перетину з Ох; маємо: хА — абсциса т. А.
-
З т. А перпендикуляр до перетину з Оу; маємо: уА — ордината т. А.
Точка А (має координати) (хА; уА).
V. Доповнення знань
Задача. Нехай треба знайти положення т. А(4;3) (побудувати т. А(4;3)).
Для цього:
а) відшукаємо на осі Ох точку, що має координату 4, і проведемо через неї пряму, що перпендикулярна до Ох;
б) відшукаємо на осі Оу точку, що має координату 3, і проведемо через неї пряму, перпендикулярну осі Оу.
Точка перетину побудованих перпендикулярних до осей прямих — шукана т. А.
Зауважимо, що, користуючись розміткою (клітинки в зошиті, міліметровий папір), прямі, перпендикулярні до осей, можна проводити «подумки», в уяві.
VI. Закріплення знань. Вдосконалення вмінь
Всю частину уроку, то залишилась, присвячуємо виробленню вмінь:
а) будувати точки із заданими координатами (використовуючи вивчені властивості координат точок у координатній площині);
б) продовжуємо роботу з вироблення вмінь визначати координати точки за готовими рисунками;
в) розв'язуванню пошукових задач (вчимося спостерігати і робити висновки).
Письмові вправи
-
Побудуйте систему координат, взявши одиничний відрізок завдовжки 1см, і позначте точки А(2; 1), В(-1;-3), С(0; -2), D(5; 0), M(-5; 1), N(3; -5).
Бажано де завдання виконувати так: спочатку за координатами встановити місце знаходження точки (координатна чверть або координатна вісь), а потім вже будувати точки.
-
Побудуйте точку A(-3; 5) і точку В, координатами якої є числа, проти лежні відповідним координатам точки А. Проведіть відрізок АВ. Як розташований початок координат відносно відрізка АВ?
-
На координатній площині побудуйте кілька точок, кожна з яких має рівні абсцису и ординату. Чи лежать ці точки на одній прямій?
-
Н
а
координатній площині накресліть
чотирикутник KLMN,
якщо
К(2;
-3),
L(2;
4),
M(-2;
4),
N(-2;
-3). Яким
є цей чотирикутник? Ви
значте
довжину його сторін (в одиничних
відрізках) та обчисліть його периметр. -
Побудуйте на координатній площині точки A(5; 0), B(4; 3), C(3.4), D(0; 5), E(-3; 4), K(-4; 3), L(-5; 0), M(-4, -3), N(-3; -4), Q(0; -5), Р(3; -4), S(4; -3) та коло з центром у т. О з радіусом 5 одиничних відрізків. Переконайтеся, що побудовані точки лежать на цьому колі.
Додаткові вправи
-
Які координати мають вершини трикутника ABC (див. рис)?
За рисунком знайдіть точки перетину сторони АС з віссю Ох; сторони ВС з віссю Оу.
-
На 5 кг борошна дістали 2,25 кг припіку хліба. Скільки відсотків становить припік від маси борошна? від маси хліба?
VII. Підсумки уроку
Як побудувати точку за відомими координатами?
На якому з рисунків правильно зображено точку М(-1; 2)?

VIII. Домашнє завдання
-
Побудуйте систему координат, взявши одиничний відрізок 2 см, і по значте точки: А(4; -1), В(-4; -1), С(5; -3), D(5; 2), М(-2; 0), N(0; 4).
-
Побудуйте точку С(-4; -1) і точку D, координати якої дорівнюють модулям відповідних координат точки С.
-
На координатній площині накресліть трикутник KLM, якщо К(-3;-1); L(1; -1); M(0; 3).
-
У радгоспі з 5 000 га землі картоплею засаджено 30 % площі,
решти
засіяно
кормовими культурами, а решта — зерновими
культурами. Визначте площу під зерновими.
