
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_71
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 6. Раціональні числа. Порівняння, додавання і віднімання раціональних чисел
Урок № 71
Тема. Порівняння раціональних чисел.
Мета: на основі спостережень і попереднього досвіду учнів вивести правило порівняння будь-яких двох раціональних чисел та виробити вміння використовувати його для порівняння раціональних чисел і розв'язування вправ, що передбачають порівняння раціональних чисел.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
На думку автора, щоб заощадити час, треба перевірити лише № 3, 4, 5 (особливо звертаємо увагу на використання властивостей множення і додавання для спрощення обчислень у № 5). Все інше перевіряємо, зібравши зошити учнів.
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
|
а) |
|
б) |
|
в) |
|
-
Назвіть числа, протилежні до чисел: 15; -3; -38; 0; a; c+d.
-
Знайдіть модулі чисел: 13; -8; -615; 0; а, якщо а — додатне, b, якщо b — від'ємне.
-
Розв'яжіть рівняння: |х| = 3; |t| = 0,4; |у| =
; |u| = 0.
-
Поставте замість * знак «>» або «<», щоб запис був правильним:
35* 0,35;
35,1* 35,01;
*
;
2,7
*
2
.
III. Застосування знань
-
Порівняння чисел за допомогою координатної прямої
Задача.
Позначте
на координатній прямій числа 2; 5; 7;
4.
Порівняйте числа: а) 2 і 5; б) 2 і 7
;
в)
2 і 4. З'ясуйте за допомогою координатної
прямої, як розташоване число 2 по
відношенню до кожного з інших чисел.
Бачимо,
що 2 зліва від 5; 2 зліва від 7,
2
зліва від 4.
Згадаймо,
що в 5 класі під час вивчення теми
порівняння натуральних чисел ми
говорили, що на координатному промені
менше число завжди лежить ліворуч, а
більше — навпаки — праворуч. Взагалі,
на координатній прямій більше з двох
чисел лежить праворуч, а менше —
ліворуч.
Приклад. Порівняйте числа a, b, c, d, зображені на рисунку (запишіть у порядку зростання).
Розв'язання. b < c < a < d, оскільки зліва направо числа йдуть саме в такому порядку.
-
Правило порівняння раціональних чисел Звернемось до координатної прямої.
Ми бачимо, що всі додатні числа лежать справа від 0, а всі від'ємні числа зліва від 0, отже:
-
додатне число більше за 0; від'ємне число менше за 0;
-
будь-яке додатне число більше за будь-яке від'ємне число.
Наприклад, 3 > 0; -3 < 0; -3 < 3; 3 > -3.
Якщо ж обидва числа (а і b) від'ємні (див. рис), то
ліворуч буде те число, яке далі за інше від 0, а отже:
3) з двох від'ємних чисел більшим є те, в якого модуль менший.
Наприклад, -3,7 > -7,3, оскільки |-3,7| = 3,7; 3,7 < 7,3, оскільки |-7,3| = 7,3.
-
Висновок. Раціональні числа можна порівнювати як за допомогою координатної прямої, так і за допомогою правил порівняння. У першому випадку: більше те число, яке лежить праворуч.
У другому випадку:
а) додатне > від'ємного; б) додатне > 0; в) від'ємне < 0; г) з двох від'ємних більшим є те, в якого модуль менший.
Питання символічного запису цих правил не розв'язуються однозначно і спосіб його розв'язання залежить від підготовки учнів.
IV. Засвоєння вмінь
Оскільки багато часу на цьому уроці витрачено на пояснення нового матеріалу, часу на різноманітні за змістом і рівнем вправи не вистачить. Тому головна мета — гарно відпрацювати застосування правил порівняння раціональних чисел на стандартних вправах.
Усні вправи
-
Прочитайте нерівності. Чи є вони правильними?
а) 0 < 3; б) 0 > -5; в) -7 < 0; г) -3 > 2; д) -7 < 1; е) -2 < -5; ж) -5 < -3.
-
Відомо, що а < b < с. Який з рисунків відповідає цій умові? 1)
2)
3)
4)
Письмові вправи
-
Поставте замість * знак «>» або «<», щоб утворилась правильна нерівність:
а) 8,9 * 9,2; б) -240 * 3,2; в) 4,5 * -800; г) -5,5 * -7,2; д) -96,9 * -90,3;
є) -100 *
0;
ж)
-1000 * 0;
з)
*
;
з)
*
.
-
Розташуйте у порядку зростання такі числа:
1) -4; 3; -2; 1; 0; -1; 2; -3; 4; 2) -5,4; 4,3; -3,2; 2,1; -1,2; 2,3; -3,4.
-
Яке з чисел -5; -1
; 8; 0; -5,3 найбільше? найменше? В якого з них найбільший модуль? найменший модуль?
-
Заповніть таблицю. Для цього в кожну клітинку впишіть число, яке задовольняє обидві умови:
-
Число
Більше за -3
Менше
за 7
Більше за 0
Менше за 0
Більше за -1, але менше за 1
Додатне
Від'ємне
-
Відомо, що х i у — додатні числа, а т і п — від'ємні. Порівняйте: а) 0 та n; б) у та 0; в) –х та 0; г) 0 та -m; д) х та т; е) n та х; ж) –т та п; з) –х та у; к) |т| та т; л) -|m| та m; м) х та |х|; н) x та |-х|.
Додатково. Вправи на повторення
-
Які числа мають модуль, що дорівнює 2; 1,7; 5
; 0; 1; -(-4)?
-
Визначте координати точок В, С і Д якщо A(т) (див. рис).
-
Знайдіть невідомий член пропорції: а) 3,5 : x = 0,8 : 2,4; б) 6,8 : 2,5 = х : 1,5.
V. Підсумок уроку
Запитання до класу
-
Яке число більше:
-
додатне чи від'ємне;
-
додатне чи 0;
-
від'ємне чи 0;
-
а чи b, якщо а і b — від'ємні і |а| > |b|?
Відомо, що а < 0; b > 0; c > b. Назвіть числа в порядку їх розташування на координатній прямій зліва направо.
VI. Домашнє завдання
-
Поставте замість * знак «>» або «<» так, щоб утворилася правильна нерівність:
а) -3542 *
-2763;
б)
-65,43 * -65,39;
в)
-
*
-0,7;
г)
-1,16
*
;
д)
-
*
-
;
е)
-0,8
*
.
-
Розташуйте числа 2,8; 0,5; 0; -1; -1,1; 0,1 та -1,6: а) у порядку зростання; б) у порядку спадання.
-
Обчисліть
.
-
Знайдіть невідомий член пропорції
: 3,1 = х : 9,3.