Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Скачиваний:
19
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
289.79 Кб
Скачать

ІІ. Звичайні дроби Тема 3. Множення і ділення звичайних дробів.

Урок № 26

Тема. Множення звичайних дробів

Мета: на основі сформованих на попередньому уроці знань і вироб­лених умінь виконувати множення звичайних дробів; сформувати уяв­лення і виробити відповідні вміння виконувати множення натурального числа на звичайний дріб та множення мішаних чисел.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

 На перерві перевіряються зошити «слабких» учнів (наявність домашнього завдання можуть допомогти вчителеві перевірити чергові). На уроці — фронтально (2 учні працюють на відкидних дошках).

Математичний диктант

Варіант 1

Варіант 2

1. Виконайте множення:

1) ; 2) ; 3) ; 4) .

2. Знайдіть добуток:

1) ; 2) .

1. Виконайте множення:

1) ; 2) ; 3) ; 4) .

2. Знайдіть добуток:

1) ; 2) .

II. Актуалізація опорних знань

Повторення знань, пов'язаних із множенням звичайних дробів, відбувається під час перевірки і аналізу помилок, яких припусти­лися учні під час виконання завдань математичного диктанту. Тому перед викладенням навчального матеріалу цього уроку слід зосередити увагу учнів на:

  • перетворенні мішаного числа у неправильний дріб;

  • натурального числа у неправильний дріб.

Усні вправи

  1. Знайдіть серед записаних чисел зайве: ; ; ; .

  2. Серед чисел, що записані нижче, знайдіть пари рівних:

; ; ; ; ; 1; ; .

  1. Перетворіть у неправильний дріб числа: ; ; 1; 2; а.

III. Засвоєння знань учнів

 Після виконання усних вправ на повторення (див. вище) майже всі учні готові до сприйняття матеріалу. Бо твердження «мішане число можна записати звичайним дробом» і «натуральне число можна записати звичайним дробом» вже не викликають сумнівів, тому залишається завершити логічний ланцюжок висловом:

Щоб помножити натуральне число / мішане число на звичайний дріб, треба перетворити натуральне число / мішане число у неправиль­ний дріб, а потім виконувати множення звичайних дробів (конспект 14).

Але ж після виконання кількох прикладів «сильні» учні можуть помітити (на це треба їх націлити), а якщо вони не впораються, допо­могти їм «побачити», що: .

Щоб помножити дріб на натуральне число, треба його чисельник помножити на це число, а знаменник залишити без змін.

Краще, якщо результати міркувань будуть записані учнями у вигляді конспекту № 15.

Конспект 15

Особливі випадки множення дробів

1. Множення мішаних чисел

 Перетворіть мішане число у непра­вильний дріб і виконайте множення звичайних дробів.

2. Множення звичайного дробу на нату­ральне число с

Приклад

а) ;

б) .

Приклад

а) ;

б) ; в) ;

IV. Формування вмінь

І рівень

Усні вправи

Виконайте множення: а) ; ; ; б) ; ; ;

в) ; ; ; г) ; ; .

ІІ, III рівні

Письмові вправи

  1. Обчисліть: а) ; б) ; в) ; г) .

  2. Обчисліть: а) ; б) .

  3. Обчисліть: а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) ;

ж) ; з) ; и) ; к) .

  1. Спростіть вираз: а) ; б) ; в) .

  2. Розв'яжіть рівняння .

  3. Обчисліть: а) ; б) .

  4. Обчисліть: а) ; б) .

  5. Обчисліть добуток: а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) .

  6. Обчисліть значення виразів: а) ; б) ; в) .

  7. Обчисліть значення виразів: а) ; б) .

  8. Обчисліть значення виразів: а) ; б) .

Додаткові завдання

  1. 1 кг пряників коштує грн. Скільки коштують кг; 2кг; кг пряників?

  2. За формулою s = vt знайдіть s, якщо:

a) v = км/год, t = год; б) v = м/хв; t = хв.

  1. Знайдіть масу металевої деталі, якщо її об'єм дм, а маса 1 дм3 цього металу кг.

  2. Два велосипедисти виїхали одночасно з одного й того самого міста в одному напрямку. Швидкість одного з них км/год, а іншого — у рази більша. Яка відстань буде між ними через год?

  3. З першого поля, площа якого га, зібрали з 1 га по ц пшениці, а з другого поля, площа якого у рази більша за площу першого поля, зібрали по ц пшениці з 1 га. Скільки всього центнерів пшениці зібрали з цих двох полів?

V. Підсумки уроку

  • Як помножити два звичайні дроби?

  • Як помножити натуральне число на звичайний дріб?

  • Як помножити мішане число на будь-яке число?

VI. Домашнє завдання

  1. Обчисліть (усно): а) ; б) ; в) ; г) .

  2. Обчисліть: а) ; б) ; в) ; г) ; д) .

  3. Розв'яжіть рівняння .

  4. Знайдіть добуток суми чисел і та їх різниці.

  5. Обчисліть: а) ; б) .

  6. Поле площею 240 га засіяли горохом і гречкою, причому горохом засіяли 0,4 площі поля. Скільки гектарів поля засіяли гречкою?

  7. Обчисліть добутки:

а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) .

  1. Обчисліть значення виразів:

а) ; б) ; в) ; г) .

  1. Спростіть вираз: а) ; б) ; в) ; г) .

  2. На скільки площа квадрата зі стороною м більша за площу квадрата зі стороною м?

4

С.П.Бабенко. Уроки математики 6 клас

Соседние файлы в папке Плани-конспекти математика 6 клас