 
        
        Плани-конспекти математика 6 клас / urok_90
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 7. Множення і ділення раціональних чисел
Урок № 90
Тема. Розподільна властивість множення
Мета: повторити розглянуті в 5 класі способи запису та застосування розподільної властивості множення та поширити її на множення раціональних чисел.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Вибірково перевіряємо зошити.
Усні вправи (фронтально)
- 
Обчисліть: 
а)
 +
+ ;
б)
;
б)
 -
- 
 ;
в)
2
;
в)
2 - 1
- 1 ;
г)
3
;
г)
3 + 1
+ 1 ;
д)
;
д)
 ·
· 
 ;
є)
;
є)
 ·
· 
 ;
;
ж) 4 · 5;
з)
4
· 5;
з)
4 · 10;
к)
· 10;
к)
 :
: 
 ;
л)
;
л)
 :
: 
 ;
м)
0
:
4
;
м)
0
:
4 ;
н) 1
: 1
;
н) 1
: 1 .
.
- 
Назвіть коефіцієнт виразів: 3ху; -у; -1,2а; -  b·3c;
	m;
	-2abc
	· b·3c;
	m;
	-2abc
	· b. b.
- 
Чому дорівнює добуток усіх цілих чисел від -299 до 300 включно? 
- 
Не обчислюючи, порівняйте добутки: 
-33 · 50 та -11 · 150; -45 · 13 та -26 · 22.
II. Актуалізація опорних знань
- 
Як обчислити найзручнішим способом значення виразу: 
а) 39 ·
10 + 10 ·
21; б) 45 : 13,5 - 45 ·
12,5; в) 4 · 5?
· 5?
- 
Серед поданих виразів знайдіть пари рівних: 
а) 5а + 3а; б) 5 · (а + b); в) 3а – а; г) 8а; д) 2а; є) 5а + 5b; ж) 15а2; з) 5а - 3а.
- 
Назвіть доданки в сумі -3 + a – 5m – 12 · (-3). 
III. Систематизація та узагальнення знань
 Після виконання завдання 1 та завдання 2 учні «здогадуються», що мова на уроці піде про використання розподільної властивості множення (учні повинні мати уявлення про цю властивість і способи її використання з 5 класу) для множення раціональних чисел. Тому завданням учителя є не стільки пояснення нового матеріалу, скільки узагальнення та систематизація знань учнів з цього питання. Аналогічно до розглянутого питання «Сполучна і переставна властивості множення» ми працюємо над тим, щоб учні усвідомили, що:
- 
розподільна властивість використовується для будь-яких раціональних чисел; 
- 
розподільна властивість використовується в прямому (розкриття дужок) і зворотному (винесення спільного множника за дужки) порядку; 
- 
розподільна властивість множення використовується як для спрощення обчислень, так і для спрощення виразів (зведення подібних доданків). Щоб учні мали такі систематизовані уявлення про розподільну властивість множення та її застосування, можна супроводити пояснення записами у вигляді конспекту 34, які учні дублюють у робочих зошитах: 
| 
 | Конспект 34 | 
| Розподільна властивість множення | |
| 1. Розкриття дужок: a(b + c) = ab + ас. 2. Винесення спільного множника за дужки: ab + ас = а(b + с) | Приклад 1. а) -5(а + 0,3) = (-5) · а + (-5) · 0,3 = = -5а + (-1,5) = -5a – 1,5; б)
			-
			4      =
			(-4) · 9
			+
			
			 2. а) 4 · (-3) + 4 · 7 = 4 · (-3 + 7) = 4 · 4 = 16; б) 5х – 4х = х(5 – 4) = х · 1 = х. | 
IV. Вдосконалення вмінь, відпрацювання навичок
 Оскільки на вивчення теми програмою відводиться 3 години, автор вважає доцільним розділити навчальний матеріал на дві частини: на цьому уроці займаємося обчисленнями (робота із числовими виразами), на наступному — робота з буквеними виразами; на третьому — узагальнюємо матеріал, пишемо самостійну роботу.
Усні вправи
- 
Обчисліть: а) 21 · 3 - 31 · 3; б) 27 · 25 - 17 · 2,5; в) 25 · (-9) + 5 · (-9); 
г) 54 ·
(-8) + 54 ·
9; д) 25 ·
90 +25 ·
(-86); е)
+3 · 3;
ж)
-3
· 3;
ж)
-3 · (-9).
· (-9).
- 
Прочитайте вираз, використовуючи слова «сума», «добуток»: 
-3 · 2 + 3 · 7; -0,3 · 0,2 + 0,1 · (-0,7); -3,4 - 5,4.
Письмові вправи
Обчисліть:
- 
а) 54 · 4 - 14 · 54; б) -17 · 25 - 5 · (- 17); в) 2,7 · 19 - 3,7 · 19; 
г) 91 · 31 – 32 · 91 + 91; д) 1,4 · 1,9 – 3,2 · 1,4 – 1,4 · 8,7;
є)
-5 ·
· 
 -
- 
 ·
· 
 ;
ж)
;
ж)
 ·
· 
 -
- 
 ·
· 
 -
- 
 ·
· 
 .
.
- 
а) 6 ·  ;
	б) ;
	б) ·
	(-63); в) 12
	· ·
	(-63); в) 12
	· . .
- 
Винесіть за дужки спільний множник і виконайте дії: а) 15 · 19 + 30 · 3; б) 90 · 7 – 60 · 8; в) 50 · 17 + 25 · 3. 
- 
Обчисліть, використовуючи розподільну властивість множення: а) -23 · (- 99); б) 98 · (-11); в) 999 · (- 17). 
- 
Обчисліть раціонально: 
а) 78 · 62 + 13 · 78 - 75 · 68; б) 54 · 36 - 42 · 54 + 6 · 74;
в) 478 · 27 + 28 · 478 - 678 · 55; г) 4,8 · 6,5 - 8,5 · 6,8 + 2 · 4,8.
 Завдання 1. Особливу увагу звертаємо на те, що, перш ніж виносити спільний множник за дужки, треба зрозуміти, які доданки записані (тобто відпрацьовуємо поняття «алгебраїчна сума»).
 Завдання 2. Знову в дужках маємо алгебраїчну суму, а тому враховуємо це під час множення.
Наприклад
а)
6
· 
 =
6
·
=
6
· 
 =
6
·
=
6
· 
 +
6
·
+
6
· 
 =
2
+
(-3)
= -1  і
т.
д.
=
2
+
(-3)
= -1  і
т.
д.
Завдання 3. Вправа є підготовчою для вироблення уявлення про спільний множник як найбільший спільний дільник доданків.
Завдання 4. Вчимося використовувати прийоми швидкої лічби — подаємо один з доданків як алгебраїчну суму розрядної одиниці та числа ±1.
Завдання 5. Послідовне кількаразове використання розподільної властивості.
V. Підсумок уроку
Ще раз нагадуємо учням (після розв'язування № 4 та № 5 це дуже наочно), що використання розподільної властивості множення дозволяє в багатьох випадках досить складні дії робити усно.
VI. Домашнє завдання
- 
Поставте замість зірочки знак «<» або «>»так, щоб утворилась правильна нерівність: 
а) -7,2 · (-15) * 100; б) 100 · (- 3) * 300; в) 0,2 · (-14) * -2,5.
- 
Обчисліть раціонально: 
а) 36 · 28 + 36 · 39 - 67 · 46; б) 3,4 · 4,5 - 3,4 · 10,6 + 6,1 · 4,4.
- 
Виконайте дії: 
а)
 · (-6);
б)
· (-6);
б)
 .
.
Додаткова вправа
Як обчислити усно: 11 · 99; (-11) · (-273); 99 · (-273)?
	
		 
		

 · 9
			=
			· 9
			= 
			 =
			= · 9
			= -36
			+ (-3) = -39.
			· 9
			= -36
			+ (-3) = -39.