
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_67
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 6. Раціональні числа. Порівняння, додавання і віднімання раціональних чисел
Урок № 67
Тема. Протилежні числа.
Мета: сформувати уявлення про зміст поняття «протилежні числа»; навчити знаходити й записувати число, протилежне до даного, розв'язувати рівняння, що передбачають застосування поняття числа, протилежного до даного.
Тип уроку: засвоєння вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
-
Запишіть число «мінус три» [«мінус п'ять»]. Як воно називається?
-
Число розташоване на відстані 4 одиниці [3 одиниці] вправо [вліво] від нуля. Запишіть це число.
-
Запишіть від'ємне [додатне] число, розташоване на відстані 8 [6] оди ниць від нуля.
-
Запишіть число, яке не є ані від'ємним, ані додатним. [Запишіть від'ємне число, розташоване на відстані 7 одиниць від нуля.]
-
Запишіть додатне число, розташоване на відстані 7 одиниць від 0. [Напишіть число, яке є і не від'ємним, і не додатним.]
-
Женя задумав від'ємне [додатне] число, а Вітя додатне [від'ємне]. Число якого хлопчика лежить на координатній прямій вліво [вправо]?
-
Побудуйте на координатній прямій точки A(-3) і В(3) [С(4) і D(-4)]. Як вони розташовані відносно початку?
II. Актуалізація опорних знань
Під час перевірки якості виконання завдань математичного диктанту (відбувається одразу після проведення математичного диктанту) повторюємо зміст таких понять, як:
-
додатні і від'ємні числа;
-
координатна пряма; одиничний відрізок, координата точки на координатній прямій, а також здійснюємо пропедевтику нової теми (завдання № 7).
III. Формування знань
Взагалі поняття «протилежні числа» не є складними для завдання. Єдиним складним моментом є усвідомлення того, що знак «-» може стояти як перед числом, так і перед числовим або навіть буквеним виразом замість слова «число, протилежне до...». Тому найбільше зусиль потребує відпрацювання саме цього моменту.
План викладення теми
-
Уявлення про числа, розташовані по різні боки від нуля на однаковій відстані від нього.
-
Означення протилежних чисел. Приклади протилежних чисел.
-
Число 0 протилежне самому собі.
-
Як записати на мові математики, що ми шукаємо число, протилежне даному.
IV. Закріплення знань. Вироблення вмінь
Усні вправи
-
Серед записаних чисел знайдіть пари протилежних:
-100; 0,5;
-;
;
0,25; -
;
-
;
;
0.
-
Прочитайте вирази, використовуючи вислів «число, протилежне до...»
-2;
-(-2);
-а;
-(а
+
b);
-(-а);
;
;
-3а.
Письмові вправи
-
Знайдіть числа, протилежні числам:
-276; 124;
-321; 62; 9; -1; 1; -7,8; -9; 0,5;
-;
4
;
-3
;
,
зробивши
записи у вигляді рівностей. (Наприклад:
-(-276)
= 276 і т. ін.)
-
Поставте замість * таке число, щоб утворилась правильна рівність:
а) -(-80) = *; б) 3,5 = -*; в) -(-247) = *; г) 3,2 = -*;
д)
;
е)
.
-
Знайдіть значення виразу: а) -т, якщо т = -8; -16; -13;
б) k,
якщо -к
= 27; -35; 7,1; -6,9; 80; -90;
;
-
;
3
;
в)
-(-с),
якщо с
= 41; -3,6;
0;
-2;
.
-
Розв'яжіть рівняння: а) – х = 7; б) – у = - 12; в) – а =
; г) +3,4 = - 12.
Завдання 5 є дуже важливим для усвідомлення означення модуля числа:
-
Яким числом є -х, якщо х: а) від'ємне; б) нуль; в) додатне.
-
Заповніть порожні клітинки в таблиці і відмітьте на координатній прямій точки, що мають своїми координатами числа таблиці:
-
x
3
5
0
-6
-x
4
-2
-1
-
* Одного разу Вітя Верхоглядкін упродовж цілої години намагався відшукати два протилежних числа, які були б обидва від'ємні, але без успіху. Чому?
Додаткові вправи
-
Знайдіть числа, які на координатній прямій знаходяться на відстані: а) 6 одиниць від числа -9; б) 10 одиниць від числа -4; в) 100 одиниць від числа 0. (Спробуйте розв'язати цю задачу, не використовуючи побудови точок.)
V. Підсумки уроку
Запитання до класу
-
Які числа називають протилежними?
-
Число b протилежне до а. Яке число протилежне до числа а?
-
Яке число протилежне самому собі?
-
Чи існує число, що має два протилежних до нього числа?
IV. Домашнє завдання
Задача 1. Які числа, протилежні до чисел:
124;
-124;
3;
-
;
0,6;
-2,85;
-1;
0?
Задача 2. Запишіть усі натуральні числа а, менші від 5, та числа, що їм протилежні.
Задача 3. Знайдіть значення виразу:
а) т,
якщо m
=
;
-2,5;
0; б) -с,
якщо с
= 2
;
-3,75;
0.
Задача 4. У фермерському господарстві на поливних землях збирали з гектара 60,8 ц пшениці. Заміна старого сорту пшениці новим дає збільшення врожаю у 25 %. Скільки тепер пшениці збирають у господарстві з 23 га поливного поля?