
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_29
.docІІ. Звичайні дроби Тема 3. Множення і ділення звичайних дробів.
Урок № 29
Тема. Задачі на множення дробів
Мета: закріпити знання алгоритму знаходження дробу (відсотків) від числа та відпрацювати навички виконання завдань, що передбачають множення дробових чисел.
Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Індивідуальні завдання
-
Кільком учням можна запропонувати розв'язати домашні задачі біля дошки (умову заздалегідь записати на дошці).
-
Фронтальна робота
1)
Знайдіть:
;
;
;
;
;
від
120 см3.
2) Знайдіть: 1 %; 5; 10; 35; 108; 110; 160; 200 від 800 г. Порівняйте здобуті відповіді з 800 г.
3) У саду
40 дерев.
Серед них є яблуні й груші. Скільки в
саду яблунь, якщо: а) яблунь
усіх дерев; б) груш
усіх дерев; в) яблуні становлять 20
% усіх
дерев; г) груші становлять 40
% усіх
дерев?
4)
Виконайте дії:
;
;
;
.
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
-
Як знайти дріб від числа? Наведіть приклад. Складіть задачу.
-
Як знайти відсотки від числа? Наведіть приклад. Складіть задачу.
Слід звернути увагу учнів на те, що дріб / відсоток від числа можна взяти будь-який. Але в задачах, якщо мова йде про частину цілого, дріб (сума дробів), на який ділиться число, не перевищує 1 (100 %).
III. Відпрацювання навичок
На уроці слід звернути увагу на розв'язування саме таких задач, в яких розглядається частина від цілого, що зводиться до 1.
-
Екскаватор вирив траншею завдовжки 150 м за 3 дні. За перший день він вирив 40 % траншеї, а за другий —
тієї частини, що залишилася. Скільки метрів траншеї вирив екскаватор за третій день?
-
Велосипедист за першу годину подолав 40 % дистанції, а за другу — 70% решти дистанції. Скільки відсотків дистанції проїхав велосипедист за ці 2 год?
-
Автотуристи проїхали 520 км за 4 дні. За перший день вони проїхали
, за другий —
усього шляху, а за третій — на 40 км менше, ніж за четвертий. Скільки кілометрів проїхали автотуристи за четвертий день?
Додаткові задачі
-
Один кран наповнює ванну за 15 хв, а другий — за 12 хв. Чи наповниться ванна за
хв спільної роботи кранів?
-
Збільшіть число 100 на 20 %, а одержане при цьому число зменшіть на 20 %.
Бажано показати учням два способи розв'язування цих задач.
1-й спосіб У поіменованих величинах |
2-й спосіб У дробах |
Вантажний автомобіль проїхав 240 км за 4 год. Який шлях проїде за цей час легковий автомобіль, швидкість якого становить 120 % швидкості вантажного автомобіля? 1) 150 · 0,4 = 60 (м) — за 1-й день; 2) 150 — 60 = 90 (м) — залишиться після 1-го дня; 3)
90
·
4) 90 – 50 = 40 (м) — за 3-й день. Відповідь. 40 м |
Уся траншея 100 % = 1. 1) 100 % - 40 % = 60 % — залишок після 1-го дня; 2)
3)
4)
Відповідь. 40 м |
IV. Підсумки уроку Самостійна робота
Варіант 1
-
а) Обчисліть:
;
;
;
. б) Спростіть вираз
.
в)
Обчисліть
.
-
Розв'яжіть задачі:
а) 1 кг
печива коштує
грн. Скільки коштуватиме
кг;
кг, 200 г
цього печива?
б) Турист
подолав за три дні 32
км.
За перший день він пройшов 37,5
%
шляху, за другий день
остачі. Скільки кілометрів шляху подолав
турист за 3
дні?
Варіант 2
-
а) Обчисліть:
;
;
;
. б) Спростіть вираз:
.
в)
Обчисліть
.
-
Розв'яжіть задачі:
а) Яку
відстань подолає потяг зі швидкістю 75
км/год
за
год? за
год?
за 2 год
36 хв?
б) За
три дні виплатили 480
грн.
За перший день 12,5
% цієї
суми, за
другий день —
остачі. Скільки грошей витратили за
третій день?
V. Домашнє завдання
-
Довжина кімнати 6 м, її ширина становить 75 % довжини, а висота —
ширини. Знайдіть масу повітря в цій кімнаті, якщо 1 м3 повітря має масу 1,29кг.
-
До магазину завезли 1,2 т картоплі. За перший день продали 0,2 усієї картоплі, а за другий —
остачі. Скільки кілограмів картоплі продали за другий день?
-
Зменшіть число 200 на 10%, а одержане при цьому число збільште на 10%.
-
Задача. Спочатку пройшли 30 % усього шляху, а потім 20 % остачі.
-
Скільки відсотків шляху залишилося пройти?