
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_69
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 6. Раціональні числа. Порівняння, додавання і віднімання раціональних чисел
Урок № 69
Тема. Модуль раціонального числа.
Мета: сформувати уявлення учнів про геометричний зміст поняття «модуль числа»; виробити вміння читати, записувати вирази, що містять модуль, а також знаходити значення виразів, що містять числа під знаком модуля.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Усні вправи
-
Обчисліть
а)
: 8
б)
:
· 17
· 3
· 2
: 3
?
?
-
Натуральним, цілим чи дробовим числом є -5, 1254567,
,
, -3, 5?
-
Знайдіть значення виразу -7·(-7), - (+9), - (13), 0, -(-1),
.
Під час фронтального виконання усних вправ біля дошки працюють 3 учні, які розв'язують домашні задачі № 2,3 (а, б) (умови вправ записано на дошці заздалегідь)
II. Актуалізація опорних знань
Задача.
Знайдіть
відстань від початку відліку до точок
координатної прямої А(-4),
В(4),
С(2),
Е
,
D(2,5),
О(0)
Додаткові завдання
-
Чи може шукана відстань бути від'ємним числом, нулем?
-
Як пов'язана шукана відстань з координатами точки? Чи може відстань від початку відліку до заданої точки дорівнювати координаті цієї точки?
-
Чи зажди відстань від початку відліку до даної точки дорівнює координаті точки? У яких випадках — ні?
II. Формування нових знань
Звичайно, що в 6 класі ще зарано давати строге означення модуля і вводити поняття «геометричний зміст модуля» Але попри все, на інтуїтивному рівні зміст цих понять ми вводимо і вимагаємо від учнів їх засвоєння Поняття модуля в 6 класі якраз вводимо, виходячи з геометричних міркувань, а потім уже на прикладах з'ясовуємо, що:
а) модуль додатного числа є це саме число,
б) модуль нуля є нуль (це ж саме число),
в) модуль від'ємного числа є число, протилежне до даного числа.
Важливо також, виходячи з геометричних міркувань і поняття «протилежні числа», підкреслити, що:
а) модуль даного числа — це єдине число, але,
б) однаковий модуль мають 2 протилежних числа.
У результаті всіх пояснень учителя на дошці і в зошитах можуть бути зроблені записи (конспект 30)
|
Конспект 30 |
Модуль числа |
|
1. Модуль числа а —це відстань від початку координат до точки Л(а) 2. Позначають |-21, |31, \а | 3. Властивості: 1) |0| = 0, 2) | а | = а, якщо а додатне, 3) | а | = -а, якщо а від'ємне, 4) якщо | х | = а, де а — додатне число, то х = а або х = -а |
Приклад 1.
2. | х | = 3, тому х = 3 або х = -3 3. Обчисліть значення виразу: |
0 | +
|
IV. Застосування знань. Формування вмінь
Усні вправи
-
Прочитайте вирази | -8 |,
, | 2 + 3 |, | 1,5 – 0,7 |.
-
Чи правильна рівність? | 3 | = 3,
, -| -2 | = -2, | а | = 5.
-
Знайдіть значення виразів, записаних у п. 1.
-
Які числа мають модуль, що дорівнює 0; 2; -2?
Письмові вправи
Задача 1. Знайдіть модулі кожного з чисел:
81; 1,3;
-5,2;
;
;
;
-52;
0.
Запишіть відповідні рівності.
Задача 2. Знайдіть значення виразу |х|, якщо х дорівнює:
а) -12,3;
б) -66; в) 83; г) -;
д) 3
;
е) -6
.
Задача
3.
Знайдіть відстань (в одиничних відрізках)
від початку координат до кожної з
точок; А(3,7);
В(-7,8);
С(-100);
D(315,6);
E(0);
К;
F
.
Запишіть відповідні рівності.
Задача 4. Знайдіть значення виразу:
а) |-8| - |-5|; б) |-10| · |-15|; в) |240| : |-80|; г) |-7100| + |-290|;
д) |-2,3| + |3,7|; е) |-4,7| - |-1,9|; ж) |28,52| : |-2,3|; з) |0,1| · |-10|;
к)
;
л)
;
м)
;
н)
;
о) 3 · |1,5| + 4; п) 24 : |16| + 3,5.
Задача 5. Знайдіть:
а)
від'ємне число, модуль якого дорівнює
25;
;
7,4;
б) додатне
число, модуль якого дорівнює 12; 1;
;
3,2;
в) додатні
і від'ємні числа, модуль яких дорівнює
8; 5;
19,2;
0.
Задача 6. Розв'яжіть рівняння: а) | х | = 6; б) | х | = 8; в) | х | = 0.
Задача 7. Чи існують такі значення х, для яких:
а) х <| х |; б) х >| х |; в) х = | х |?
Задача 8. Ігровий момент.
Учитель. Я задумав два протилежних числа. Поставте тільки одне запитання, щоб дізнатись ці два числа.
V. Підсумки уроку
Запитання до класу
-
Що називають модулем числа?
-
Як позначають модуль числа?
-
Як знайти модуль додатного числа або 0?
-
Як знайти модуль від'ємного числа?
-
Чи може модуль якого-небудь числа бути від'ємним числом?
-
Якими є модулі двох протилежних чисел?
VI. Домашнє завдання
Задача
1. Позначте
на координатній прямій числа, модулі
яких дорівнюють 3, 8, 1, 35, 5.
Задача 2. Обчисліть.
а) 2,5 ·
|-12| - 5, б) |-8| · |-4| - |-56| : 7, в) 8 + 5 · |-0,7|, г)
13 – 14 ·
.
Задача
3. Розв’яжіть
рівняння а) –у = -8,75, б) -р =
.
Задача
4. Площа
першого поля становить
площі другого поля Чому дорівнює площа
другого поля, якщо площа першою поля
12,6 га?