
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_22
.docІІ. Звичайні дроби Тема 2. Додавання і віднімання дробових чисел.
Урок № 22
Тема. Задачі і рівняння на додавання і віднімання дробів. Порівняння дробів. Основна властивість дробу.
Мета: підготовити учнів до виконання тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Урок є підсумковим з теми «Порівняння, додавання і віднімання дробових чисел», тому вчитель, враховуючи особливості кожного класу, звертає увагу лише на ті завдання, що можуть бути складними для учнів цього класу.
II. Повторення і систематизація знань
Бліцтест
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1. Яка з наведених рівностей є неправильною?
1)
3)
2. Який
із дробів після скорочення дорівнює
1)
3. Знайдіть неправильну нерівність:
1)
3)
4. Яке
з поданих чисел є коренем рівняння
1)
|
1. Яка з наведених рівностей є неправильною?
1)
3)
2. Знайдіть нескоротні дроби.
1)
3. Яка з поданих нерівностей неправильна?
1)
3)
4.
Знайдіть корені рівняння:
1)
|
Після виконання завдань класом результати обговорюються, що дає змогу, по-перше, повторити основні поняття, алгоритми і способи дій, що використовуються під час розв'язування найтиповіших завдань теми; по-друге —під керівництвом учителя учні самі виділяють основні питання теми, які будуть відбиті у завданнях тематичної контрольної роботи:
— основна властивість дробу, скорочення дробів;
— зведення дробів до нового знаменника, скорочення дробів;
— додавання і віднімання дробових чисел з різним знаменниками.
III. Відтворення, вдосконалення і корекція вмінь
1. Для того, щоб урок підготовки до контрольної роботи був більш ефективним, слід роботу організувати так, щоб якомога більше учнів продемонстрували свої знання і вміння з основних питань теми: тоді вчитель матиме змогу скоригувати там, де потрібно, знання і вміння учнів.
Бажано також, щоб усі учні були залучені до самостійного виконання завдань уроку. Тому роботу учнів можна організувати так: кожне з запропонованих завдань обговорюється, потім два учні (приблизно одного рівня знань) одночасно виконують це завдання на відкидних дошках. Після виконання роботи звіряються, перевіряються на наявність помилок; коментуються (під час підготовки до уроку вчителю слід намітити приблизні «пари учнів»; можна організувати змагання між рядами учнів тощо).
-
Оскільки основним питанням розділу є додавання і віднімання дробових чисел, то всі інші завдання (на скорочення і порівняння дробів) можна пропонувати як додаткові запитання.
-
Підбір завдань учитель виконує на свій смак (наприклад, можна, якщо клас не дуже «сильний», продублювати завдання тематичної контрольної роботи). Можна запропонувати завдання трьох типів: на обчислення; розв'язування рівнянь; розв'язування задач.
Завдання 1. Обчисліть. Якщо можна, використайте відповідні властивості додавання і віднімання:
1)
;
2)
;
3)
;
4)
;
5)
;
6)
;
7)
;
8)
;
9)
;
10)
.
Додаткові запитання (до відповідей) такі:
-
Назвіть доповнення здобутого дробу до 1.
-
Назвіть дріб, що більший відданого:
а) з таким самим знаменником;
б) з таким самим чисельником;
в) зі знаменником, що на 1 більше здобутого дробу.
-
Чи є дріб скоротним? Якщо так, скоротіть.
Завдання 2
Усні вправи
Розв'яжіть
рівняння: 1)
;
2)
;
3)
;
4)
;
5)
;
6)
.
Письмові вправи
Розв'яжіть
рівняння: 1)
;
2)
;
3)
;
4)
.
Можна як додаток до цього завдання дати завдання на спрощення виразів.
Спростіть вираз і знайдіть його значення:
1)
при х
=
;
;
0; 2)
при х
=
;
;
3)
при х
=
;
;
4)
при х
=
;
.
Завдання 3. Розв'яжіть задачу.
-
Сума трьох чисел
. Перше число
, друге число більше від першого на
. Знайдіть третє число.
-
Поле було зорано трьома трактористами. Перший зорав
поля, другий —
поля. Яку частину поля зорав третій тракторист? Який з трактористів зорав найбільшу частину поля?
-
До магазину привезли
т овочів: буряка, моркви та цибулі. Буряка й моркви разом
т, моркви й цибулі
т. Скільки тонн буряка, моркви й цибулі окремо було привезено до магазину?
-
Басейн наповнюється водою через першу трубу за 4 год, а через другу — за 6 год. Яку частину басейну залишиться заповнити після спільної роботи обох труб протягом 1 години?
IV. Підсумки уроку
Головним підсумком уроку є виконання (або невиконання) учнями завдань (для наочності можна під час уроку не оцінювати, а просто відмічати на дошці (або заготовити на додатковій дошці) прізвища учнів, що були біля дошки й відмітити (впорався «+» чи не впорався «—» із завданням на: 1) додавання і віднімання; 2) порівняння; 3) скорочення дробів)).
V. Домашнє завдання
-
Знайдіть значення х, при якому рівність
є правильною.
-
Порівняйте дроби: а)
і
; б) 0,04 і
.
-
Виконайте дії: а)
; б)
; в)
.
-
Розв'яжіть рівняння: а)
; б)
.
-
Одна сторона трикутника дорівнює
см, друга — на
см довша за першу, а третя — на
см коротша за другу. Знайдіть периметр трикутника.
-
Знайдіть корінь рівняння
.
-
Туристи були в дорозі 3 год. За першу годину вони пройшли 35 %, а за другу —
всього шляху. Яку частину шляху пройшли туристи за третю годину?
-
Басейн наповнюється водою через першу трубу за 4 год, а через другу — за 6 год. Яку частину басейну залишиться заповнити після спільної роботи обох труб протягом 1 години?