
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_75
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 6. Раціональні числа. Порівняння, додавання і віднімання раціональних чисел
Урок № 75
Тема. Властивості додавання раціональних чисел.
Мета: повторити зміст переставної та сполучної властивостей додавання та відпрацювати застосування цих законів додавання в комплексі із вивченими правилами додавання раціональних чисел.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
-
Фронтальна робота із сигнальними картками
1) Заповніть пропуски в реченнях:
а) Щоб додати -2 та -3, треба ... їх модулі та перед результатом поставити знак ...
б) Щоб додати -2 та 3, треба ... їх модулі та перед результатом поставити знак ...
в) Щоб додати 2 та (-3), треба ... їх модулі та перед результатом поставити знак...
2) Обчисліть суму:
-
а)
7 +3,
б)
,
в)
+1+
,
7 + (-3),
,
-1+
,
-7 + 3,
,
+1+
,
-7 + (-3);
;
-1+
.
3) Замініть пропуск відповідними знаками доданків, щоб рівності стали правильними:
а) ... 0,6 + ... 0,8 = 1,4; б) ... 0,6 + ... 0,8 = 0,2;
в) ... 0,6 + ... 0,8 = -0,2; г) ... 0,6 + ... 0,8 = -1,4.
-
Індивідуальна робота з картками
«Слабкі» учні працюють з картками-підказками; «сильні» виконують завдання більш високого рівня складності.
Картки-підказки для «слабких» учнів
При додаванні двох чисел з різними знаками, треба: 1) Знайти модулі чисел, які додаються; 2) від більшого модуля відняти менший модуль; 3) перед здобутою різницею поставити знак того числа, в якого модуль більший. Наприклад: -20 + (+15) = -(|-20| + |+15|) = -(20 - 15) = -15 |-20| > |+15| Так само виконайте додавання чисел, заповнивши пропуски. a) -30 + 17 = ... (|…| - |…|) = …(... - …) = -|-30| ... |+17| б) -27 + 43 = ...(|...| - |...|) = ... (... - ...) = ...|-27| ... |43| в) -3,5 + 2,7 = ...(|...| - |...|) = ... (... - ...) = -|-3,5| ... |2,7| |
К-1 |
||||||||
Знайдіть значення а + b при даних значеннях а та b (див. таблицю). |
||||||||
|
а |
5,14 |
|
5,71 |
|
|
-5,033 |
|
|
b |
|
|
-5,71 |
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
К-2 Виконайте додавання:
а)
6,892
+
д)
2,9 +
|
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
- Які властивості додавання ви використаєте, щоб знайти значення виразу?
327 + 1024; 13 + 15 + 7 + 5; 12 + 47 + 8 + 13; 16 + 15 + 14.
- Чому дорівнює сума?
0
+ 253; 1+
0; -2 + 2; -3 + (-7); -3 + 2; 12 + (-10).
III. Засвоєння знань
-
Знайдіть значення сум та порівняйте їх:
а) -7 + (-8) та -8 + (-7); б) 5 + (-9) та -9 + 5.
-
Знайдіть значення сум та порівняйте їх:
а) (-5 + 3) + (-9) та -5 + (3 + (-9)) та (-5 + (-9)) + 3.
Висновок 1. Переставна і сполучна властивості додавання виконуються для будь-яких раціональних чисел. Окрім того, властивості 0 при додаванні раціональних чисел виконуються також.
-
Обчисліть найзручнішим способом:
а) -2 + (+10) + 2 + (-13);
б) +7 + (-18) + (-12) + 13;
в) -7 + (-18) + (+12) + (-5) + 9.
Розв'язання
а) Ми бачимо, що в сумі є два протилежні доданки: -2 і 2. Використовуючи властивості додавання, маємо:
-2 + (+10) + 2 + (-13) = (-2 + 2) + (10 + (-13)) =
= 0 +10 + (-13) = 10 + (-13) = - (13 - 10) = -3.
б) Ми бачимо, що протилежних чисел у сумі немає, але є такі, що мають однакові знаки, тому:
7 + (-18) + (-12) + 13 = (7 + 13) + (-18 + (-12)) = 20 + (-30) = - (30-20) = -10.
в) -7 + (-18) + (+12) + (-5) + 9 = (-7 + (-18) + (-5)) + (12 + 9) = = -30 + 21 = -(30 - 21) = -9.
Ми бачимо, що ані протилежних доданків, ані таких, що дають у сумі кругле число, у цій сумі немає, але можна додати окремо додатні числа і окремо від'ємні.
Висновок 2. Властивості додавання використовують для спрощення обчислень.
IV. Застосування умінь
Усні вправи
-
Знайдіть серед доданків протилежні й обчисліть суму:
а)
-3 + (-9) + 13 + 9 + (+3); б)-7,5 +
;
в)
2,43+(-0,25) +
; г)
-0,45 + (+0,27) +
.
-
Яке число треба поставити замість *, щоб утворилась правильна рівність?
а) -12 + * = -30; б) * + 13 = 0; в) * + 14 = 20;
г) * + (-14) = 0; д) * + 10 + (-12) = 0; є) -15 + * + (+15) = 14.
Письмові вправи
-
Знайдіть суму чисел:
а) -12 + (+15) + (-6) + (+12); б) 16 + (-20) + (+14) + (-10);
в) 13 + (-9) + (-17) + (+19); г) -54 + (-0,7) + (+0,56) + (-1,71);
д)
+0,75 + (-2,9) + (-1,05) + (-0,75); є)
;
ж) 3,46 + (-2,63) + (-209,8) + (+24,7).
-
Знайдіть значення суми а + b + с найбільш зручним способом при таких значеннях букв:
-
а
b
с
-4,73
-101,2
5,73
-8,75
Додаткові вправи
-
На інкубаційній станції вивід молодняка становив: за яйценосними породами курей — 81 %, за м'ясними породами курей —75 %, качок — 66 %; гусей — 61 %, індичок — 74 % від числа яєць, покладених на інкубацію. Побудуйте стовпчасту діаграму виводу молодняка птиці за інкубації яєць.
-
Три трактористи зорали 132,4 га землі, причому перший з них зорав у 1,1 раза більше за другого, а третій — у 1,1 раза менше від другого. Яку площу зорав кожний тракторист.
-
Розставте у квадратиках (на рис.) дев'ять чисел з наступних ділянок -5; -4; -3; -1; 0; 1; 2; 3; 4; 5 так, щоб сума чисел, які лежать в одному ряду, дорівнювала нулю.
-
Знайдіть числове значення виразу:
а)
при х
= -6; -2; -1; 0; 1; 2.
б) 2 - |х| + 5 + (-х) при х = -5; -4; -3; 0; 3; 4.
V. Підсумки уроку
-
Дано вираз: -17,5 + (-23) + 17
+ (-45) + 28.
-
Який порядок дій ви вважаєте найзручнішим?
а)
1) -17,5 + (-23) + (-45). 2) 17
+ 28;
б)
1) -17,5 + (-23); 2) 17+
(-45) + 28;
в)
1) -17,5 + 17;
2) -23 + (-45) + 28.
VI. Домашнє завдання
-
Обчисліть суму найзручнішим способом:
а) (-13) + (-15) + (+9) + (-17); б) (-4,7) + (+0,6) + (-0,9) + (+1,8);
в)
(+20) + (-14) + (-13) + (+7); г)
+
+
+
;
д)
9,27 +
+
(-7,27); е)
+
6,8 +
;
ж) (-8,72) + (15,37) + 13,63 + 8,72; з) -21,23 + 7,81 + 0 + (-28,77);
к)
0,75 +
+
(-5,7) +
.
-
Задача. Визначте довжину ріки Урал, якщо її несудохідна ділянка становить
, а судохідна 0,25 всієї довжини ріки і довжина першої ділянки більша за довжину другої на 1 200 км.
-
Розв'яжіть рівняння
х -
х = 0,51.