 
        
        Плани-конспекти математика 6 клас / urok_111
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 8. Рівняння. Розв’язування рівнянь з однією змінною
Урок № 111
Тема. Рівняння та їх властивості. Розв'язування задач за допомогою рівнянь
Мета: діагностика рівня засвоєння знань та вмінь, передбачених програмою з названої теми.
Тип уроку: перевірка і корекція знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
(Перевіряємо готовність до уроку, збираємо робочі зошити на перевірку; оголошуємо умову та вимоги до виконання завдань тематичної контрольної роботи; критерії оцінювання.)
II. Умова тематичної контрольної роботи
Варіант 1
- 
Розв'яжіть рівняння: а) 14 + 5х = 4х + 3; б) 4,72 - 2,5х = 2х + 2,92. 
- 
Розв'яжіть задачу складанням рівняння: 
Різниця
двох чисел дорівнює
 ,
а
одне з них у 4 рази більше за інше.
Знайдіть
ці числа.
,
а
одне з них у 4 рази більше за інше.
Знайдіть
ці числа.
- 
При яких значеннях змінної справджується рівність: 
a)
 ;
б)
0,2(5y
-
2) = 0,3(2y
–
1)
–
0,9.
;
б)
0,2(5y
-
2) = 0,3(2y
–
1)
–
0,9.
- 
Утрьох цистернах 60 т палива. В першій на 15 т більше, ніжу другій, а у третій — втричі більше, ніж у другій. Скільки тонн палива у другій цистерні? 
- 
Знайдіть корені-рівнянь: а)  ;
	б) (-4х
	- 3)(3х
	+
	0,6)= 0. ;
	б) (-4х
	- 3)(3х
	+
	0,6)= 0.
- 
Різниця двох чисел дорівнює 5. Знайдіть ці числа, якщо  меншого з них дорівнює 20 % від більшого. меншого з них дорівнює 20 % від більшого.
Варіант 2
- 
Розв'яжіть рівняння: а) 2х – 16 = -5х - 30; б) 8,5 - 2,15х = 3,05х - 9,5. 
- 
Розв'яжіть задачу складанням рівняння: 
Рюкзак важчий від валізи у 2,4 раза. Яка маса валізи, якщо вона менша від маси рюкзака на 9,1 кг?
- 
При яких значеннях змінної справджується рівність? 
а) 2 у
- 1,27
=
у
- 1,27
=
 у
- 4,77; б) 0,4(х
– 9) = 0,7 + 0,3(х
+ 2).
у
- 4,77; б) 0,4(х
– 9) = 0,7 + 0,3(х
+ 2).
- 
У трьох цехах заводу 270 верстатів. У першому втричі більше, ніж у третьому, а в другому — на 20 верстатів більше, ніж у третьому. Скільки верстатів у третьому цеху? 
- 
Відшукайте корінь рівняння: а)  ;
	б)(5у
	+ 7)(2у
	– 0,4) = 0. ;
	б)(5у
	+ 7)(2у
	– 0,4) = 0.
- 
Сума двох чисел дорівнює 138. Знайдіть ці числа, якщо  одного з них
дорівнює 80 % другого. одного з них
дорівнює 80 % другого.
III. Розв'язання і відповіді
Варіант 1
- 
а) х = -11; б) х =  ;
	 х
	= 0,4. ;
	 х
	= 0,4.
- 
 та та . .
- 
а) 1,2. б) -2. 
- 
9т. 
- 
а) 9. б) -  ;
	-0,2. ;
	-0,2.
- 
Нехай менше число х, тоді більше число х+6.  меншого числа — це меншого числа — це х,
	20
	% більшого — це 0,2(х+6).
	За умовою задачі х,
	20
	% більшого — це 0,2(х+6).
	За умовою задачі меншого і 20 % більшого числа рівні.
	Складемо рівняння: меншого і 20 % більшого числа рівні.
	Складемо рівняння:
 х
= 0,2(х
+ 6); -х
=
х
= 0,2(х
+ 6); -х
= 
 (х
+ 6) | ·45; 10х
=
9(х
+
6); 10х
= 9х
+ 54; х
= 54.
(х
+ 6) | ·45; 10х
=
9(х
+
6); 10х
= 9х
+ 54; х
= 54.
Отже, менше число 54, а більше 54 + 6 = 60.
Відповідь. 54; 60.
Варіант 2
- 
а) х = -2. б) х =  ;
	х
	= 3 ;
	х
	= 3 . .
- 
15,6 кг. 
- 
а) -2. б) 49. 
- 
50 верстатів. 
- 
а) 4. б) -1,4; 0,2. 
- 
Нехай менше число х, тоді більше число (138 - х). Оскільки  < 0,8, то < 0,8, то більшого числа, тобто більшого числа, тобто (138
	- х)дорівнює
	за умовою 80 % = 0,8 меншого, або 0,8х.
	Складемо рівняння: (138
	- х)дорівнює
	за умовою 80 % = 0,8 меншого, або 0,8х.
	Складемо рівняння:
0,8х
= 
 (138
- х);
(138
- х);
 
 х
=
х
= 
 (138
– х)
| ·45; 36х
= 10(138 - х);
(138
– х)
| ·45; 36х
= 10(138 - х);
36х
= 1380 - 10х,
46х
= 1380; х
= 
 ;
х
= 30.
;
х
= 30.
Отже, менше число 30, а більше 138 – 30 = 108.
Відповідь. 30; 108.
	
		 
		
