
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_72
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 6. Раціональні числа. Порівняння, додавання і віднімання раціональних чисел
Урок № 72
Тема. Порівняння раціональних чисел.
Мета: відпрацювати навички порівняння раціональних чисел у комплексі із набутими раніше навичками (з теми про додатні і від'ємні числа).
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
А. Усні вправи (фронтальна робота із сигнальними картками або математичний диктант)
-
Закінчіть речення: «З двох чисел менше те, зображення якого розташоване на координатній прямій...»
-
Якщо х лежить зліва від а, то х... а?
-
Порівняйте:
а) 2 та -300; б) -7 та -9;
в) а та b; а та 0; b та 0, якщо а —додатне, b — від'ємне.
Б. Картки із завданнями (індивідуальна робота)
Картка 1 |
Розташуйте в порядку спадання числа: а) -6; 7; -7; 8; -8; 9; -9; 10; -10; б) -1; 0; 1; -0,01; 0,001; -0,0001; 0; в) 2,8; -2,7; 2,6; -2,08; 2,07; -2,06; 0. |
Картка 2 |
Порівняйте числа: а) |-0,3| та |-0,5|; б) |4,1| та |1,4|; в) |-6,5| та |5,9|; г) |-12,01| та |-1,09|; д) |-8,1| та |6,2|; е) |0| та |-0,002|; ж) |17,2| та |-2,7|. |
В. Роботи учнів перевіряємо вибірково, в основному у «слабких», всі інші звіряють відповіді.
II. Застосування навичок
На цьому уроці розв'язуємо вправи більш високого рівня складності (узагальнюючі та дослідницькі) і повторюємо поняття додатного, від'ємного числа, «раціональні числа», «модуль числа».
-
Між якими сусідніми цілими числами стоїть число?
а)
-2,73;
б) -9,5; в) -0,63; г) 0,87; д)
-1;
є)
-6
.
Відповідь запишіть у вигляді подвійної нерівності.
-
Які цифри можна записати замість *, щоб утворилася правильна нерівність:
а)
-3841
<
-384*;
б)
-*5,44
>
-25,44;
в)
-<
-
;
г) -
>
-
?
-
Запишіть у вигляді нерівності речення:
а) -4,3 — від'ємне число; б) 27,1 — додатне число;
в) а — від'ємне число; г) b — додатне число;
д) * с — невід'ємне число; є)* d — недодатне число.
-
Ігровий момент
Учень, якого викликали до дошки, називає і показує по черзі то «червоні», то «сині» числа, записані в таблиці. При цьому «червоні» числа називає в порядку зростання, а «сині» — в порядку спадання, тобто називає числа в такій послідовності: -6; 2; -5; 0; -4; -1; -2; -3; 1.
Якщо учень помилився, то сідає на місце, і до дошки йде інший.
III. Діагностика засвоєння знань і вмінь
Самостійна робота
Варіант 1
-
Накресліть координатну пряму з одиничним відрізком 1 см. Позначте на координатній прямій:
а)
точки
A(2);
B(-3,5);
C(-1);
D(-2);
Е;
F(3);
б)
точку
K
і
точку M,
що має протилежну координату;
в) точки, модулі координат яких дорівнюють 5; 4,5; 0.
-
Дано числа: 6; -9; 5,25; 2
; 507; 9; -2,6; 1,125; 0; -207; -5
.
а) Які з даних чисел є: натуральними? цілими? дробовими? додатними? від'ємними?
б) Знайдіть модулі цих чисел. Які з даних чисел мають рівні модулі? Чому?
в) Розмістіть числа в порядку зростання.
Варіант 2
-
Накресліть координатну пряму з одиничним відрізком 1,5 см (3 клітинки). Позначте на цій прямій:
а)
точки
M(2),
N
,
Р(-1),
К(-2),
R
,
5(3);
б)
точку
А
і
точку В,
що
має протилежну координату;
в)
точки, модулі яких дорівнюють 4; 1;
0.
-
Дано числа: 0; 7; -11; -3,8; 4
; 239; 3
; 11; -400; -4,4.
а) Які з даних чисел є: натуральними? цілими? дробовими? від'ємними?
б) Знайдіть модулі цих чисел. Які з них мають рівні модулі? Чому?
в) Розмістіть числа в порядку спадання.
IV. Підсумки уроку
Перевіряємо якість виконання самостійної роботи. Аналізуємо помилки.
V. Домашнє завдання
-
Порівняйте числа, а результат запишіть у вигляді нерівності:
а)
-
та
;
б)
3 та
-
;
в)
-
та
-
;
г)
-2
та
3
;
д)
-
та
-
;
е)
-
та
-
;
ж)
-2
та
-3
;
з)
-5
та
-5
.
-
Розташуйте числа 5; -9; 0; 0,88; -6,9; 8,92 у порядку спадання.
-
* Перевірте справедливість нерівностей
1) |a + b| ≤ |a| +|b|; 2) |a – b| ≤ |a| + |b|; 3) |a| - |b| ≤ |a + b|;
4) |a| - |b| ≤ |а – b|; 5) |а| - |b| ≤ |a| + |b|.
при таких значеннях букв:
а)
а
=
-7;
b
=
-5;
б) а
=
;
b
=
;
в)
а
=
4; b
=
-5.