Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Скачиваний:
15
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
65.02 Кб
Скачать

V. Раціональні числа і дії над ними Тема 6. Раціональні числа. Порівняння, додавання і віднімання раціональних чисел

Урок № 65

Тема. Додатні і від'ємні числа. Число 0.

Мета: сформувати уявлення учнів про зміст понять «додатні числа», «від'ємні числа», а також виробити вміння відрізняти ці види чисел і ви­конувати прості вправи, що передбачають таку класифікацію.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

  1. Обчисліть:

а)

б)

в)

  1. На рисунку зображено координатний промінь ОК. Знайдіть координати точок А, В, С, D, Е.

  1. На рисунку зображено шкалу термометра, що вимірює температуру повітря. Яку температуру він показує за­ раз? Буде показувати, якщо стовпчик термометра підніметься на 3; на 7 поділок? Буде показувати, якщо стовпчик термометра спуститься на 2; на 5 поділок?

II. Формування знань

 Формуючи уявлення учнів про додатні і від'ємні числа (як і в ба­гатьох інших випадках) важливо спиратися на набутий шести­класниками життєвий досвід. Тому найкращим буде в роботі з но­вим матеріалом спиратися на найпоширеніший об'єкт, що пов'язаний з додатними і від'ємними числами — термометр і знання учнів про вимірювання температури повітря.

Звертаємо увагу на те, що спочатку краще наголосити, що число 0 на термометрі — це значення температури, при якій вода починає перетво­рюватися на кригу, і це число — межа між числами, що позначають більш теплу температуру (додатними), і числами, що позначають більш низьку температуру (від'ємними).

Тому всі числа умовно ділимо на:

а) додатні; б) від'ємні; в) недодатне і невід'ємне, тобто 0.

Запис і читання додатних і від'ємних чисел зазвичай не викликає труднощів у учнів.

Більш складним, але дуже важливим для подальшого вивчення мате­матики, є поняття «невід'ємне число», «недодатне чийло».

III. Закріплення знань. Засвоєння вмінь

Усні вправи

  1. Які з чисел: 4; -8; -11; 53; ; ; 0,4; -2,8; +4; + додатні? від'ємні?

Які з них рівні між собою?

  1. Провідміняйте «додатне число», «від'ємне число», «мінус двісті», «мінус три сьомих».

  2. Назвіть за схемою розміщення точок на місцевості порівняно з рівнем океану (див. рис).

  1. Чи правильно, що 0 невід'ємне число? Чи є число 0 недодатним?

Письмові вправи

Задача 1. Намалюйте схематично термометр, який показує -7 °С. Скільки градусів він показуватиме, якщо температура підвищиться на 4 °С? зміниться на 4 °С?

Задача 2. На географічних картах біля гори Говерла і берега Каспійського моря написано числа 2001 і -28. Що вони означають?

Задача 3. Гроші, які вносять до банку, касир записує зі знаком «+», а які бере з банку — зі знаком «-». Як змінилась сума грошей у касі після того, як касир обслужив 5 вкладників? (Див. таблицю)

Вкладник

Грошова операція

1

+300

2

-250

3

-200

4

+700

5

-400

Задача 4. У школу за рік поступило а учнів, а вибуло b учнів. На скільки змінилась кількість учнів школи за рік? Поясніть зміст відповіді, якщо:

а) а = 40; b = 23; б) а = 37; b = 45; в) а = 53; b = 53.

Задача 5. Чи може виражатися від'ємним числом:

а) кількість людей, що мешкає в будинку;

б) довжина кімнати;

в) кількість грошей;

г) маса якого-небудь предмета?

Задача 6 (на повторення). Обчисліть значення виразу:

а) ;

б) .

IV. Підсумки уроку

Які слова пропущені?

+3

+7,5

0,5

- додатні;

-3

-7,5

-

-0,5

- ?

0

3

+7,5

- ?

-3

0

-7,5

- ?

V. Домашнє завдання

Задача 1. Прочитайте числа: 4,2; -7; -8; 1830; 0; -3,65; 6. Які з них є: а) від'ємними; б) додатними; в) невід'ємними; г) недодатними?

Задача 2. Іра зайшла в ліфт дванадцятиповерхового будинку на сьомо­му поверсі. Проїхала 4 поверхи і вийшла. На якому поверсі вийшла Іра?

Задача 3. Якщо мале підприємство має на рахунку 5 000 грн, то буде­мо говорити, що воно має + 5 000 грн. Якщо ж підприємство заборгува­ло банку 5 000 грн, то будемо говорити, що воно має — 5 000 грн. Скільки грошей має мале підприємство, якщо воно:

а) має на рахунку 700 грн; 1 500 грн;

б) заборгувало банку 750 грн; 3 000 грн?

Задача (на повторення). Екскурсантів можна посадити в човни або по 4 особи, або по 6 осіб. У кожному разі вільних місць не залишиться. Скільки було екскурсантів, якщо їх більше за 40, але менше від 50?

3

С.П.Бабенко. Уроки математики 6 клас

Соседние файлы в папке Плани-конспекти математика 6 клас