Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Скачиваний:
15
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
249.86 Кб
Скачать

ІІ. Звичайні дроби Тема 2. Додавання і віднімання дробових чисел.

Урок № 17

Тема. Додавання і віднімання дробів з різними знаменниками

Мета: на основі вмінь додавати й віднімати дроби з однаковими зна­менниками та зводити дроби до НСЗ, сформувати уявлення про алго­ритм додавання і віднімання дробів з різними знаменниками, розпочати роботу з формування вмінь використовувати названі алгоритми (у най­простіших випадках)

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

 Зошити збираються на перевірку

II. Актуалізація опорних знань

 Якщо на попередніх уроках була проведена відповідна робота (див урок 15, 14), а також були добре відпрацьовані навички зве­дення дробів до НСЗ, сприйняття алгоритму додавання і відні­мання дробів з різними знаменниками не буде викликати труд­нощів у учнів Тому під час усної лічби достатньо ще раз розв'язати типові пропедевтичні завдання

Усні вправи

  1. Обчисліть а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) ;

ж) ; з) .

  1. Скоротіть дріб: ; ; ; ; .

  2. Знайдіть НСЗ для дробів: і ; і ; і ; і .

  3. Якщо ціле поділено на 12 рівних частин, яким числом позначається одна така частина, дві; три частини?

  4. На скільки більше за ? Яку частину цілого становить разом і частини цілого?

III. Формування нових знань

 Викладення нового матеріалу вчитель робить на свій розсуд або за підручником, або пропонує учням самостійно опрацювати розділ.

Якщо підготовка учнів достатня, то під час обговорення (це можна запропонувати у формі роботи в групах) розв'язання задач учні доходять висновку, як знайти суму (різницю) дробів з різними знаменниками. По завершенні цієї роботи можна записати конспект 11.

Конспект 11

Додавання і віднімання дробів з різними знаменниками:

1) Знайти НСЗ (НСК(b, d)).

2) Виконати додавання / віднімання дробів з однаковими знаменниками.

3) Якщо сума / різниця — скоротний дріб — скоротити.

4) Якщо сума / різниця — неправильний дріб, то виділити цілу частину. Приклад:

1) ; НСЗ (3; 4) =12.

2) ; НСЗ (3; 6) = 6.

3) ; НСЗ (12; 8) = 24

 П. 3) і 4) конспекту краще записати після розв'язування прик­ладу!).

IV. Формування вмінь

 На цьому уроці тільки розпочинається робота з формування вмінь додавати і віднімати дроби з різними знаменниками, тому бажано на урок підібрати різноманітні завдання (приклади на «+» і «-», рівняння, найпростіші задачі), що передбачають додавання і від­німання правильних дробів. Також учителю слід звернути увагу на необхідність дотримання певних форм запису (див. конспект).

Розв'язування вправ

І рівень (усно)

  1. Обчисліть: ; .

  2. Знайдіть НСЗ для дробів: і ; і ; і ; і ; і ; і ;

і ; і .

II рівень (письмові вправи)

  1. Обчисліть: а) + ; б) + ; в) + ; г) + .

  2. Замініть десятковий дріб звичайним і виконайте дії: а) 0,3 + ; б) 0,25 + ; в) 0,36 – ; г) – 0,45.

  3. Знайдіть пропущені числа.

  4. Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) .

  5. Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) .

  6. Розв'яжіть рівняння: а) ; б) ; в) .

  7. Маса однієї деталі кг, а другої — на кг менше. Знайдіть масу другої деталі.

  8. За перший день заасфальтували км дороги, за другий — на кг менше. Скільки кілометрів дороги заасфальтували за два дні?

Додаткові вправи

  1. Замість * поставте знаки «+» і «-», щоб рівності стали правильними:

а) ; б) ; в) .

  1. Використовуючи кожну з цифр 1, 2, 3, 4 по одному разу, складіть такі дроби, щоб їх сума була .

V. Підсумки уроку

Чи правильно виконано додавання (віднімання) дробів?

; ;

; ;

; ;

; .

Усі «неправильні» варіанти слід обговорити.

VI. Домашнє завдання

  1. Обчисліть: а) ; б) ; в) ; г) .

  2. Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) ;

г) ; д) 0,25 + ; е) .

  1. Розв'яжіть рівняння: а) ; б) ; в) .

  2. Площа однієї ділянки га, а другої — на га більше. Знайдіть площу другої ділянки.

  3. Запишіть десятковим дробом: ; ; ; ; ; .

3

С.П.Бабенко. Уроки математики 6 клас

Соседние файлы в папке Плани-конспекти математика 6 клас