ДМ_КП_МВ_Подшипники_2004
.pdfВибір підшипників кочення |
|
Кафедра ЗТД |
||
|
|
|
|
|
3. Приклади розрахунку підшипників кочення для редукторних валів.
3.1. Підбір радіальних кулькових підшипників
Задача 3.1.1. Підібрати підшипник для вала редуктора при таких вихідних даних:
діаметр посадочного місця під підшипник: d=40мм; частота обертання вала хв- 1 ; радіальне навантаження (сумарна реакція( RAГ + RАВ або RБВ + RБГ ) найбільш навантаженої опори∑R=2000Н;
осьове навантаження Fa =0;бажана довговічність Lh =10000 год.
d |
d |
Рішення
Для заданих умов найбільш підходить радіальний кульковий підшипник однорядний. Спочатку розпочнемо вибір із легкої серії, намітивши підшипник №208.
Із каталога підшипників виписуємо значення статичної (Со) і динамічної вантажопідйомностей:
Со=17800Н; С=25100Н
Так як Fa =0 і Fa = 0 то із таблиці П4 приймаємо х=1, y=0.
C0
Приймаємо коефіцієнти:
температурний Кт=1 (нагрів підшипника не повинен перевищувати 100˚ С) і безпеки Кб=1,4 (табл.П.3) – помірні поштовхи і вібрації. Короткочасні перенавантаження до 150% від розрахункового навантаження).
Визначимо приведене навантаження:
11
Вибір підшипників кочення Кафедра ЗТД
Q=(Кк·XR+YFA ∑)·Rб·Кт;
де R – сумарна реакція більш навантаженої опори вала (н)
Q=(1·1·2000+0)·1,4·1=2800Н
Тут FA ∑= FA =0.
Розрахунковий ресурс в мільйонах обертів вала:
h = 60n × Lh = 60 × 960 ×10000 = 576 млн.об. 106 106
Бажана динамічна вантажопідйомність:
Сбаж=Q· 1 =2800·5760 , 3 3 =22808Н,
L3
1
Зауважимо, що L3 - визначаємо із таблиці(П.6.)
Сбаж<Стабл, 22808<25100 Н.
Таким чином, робимо висновок, що попередньо вибраний підшипник підходить. Уточнюємо довговічність в годинах:
|
|
Cтабл |
3 |
|
106 |
|
|
25100 |
3 |
|
106 |
|
|
|
h |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
L |
|
= |
|
× |
= |
|
|
|
× |
60 × 960 |
= 12506год |
||
|
|
Q |
|
|
60n |
2800 |
|
|
Теоретична довговічність підшипника задовольняє і відповідає заданій.
Задача 3.1.2. Підібрати підшипник кочення для вала редуктора, якщо діаметр посадочного місця d=30мм; частота обертання n=350хв- 1 ; радіальне навантаження на підшипник R=1800Н; осьове навантаження в зачепленні FA =280H; бажана довговічність
Lh =10000год.
Рішення
Намічаємо підшипник легкої серії, кульковий №206, попередньо перевіривши можливість установки кулькового підшипника (враховуючи невелике, порівняно, осьове навантаження) по співвідношенню:
FA = 280 = 0,155 > 0,35 (див. табл.П1) R 1800
Статична і динамічна вантажопідйомність (із каталога, для підшипника №206)
Со=10000Н; С=15000Н.
Визначимо відношення:
FA |
= |
|
280 |
= 0,155 |
|
1×1800 |
|||
Co |
|
Враховуючи, що це відношення менше е=0,22 , то приймаємо x=1, y=0. Приведене навантаження на підшипник визначимо по формулі:
12
Вибір підшипників кочення |
|
|
|
|
Кафедра ЗТД |
||||
Q = (K k × X × R + YFA )× Кб × КТ |
= (1×1×1800 + 0 × 280)×1,4 ×1 = 2520Н |
||||||||
Визначимо розрахунковий ресурс: |
|||||||||
L = |
60 × n × Lh |
= |
60 × 350 ×10000 |
= 210млн.об |
|||||
10 |
6 |
10 |
6 |
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
Бажана динамічна вантожопідйомность:
Сбаж=Q·L0 . 3 3 =2520·2100 . 3 3 =14979H
Попередньо вибраний підшипник підходить, тому що
Сбаж≤Стабл;
14979Н≤15000Н.
Враховуючи, що значення бажаної динамічної вантажопідйомності вибраного підшипника майже співпадає з табличним, то уточнення довговічності в годинах не є необхідним.
3.2. Підбір радіальних роликових підшипників.
|
R |
|
R |
|
|
|
|
d |
|
Fa |
d |
|
|
Задача 3.2.1. Підібрати підшипник кочення для вала редуктора, якщо реакція найбільш навантаженої опори R=4000Н, діаметр вала d=35мм, частота обертання вала n=500хв- 1 . Бажана довговічність Lh =10000год., осьове навантаження – відсутнє, FА=0.
Рішення
Намічаємо радіальний роликовий підшипник з короткими циліндричними роликами середньої серії №2307. Виписуємо його статичну та динамічну вантожопідйомность:
Со=22800Н; С=33400Н.
13
Вибір підшипників кочення |
|
Кафедра ЗТД |
||
|
|
|
|
|
Враховуючи, що FА=0 і FA = 0 то коефіцієнт и х=1, а у=0.
C
Коефіцієнти КК=1 (обертається внутрішнє кільце);
КТ=1, КБ=1,4 (див.табл. П.3).
Визначимо приведене навантаження:
Q=(Kk ·X·R+YFA )·КБ·КТ=(1·1·4000+0)=5600H
Розрахунковий ресурс:
L = |
60n × Lh |
= |
60 × 500 ×10000 |
= 300 |
млн.об |
||
10 |
6 |
106 |
|||||
|
|
|
|
Бажана динамічна вантажопідйомність:
Cбаж=Q·L0 . 3 3 =5600·3000 . 3 3 =31050Н
Cбаж<Стабл=31050<33400Н
Таким чином, орієнтовно прийнятий підшипник вважаємо прийнятим остаточно. Його довговічність буде наближеною до бажаної (дещо більше).
3.3. Підбір радіально-упорних кулькових підшипників
Задача 3.3.1. Підібрати підшипники для вала, якщо:
Сумарні реакції опорR1 =3500H; R2 =2000H; осьове навантаження в зачепленні FА=1500Н; діаметр посадочного місця вала d=50мм; частота обертання вала n=1410 хв- 1 ; підшипники встановлені по схемі L (табл.П.2)” в розтяг”. Вибрати необхідні підшипники, якщо бажана довговічність їх Lh =8000год.
14
Вибір підшипників кочення |
|
Кафедра ЗТД |
||
|
|
|
|
|
Опора 2 R2
S2 |
d |
Fa |
Опора 1 R1
d |
S1 |
Рішення
Враховуючи, що опора 2 має менше радіальне навантаження, то конструктивно приймаємо так, щоб вона сприймала і осьову
силу. Тоді відношення FA = 1500 = 0,75
C 2000
Враховуючи це відношення (табл.П.1) намічаємо тип підшипника: кульковий радіально-упорний №46210 у якого С=31200Н, Со=24300Н (динамічна та статична вантожопідйомность відповідно).
Відношення FA для підшипника з кутом контакта β=26˚
Co
знаходити не потрібно (див. табл.П.4). Значення l=0,68 знаходимо (табл.П.4). Знаходимо осьові складові від радіальних навантажень:
для першої опори:
S1 =е·R1 =0.68·3500=2380H
для другої опори:
S2 =е·R2 =0.68·2000=1360H
Враховуючи, що S1>S2 і FA >0 то із табл. П.3 випливає
FA ∑1 = S1 =2380H
FA ∑2 = S1 +FA =2380+1500=3880H
FA ∑1 , FA ∑2 - сумарні осьові навантаження на опори. Для першої опори:
15
Вибір підшипників кочення Кафедра ЗТД
e'= |
F A∑1 |
= |
|
2380 |
= 0,68, |
е’= е |
||
K |
K |
× R |
1× 3500 |
|
||||
|
|
1 |
|
|
|
|
|
Таким чином, х=1, у=0 (табл.П.4). Визначимо еквівалентне навантаження для першої опори:
Q1 =(KK·X·R1 +YFA ∑1 )·KБ·КТ=(1·1·3500+0·3880)·1,4·1=4900Н
Для другої опори:
e'= |
FA∑ 2 |
= |
|
3800 |
= 1,94, |
е’= е |
K K × R2 |
1× 2000 |
|
Таким чином х=0,41, у=0,87 (табл. П.4). Тоді
Q2 =(KK·X·R2 +YFA ∑2 )· KБ·КТ=(1·0.41+0,87·3880)·1,4·1=5874Н
Враховуючи, що Q1 < Q2 , визначимо бажану динамічну вантожопідйомность для опори 2:
Сбаж= Q2 ·L0 . 3 3
L = |
60n × Lh |
= |
60 ×1410 ×8000 |
= 677 |
млн.об |
||
10 |
6 |
106 |
|||||
|
|
|
|
Сбаж=5874·6770 . 3 3 =51515Н
Сбаж>Cтабл; 51515H>31200H
Робимо висновок, що орієнтовно вибраний підшипник легкої серії №46210 не підходить.
Приймаємо підшипник середньої серії №46310, у якого:
Со=43900Н; С=55200Н.
Визначаємо довговічність підшипника (враховуючи те, що тип підшипника ми не міняли, а тільки серію, то перерахунок, крім довговічності, виконувати не потрібно):
|
|
Cт P |
||
L |
h |
|
|
|
|
||||
|
= |
|
|
|
|
|
|
Q |
|
106 |
|
55200 |
3 |
10 |
6 |
|
|
× |
|
× |
|
|
× |
|
|
= 9809год. |
|
|
60 ×1410 |
||||||
|
60n |
|
5874 |
|
|
Теоретична довговічність дещо більше бажаної: Lh =9809год>Lh баж=8000год., але це допускається. Таким чином, приймаємо підшипник №46310 остаточно.
3.4.Підбір радіально-упорних роликових(конічних) підшипників.
Задача 3.4.1. Підібрати підшипники для вала редуктора, якщо
R1 =3500H; R2 =2000H; осьова сила в зачепленні FА=3000Н; діаметр посадочного місця вала d=50мм; частота обертання вала n=250хв1 ;
16
Вибір підшипників кочення |
|
Кафедра ЗТД |
||
|
|
|
|
|
підшипники встановлені по схемі 1 (табл.П.2)” в розтяг”. Вибрати необхідні підшипники, якщо бажана довговічність їх Lh =8000год.
2. |
1. |
d
S2
R2
a
FA d
S1
R1
a
Рішення
Визначимо відношення |
FA |
= |
3000 |
= 1,5. По таблиці (П.1) при |
|
|
|||
|
R2 2000 |
|
такому відношенні осьового навантаження до радіального рекомендується приймати радіально-упорний роликовий (конічнй) підшипник.
Приймаємо попередньо підшипник №7210, у якого кут контакту α=14˚, С=51900Н, Со=39800Н, l=0,374, у=1,604 (табл. П.12, Чернавський С.А. 1979р.), (е=1,5tgα, - табл.П.5).
Визначимо осьові навантаження (складові) від радіальних реакцій опор в підшипниках:
S1 =0,83·е·R1 =0,83·0,374·3500=1080H
S2 = 0,83·е·R2 =0,83·0,374·2000=620H
Для такого варіанту навантаження осьовими силами, згідно з рекомендаціями табл.П.2, знаходимо сумарні осьові навантаження:
FA ∑1 =S1 =1080H
FA ∑2 =S1 +FA =1080+3000=4080H
Перевіримо відношення для першої опори:
e'= |
FA∑1 |
= 0,308 |
< e = 0,374 |
||
K K |
× R1 |
||||
|
|
|
17
Вибір підшипників кочення |
|
Кафедра ЗТД |
||
|
|
|
|
|
що означає х=1, у=0 (див. табл.7.4. Чернавський). Визначимо приведене навантаження на першу (праву) опору:
Q1 =KK·X·R1 ·KT =1·1·3500·1,4·1=4900H
Відношення для другої опори:
e'= |
FA∑ 2 |
= |
|
4080 |
= 2,04 > e = 0,374 |
K K × R2 |
1× 2000 |
Тоді х=0,40, (у=0,40ctgα) у=1,604.
Приведене навантаження на другу опору: Q2 =(KK·X·R2 +YFA ∑2 )KБ·КТ=
=(1·0,4·2000+1,604·4080)·1,4·1=10282 Н
Визначаємо бажану динамічну вантожопідйомность для підшипника більш навантаженої опори:
Cбаж=Q2 ·L0 . 3 ;
L = |
60n × Lh |
= |
60 × 250 ×8000 |
= 120 |
млн.об |
||
10 |
6 |
106 |
|||||
|
|
|
|
Cбаж=10282·1200 , 3 =43235Н
Cбаж<Cтабл; 43235<51900H
Визначаємо довговічність підшипника:
|
|
Cтабл |
0.33 |
|
106 |
|
|
51900 3.33 |
|
106 |
|
||
|
h |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
L |
|
= |
|
× |
= |
|
10282 |
× |
60 × 250 |
= 14628год. |
|||
|
|
Q |
|
|
60n |
|
|
Бажана довговічність за умовою задачі Lh =8000 год
Lh баж<Lh ; 8000год<14628год.
Вибраний підшипник підходить.
18
Вибір підшипників кочення |
|
Кафедра ЗТД |
||
|
|
|
|
|
Додатки
Таблиця П.1.
Орієнтовний вибір типу підшипника в залежності від співвідношення осьової сили до радіального навантаження на підшипник.
Відношення |
Конструктивні позначення |
Примітки |
FA /R |
та кут контакту |
|
<0,35 |
Однорядні радіальні |
У випадку можливості |
|
кулькові підшипники |
використання легкої серії |
|
|
підбір здійснюють по |
|
|
граничній |
|
|
швидкохідності |
0,35...0,7 |
Однорядні радіально- |
Допускається |
|
упорні кулькові |
використання особливо |
|
підшипники |
легкої і надлегкої серій |
0,71...1,0 |
Радіально-упорні |
При великих швидкостях |
|
кулькові підшипники |
легка серія підходить |
|
(46000 α=26˚) |
більше. |
>1,0 до1,5 |
Радіально-упорні |
При великих швидкостях |
|
кулькові підшипники |
підшипники з таким |
|
(66000 α=36˚) |
кутом контакту - |
|
|
непридатний |
Примітка: При FA > 1,5 рекомендується застосовувати конічні
Fr
радіально-упорні підшипники або здвоєні радіально-упорні кулькові.
19
Вибір підшипників кочення |
|
|
|
|
|
|
Кафедра ЗТД |
||
|
|
|
|
|
|
|
Таблиця П.2 |
||
Визначення сумарних осьових навантажень радіально-упорних |
|||||||||
(кулькових або роликових) підшипників при варіантах |
|
||||||||
монтажу “ у розмір” |
та “ у розтяжку” |
та різних умовах |
|||||||
|
|
навантаження |
|
|
|
|
|
|
|
Схема установки та умови |
|
|
|
|
Сумарні осьові |
||||
навантаження підшипників |
Монтажа схема |
Співвід- |
ношення |
|
навантаження |
||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
сил |
опорі 1 |
опорі 2 |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
В |
В |
|
2 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FA |
|
|
|
|
|
|
A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
>0 |
1=S |
|
|
S1 |
S2 |
|
|
≥S |
|
1 |
|
||
|
” |
|
S |
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
урозпір |
1 |
|
A |
∑ |
= |
|
|
|
|
S |
|
F |
A |
2 |
|
|
|
|
|
|
F |
A∑ |
|
|||
|
|
|
|
F |
|
||||
|
|
|
“ |
|
|
|
|
|
|
2 |
FA |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
” |
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
S1 |
|
S2 |
урозтяжку |
2 |
|
|
1 |
A |
|
|
>S |
≥0 |
|
= S |
= F |
1 |
|||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
1 |
A |
|
A∑1 |
A∑2 |
S |
|
|
|
|
S |
F |
|
F |
F |
||
|
|
|
“ |
|
|
|
|
|
|
2 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FA |
|
|
|
|
|
|
A |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
1 |
F |
|
S1 |
S2 |
|
|
2 |
-S |
|
S |
+ |
|
|
” |
<S |
1 |
|
= |
1 |
|
||
|
|
|
S |
|
1 |
S |
|
||
|
|
|
розпір |
1 |
≥ |
|
A∑ |
= |
|
|
|
|
A |
|
|
||||
|
|
|
S |
F |
|
F |
A∑2 |
|
|
|
|
|
у |
|
|
|
|
F |
|
|
|
|
“ |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
|
|
|
|
|
|