
- •1. Факти з життя і творчості Елеонор Портер.
- •2. Відтворення сюжету повісті за ілюстраціями.
- •3. Створення асоціативного куща із застосуванням методу «гронування».
- •4. Виконання завдань творчо-пошукового характеру.
- •5. Робота в групах.
- •6. Характеристика головного героя.
- •IV. Рефлексія.
- •V. Підбиття підсумків уроку.
- •VI. Домашнє завдання.
- •Хід уроку
- •I. Мотивація навчальної діяльності.
- •II. Повідомлення теми і мети уроку.
- •1. Робота з епіграфом до уроку.
- •2. Словникова робота.
- •III. Робота над темою уроку.
- •1. Застосування методу «гронування».
- •2. Результати учнівських досліджень.
- •3. Проблемні питання.
- •4. Правила життя Полліанни. Робота в групах.
- •5. Колективне складання схеми «Удавані негаразди та ліки від них».
- •10. Робота з підручником.
- •IV. Підбиття підсумків уроку.
- •Полліанна в кіно і театрі
- •V. Домашнє завдання.
6. Характеристика головного героя.
- Дослідити, завдяки яким рисам характеру Гіолліанні вдалося змінити життя людей.
Двоє учнів працюють біля дошки: вибирають риси і фіксують їх на магнітній дошці у вигляді промінців сонця від портрету Полліанни. Ці промінці з'єднують головного героя із зображеннями інших героїв твору. Решта учнів підкреслюють риси в завданні індивідуальної картки: жадібність, цікавість, сила волі, стритність, обережність, розсудливість, праце-любність, заздрісність, оптимізм, люб'язність, скромність, щедрість, доброта, егоїзм, чемність, щирість, хитрість, балакучість, терпимість, винахідливість, турботливість, рішучість, відкритість, старанність, байдужість, запальність, енергійність, душевність, простота, правдивість, сміливість, відданість.
- Узагальніть, завдяки чому Полліанна змінювала світ навколо себе?
(Завдяки позитиву й оптимізму, доброзичливому ставленню до всіх людей, умінню грати в «Радість», тобто бачити тільки хороше.)
IV. Рефлексія.
Метод «Мікрофон»
- Які риси вдачі дають Полліанні велику життєву силу?
- Чого ви навчилися у Полліанни?
- Чи з'явилось у вас бажання щось змінити у своєму житті?
- Хотіли б ви мати такий світогляд, як у Полліанни, чи ні?
V. Підбиття підсумків уроку.
Учитель. «Гра в радість», яку подарували читачам Е. Портер та її героїня, зігріває душу. Повість учить нас шукати позитив у темних проявах життя, вселяє віру в перемогу добра.
Полліанна вчить, що світ можна змi^tити на краще. Починати необхідно з себе. І бачити в людях найкраще, що в них є.
VI. Домашнє завдання.
Подумати над запитаннями:
- Чому ти навчився у Полліанни?
- Як змінилося б наше місто або країна чи навіть планета, якби в ньому жила Полліанна або багато Полліанн?
Свої роздуми записати.
ІДЕЯ РАДОСТІ ЖИТТЯ Й ВІДКРИТТЯ СВІТУ в РОМАНІ Е ПОРТЕР «ПОЛЛІАННА»
Лідія МИСЬКО, вчитель світової літератури ЗОШ № 314, м. Київ
Мета:
• продовжити ознайомлення з романом, розвивати усне мовлення;
• активізувати читацьку пам'ять, удосконалювати навички аналізу художнього твору, фор-мувати в учнів уміння робити висновки і висловлювати судження на основі прочитаного;
• сприяти усвідомленню значущості в житті людини віри в позитив, виховувати добро-зичливість, розвивати позитивне мислення.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: портрет Е. Портер, тексти твору. Біблія.
Теорія літератури: роман.
Випереджальне завдання: «Популярність "Полліанни" у світі, «Полліанна в кіно і театрі».
Упродовж вивчення роману доречно переглянути виставу «Полліанна» в Київському театрі юного глядача на Липках (реж. В. Гирич).
Ми всі повинні знайти свій смисл життя - великий він чи малий.
Окрім того, кожен несе в собі добре світло, треба тільки вміти
відкрити свою душу і подарувати це світло людям.
Е. Портер
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Є книжки, які обов'язково треба прочитати в дитинстві. Як сказав відомий поет і актор Володи-мир Висоцький: «Надо нужные книжки в детстве прочесть». А от книжку, за якою ми працюємо з вами декілька уроків, обов'язково треба прочитати не тільки дітям, а й дорослим. Це книжка, пю може змінити не тільки нас самих, а й наше ставлення до навколишнього світу. Роман Е. Портер «Полліанна» обійшов половину земної кулі. Американська письменниця стала відомою завдяки тому, що навчила представників різних країн і національностей «грати в радість», вселила віру у свої сили і спонукала замислитися над тим, як ставитися до самих себе, до труднощів у житті й до людей, які тебе оточують.