Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

уроки з мови 11кл голобородько

.pdf
Скачиваний:
2019
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
2.73 Mб
Скачать

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 71

Додаток

Як відредагувати текст, написаний на чернетці

1.Переконайтеся, що текст розкриває тему й основну думку, відображає зміст почутого

2.Простежте, наскільки достатньо аргументована теза роздуму, наскільки чітко й послідовно викладено думки

3.Зверніть увагу на доречність та логічність висновків. Перевірте правильність членування тексту на абзаци, правильність поєднання речень

4.Переконайтеся, що текст відповідає вимогам заданого стилю і типу мовлення

5.Якщо виникає сумнів у правильності написання слів, зверніться до словника. Перевірте правильність уживання розділових знаків

Урок № 15   СТИЛІСТИЧНІ АСПЕКТИ ДІЄСЛІВНИХ КАТЕГОРІЙ.

СИНОНІМІКА ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. СИНОНІМІКА ДІЄПРИСЛІВНИКІВ

Мета: поглибити, закріпити та узагальнити знання, уміння та навички учнів із стилістичної граматики; розвивати пошукову активність, мовленнєву творчість; виховувати естетичні смаки.

Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія і стилістика, морфологія і орфографія, синтаксис і морфологія, синтаксис і пунктуація, мова і мовлення.

Міжпредметні зв’язки: мова і література.

Тип уроку: поглиблення, узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок учнів.

72

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок та пізнавальних ресурсів учнів

Бесіда за змістом тексту

Прочитайте текст. Дайте відповіді на запитання.

Одну із книжок про дієслово академік В. М. Русанівський назвав «Дієслово — рух, дія, образ». У її назві відбиті найважливіші ознаки цієї частини мови. Зримий, конкретний рух передається дієсловом. Зрозуміло, чому письменники вдаються саме до таких слів, які відтворюють динаміку дії.

Дієслівні синоніми вводяться в текст як засіб художнього зображення подій, характеристик образів. У романі О. Гончара «Прапороносці» є такий епізод: Стоячи збоку в ніші, Сагайда пропускав роту і оглядав, чи все взято. Ось попереду проходить розшарілий Черниш з високо піднятою головою, поблискуючи великими ясними очима. Він ступає з якоюсь особливо щасливою пругкістю. Ось високий Бузько зігнувся під вагою плити і крокує, дивлячись під ноги, ніби хоче запам’ятати кожний свій крок на цій землі. Чимчикує жартун Хома Хаєцький з пишними лукавими вусами, закрученими вгору, як баранячі роги. Небагато сказано, але як глибоко розкриті характерні риси персонажів: впевненість Черниша (він ступає), рішучість Бузька (він крокує), незібраність Хоми Хаєцького (він чимчикує). У дії відбито характери героїв, їх звички, настрої, особливості.

Цим, однак, не вичерпуються стилістичні можливості дієслів. З певною стилістичною настановою використовуються повтори дієслів. Ось кілька з них: Плив плив, плив плив, плив плив, що аж обридло. (І. Котляревський); І ось ваш поплавок поїхав поїхав по-

їхав і зник під водою. (Остап Вишня) У першому реченні повтор посилює вираження тривалості дії, у другому — послідовність. Саме з такими відтінками значень використовується прийом повторення дієслів.

Дайте відповіді на запитання.

1.Як називається праця В. В. Русанівського?

2.Які реалії виражають дієслова?

3.З якою метою введено в текст дієслівні синоніми?

4.Які ще стилістичні можливості мають дієслівні форми?

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 73

Мовностилістичний аналіз

Спишіть. Підкресліть дієслова. Визначте їх стилістичні функції.

1.Хашиза підвода влетіла на міст… Друга підвода прогуркотіла на міст… Третя підвода шугнула на міст… Четверта під-

вода задзвеніла на міст… (О. Гончар). 2. На човнику й веслі від нас від’їхав травень, він прихопив з собою сині дощі, зелений шум та солов’їний спів, і в село через тини заглянуло літо (М. Стельмах). 3. Є старому чим гордитись, — не в чиюсь, у його артіль подивитися, повчитися йдуть і їдуть звідусіль (С. Воскре-

касенко).

Підберіть синоніми до дієслів розмовляти, сміятися, змальовувати (Зразок: іти — нейтральне, потюпати — розмовне, виходити — піднесене). Складіть із ними речення. Визначте стилістичний відтінок кожного із дієслів синонімів.

Прочитайте. Поясніть, чому повтори одних і тих же слів у реченнях не можна вважати стилістичним недоліком?

1.«Прапороносці, в голову колони!» — пролетіла команда. Підрозділи рушили. Ідуть вони спочатку поміж темних ущелин розбитих кварталів. Потім вийдуть у придунайські поля. Ітимуть усю ніч. Офіцери на ходу будуть поглядати на компаси, що світитимуть у темряві на їхніх руках. Ітимуть, ітимуть, ітимуть (О. Гончар). 2. До чого ж гарно й весело в нашому городі! Ото як вийти

зсіней та подивитись навколо — геть чисто все зелене та буйне. А сад, було, як зацвіте весною! А що робилося на початку літа — огірки цвітуть, гарбузи цвітуть, картопля цвіте. Цвіте малина, смородина, тютюн, квасоля. (О. Довженко).

Перепишіть. Визначте стилістичні властивості часу дієслова (1), способів (2), інфінітиву (3), особових форм (4) та видових (5).

1.Лихий доброго псує. Сміливого і пуля не бере (Народна творчість). 2. Посієш зерно золоте — забринить пшениця, як струна (П. Тичина). (У значенні умовного способу.) 3. Передати по ескадрі (О. Корнічук). (У значенні наказового способу.) 4. Поїхати б влітку на екскурсію до Канева. (У значенні умовного способу.)

5.Посій впору, будеш мати зерна гору. (Узагальнене значення.)

6.Школа формує творчу особистість учня. (Недоконаний вид підкреслює багаторазову дію.)

Тренувальні вправи

Прочитайте. Замініть дієприкметникові звороти підрядними реченнями, і навпаки. Як від цього змінюється стилістика тексту? Складіть аналогічні паралельні речення і запишіть їх.

74Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

1.З під гори, порослої виноградною лозою, дзюрчав струмок (В. Петльований). 2. Голубе небо, вкрите рідкими хмарин-

ками, щедро лило ясне світло на лани, на сади й хати (О. Гончар). 3. Мир — одвічна мрія людства, яке завжди щиро прагнуло творити, а не знищувати, будувати, а не руйнувати, дружити, а не воювати (В. Козаченко). 4. На піщаній косі, що кинджалом врізалась у море, стояв маяк (А. Шиян).

Прочитайте речення. Замініть дієприслівникові звороти підрядними реченням, і навпаки. Як це впливає на стилістичне оформлення речення? Запишіть перебудовані речення.

1.Нарешті верби, зазираючи в дзеркальну гладь води, відбивалися в ній кожним листочком. 2. Перестрибуючи одна через одну, хвилі кидалися на берег і тут знесилено затихали. 3. Коли зійшло сонце, воно освітило гори і долини, поля і ліси. 4. Якщо ставитись уважно до кожного учня, можна краще мотивувати його навчальну діяльність.

V. Підсумок уроку

Коментоване письмо. Поясніть розділові знаки. Визначте стилістичну роль дієслівних форм.

1. Сміється сонце з небозвода, кудись хмарки на полях мчать

(П. Тичина). 2. Чужу біду руками розведу (Народна творчість).

3.Пішли скоріше! 4. Старі люди правду кажуть: два хитрих мудрого не переважуть (Л. Глібов).

VІ. Домашнє завдання

Напишіть відгук про художній чи музичний твір, театральну виставу, виставку художників (на вибір), вміло використовувати стилістичну роль дієслів, дієприкметників і дієприслівників.

Урок № 16   ПУНктоГРАМИ ПРИ ВІДОКРЕМЛЕНИХ

ДРУГОРЯДНИХ ЧЛЕНАХ РЕЧЕННЯ

Мета: закріпити, узагальнити і систематизувати знання, вміння і навички з теми уроку; вдосконалити пунктуаційну грамотність учнів; розвивати гнучкість логічного мислення та культуру мовлення; виховувати поважливе ставлення до старшого покоління.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 75

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис і пунктуація.

Міжпредметні зв’язки: мова і література,українська і російська мови.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

Бліцопитування

Що значить відокремлення членів речення?

Які члени речення бувають відокремленими?

Які загальні умови відокремлення другорядних членів речення?

ІV. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу

Пояснювальний диктант

Запишіть. Визначте відокремлені члени речення. Поясніть пунктуацію при них.

1.Життя, молоде і зелене, шумить і бушує кругом. 2. Я поглядом, повним любові й тепла, на крихітку рідну дивився (В. Сосюра). 3. Життям і канчуками вчений, він загнаний на самий низ, останній гривеник Шевченку на перший пам’ятник приніс (Б. Олійник). 4. Дмитрик, восьмилітній хлопчик, вискочив з буйної низенької хати (М. Коцюбинський). 5. Зять, Віктор, працює товарознавцем на складі госптоварів (Ю. Мушкетик). 6. Ніхто про це не знав, окрім купки вірних козаків (Марко Вовчок). 7. Він захитався і, нічого перед собою не бачачи, кинувся товаришеві на допомогу. 8. Над комишами ще нижче, ніж учора, спускалось олив’яне небо (М. Коцюбинський).

Тренувальні вправи

Прочитайте приклади на різні правила відокремлення другорядних членів речення (І — означення, ІІ — прикладка, ІІІ — обставина, ІV — додаток). Поясніть розділові знаки. З кожного розділу випишіть речення, в яких би ви припустилися пунктуаційної помилки. Підкресліть відокремлені члени речення.

І. 1. Уже й вечір, тихий та гожий, спадав на землю (О. Ільченко). 2. Над головами простиралося небо, повне загадкових світів (П. Панч). 3. Стомлений, я заснув, але швидко прокинувся від

76

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

холоду (І. Багмут). 4. Зовні спокійний, Петро жив усі ці місяці якоюсь внутрішньою тривогою (Н. Рибак). 5. Село, зачароване зоряним небом, синіє розкиданими хатками (М. Стельмах). 6. Невгамовна, з широко відкритими на світ очима, Олеся ще з п’ятого класу захоплювалась дослідами над рослинами (О. Донченко).

ІІ. 1. Марко, юнга з шхуни «Колумб», ходив сьогодні додому на маяк, де його батько працював (М. Трублаїні). 2. Дочки — Ольга і Олена — визбирували на городі картоплю (В. Козаченко). 3. Вальдшнеп, або лісовий кулик, — благородна птиця темно-рудуватого кольору, з довгим дзьобом і довгими ногами (О. Вишня). 4. Деякі риби, як, наприклад, корюшка, в’ють під водою гнізда і відкладають туди ікру. 5. Він розхвилювався, і голос його щирим відгуком забринів у селянських серцях, особливо в серцях молоді (М. Стельмах).

ІІІ. 1. А пісня, наростаючи, пливла над берегом. 2. Раділи люди встаючи. 3. Посланця стального ми до зір послали, першими почавши в безкінечність шлях (В. Сосюра). 3. Все меншим став корабель, а згодом, з’єднавшись із голубим обрієм, він немовби потонув у ньому, і тільки білі вітрила ще довго маячили, нагадуючи весінню хмаринку. 4. Поважно, з острахом, наче до першої сповіді, приступив Семен до граматики (М. Коцюбинський). 5. Сюди, на берег Дніпра, і прийшла гуляти молодь (О. Копиленко).

ІV. 1. Ягід навколо, особливо дикої малини, була сила-силенна (О. Донченко). 2. А я не знаю нічого ніжнішого, окрім берези (Леся Українка). 3. На його дворі, замість похилої хатини, стояв веселий будинок (Панас Мирний).

Спостереження-зіставлення

Прочитайте речення. Визначте відокремлені члени речення в російській мові. Порівняйте способи їх вираження та пунктуацію при них у двох близькоспоріднених мовах.

1.Человек, вооружённый знаниями, непобедим (М. Горький).

2.Люблю берёзку русскую, то светлую, то грустную (А. Пушкин).

3.По лугам набродившись за день, я, усталый, прилёг под стогом (Н. Рыленков). 4. Над городом повис низкий, густой туман, пахнущий сыростью и хвоей (С. Баруздин). 5. Может быть, уединение нужно время от времени всем людям, особенно писателям

(К. Паустовский).

V. Підсумок уроку

Пунктуаційний аналіз

Прочитайте текст. Поясніть постановку всіх розділових знаків у ньому.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 77

Знайдіть речення з відокремленими членами. Охарактеризуйте їх.

Батько геніального сина

Відомо, що батько Гоголя Василь Гоголь-Яновський був також письменником українським, хоча й не таким удатним на літературному терені, як його геніальний син. І все ж комедії Гоголябатька, що ввібрали традиції українського середньовічного, так званого «вертепного» театру, були досить помітні для свого часу, вони з успіхом ставились у театрі Трощинського, привертаючи увагу ґрунтовними знаннями українського побуту і народних характерів.

Та ще частіше зустрічаємо в нього образи, вихоплені безпосередньо з життя. Коли читаєш зворушливо ідилічну історію подружнього життя Афанасія Івановича та Пульхерії Іванівни, щораз напрошується думка: видно, таки й справді прообразами їх були дід і бабуня письменника — Афанасій Іванович і Тетяна Семенівна Гоголі-Яновські, як це припускають декотрі дослідники… Бо все тут повите таким щирим теплом, якимось родинним гумором, зігріте люблячою і сумовитою усмішкою.

Що ж до Гоголя-батька, то, мабуть, справедливим буде зазначити, що поряд з Іваном Котляревським, автором улюблених

іпонині в народі травестійної поеми «Енеїда» і п’єси «Наталка Полтавка», він стояв біля колиски нового українського театру, біля джерел української літературної мови, яка тоді лише набирала силу, а пізніше стала мовою багатющої нашої класичної

ісучасної літератури (О. Гончар).

Дайте відповідь на запитання.

1.Про що ви дізналися із тексту?

2.Яка роль батька Гоголя в долі свого сина в розвитку української культури?

Запишіть речення, розставивши розділові знаки. Поясніть їх. Підкресліть усі члени речення.

Обличчя натхненно розшарілось і освітившись якимись новими думками, народженими ніби зненацька, стало мовби тоншим інтелектуальнішим багатшим в ньому з’явилась сила нових несподіваних відтінків (О. Гончар).

V. Домашнє завдання

Складіть таблицю на тему: «Відокремлені другорядні члени речення» (дібрати приклади).

78

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

Урок № 17   КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ)

Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників зі стилістики мови та культури мовлення; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією; оцінити рівень орфографічної грамотності учнів.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань.

IV. Виконання тестових завдань закритої форми

Варіант 1

Завдання 1–12 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний варіант. Потрібно вибрати один правильний варіант відповіді.

1.Літературна мова — це:

А народна мова, якою користуються на певній території; Б мова, що є засобом письмового й усного спілкування нації;

В унормована мова суспільного спілкування, зафіксована в писемній та усній практиці;

Гмова художнього стилю мовлення.

2.Стилістика мови… А є сукупністю мовленнєвих дій, кожна з яких має мету, що

випливає із загальної цілі спілкування; Б вивчає реалізацію стилістичних ресурсів мови залежно від

мовленнєвої ситуації; В вивчає стилістичні ресурси всіх мовних рівнів: лексики,

фразеології, морфології, синтаксису;

Гвключає поняття синонімії і варіативності.

3.До специфічних понять стилістики належать:

А звуковий лад, словниковий склад та фразеологія, граматична структура і норми літературної мови;

Б мовні прийоми й засоби;

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 79

Встилістичні засоби, стилістична норма, функціональний стиль;

Гсиноніміка, емоційно-експресивне забарвлення, багатозначність.

4.Орфоепічні норми регулюють:

А правильну вимову звуків, звукосполучень, наголосу в слові; Б уживання мовних засобів відповідно до їх стилістичного

значення;

Вправильний запис слів;

Гдоцільне уживання алітерацій, асонансів.

5.Визначте речення, в якому не пишеться з усіма словами разом:

А На коні сидить козак, у свиті — не/свиті, і без шапки; Б Не/знайомий рвучко козирнув, піднісши кулак і випросто-

вуючи пальці біля самої скроні;

ВПоки не/дуже холодно, сидітиму вдома;

ГТи, може, серденько, того й не/знаєш, як гарно, любо як співаєш.

6.Знайдіть слово, що пишеться разом (а не через дефіс): А синьо/зелений; Б науково/прикладний;

Вніжно/рожевий;

Гчервоно/гарячий.

7.Усі займенникові форми написано правильно в рядку: А ні про що, бозна якого, хтозна-кого, у декого; Б хтось, аби-якась, ні до чого, дещо;

Вніскільки, бознаде, хто-небудь;

Гякесь, ніякий, дехто, казна-як.

8.Визначте рядок, у якому допущено орфографічні помилки: А День Перемоги, Золоті ворота, полуниця «Вікторія»; Б свято Івана Купала, село Золота Балка, Національний банк

України;

ВСузір’я Великий Віз, Декларація прав людини, газета «Літературна Україна»;

ГВеликий Піст, День Народження, волинська область.

9.Визначте рядок, у якому є неправильно утворена форма прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння:

А менш надійний, найдобріший, якнайдальший; Б найбільш привітний, вужчий, найбільш відоміший;

Внайстаріший, щонайдовший, якнайзручніший;

Глегший, дорожчий, гірший.

80

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

10.Позначте рядок, у якому всі прислівники записані правильно: А по сусідськи, удвох, з гори, на диво;

Бвіднині, нашвидку, без кінця, до вподоби; В десь-інде, підчас, не даремно, с повна;

Гз роду-віку, на-щастя, на виворіт, здалека.

11.У кількісних числівників від 50 до 80 відмінюються: А перша частина;

Бдруга частина;

В обидві;

Гці числівники не відмінюються.

12.Укажіть рядок, у якому замість крапок скрізь потрібно вставити в:

А… Астрахані, помітила … очах, працювала … бухгалтерії; Б одягнена … хвою, загублені … хвилях, розгубився … склад-

ній ситуації; В моя подруга, ..читель початкових класів, … сім, десь … гаю;

Г… полі, ходити … валянках, побачила … оголошенні.

Завдання 13–16 мають по шість варіантів відповіді, серед яких лише два правильних варіанти. Виберіть два правильні варіанти відповіді.

13.Укажіть ряди слів, у яких пишеться -нн- у всіх словах:

Абезгомі..ий, неодмі..ий, безбереж..ий, бездога..ий;

Б бало..ий, парад..ий, бензи..ий, чека..ий;

Вкасет..ий, люмінісцент..ий, моното..ий, безіме..ий; Г безці..ий, невпізна..ий, нездола..ий, незамі..ий; Д незліче..ий, відмі..ий, карава..ий, магази..ий; Е доверше..ий, витонче..ий, пі..ий, нарече..ий.

14.Визначте, у яких речення вжито повні нестягнені форми прикметників:

А Недобра сутінь впала на землю, повіяло холодом (М. При-

гара).

Б Зеленеє жито, зелене. Хорошії гості у мене (Народна пісня).

ВТільки здорові жилаві руки з довгими пальцями та довгі вуса нагадували про давнього Миколу Джерю (І. Нечуй-

Левицький).

Г Ружа червона, а й та блідне (Народна мудрість). Д Пливе човен води повен (Т. Шевченко).

ЕЯкби мої струни німії та піснею стали без слова (Леся Укра-

їнка).