Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

уроки з мови 11кл голобородько

.pdf
Скачиваний:
2022
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
2.73 Mб
Скачать

Стилістика складних речень

191

 

 

 

 

Сполучники підрядності

Сполучні слова

 

 

Сполучники належать до службо-

Сполучні слова належать

вих частин мови

до самостійних частин мови.

 

Серед них:

 

відносні займенники (хто, що,

 

який, чий, котрий, скільки);

 

прислівники (де, коли, куди,

 

звідки як, доки, відколи, чому,

 

навіщо)

 

 

На сполучники не падає логічний

Сполучні слова часто логічно

наголос: Брат повідомив, що при-

виділяються: Олег пригадував,

їде влітку.

що потрібно взяти із собою

 

в похід.

 

 

Сполучники не бувають чле-

Сполучні слова виконують роль

нами речення: Учитель записав

членів речення: Учитель нагадав

у щоденник, що батько має при-

учням, хто поїде на олімпіаду

йти до школи.

з українознавства.

 

 

Сполучники можна замінити

Сполучні слова можна замі-

синонімічним сполучником:

нити синонімічним словом: Ми

Одсіяють роки, мов (як, наче)

попрямували до лісу, що (який)

хмарки над нами (В. Сосюра).

виднівся за горою.

 

 

У складнопідрядному реченні

У складнопідрядному реченні

зі сполучником підрядну час-

зі сполучним словом часто під-

тину не можна перетворити

рядну частину можна перетво-

на питальне речення: Чи ти

рити на питальне речення: Тоді

чула, дівчинонько, як я тебе кли-

Довженко спитав, звідки я,

кав? (Народна творчість).

з якої сім’ї, скільки у нас дітей,

 

яка в нас річка (М. Вінгранов-

 

ський).

 

 

Сполучники й сполучні слова можуть бути синонімічними. Напри-

клад: що — щоб — як; який — що; який — де.

Порівняйте: 1. Ніхто того не бачив, що хлопчик сумував. 2. Ніхто

того не бачив, щоб хлопчик сумував. 3. Ніхто того не бачив,

як хлопчик сумував. У цих реченнях з’ясувальні підрядні частини

пов’язані з головними частинами синонімічними сполучниками.

Вони мають одне значення: доповнюють головну частину. Проте

кожна підрядна містить певний відтінок значення (зі сполучником

щоб — непевність; зі сполучником як — спосіб дії).

 

 

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

Які синтаксичні засоби зв’язку можуть вступати у синонімічні відносини?

Чим відрізняються сполучники від сполучних слів?

192

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Складіть лінгвістичну казку за темою уроку.

Урок № 42   РЕФЕРАТ НА ТЕМУ, ПОВ’ЯЗАНУ З ПРЕДМЕТАМИ,

ЩО ВИВЧАЮТЬСЯ, ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ПОБУДОВИ І МОВНЕ ОФОРМЛЕННЯ

Мета: повторити та узагальнити знання учнів про реферат, правила його написання, вимоги до оформлення; розвивати навички роботи в групах, мовленнєво комунікативні вміння, здібності до критичного мислення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати словниковий запас; виховувати самостійність, толерантне ставлення до думок інших.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційно-мотиваційний етап

Назвіть термін, визначення якого звучить таким чином: «… коротке точне викладення сутності якогось питання, теми на підставі однієї чи кількох книг, монографій чи інших першоджерел».

Розділіть аркуш на дві частини і заповніть кожну колонку.

Що я знаю про реферат

Що хотів би довідатися

 

 

 

 

ІІ. Виконавчо-діяльнісний етап

Робота в групах

Група 1

Закінчіть речення.

1. Реферат має містити… 2. Функції реферату: …

Група 2

Яку структуру має реферат? Об’єм кожної частини.

Група 3

Перелічіть основні етапи роботи над рефератом.

Стилістика складних речень

193

 

 

Група 4

Назвіть основні вимоги до змісту реферату.

Група 5

Особливості мови реферату. Культура оформлення матеріалів роботи.

Перевірка роботи груп

Матеріал для вчителя. Реферат має містити основні фактичні відомості та висновки з питання, що розглядається, розгорнуті аргументи, роздуми, порівняння. Функції реферату: інформативна, пошукова, довідкова, комунікативна. Структура реферату: вступ (10 % від загального об’єму), основна частина (параграфи, розділи — 70 % від загального об’єму), висновки (20 %), додатки (таблиці, схеми тощо), бібліографія. У вступі зазначають актуальність теми, місце проблеми серед інших, розкривають історію питання. Також вступ може містити короткий огляд використаної в рефераті літератури. В основній частині реферату необхідно подати в узагальненій формі основні положення літератури з теми. У заключній частині формулюють загальні висновки зі сказаного. Етапи роботи над рефератом: 1) формулювання і осмислення теми; 2) пошук джерел; 3) робота з джерелами: ознайомлювальне читання (перегляд книг), вибіркове читання, вивчальне читання (деякі фрагменти), 4) складання плану; 5) написання тексту роботи, оформлення. Вимоги до змісту реферату: текст реферату повинен розкривати тему, бути зв’язним, мати змістову завершеність; у рефераті не тільки викладають основний матеріал з теми, а й пропонують шляхи розв’язання проблеми. Для мовленнєвого оформлення реферату використовується науковий стиль. Автор реферату аналізує певне питання, досліджує, дає визначення основних понять, характеризує їх, констатує стан розв’язання питання, формулює висновки. Схематично це може бути подано так:

перелік питань, що

 

 

 

аналіз цих

 

 

 

загальний

 

охоплюють тему

 

 

 

питань

 

 

 

висновок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Як правило, оцінюють не тільки зміст реферату, а й культуру оформлення матеріалів роботи. Тому важливо пам’ятати декілька правил:

1.На титульному листі вказують, де виконана робота, тема реферату, прізвище та ім’я автора, рік написання, прізвище керівника роботи.

194

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

2.Реферат повинен бути акуратно написаним або надрукованим. Текст пишуть тільки з однієї сторони, зліва залишають поля.

3.Кожну структурну частину реферату (вступ, основна частина, висновки) починають з нової сторінки.

4.Абзац складає не менше ніж три речення, розділ займає— не менше ніж п’ять сторінок.

5.Кожна цитата, малюнок повинні мати посилання, що оформлюють по-різному: у вигляді зноски на кінці сторінки або в дужках після цитованого висловлювання.

ІІІ. Контрольно-корекційний етап

Комунікативний практикум

Складіть зв’язне монологічне висловлювання із теми «Реферат як засіб роботи з науковою літературою».

Рефлексія

Зверніться до аркушів, що були заповнені вами на початку уроку. Чи правильно ви оцінили те, що знали про реферат? Чи відповіли в ході уроку на питання, що записані в правій колонці?

ІV. Домашнє завдання

Напишіть реферат на одну з тем:

1.

Правознавство:

Місцеве самоврядування в Україні.

Конституційні гарантії прав людини та громадянина України.

Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх.

Роль прокуратури у системі правозахисних органів.

Особливості правового статусу дитини в рамках громадянських

 

правовідносин.

2.

Фізика:

Історія розвитку засобів зв’язку.

Практичне використання інтерференції світла.

Використання фотоефекту.

Біологічна дія радіоактивного випромінювання.

Сучасна наукова картина світу.

Фізика і науково технічний прогрес.

3.

Географія:

Найбільш потужні інтеграційні об’єднання у світі.

Глобальні проблеми людства.

Міжнародні організації.

Стилістика складних речень

195

 

 

НТР — новітня стадія розвитку світового господарства.

Нові індустріальні країни.

4.

Історія України:

Історія та уроки голокосту.

«Залізна завіса»: два світи, дві реалії.

Біловезька угода 1991 року: надії та реальність.

Катастрофи епохи соціалізму.

5.

Біологія:

Науковці-біологи України.

Сучасні погляди на виникнення життя.

Сучасні теорії еволюції людини.

Радіаційний вплив на геном людини.

Сучасний стан біосфери. Проблеми та перспективи.

Методичний коментар. Учителеві доцільно звернутися до своїх колег — учителів інших предметів із метою корекції поданих тем і проханням оцінити роботу одинадцятикласників.

Урок № 43   ПУНКТОГРАМИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ. ПРАКТИКУМ

Мета: повторити основні пунктограми у складному реченні; закріпити теоретичні знання й практичні навики з теми; за допомогою мовленнєво комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Синтаксис: складне речення, граматична основа, предикативна одиниця.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Виразно прочитайте реклами-жарти різних видів складних речень.

196

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

Реклама складносурядного речення Якщо Ви хочете придбати якісний товар, завітайте до мага-

зину «Філологія». До Ваших послуг складносурядне речення. Його рівноправні частини легко і невимушено з’єднуються сурядними сполучниками.

Зручні у використанні і його розділові знаки. Найчастіше використовується кома. Якщо ж Ви особливо захочете підкреслити принадність другої частини, виберіть тире. А часом, щоб полегшити Вам життя, це речення може обійтись і без розділового знака. Купуйте наш товар, і Ви не пожалкуєте!

Реклама складнопідрядного речення Хочете дізнатися, з якої причини Ви себе недобре почуваєте?

Чи, може, з’ясувати, коли і за яких умов Ви вчора повернулися додому? Або визначити міру і ступінь того, що Ви пам’ятаєте? У такому випадку складнопідрядне речення саме для Вас. Чітка структура! Головна й підрядна частини з’єднані підрядними сполучниками! Тільки у нас найрізноманітніші види підрядних частин і смислових зв’язків. А тепер — спеціально для Вас! Купивши три підрядні частини за ціною чотирьох, четверту — порівняльну

— Ви отримаєте безкоштовно!

Реклама безсполучникового складного речення

Ти енергійний? Ти любиш спілкуватися? Прагнеш бути вільним у своїх думках? Тобі набридли речення, у яких ти ніяк не можеш визначити сполучник, і ти заплутався у видах підрядних частин? Тоді твій вибір — безсполучникове речення!

Складні безсполучникові речення емоційніші, інтонаційно багатші, ніж складносурядні та складнопідрядні. Тому вони найчастіше вживаються в розмовному та художньому стилях. Це те, чим ми користуємося щодня. Запам’ятай прості правила і не мучся з тим, який сполучник використати, щоб побудувати правильно речення!

IV. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок

Графічний диктант

Виберіть тільки безсполучникові речення і запишіть поряд із номером речення розділовий знак, який би ви поставили між частинами обраного безсполучникового складного речення.

Стилістика складних речень

197

 

 

1. Язик — найнебезпечніша зброя: рана від меча легше заживає, ніж від слова. 2. Чим краща думка, тим звучніше речення. 3. Життя — це багатство, не розтрать його. 4. Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя. 5. Зрубав дерево — посади два. 6. Простої істини не забувай: людина і слово — то світи космічні. 7. Не діли душі наполовину — тріщини іржа покриє враз. 8. Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив. 9. Нормальній країні героїв не треба, їй розуму треба і чистого неба. 10. Вижени із серця смуток, і життя стане тобі миліше.

Відповідь на графічний диктант

1

3

5

6

7

9

 

 

 

 

 

 

:

,

:

,

 

 

 

 

 

 

Пунктуаційний практикум

Випишіть спочатку складнопідрядні речення з однорідною підрядністю, потім — складнопідрядні речення з послідовною підрядністю. Розставте розділові знаки. Підкресліть другу букву кожного речення і допишіть вислів: «Січень наступає — мороз людей…».

1. А Михайло мені сказав що ви збираєтесь їхати аж туди де зовім немає лісів (М. Стельмах). 2. З невеселою радістю що пробивалася крізь усі тривоги я вискочив на весняну вулицю де кожна калюжка тримала собі клапоть сонця (М. Стельмах).

3.Розкажи як за горою сонечко сідає як у Дніпра веселочка воду позичає (Т. Шевченко). 4. Дід Терентій щоразу над новою худобинкою мудрує щоб звеселити нею і людей і своїх онуків хоча сам уже й розлучився з радістю (М. Стельмах). 5. Назбираю цвіту аж на цілий срібний карбованець бо дуже люблю коли є багато зошитів (М. Стельмах). 6. І бійці відразу помітили що літо вже минуло що вже настала осінь з нескінченними мряками розбитими дорогами холодними вітрами (О. Гончар). 7. У Єгора і тепер зберігається рушник який подарувала мати щоб не забував рідної домівки (М. Стельмах).

Ключ: обнімає.

Перепишіть текст. Поставте розділові знаки, поясніть їх уживання. Усно дайте характеристику складних речень.

Свято Івана Купала Найпоетичніше народне свято літнього циклу це свято Івана

Купала з яким пов’язане єднання Людини і Природи. Це час літнього сонцевороту коли пишно буяє природа коли розквітає

198

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

довкілля коли хлібороби мають короткий перепочинок перед жнивами.

Це свято дісталося нам від пращурів і сьогодні ми відроджуємо славні традиції минувшини.

Раніше на всіх кутках села люди ставили купальські віхи на яких були заквітчані зелом колеса на жердинах. Також робили Купало солом’яне опудало щоб навколо нього співати і танцювати. Традиційно готували вогнище розкладали його поблизу річки куди поспішали і дорослі і діти щоб відчути радість свята красу обряду. Хлопці закопували на пагорбі купальське деревце Мариноньку-Купальницю а дівчата прикрашали її квітами стрічками намистом. Поки не розпалили вогонь водила молодь танки співала пісні. Аж ось запалало купальське вогнище щоб усі перестрибуючи парами чи поодинці очищалися магічним полум’ям. Поступово вогнище згасає і дівчата біжать до річки ворожити на вінках. Кожна з них кинувши вінок на воду прагне дізнатися що її чекає у майбутньому одруження з любим чи з нелюбом у рідній стороні чи далеко від дому.

Опівночі свято закінчується так що всі розходяться по домівках. А відчайдушні йшли до лісу шукати цвіт папороті який за давніми віруваннями приносив щастя.

Усе обрядове дійство супроводжувалося піснями що оспівували шлюб і мрії про щасливе кохання. Ясний місяць сяючі зорі духмяні пахощі квітучого літа мерехтлива річка усе увібрало дивовижні відблиски купальського вогнища (З журналу).

Підказка: у цьому тексті 33 коми, 4 тире, 1 двокрапка.

Редагування речень

Усуньте пунктуаційні помилки, обґрунтуйте свою правку.

1.Очевидно має бути дощ, навіть тут на Верховині стояла важка задуха. 2. Ми поспішали додому; здіймалася віхола. 3. З високого берега мені видно — маленький човен бореться з хвилями. 4. Дощ перестав: усі вийшли на свіже повітря. 5. Зійдеш на високу гору, світ тобі ширшим здається. 6. Минали роки: росли сини. 7. Рожевий день палав: гули на квітах бджоли, весело літаючи від клумби до клумби; збираючи для себе урожай.

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Складіть рекламу-жарт до однієї з повторених тем синтаксису.

Стилістика складних речень

199

 

 

Урок № 44   РЕФЕРАТ НА ТЕМУ, ПОВ’ЯЗАНУ З ПРЕДМЕТАМИ,

ЩО ВИВЧАЮТЬСЯ, ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ПОБУДОВИ І МОВНЕ ОФОРМЛЕННЯ. БІБЛІОГРАФІЯ

Мета: узагальнити знання учнів про реферат, правила його написання, вимоги до оформлення, повторити елементи довідкового апарату книги, правила складання бібліографічного опису; розвивати вміння здійснювати змістово композиційний і мовний аналіз тексту, удосконалювати навички роботи в групах, мовленнєво комунікативні вміння, здібність до критичного мислення, навички самостійної та колективної роботи, збагачувати словниковий запас; виховувати самостійність, інтерес до книги.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення учнів із темою та завданнями уроку

ІІІ. Виконання системи практичних завдань, спрямованих на розвиток комунікативних умінь

Спостереження

Ознайомтеся із запропонованими планами рефератів. Як ви вважаєте, чи повно вони відображають тему? Яких помилок припустилися?

1.Взаємодія людини і природи (біологія). План

1.Вступ.

2.Екологічна криза.

3.Основні принципи та засоби охорони природного середовища.

4.Шляхи виходу з екологічної кризи.

5.Концепція взаємодії людини та природи.

6.Охорона навколишнього середовища та ринок.

2.Історія великих географічних відкриттів (географія). План

1.Історія великих географічних відкриттів.

2.Марко Поло.

3.Колумб.

4.Америго Віспуччі.

200

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

 

 

5.Васко да Гама.

6.Гудзон.

7.Амундсен.

Коментар для вчителя. У першому плані не відображені висновки. Крім того, є порушення логічності у викладі змісту: пункти 3 та 4 слід поміняти місцями. В останньому пункті слово «ринок» краще замінити на «ринкові відносини». У другому плані не відображені вступ та висновки, пункти плану взагалі не відповідають темі, у якій йдеться про відкриття, а не про відкривачів.

Аналіз тексту

Прочитайте вступ до реферату з теми «Взаємодія людини і природи». Як ви вважаєте, чи відповідає зміст вступу вимогам до реферату? Дайте поради автору.

Людина і природа невіддільні одна від одної і тісно взаємопов’язані. Для людини, як і для суспільства в цілому, природа є середовищем життя і єдиним джерелом необхідних для існування ресурсів. Природа і природні ресурси — основа, на якій живе і розвивається людське суспільство, першоджерело задоволення матеріальних та духовних потреб людей. Без природного середовища суспільство існувати не може. Людина — частина природи і як жива істота своєю елементарною життєдіяльністю значно впливає на природне середовище. Перетворювальний вплив людини на природу неминучий. Зміни, які внесені господарською діяльністю в природу, посилюються з розвитком виробничих сил

ізбільшенням маси речовин, які залучені в господарський обіг.

Прочитайте висновки до реферату з теми «Степова географічна зона». Чи відображають вони тему? Які вимоги порушені? Дайте поради автору.

Розорювання відкритих просторів або ділянок, які виникли на місці знищених лісів, призвело до різкої зміни складу тваринного населення степової зони. Протягом року великі площі посівів характеризуються різкою зміною умов існування. На великих площах полів існує однорідний трав’яний покрив, з яким пов’язані спочатку (з весни) переважно споживачі зеленої рослинної маси, які до кінця дозрівання зерна змінюються зерноїдними формами ссавців та птахів; потім, коли хліб збирають і поля розорюють, виникають масові щорічні міграції жителів полів на узлісся та на інші ділянки.

Під час оранки знищується велика кількість нір та гнізд тварин. З розвитком рівня агротехніки і пов’язаного з цим зменшенням кількості бур’янів харчова база жителів полів стає все більш