
уроки з мови 11кл голобородько
.pdfСтилістика простих речень |
121 |
|
|
в..сні. 7. Не заздрю нищим і духовно вбогим і хитро ситим в со.. ній тишині (3 творів А. Малишка). 8. Очі ро..крила конвалія біла
ів дивува..ні застигла зомліла. 9. Сонце погасне і ніч пр..летит..
зчарами сріблом красою. 10. Хотів би я піти через ліси др..мучі через річки яри і кручі (3 творів Б. Олійника).
Перепишіть речення, виділіть порівняльні звороти, де треба, комами. Поясніть.
1.Знову місяць пливе ніби біла розчахнута скрипка (Г. Лютко).
2.Я оживаю знов у полі як сміх як пісня як туман (Г. Лютко).
3.Вітер теплий, вітер дужий налетів як буря з півдня (Б. Олійник).
4.Повітря неначе прозорий граніт (Д. Павличко). 5. Я мав думки міцні мов корені (Д. Павличко). 6. Христя крутилась як муха в окропi (Панас Мирний). 7. Червоний світ од блискавки ніби запалив пожежу на горах і долинах (І. Нечуй-Левицький).
Перепишіть, розставте розділові знаки в реченнях із звертанням, поясніть пунктограми.
1.Буяйте цвітом степові широти Дзвени світами славо козаків (Яр Славутич). 2. Не забув я о люди нічого (Г. Лютий). 3. Слава тобі великий Каменяре праця твоя не стихне ні на мить (Д. Павличко). 4. За кого ж ти розіп’явся Христе Сине Божий за нас бідних чи за слово істини (Т. Шевченко). 5. О земле втрачена явися бодай у зболеному сні. 6. Народе мій до тебе я ще верну як в смерті обернуся до життя своїм стражденним і незлим обличчям. 7. Верни до мене пам’яте моя нехай на серце ляже ваготою моя земля з рахманною журбою (З творів В. Стуса). 8. Чаклує вже весна; так зеленій же луже землице розцвітай усе живе радій (Г. Дущак). 9. Гей ви грізні чорні хмари Я на вас збираю чари (Леся Українка). 10. За рідну мову я о Господи турбуюсь щоб не загинула у течії віків (В. Єфанів). 11. Мій друже дорогий ми довго ждали і теж співали ворогу назло (Д. Павличко).
Синтаксичний аналіз простого речення
Виконайте синтаксичний аналіз простого речення за алгоритмом.
1.Знайдіть граматичну основу речення.
2.Визначте, яким є речення за метою висловлювання (розповідне, питальне чи спонукальне).
3.Назвіть, окличне чи неокличне речення.
4.Розберіть речення за його членами (визначення підмета і присудка, другорядних членів — спочатку тих, що входять до групи підмета, потім тих, що в групі присудка); визначте, чим виражений кожен із членів.
122 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
5.Проаналізуйте будову речення:
а) двоскладне чи односкладне, тип односкладного; б) непоширене чи поширене; в) повне чи неповне.
6.Назвіть, якщо в реченні є, однорідні або відокремлені члени речення, звертання та інші ускладнюючі компоненти.
7.Поясніть пунктограми у реченні Зросла берізка високо на мурі,
стоїть, мов квола сирота в зажурі.
V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок учнів
Творче завдання
Використавши поданий початок та вживаючи однорідні й відокремлені члени речення, звертання, вставні слова, словосполучення й речення, викладіть свої міркування щодо порушеної проблеми. Дайте заголовок.
Кожному, безумовно, слід турбуватися про багатство свого словникового запасу. Для цього, по-перше, треба якомога більше читати книжок авторитетних авторів.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Зробити синтаксичний аналіз речення Послуга в дружбі — річ свята.
Урок № 28 КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ).
КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників зі стилістики та пунктуації простих речень; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією; оцінити рівень умінь читати мовчки.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку
Стилістика простих речень |
123 |
|
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань.
IV. Виконання тестових завдань закритої форми
Варіант 1
Завдання 1–12 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1.Які синтаксичні одиниці можуть бути синонімічними? А Словосполучення, члени речення, речення;
Бсловосполучення й речення; В абзаци й речення; Г тексти.
2.Розповідне речення може бути:
А стверджувальним, заперечним, переповідним, ймовірнісним;
Бриторичним;
В спонукальним;
Гвласне-питальним.
3.Зазначте, у якому реченні пропущено тире між підметом і присудком.
А День ясний, теплий, весняний. Б Я трохи звір.
В Незупинне власне словотворення ось шлях його поезії.
ГПромені як вії сонячних очей.
4.Укажіть двоскладне речення, яке легко перебудувати на односкладне.
А М’яко погойдуючись, як у мрійному вальсі, пишаючись шовком фіранок на вікнах, мерехтячи люстрами, котився він, ніби разок блискучих коралів, і миготів емалевими девізами на боках вагонів: «Нєгорєлоє — Владівосток».
Б Лекція професора справила враження. В Я тебе переслідуватиму все твоє життя.
ГМайор трутив стіл і звівся, похитуючись (З творів І. Багря-
ного).
5.Укажіть речення, в якому неправомірно пропущено кому між однорідними членами.
А Більш за все на світі любив дід сонце (О. Довженко).
Б Він прожив під сонцем коло ста літ, ніколи не ховаючись у холодок (О. Довженко).

124Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень
ВУчениця записувала його мову окремі речення чи думки
(О. Донченко).
ГСпинився — волошка чи не волошка вистромила голівку з поміж колосочків? (С. Васильченко).
6. З’ясуйте, в якому з речень вжито зайві коми.
АЗдається, що це янгол злетів з небес, сів у нього за столом і виспівує тужливу, але чарівну пісню (У. Самчук).
БТікаючи од дідового реву, одного разу стрибнув я з під порічок прямо в тютюн.
ВВін саме цвів великими золотими гронами, як у попа на ризах, а над ризами носилися бджоли — видимо-невидимо.
ГВелике, тютюнове листя зразу обплутало мене (З творів О. Довженка).
7.Визначте, яке з речень ілюструє правило вживання двокрапки після узагальнювального слова перед однорідними.
А Лаврін не поганяв волів: він забув і про воли, і про мішки й тільки дивився на Мелашку (І. Нечуй-Левицький).
БЙого все гніває, все дратує: і той Савченко з вічними жартами, й та небажана філоксера (А. Коцюбинський).
ВДивлюся: так буцім сова летить лугами, берегами та нетрями, та глибокими ярами, та широкими степами, та бай-
раками (Т. Шевченко).
ГЛіс іще дрімає, а з синім небом уже щось діється: воно то зблідне, неначе від жаху, то спалахне сяйвом, немов од радощів (М. Коцюбинський).
8.З’ясуйте, в якому з речень двокрапка після узагальнювального слова перед однорідними членами невиправдано пропущена.
А З під чорних стріх вилазять вечірні тіні, повзуть по стінах, гойдаються по садках і виходять блукати на шлях (І. Мики-
тенко).
Б Все зберегла моя уява ті ночі зоряні, ті дні (В. Сосюра).
ВНад тією дібровою стояла ніби дуже ясна місячна ніч або ясний вечір (І. Нечуй-Левицький).
ГВогнище то згасало, то знову спалахувало яскравим полум’ям (Я. Баш).
9.Визначте, в якому з речень тире після однорідних членів невиправдано пропущене.
А І скрізь пливуть широкі звуки гучної, світлої землі (М. Ба-
жан).
Стилістика простих речень |
125 |
|
|
БТа й дівчина ж була! Велична, хороша, до всякого привітна й ласкава і заговорить, і засміється, і пожартує (Марко Вовчок).
ВСтерня, свіже литво полукіпків, снопи і снопи все виблискує золотом, все бризкає жнив’яним сонцем (О. Гончар).
ГНавкруги була земля, така чорна, пухка, родюча, повесні пишна, восени багата (М. Коцюбинський).
10.Укажіть речення, що потребує стилістичної правки. А Я люблю класичну музику і малювати пейзажі.
Б Мені подобаються пригодницькі фільми й фантастичні твори.
ВУ шкільній оранжереї є кактуси, фікуси, пальми та інші тропічні рослини.
ГЗ моря долітали і шум прибою, і крики чайок.
11.З’ясуйте, що виражає в реченні звертання Зоре моя вечірняя,
зійди над горою (Т. Шевченко).
А повагу; Б докір;
Віронію;
Гмилування.
12.Визначте, що виражає вжите у реченні вставне слово Та ди-
тина, мабуть, була смілою, козацького роду (Марко Вовчок).
А впевненість або невпевненість у повідомленні; Б почуття (емоційна оцінка повідомлюваного);
Вввічливість для активізації бесіди;
Гвказівку на джерело повідомлення.
Завдання 13–16 мають по шість варіантів відповіді, серед яких лише два правильних варіанти. Потрібно вибрати два правильних варіанти відповіді.
13.Укажіть, у яких реченнях виділені слова до вставних не належать.
А З того місця так видно усюди (Панас Мирний).
Б А що ж по-твоєму чинити маєм (Леся Українка).
ВТут навіть повітря здавалось несло в собі золотисті відтінки
(О. Гончар).
ГА він дивлюсь і осмутніє, і похмурий такий стане, і не їсть,
і не п’є (Марко Вовчок).
ДІ ось раптом хребет розломився, вогняна тріщина прокотилася впоперек нього, до самого низу (О. Гончар).
ЕІ навіть в Арктиці суворій проб’ються може ручаї (Л. Дми-
терко).

126 Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень
14. Укажіть речення з відокремленим означенням, при яких пропущено розділові знаки.
А Жовті курчата розкотилися по грядках, мов горох.
Б Налякане заколотом знялося з сусідньої стріхи гайвороння і било крилами над обсипаною стріхою.
В Дівка здорова, чиста, хоч води напийся (З творів М. Коцю-
бинского).
Г В табуни збиваються пташки, що будуть відлітати в чужі далекі теплі краї (О. Копиленко).
ДРозрум’янена, ошаленіла, Тоня з розгону налітає на брата
(О. Гончар).
ЕПеред ним лежав шлях, курний уже, хоч була рання весна
(М. Коцюбинський).
15.Визначте речення, в яких відокремлена обставина не виділена розділовими знаками.
А Він говорив не поспішаючи, з крижаним спокоєм (А. Го-
ловко).
Б Він ще зловив на собі вологий погляд жінки даючись подиву зміні кольору її очей (О. Уляненко).
В Сиділи люди нерухомо, поглядали один на одного блукаючим поглядом (І. Багряний).
ГДесь здалеку бриніла, як муха повесні, притишена пісня
(М. Коцюбинський).
ДВже жовтий жовтень гетьманує в останнім золоті життя
(Є. Маланюк).
ЕСвіт падаючи на сніг знімався високо вгору (Панас Мир-
ний).
16.Визначте речення з уточнюючим членом речення, в яких допущено лексичні помилки.
А Такий числівник, що складається з кількох самостійних частин, або ж складний числівник, пишеться окремо.
Б До складу борщу входить багато різноманітних продуктів, які у своїй сукупності дають приємний смаковий букет.
В Стоїть тут, на варті, юнга, приклавши бінокль до очей.
ГУ кінці ХІХ століття було кілька українських прославлених театральних колективів, наприклад, групи Марка Кропивницького, Михайла Старицького.
ДЗошити з друкованою основою для навчання першокласників письма, тобто прописи, завезли до книгарні.
ЕМолодий хлопець став спеціалістом, гірничим інженером.
Стилістика простих речень |
127 |
|
|
V. Виконання завдань відкритої форми
17.Перепишіть речення, розставляючи розділові знаки. Зробіть-
його синтаксичний аналіз Під срібний дзвін криниць холодних і бездонних кидає ранок зір на небосхил гнідий (В. Сосюра).
Варіант 2
Завдання 1–12 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1.Які члени речення можуть вступати в синонімічні відношення? А головні з другорядними;
Б уточнюючі з відокремленими неуточнюючими;
Ввідокремлені з невідокремленими другорядними членами речення;
Гпідмет із присудком.
2.Емоційно-експресивний або стилістичний компонент у речення можуть вносити:
А присудки; Б інверсії;
Впоширені означення;
Гдругорядні члени речення.
3.З’ясуйте, в якому реченні пропущено тире між підметом і присудком:
А Гомоніти з високим начальством було для Хоми втіхою
(О. Гончар).
Б Жити значить безперервно рухатися вперед (С. Джонсон).
ВТвоя любов як сміх дитячий (Д. Іванов).
ДМи сірі гуси в хмарі (А. Малишко).
4.Укажіть двоскладне речення, яке легко перебудувати на односкладне.
АТайга не давала йому нічого.
Б Дівчина враз насупилась, розгнівалася.
В Даремно він нишпорив з пильністю вченого і з відчаєм голодного.
Г Його гнала вперед надзвичайна впертість, сто разів випробувана і загартована мужність (З творів І. Багряного).
5.Укажіть речення, в якому неправомірно пропущено кому між однорідними членами.
АХолодні зірки мерехтіли в темному небі, і нескінченний Чумацький Шлях простягався у вічність двома велетенськими кривими коліями (О. Довженко).
128 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
БЛеся полюбила Сомка іще тоді, як він було носить її на руках і дарує їй то золоті сережки, то добре намисто.
ВІще тоді звав він її своєю судженою і зложив з Череванихою руки.
ГЗащеміло горде дівоче серденько, да мовчала небога не ска-
зала й матері (З творів П. Куліша).
6.З’ясуйте, в якому з речень вжито зайву кому.
А Марія переживала прочитане, раділа чи плакала разом із тими людьми, про яких оповідала книжка.
Б Гнат як міг припрошував, підкладав їй, що видавалося йому смачнішим, годував цукерками, як дитину.
В Піднесена й урочисто чиста Марія приймала свої дари, цілувала кожного в уста, а Мартина — схилилася і, як батька, поцілувала в руку.
ГОдарці дещо не до вподоби, що Марія занехаяла старосвітські звичаї, і не вбиралася до шлюбу, як це було прийнято, але такі вже настали часи (З творів У. Самчука).
7.Визначте, яке з речень ілюструє правило вживання двокрапки після узагальнювального слова перед однорідними.
А З Оксаною от що: їй 17 літ, батько її, Рубан, сюсюкає,
а мати теж сюсюкає.
БІ далі (щоб не забути): у перший, у другий, як і в дальші томики я вкладаю речі, ще ніде не друковані.
ВДивишся на гетьманський ліс, згадується: гетьманщина, Гоголь, татари, Карло XII і т. ін. (З творів М. Хвильового).
Г Все зберегла моя уява: ті ночі зоряні, ті дні (В. Сосюра).
8.З’ясуйте, в якому з речень двокрапка після узагальнювального слова перед однорідними членами невиправдано пропущена.
А Тьотя Бася не обідала її обід з’їв хтось. (У. Самчук)
БЙшли разом до комори, розглядали та упорядковували свої подарунки хустки, спідниці, полотно… (У. Самчук)
ВЛюблю дивитись на Дніпро з його стрімких високих круч
(В. Сосюра)
ГПавлина Анфисівна сама ж невинність вона ж не знала, що Анфиса Павлівна дитячу котлету їла (3 творів М. Хвильо-
вого).
9.З’ясуйте, в якому з речень після однорідних членів замість коми слід поставити тире.
А Сусіди посідали на призьбі, запалили люльки, вернулись до своєї розмови (С. Васильченко).
Стилістика простих речень |
129 |
|
|
БВін приніс здоровий пучок ласкавцю, гвоздиків та крокусу, котрий вже зацвів жовтогарячими патлатими квіт-
ками (І. Нечуй-Левицький).
ВІ зелений садок, і маленька пасіка в садку під горою, і криниця під грушею, і левада, і зелена діброва на горах, і роз-
мова з Лавріном за пасікою, все ніби заквітчало свекрову хату квітками та залило пахощами (І. Нечуй-Левицький).
ГЯк не любити зими сніжно-синьої на Україні моїй, Саду старого в пухнастому інеї, Сивих, веселих завій? (М. Риль-
ський).
10.Укажіть речення, що потребує стилістичної правки.
А У поемі «Сон» Тарас Шевченко зображує тяжку долю українського селянства.
Б Після одруження інститутка почала жити на хуторі чоловіка.
В Панночка сердилась на Устину з Прокопом і на свого чоловіка, на полковника, гостей, що не зручно при них їй було заборонити їм повінчатися.
ГЗа те, що Прокіп не дав панночці зобидити Устину, його віддали в москалі.
11.З’ясуйте, що виражає в реченні звертання О земле рідная!
Не жатиме неситий пшениці на твоїх ланах! (М. Рильський)
А докір; Б радість; В іронію;
Ггідність.
12.Визначте, що виражає вжите у реченні вставне слово. Ось, нарешті, видко віддалік і її будинок (Ю. Яновський). А впевненість або невпевненість у повідомленні; Б почуття (емоційна оцінка повідомлюваного); В ввічливість для активізації бесіди;
Гвказівку на джерело повідомлення.
Завдання 13–16 мають по шість варіантів відповіді, серед яких лише два правильних варіанти. Потрібно вибрати два правильних варіанти відповіді.
13.Укажіть, у яких реченнях виділені слова до вставних не належать.
А Це знов таки навіть у нижчих тварин помічається, собаки
наприклад дуже чулі до оцінки їх (В. Винниченко).
Б Вода за ніч відстоялася, стала така прозора, що видно було на дні кожну піщинку (Ю. Збанацький).
130 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
ВІ того можливо не знайду я слова, щоб наш прекрасний оспівати світ (М. Рильський).
ГВін видно спав, бо не ворушився (Панас Мирний).
ДДобра такого таки зроду у мене правда не було (Т. Шев-
ченко).
ЕМені здається, що жила я завжди… (Леся Українка)
14.Укажіть речення з відокремленим означенням, при яких пропущено розділові знаки.
А Незмірною ласкавістю і тихою журбою віє від сих вільних, кучерявих хмаринок, що пливуть собі кудись поза дім неволі (В. Винниченко).
Б Літня спека й страшна зимова завірюха пригасили життя гір (М. Чабанівський).
В Земля, як і завжди, пахтіла своїм тяжким п’янливим запа-
хом (У. Самчук).
ГКожен крок нашого піхотинця здається подією вартою літо-
писів (О. Гончар).
ДСизуватий колос затиснутий з двох боків списами остюків перегойдує на тонких білих ниточках жовто-зеленаві палички квіту (М. Стельмах).
ЕЧумацькі мажари з кримською білою сіллю важко рухались по ній… (О. Гончар).
15.Визначте речення, в яких відокремлена обставина не виділена розділовими знаками.
А Гуркіт канонади ревів не перестаючи (В. Сосюра).
Б Вбігла Гафійка сквапно ховаючи щось за пазуху (М. Коцю-
бинський).
В А він мандруючи співа, як Наливайко з ляхом бився (Т. Шев-
ченко).
ГА як насупляться брови сердито та під ними хмурий погляд блисне, то аж холодно у душі (В. Мова).
ДАд’ютант мав феноменальну пам’ять і виключну хоробрість
(Г. Тютюнник).
ЕНаче з вентилятора, війнуло звідти на бійців тяжким перегорілим повітрям, немов видихнутим з єдиних людських легенів (О. Гончар).
16.Визначте речення з уточнюючим членом речення, в яких допущено лексичні помилки.
А Цілком природно, що капітан, схвильований такою перемогою, говорив те все безконтрольно, в стані ефекту.
Б Рана не гоїлась, перев’язки з морською водою не дали належного ефекту.