
уроки з мови 11кл голобородько
.pdfСтилістика простих речень |
111 |
|
|
4.За яких умов відокремлюються обставини? Наведіть приклади.
5.Коли обставини не відокремлюються? Наведіть приклади.
6.Порівняйте умови відокремлення обставин, виражених дієприслівниковими зворотами, і означень, виражених дієприкметниковими зворотами. Наведіть приклади.
7.Які члени речення називаються уточнюючими? За допомогою яких слів вони можуть уводитися в речення? Наведіть приклади.
VI. Підсумок уроку
Мікрофон
Продовжте твердження.
1.З вивченої теми я найкраще засвоїв (засвоїла)… 2. Свої знання з теми я б оцінив (оцінила) на…
VII. Домашнє завдання
Проект
Об’єднатися в групи по 3–5 учнів. Створити проект власної гри (лото, вікторина, брейн-ринг, комп’ютерна гра, гра з м’ячем тощо) за темою «Відокремлені члени речення».
Мета гри: узагальнити знання з визначеної теми. Підготуватися до захисту проекту перед учнями класу (5 хвилин) за поданим планом.
План захисту проекту гри
1.Назва гри, її мета, на кого зорієнтована.
2.Обґрунтування корисності й доцільності вашої гри для вивчення відповідної теми.
3.Правила гри (тривалість, кількість учасників тощо).
4.Демонстрація гри чи її частини.
5.Відповіді на запитання представників інших груп. За одним із проектів провести гру в класі.
Уроки № 24–25 КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР
Мета: перевірити вміння учнів писати твори, добирати мовні засоби відповідно до задуму, комунікативного завдання та стилю мовлення; розвивати комуніка- тивно-мовленнєві вміння, мислення, творчі здібності; виховувати у школярів морально-етичні якості.

112 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
Обладнання: пам’ятки, словники.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія. Міжпредметні зв’язки: література, історія, етика.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції (урок контрольного твору).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Вступне слово вчителя
Бесіда
Що таке твір? (Твір — це робота над висловлюванням особистої думки, яка спирається на необхідну кількість даних.)
Що необхідно знати, щоб правильно висловити власну думку? (Визначити стиль і тип мовлення, вміти послідовно висловлюватися відповідно до теми.)
Робота з опорами
Пригадайте, які стилі та типи мовлення вам відомі.
|
|
Стилі мовлення |
|
|
|
Типи мовлення |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. |
Розмовний |
|
|
|
|
1. |
Розповідь |
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
Художній |
|
|
|
|
2. |
Опис |
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
Публіцистичний |
|
|
|
|
3. |
Роздум |
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
Науковий |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
Офіційно-діловий |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Спостереження над мовним матеріалом
Щоб правильно виконати завдання, треба чітко розуміти значення деяких термінів.
Що означають терміни мораль та етика?
Довідка
Мораль — це система норм і принципів поведінки людей
уставленні один до одного та до суспільства.

Стилістика простих речень |
113 |
|
|
Етика — наука про мораль, її походження, розвиток і роль у суспільному та особистому житті людей; норми поведінки, сукупність моральних правил певної соціальної групи.
Робота з пам’яткою
Користуючись пам’ятками, повторіть загальні правила написання творів.
Пам’ятка для учнів «Правила написання творів»
1.Завжди вибирайте тему не найлегшу, а ту, що вас цікавить і хвилює
2. Добре обдумайте тему, визначте її межі та обсяг твору
3. Визначте основну думку твору
4.Складіть повний чіткий план, дотримуйтеся його в роботі над твором
5. Зберіть та систематизуйте необхідний матеріал
6.Додержуйте послідовності у викладі думок. Правильно і доречно цитуйте, чітко висловлюйте свої думки
7.Висловлюйте своє ставлення до того, про що пишете, робіть висновки, узагальнення
8. Додержуйте пропорційності частин твору
9.Пишіть акуратно, логічно, грамотно. Виправляйте, перероблюйте, покращуйте написане
Запис термінів у зошити
Стисло витлумачте суть кожної з названих моральних рис. Де можливо, доберіть до їхніх назв синоніми та антоніми.
Ідейно-суспільні моральні риси: принциповість, перекона-
ність, цинізм, демагогія, честолюбство, кар’єризм, активність.
114 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
Риси, що визначають ставлення до себе та оточуючих: бла-
городство, самовідданість, людяність, егоїзм, милосердя, підступність, скромність.
Риси, що характеризують людину: чесність, вірність, щи-
рість, зрадництво, святенництво.
Риси, що виявляють ставлення до праці й власності: праце-
любність, користолюбство, споживацтво, ощадливість, бюрократизм, лінощі.
Вольові риси: мужність, сміливість, витримка, малодушність.
Зразок
СВЯТЕННИЦТВО — негативна моральна риса, різновид лицемірства. Святенник (ханжа) вдає із себе зразок благочестя, і, публічно демонструючи свої «доброчинності», претендує на роль охоронця моральності всіх оточуючих. Перетворює моральність на формальне дотримання ритуалу, на взаємне назирання, виправдовує грубе втручання в приватне життя кожного. За святенництвом приховано недовіру до людей, підозрілість, зневажливе ставлення до людської індивідуальності.
Комунікативно-мовленнєве завдання
Які моральні риси особистості найвище цінуються сьогодні? Свою думку аргументуйте і проілюструйте прикладами.
Складіть висловлювання за темою «Моральні цінності сучасного суспільства». Визначте формулу сенсу життя своїх ровесників. Висловте власне ставлення до такого формулювання сенсу життя. Висловлювання побудуйте так: ТЕЗА — ДОКАЗ — ВИСНОВОК.
ІІІ. Самостійне складання плану твору
Учні складають план.
ІV. Написання роботи на чернетці
Учні записують твір у чернетку.
V. Редагування твору і переписування начисто
Учні вичитують твір, редагують та переписують його начисто. За потреби учні користуються пам’яткою (див. додаток).
VІ. Самостійна перевірка написаного
Вимоги до твору
Точність і повнота розкриття теми в логічній послідовності.
Обґрунтованість усіх тверджень та положень.

Стилістика простих речень |
115 |
|
|
Узагальнення і використання у творі набутих знань.
Стилістично правильне і грамотне вираження думок.
Емоційність і конкретність викладу.
Правильні висновки в кінці твору.
VІІ. Домашнє завдання (на вибір)
Доберіть текст на морально-етичну тему, підкреслити у ньому орфограми.
Сформулювати 10–15 тем творів морально-етичної проблематики.
Складіть за висновком висловлювання: «…Отже, родина — корабель, що несе людину через бурхливе життєве море».
Додаток
Як відредагувати твір, написаний на чернетці
1.Переконатися, що твір розкриває тему
2.Пересвідчитися, що твір втілює прогнозовану головну думку
3.Простежити, наскільки достатньо аргументована теза роздуму, наскільки чітко й послідовно викладено думки, наскільки доречні й цікаві приклади
4.Звернути увагу на доречність вступу та логічність висновків. Перевірити правильність членування тексту твору на абзаци, правильність поєднання речень
5.Переконатися, що текст твору відповідає вимогам обраного стилю
6.Якщо виникає сумнів у правильності написання слів, звернутися до словника. Перевірити правильність уживання розділових знаків.
116 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
Урок № 26 ВИРАЖЕННЯ РІЗНОМАНІТНИХ СМИСЛОВИХ ЗНАЧЕНЬ
ЗА ДОПОМОГОЮ ЗВЕРТАНЬ, ВСТАВНИХ СЛІВ І ВСТАВНИХ КОНСТРУКЦІЙ, ЇХ ЕМОЦІЙНО-ЕКСПРЕСИВНИЙ ХАРАКТЕР
Мета: повторити основні відомості про звертання, вставні слова й вставні конструкції, розділові знаки під час їх виділення; розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно висловлювати власні думки за допомогою звертань, вставних слів і вставних конструкцій; за допомогою мовленнєво комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Стилістика: емоційно-експресивне забарвлення мовних засобів.
Культура мовлення: етикетні форми звертання. Морфологія: кличний відмінок.
Міжпредметні зв’язки:
Література: виразне читання, приклади речень зі звертаннями та вставними конструкціями.
Тип уроку: урок розширення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна гра «Старт»
Розподілити клас на групи. Кожна група отримує конкретне завдання, завчасно підготовлене.
1.Складіть зв’язну розповідь про звертання, розділові знаки при звертаннях.
2.Складіть зв’язну розповідь про вставні слова і конструкції, способи їх виділення в реченні.
3.Наведіть приклади-речення про мову, Україну — зі звертаннями поширеними й непоширеними, що стоять на початку речення, у середині, у кінці речення. Приклади бажано наводити із поезій відомих українських поетів.
Стилістика простих речень |
117 |
|
|
4.Наведіть приклади речень із вставними словами чи конструкціями з творів українських класиків.
IV. Розширення й поглиблення синтаксичного матеріалу
Стилістичні спостереження
Прочитайте уривок зі статті. Перепишіть текст, вводячи вставні слова з довідки. Якого значення вони надали тексту?
Аморально повсякчас наголошувати на тому, що в нас найнеозоріші простори, найбагатші надра, найдовші (у сукупності) річки.
Все це ми не виплекали своїми руками, а одержали у спадок. Ми зовсім не примножуємо природні багатства, а безсоромно
розбазарюємо їх.
Те саме стосується й мови. Для нас вона справді «най» — наймилозвучніша, найлагідніша, найінформативніша… А для французів, англійців, німців? А їхні мови — для нас?
Ми кидаємо-таки тінь на слово чуже, коли своє наділяємо синтезом достоїнств чи не десятка інших мов.
Не зовсім ґречно стверджувати, що лише ми маємо велике минуле і ще більше майбутнє.
Роздмухуючи оті «най», «най», ми обов’язково відгородимося від неоднозначного, бурхливого й мінливого світу.
Бо ж ніяка культура не самотня.
Вона мусить контактувати та взаємодіяти з іншими (За М. Сли-
винським).
Довідка: Певна річ, безперечно, без сумніву, безумовно; зрештою, певно, до речі; очевидно, напевно, мабуть; мабуть, певно, напевно, може, можливо; до речі, між іншим, зрештою; по-друге; по-перше, крім того; може, можливо, мабуть.
Робота в парах. Складання діалогу
Складіть діалог «Розмаїття світу» (або поділіться думками з товаришами з приводу прочитаної статті) із використанням звертань та вставних слів.
Лінгвістичне дослідження
У поданих реченнях визначте звертання, які стосуються співбесідників, і риторичні, що називають неживі й абстрактні предмети, тварин або відсутніх людей. Поясніть, яку роль у мовленні відіграють ці звертання.
1. Ти, сило наша, світлосяйна сило! (П. Тичина). 2. Друже мій, скільки мелодій, краси в шумі ранкового лісу! (О. Максименко).
118 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
3. О думи мої! О славо злая! За тебе марно я в чужому краю караюсь, мучуся… але не каюсь! (Т. Шевченко). 4. Не шуміть, явори, за вікном у дворі, не будіть мого сина (М. Стельмах). 5. Катрусю, доки ти, небого, будеш слабувати? (В. Стефаник). 6. Здоров будь, Пушкін мій, землі орган могутній (П. Тичина). 7. — Що ви, бабо, гриби збираєте? Назбирали вже? — з перебільшеною цікавістю питає хлопець (М. Стельмах). 8. Співці, не вгадуйте, ви, вчені, не шукайте, хто був той цар і як йому наймення (Леся Українка).
Поясніть пунктограми.
Визначте головні й другорядні члени у 5 й 6 реченні.
Стилістичний експеримент
У поданих реченнях визначте звертання та поясніть, якою частиною мови вони виражені і якого відтінку вони набувають залежно від місця в реченні. Запишіть речення, поширивши звертання епітетами з довідки. Поясніть, яких додаткових значень і почуттєвих відтінків надають звертанням прикладки й епітети.
1. Києве, мій Київ.., малинове місто юності й пісень… (В. Сосюра). 2. Ой ти, дубе.., лист на тобі рясний; ти, козаче.., словами прекрасний (Народна пісня). 3. Ой… колодязю, …ключі! (Народна пісня). 4. Рости, рости, моя пташко, мій… цвіте (Т. Шевченко).
5.Прилинь, …орле, бо я одинокий сирота на світі (Т. Шевченко).
6.Не спочинь, моя думо-турбото, не втомляйтесь, …руки мої
(М. Стельмах).
Довідка: кучерявий, рідний, зореносний, студений, молоденький, золотий, сизий, натруджений, пречудовий, глибокий, маковий.
Мовний етикет
Використовуючи кличну форму, утворіть звертання з кожним із таких іменників — власних назв людей: Іван Павлович,
Ганна Пилипівна, Петренко, Ясногородська, Ніна, Максим,
Івасик, Ганнусенька, поєднавши їх з одним із слів: друже,
шановний, шановна, вельмишановний, вельмишановна, дорогий, дорога, любий, люба, милий, мила.
Зразок: Вельмишановний Іване Павловичу! Дорогий Іване Павловичу! Любий Іване Павловичу!
V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок
Які види звертань було розглянуто?
Для чого вживаються вставні слова й конструкції?
Стилістика простих речень |
119 |
|
|
Яких емоційно-експресивних відтінків можуть надавати тексту звертання, вставні слова й конструкції?
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Складіть окличні речення з риторичними звертаннями, вираженими кличною формою іменників пісня, слово, зоря, місяць, вітер, море, кінь, придумавши до кожного з них відповідний епітет та додавши один із присвійних займенників мій, моя, моє, наш, наша, наше. Речення записати.
Зразок: Пісне крилата моя, лети над полями!
Епітети: буйногривий, ясний, буйний, дзвінке, синє, крилата, промениста.
Урок № 27 ПУНКТОГРАМИ У ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. ПРАКТИКУМ
Мета: повторити основні пунктограми у простому реченні; закріпити теоретичні знання й практичні навики з теми; за допомогою мовленнєво комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Синтаксис: просте речення, головні члени речення, однорідні члени речення.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Мозковий штурм
Які пунктограми, що вживаються у простому реченні, вам відомі?
Які розділові знаки можуть стояти між підметом і присудком? У яких випадках?
Коли між однорідними членами речення ставляться розділові знаки?
120 |
Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень |
|
|
Що таке порівняльний зворот? За яких умов він виділяється комами, а за яких — ні?
Що таке звертання? Які пунктограми при звертанні ви знаєте?
IV. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок
Тренувальні вправи
Перепишіть речення, поставте, де треба, тире між підметом
іприсудком, поясніть правила вживання тире між підметом
іприсудком.
1.Забути () себе дурити. 2. Жити мені без праці () значить не жити! 3. Добро і лихо () світло й темнота. 4. Життя без книги () хата без вікна. 5. Ненависть і любов () неначе крила (3 творів Д. Павличка). 6. Ці квіти () спогади про світлі дні (Б. Олійник). 7. Вік прожити () не ниву пройти гомінливу (А. Малишко). 8. Яке то щастя () свій народ у світлі бачити (Д. Павличко). 9. І кожен фініш () це, по суті, старт (Л. Костенко). 10. Була ти () наче золота царівна
узорянім вінку на темних косах (Леся Українка). 11. П’ятдесят () це полудень віку. 12. Він () учень нашого класу. 13. Кохати () нові землі відкривати () нюанси нові і відтінки нові (І. Драч).
Перепишіть речення, ставлячи, де треба, тире. Обґрунтуйте, чому, незважаючи на однакову будову, в одних реченнях є тире, а в інших немає.
1.Наша ціль людське щастя і воля (І. Франко). 2. Вечір зимовий, зоряний (Марко Вовчок). 3. Я вільна! Я вільна, як вода! (Леся Українка). 4. Степ широкий то ж мій сват. Шабля, люлька вся родина. Сивий коник то ж мій брат (Народна творчість). 5. Осінь така мила, осінь славна (П. Тичина). 6. Море Шевченкової поезії то частина океану народної пісні (П. Федченко). 7. Говорити не горох молотити (Народна творчість).
Перепишіть речення, розставивши потрібні розділові знаки, підкресліть однорідні члени речення, поясніть пунктограми. Замість крапок вставте пропущені букви.
1.Ро..плелись ро..хлипались ро..пались наче коси вересневі дні. 2. Моя п..чаль тебе не пон..волить а тільки радісний ро.. будит.. щем. 3. Я пр..горнусь до тебе серцем і неб..сами пл..чима пагорбів рідних і доріг поясами. 4. Ти пахн..ш як листя в..сняне як дитинство моє полотняне як тепла малинова сте..ка як мам..на срібна с..режка. 5. Нема щ..та ні рем..ня ні списа нема шолома ні м..ча-булата (З творів Д. Павличка). 6. В нас гуляє квіт..нь
уполі насуває зливу поволі ро..сіває зерна рясні промітає сте..ку