
уроки 8
.pdfПросте двоскладне речення. Головні члени речення |
71 |
|
|
ішла вода до домініканів, і монастир мусив здатися. Княжну Гальшку перевезено на Високий Замок.
З історичних пам’яток однією з найстаріших уважається ікона Богородиці у великому вівтарі, що за традицією була власністю грецьких цісарів, потім перейшла до Володимира Великого, далі до князя Льва, врешті опинилася в руках домініканів (І. Крип’якевич, 462 сл.).
Аналіз структури тексту
1.Дібрати заголовок. Визначити, що він означає: тему чи основну думку.
2.Виділити в тексті частини, що належать до різних типів мовлення (розповіді й опису).
3.Поділити висловлювання на частини. Скласти план.
4.Назвати історичні об’єкти, описані в тексті. Схарактеризувати, з яких частин вони складаються, яке функціональне призначення мають (або мали).
Мовностилістичний аналіз висловлювання
Лексико-стилістична робота
1.Схарактеризувати лексику тексту: виписати наукові терміни й поняття. З’ясувати, якої наукової галузі вони стосуються. За допомогою тлумачного словника пояснити значення незрозумілих понять.
2.Виписати з тексту власні й загальні назви, потрібні для переказу (назви споруд, їх частин, імена святих, єпископів та ін.). Прочитати, правильно їх вимовляючи.
3.Дібрати синоніми до слова храм (святиня, церква), вежа (башта).
Лексико-орфоепічна робота
Записати слова й сполучення слів, розставити в них наголос. Звірити зі словником.
Квартал, катедра, заввишки, шолом, орнаментика, повіз, пам’ят-
ка — пам’яток, статуя.
Матеріал для вчителя: квартал, катедра, заввишки, шолом, орнаментика, повіз, пам’ятка — пам’яток, статуя.
Повторне читання тексту (робота за варіантами)
Читаючи, учні уточнюють, чи правильно вони запам’ятали послідовність опису пам’ятки архітектури, мовностилістичні особливості тощо.
Варіант 1. Звернути увагу на опис у тексті катедри.
Варіант 2. Звернути увагу на опис у тексті монастиря домініканів.
72 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
ІV. Усний вибірковий переказ наукового тексту відповідно до комунікативного завдання
V. Домашнє завдання
1.Оформити письмовий вибірковий переказ тексту, опрацьованого на уроці, докладно зупинившись на описі катедри чи монастиря домініканів.
2.Дослідити, чим відрізняється стиль бароко від рококо в архітектурі. Скласти порівняльну таблицю.
Урок № 16 ПИСЬМОВИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО
ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета: розвивати в учнів мовленнєво-комунікативні вміння переказувати текст розповідного характеру, що містить опис пам’ятки історії; удосконалити культуру писемного мовлення; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу; сприяти збагаченню словника учнів; засобами художнього слова виховувати любов і повагу до культурної спадщини свого народу.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Робота з текстом (підготовча робота до письмового вибіркового переказу)
Перше прослуховування тексту (сприймання висловлювання в цілому)
АРОМАТ ЛЬВОВА Після кількагодинної прогулянки вулицями Львова починаєш від-
чувати себе мислителем загальнолюдського значення. Сюди приїжджають не просто подивитися, а духовно наснажитися. Не один колишній львів’янин, нині мешканець Києва, а чи Москви, чи Нью-Йорка, сподівається знову наситити своє серце флюїдами Львова, відчути солодку відповідність свого внутрішнього ритму з пульсом буття. У ту мить, коли довговічне каміння нашіптує про нетлінні цінності світо-
Просте двоскладне речення. Головні члени речення |
73 |
|
|
будови, коли історію прочитуєш навіть дотиком руки,— кров по жилах струменить так лагідно, як вода лісового струмочка.
Різноманітні вежі, шпилі, куполи, колони є ніби вулканічним виверженням духовної магми людства, яка так буйно прорвалася назовні з невидимих глибин у цьому місті, що зветься Львовом, і застигла в дивовижних архітектурних формах. Тут сповнюєшся відчуттям, що життя не минає даремно.
Невеликий архітектурний комплекс Вірменського катедрального собору є питомим фрагментом Львова, без якого той не був би самим собою. Мікросвітові собору притаманна аура, у якій народжуються емоції, здатні народжуватися тільки тут.
Заснований 1356 р., він став і культовим осередком численної вірменської громади й одним із культурних центрів львівського поспільства. Щоразу, крокуючи Вірменською вулицею, радо відчуваєш, як силует вежі храму, спроектованої Петром Красовським із Лугано, лагідно проникає в твою свідомість. Відгороджене ґратками подвір’я Вірменського собору викликає непереможне бажання потрапити під його склепіння, бо здається, що, ступивши за цей поріг, опиняєшся в іншому вимірі простору і часу. І ось ти стоїш між сивокамінними колонами аркадних ніш, та ще за непроникною стіною дошкульного львівського дощу, без якого такі хвилини немислимі: саме дощ створює ледь помітне водяне екранне полотно, на якому пробігають живі картини минулого. І це казково! А якщо спроби споглядання візій виявилися марними, то можна згадати яскраву сцену з відомого кінофільму за участю Михайла Боярського «Д’артаньян і три мушкетери», у якій відбувається дуель гасконця з Атосом, Портосом і Арамісом. Місцем зйомки її й стало це подвір’я. Тут же — надгробки з епітафіями 600-річної давності, з яких удається зрозуміти хіба те, що й могили не вічні.
Вулиця Вірменська — одна з не багатьох, яка передає львівську старовину найчіткіше, так би мовити, стійко утримує її аромат. Лаконічна й виразна форма ренесансного порталу житлового будинку № 20 чи не найкраще засвідчує собою XVI ст., яке на Вірменській «випинається» з багатьох кутків і ніяк не поступиться наступним століттям. Навіть Хронос, котрий є символом швидкоплинності часу, фігурою котрого оздоблений фасад однієї з найцікавіших кам’яниць Львова — ампірний будинок «Пори року», ніяк не може зарадити такому повільному рухові століть на цій вулиці. Навіть зодіакальний фриз, яким оздоблено цю ж кам’яницю, своїми дванадцятьма сузірними знаками втричі швидше лічить перебіг року, однак історична зміна віків усе одно ледь торкається вулиці Вірменської. Приваблюють рельєфи роботи Гартмана Вітвера на сусідній кам’яниці № 21, на яких прадавні міфологічні мотиви, напевно, також покликані символізувати
74 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
людський поступ через народження нових поколінь. Поколінь, яким хоч і накреслено передавати одне одному естафету конкретної миті — «тепер і тут», а все ж таки судилося колись оволодіти часом завдяки подоланню простору... (Ю. Николишин, 461 сл.).
Аналіз структури тексту
1.Визначити, що виражає заголовок: тему чи основну думку.
2.З’ясувати тип і стиль мовлення тексту.
3.Які типи мовлення наявні в тексті?
4.На які частини можна поділити висловлювання? Виділити мікротеми. Проаналізувати, як вони взаємопов’язані. Скласти план, виписавши ключові речення з кожної частини тексту.
Бесіда за змістом тексту
1.Коли був збудований Вірменський катедральний собор?
2.Ким був спроектований цей собор?
3.Які емоції переповнюють автора під час перебування на подвір’ї Вірменського катедрального собору?
4.Які будинки, крім собору, знаходяться на вулиці Вірменській?
5.У якому архітектурному стилі збудовано ці будинки?
Мовностилістичний аналіз висловлювання
Лексико-стилістична робота
1.Дібрати контекстуальні синоніми до Вірменського катедрального собору, використані в тексті (питомий фрагмент Львова, культовий осередок вірменської громади, культурний центр львівського поспільства).
2.Пояснення лексичного значення слів:
Флюїди — за містичним уявленнями спіритів — «психічний струм»,
що його висилає людина.
Аура — гіпотетичне поле, яке створюється живим організмом; біополе.
Поспільство — народні маси, простий люд.
Склепіння — опукле перекриття або покриття, що з’єднує стіни, підпори будівель, споруд, мостів.
Аркада — ряд арок, що спираються на стовпи або колони; галерея з арок.
Візія — привид, мара.
Портал — архітектурно оформлений вхід до монументального будинку.
Фриз — середня горизонтальна частина антаблемента, що міститься між архітравом і карнизом.
Ампір — стиль пізнього класицизму в західноєвропейській архітектурі та прикладному мистецтві.
Просте двоскладне речення. Головні члени речення |
75 |
|
|
Лексико-орфографічна робота
Записати власні й загальні назви, ужиті в тексті. Пояснити їх правопис.
Вулицями Львова, Нью-Йорк, архітектурний комплекс Вірменського катедрального собору, вірменська громада, львівське поспільство, Вірменська вулиця, Петро Красовський, подвір’я Вірменського собору, кінофільм за участю Михайла Боярського «Д’артаньян і три мушкетери», Хронос, ампірний будинок «Пори року», роботи Гартмана Вівера.
Записати опорні слова і сполучення слів під диктовку вчителя. Запам’ятати й пояснити їх правопис.
Кількагодинна прогулянка, загальнолюдське значення, львів’янин, флюїдами Львова, буття, довговічне каміння, нетлінні цінності світобудови, сповнюєшся відчуттям, невеликий архітектурний комплекс, мікросвіт, щоразу, силует вежі храму, непереможне бажання, сивокамінні колони, аркадні ніші, екранне полотно, споглядання, ренесансний портал, швидкоплинність, зодіакальний фриз, дванадцятьма сузірними знаками, втричі швидше, рельєф.
Подані іменники поставити у формі родового відмінка однини. Пояснити правопис закінчень.
Київ, Львів, ритм, струмочок, собор, комплекс, мікросвіт, осередок, храм, поріг, простір, час, дощ, кінофільм, аромат, портал, будинок, рух, поступ.
Повторне прослуховування тексту
Звернути увагу на опис архітектурного комплексу Вірменського катедрального собору в тексті.
ІV. Підготовка чорнового варіанта вибіркового переказу, редагування його
Написати вибірковий переказ прослуханого тексту, докладно описуючи архітектурний комплекс Вірменського катедрального собору.
V. Написання вибіркового переказу тексту розповідного характеру з елементами опису пам’ятки історії та культури
VІ. Домашнє завдання
1.Завершити роботу над оформленням остаточного варіанта переказу, розпочату на уроці.
2.Скласти усний твір-опис пам’ятки архітектури вашої місцевості, яка залишила про себе пам’ять і стала національною святинею.
76 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
Урок № 17 СКЛАДЕНИЙ ДІЄСЛІВНИЙ ПРИСУДОК
Мета: поглибити знання учнів про присудок як один з головних членів речення, його види; сформувати вміння відрізняти складений дієслівний присудок від простого дієслівного; удосконалити навички знаходити й аналізувати складені дієслівні присудки в мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в учнів найкращі моральні якості, зокрема ввічливе ставлення до оточуючих.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Культура мовлення і стилістика: правильне вживання форм присудка при підметі; єдність видо-часових форм дієслів-присуд- ків як засіб зв’язку речень у тексті.
Текст (риторичний аспект): відновлення деформованого висловлювання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку
Культуру поведінки, культуру спілкування людина не отримує в спадок — її треба навчитися.
Я. Радевич-Винницький
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Пошуково-вибіркова робота
Прочитати текст. Визначити, яку проблему порушує автор. З’ясувати стильову належність висловлювання.
Лексикою і фраземікою у мовленні «керує» мовець. Він може свідомо вживати одні слова і не вживати інших, може не користуватися стійкими зворотами тощо. Граматика ж «керує» мовцем. Стародавні римляни говорили, що граматиці підкоряються навіть імператори. У граматиці вибір значно вужчий, ніж у лексиці, і мовець, уживши слово в тій чи іншій формі, мусить припасовувати до неї всі інші слова. Наприклад, звертаючись до людини, можна сказати: добродію або ж пане, товаришу, чоловіче, дядьку тощо, проте це слово неодмінно
Просте двоскладне речення. Головні члени речення |
77 |
|
|
має бути у кличному відмінку, а залежні від нього слова — узгоджені з ним у спільних граматичних категоріях: роді, числі, відмінку:
Шановний добродію!, а не Шановна добродію! чи Шановним добродію! (За Я. Радевичем-Винницьким).
Виділити в реченнях граматичні основи, виписати їх. З’ясувати, у яких реченнях уживається простий присудок, а в яких — складений.
ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи
Колективне опрацювання опорної схеми
Розглянути схему. З’ясувати, яку будову має складений дієслівний присудок, чим він відрізняється від простого дієслівного.
Складений дієслівний присудок
Допоміжне дієслово із значенням: |
|
|
|
|
|
а) початку дії, її тривалості чи за- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
вершення (почати, кинутися, про- |
|
|
|
припинили |
|
довжувати, закінчувати, припинити |
|
|
|
рухатися; хо- |
|
|
|
|
|||
та ін.); |
+ |
Інфінітив |
= |
тів повідоми- |
|
б) можливості чи неможливості, |
|
|
|
ти; вирішила |
|
|
|
|
|||
волевиявлення (могти, уміти, ба- |
|
|
|
промовчати |
|
жати, хотіти, вирішити, намага- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
тися та ін.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Творча трансформація
Замінити прості присудки складеними дієслівними. Дослідити, з яких частин складаються ці присудки. Трансформовані речення записати, виділити в них присудки.
1.Першим вітає молодший старшого. 2. Чоловік вітає жінку (однак руку першою подає жінка). 3. Підлеглий вітає керівника (однак руку подає керівник). 4. Перша фраза вітання належить тому, хто заходить (до оселі, у приміщення), незалежно від віку, посади. 5. Незалежно від статі, віку й посади першим вітається той, хто обганяє знайомого чи проходить повз нього. 6. Зайшовши в установу, організацію, до театру, в ресторан і т. ін., увічлива людина вітається передусім з обслугою (із секретаркою, гардеробницею, швейцаром то-
що) (За С. Богдан).
Якого відтінку значення вносить допоміжне дієслово складеного дієслівного присудка в речення?
Які способи привітання ви можете назвати ще? Записати, використовуючи складені дієслівні присудки.
78 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
Дослідження-відновлення
Відновити текст: визначити межі речень і розставити потрібні розділові знаки. Виділити головні члени. Дослідити, чи всі складені присудки належать до складених дієслівних.
Успіх тварин у боротьбі за існування залежить від їхньої здатності знаходити корм, сховище й партнерів не останню роль відіграють тут і розміри тіла ні комахи, ні колібрі, найменша пташка у світі, не змогли б живитися солодким квітковим нектаром, якби були хоч трохи більшими у процесі еволюції в деяких тварин з’явились ознаки, що різко відрізняють їх від найближчих родичів новозеландський птах ківі не може літати, можливо, тому, що на островах, де він живе, колись було дуже мало хижаків, від яких його рятували швидкі ноги у процесі еволюції види нелітаючих птахів з’явились і на інших островах коли на віддаленому острові в Індійському океані, де жив додо, з’явилися люди, вони почали полювати на нього тому ще в XVII столітті цього птаха було повністю винищено (З великої шкіль-
ної енциклопедії).
Указати на спосіб вираження складених дієслівних присудків.
Творче моделювання
Змоделювати речення, уставляючи потрібні за змістом інфінітиви з довідки. Виділити присудки, визначити їх вид.
1. Мовний етикет повинен повністю ... з конкретною ситуацією.
2.Невідповідність виразів етикету може ... комічну ситуацію. 3. Жестикулюючи, мовці повинні ... також рівні жестикуляції. 4. Етикетна атрибутика щоразу повинна ... із специфікою етикетної ситуації.
5.Кілька синонімічних одиниць можуть ... засобом передачі одного і того ж смислу. 6. Кожен мовець не створює щоразу нову формулу, а може ... однією із можливих для взаєморозуміння. 7. Прийшовши вперше на відвідини новонародженого, гість повинен ... своєрідний «антикомплімент» (За С. Богдан).
Довідка: узгоджуватися, співвідноситися, слугувати, врахувати, скористатись, спричинити, виголосити.
Дослідити, у яких реченнях відсутні другорядні члени групи підмета.
Творче конструювання
Скласти прості поширені речення так, щоб подані сполучення слів виступали в ролі складених дієслівних присудків.
Хочу сказати, намагався зауважити, почав використовувати, мо-
жуть виконувати, повинні уникати.

Просте двоскладне речення. Головні члени речення |
79 |
|
|
V. Узагальнення й систематизація вивченого
Лінгвістична гра «Третє зайве»
Прочитати речення. Виділити в них присудки. Знайти «зайве» речення. Свій вибір обґрунтувати.
Варіант 1
1.Чимало українських етикетних виразів можуть використовуватись у різних комунікативних ситуаціях. 2. За століття мовний етикет українських обрядів значно змінився. 3. Деякі з етикетних виразів одночасно можуть виконувати кілька функцій.
Варіант 2
1. Йдучи з гостини, дорослі кажуть: «Дякуємо за гостину». 2. Вітаючись, жінка навряд чи зможе вимовити «Здоров, парубоче!» 3. Різні етикетні слова і вирази часто функціонують не ізольовано.
Варіант 3
1. Відуни завжди вміють складати слова в магічні формули. 2. Вираз «Доброго здоров’я!» може поєднуватися й з дієсловами бажаю, зичу. 3. Окрім загальномовних, традиційних для всієї нації вітальних виразів, українці використовують також регіональні (С. Богдан).
Схарактеризувати присудки поданих речень, скориставшись схемою.
АЛГОРИТМ характеристики присудка
1.Виділити у двоскладному реченні присудок (підкреслити його)
2.З’ясувати, на яке запитання він відповідає
3. Дослідити, що означає присудок
|
|
Дія |
|
|
Стан |
|
|
|
Ознака |
|
|
Належність |
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. Визначити |
його вид |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Простий |
|
|
|
|
|
|
Складений |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дієслівний |
|
|
|
Іменний |
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. Указати на спосіб |
вираження присудка |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
80 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
1.Увести інфінітиви виконувати, звертатися, писати, вимовляти
в самостійно складені речення так, щоб вони виконували функцію частини складеного дієслівного присудка.
2.Скласти прості речення зі словом вітатися так, щоб воно виконувало різні синтаксичні функції: а) підмета; б) означення; в) частини складеного дієслівного присудка.
Урок № 18 СКЛАДЕНИЙ ІМЕННИЙ ПРИСУДОК
Мета: поглибити знання учнів про присудок як один із головних членів речення, його види; сформувати вміння відрізняти складений іменний присудок від простого і складеного дієслівного; удосконалити навички знаходити й аналізувати складені іменні присудки в мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу привернути увагу восьмикласників до славетних імен української культури.
Правопис: тире між підметом і присудком.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових висловів і фразеологізмів. Культура мовлення і стилістика: правильне вживання форм присудка при підметі; єдність видо-часових форм дієслів-присуд-
ків як засіб зв’язку речень у тексті.
Текст (риторичний аспект): відновлення деформованого висловлювання. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком-
петенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Розвиток пошукової пізнавальної активності восьмикласників
Вибірково-розподільна робота
Прочитати виразно вголос текст. Визначити тему й основну думку. Виписати складені іменні присудки. З’ясувати, чим вони виражені.