
уроки 8
.pdfРечення зі звертаннями, вставними словами |
241 |
|
|
дичкою Гоголя. 5. Стара княгиня Варвара Олексіївна — їй було тоді вже 65 років — майже зовсім осліпла і рідко з’являлася в салоні (З тв. П. Жура). 6. З цієї провесни (а може й раніше) снується в твоїй пам’яті дивна мелодія материної пісні (Є. Гуцало).
Трансформація цитат на синтаксичні конструкції зі вставними реченнями
З допомогою вставних слів увести цитати, автори яких названі в дужках. Перше речення — колективно, решта (по два) — за варіантами.
1. «Наше мистецтво не може бути нічим іншим, як силою, яка робить величезний уплив на загальний хід боротьби й будівництва»
(А. Луначарський).
Варіант1. 1. О. П. Довженко — «художник високообдарований
інадзвичайно своєрідний» (К. Волинський). 2. Ярослав Галан «увійшов в українську літературу не тільки як талановитий драматург і прозаїк, а й як полум’яний публіцист» (Б. Буряк).
Варіант2. 1. Герої А.Малишка мають «одну велику любов — Батьківщину, одну велику мету — служіння народові» (Д. Павличко). 2. «Стельмах прийшов у прозу, узявши з собою поезію» (М. Рильський).
Усно перебудувати речення зі вставними словами на синтаксичні конструкції зі вставними реченнями.
Диктант-тест з обґрунтуванням
Знайти синтаксичну конструкцію зі вставним реченням. Свій вибір обґрунтувати.
А Напевне, це й справді не жінка, а саме літо йде собі за городами, лісами, співаючи, нахиляється до суничників і грибовищ, підіймає руки до плодючого дерева (М. Стельмах).
Б Тепер, щоправда, довкола було досить голо і сумно (І. Франко). В Там батько, плачучи з дітьми (а ми малі були і голі), не витер-
пів лихої долі, умер на панщині (Т. Шевченко).
Г Я, по правді, сказавши, й тепер трохи дивуюсь, що мені так легко пишеться до Вас (Леся Українка).
Сприймання й відтворення висловлювання зі вставними реченнями
Прослухати текст. Визначити тип мовлення й основну думку висловлювання. Яке стилістичне навантаження несуть у тексті вставні конструкції? Поміркувати, з якою метою автор використовує слова, що позначають час, від найменшої одиниці (секунда) до найбільшої (життя)?
Живеш ти на цій розкрученій планеті секунди (таки секунди, бо серце встигає зробити за секунду майже два поштовхи крові), живеш хвилини (бо за хвилину можна збагнути, любиш ти чи ненавидиш, таки
242 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
живеш, якщо за одну хвилину можна померти), живеш години і дні (за день можна порозумнішати або посивіти), живеш місяці, роки — життя ціле живеш, а от вріжеться у твою пам’ять один схід і захід сонця, одна мить щастя чи розпуки, один поцілунок чи ляпас, один крик чи мовчання, — і пронесеш ти його до останнього свого подиху. Це — твоє, лише твоє, тут ти повний власник, бо для решти ця мить промайнула
безслідно. І поки є ти — мить ця безсмертна (В. Яворівський).
Зробити усний синтаксичний розбір конструкцій зі вставними реченнями.
Зробити словотвірний розбір виділених слів (за варіантами).
Підготувати усний докладний переказ тексту, використовуючи конструкції зі вставними реченнями.
VІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Постановка проблемного запитання
Які особливості (інтонаційні та пунктуаційні) мають конструкції зі вставними реченнями?
VІІ. Підсумок уроку VІІІ. Домашнє завдання
Прочитати вислів. Побудувати письмовий твір-роздум, розкриваючи його зміст. Використати вставні речення.
Творчість природи і творчість людини відрізняються ставленням до часу: природа створює теперішнє, а людина створює майбутнє
(М. Пришвін).
Урок № 53 УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ З ТЕМИ
«РЕЧЕННЯ ЗІ ЗВЕРТАННЯМИ І ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ»
Мета: узагальнити й систематизувати основні відомості про речення зі звертаннями і вставними словами, сформувати цілісну систему особистісних знань восьмикласників з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал; удосконалити пунктуаційні вміння й навички; розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; удосконалювати мисленнєві дії аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати; розвивати мовленнєво-комуніка- тивні вміння редагування, моделювання, конструювання
Речення зі звертаннями, вставними словами |
243 |
|
|
Правопис:
Внутрішньопредметні зв’язки:
Культура мовлення і стилістика: правильна побудова речень зі звертаннями і вставними словами для передачі ставлення до адресата, дотримання правильної інтонації в реченнях зі звертаннями і вставними словами.
Текст (риторичний аспект): використання морфологічних і синтаксичних засобів привернення уваги слухачів та вираження особистого ставлення до висловлюваного.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
ІІІ. Узагальнення й систематизація теоретичних положень з теми
Експрес-опитування за запитаннями (з метою формування цілісної системи знань учнів з розділу «Речення зі звертаннями і вставними словами»)
1.Що називається звертанням? З якою метою звертання використовуються в усному й писемному мовленні? Навести приклади.
2.Схарактеризувати звертання за будовою. Навести приклади.
3.Розказати про розділові знаки в реченнях із звертаннями.
4.Які слова називаються вставними? Навести приклади.
5.Яку роль у реченні відіграють вставні словосполучення і речення? Чим вони відрізняються від вставних слів?
6.Навести приклади речень зі вставними реченнями. З’ясувати розділові знаки.
ІV. Виконання завдань і вправ на застосування узагальнювальних правил
Вибірково-розподільний словниковий диктант
Записати в одну колонку звертання, а в другу — вставні слова, словосполучення, речення. Пояснити їх правопис.
244 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
Сину, треба думати, сизокрилий, соромно сказати, Вітчизно моя, може, люди, дозвольте, Ніно Павлівно, тато його був у відрядженні, Україно, з іншого боку, червоні троянди, безумовно, брати, між іншим, дорогі мої однокласники, зрештою, мово рідна, мій друже, без сумніву, між нами кажучи, о земле, будь ласка, по-моєму, чудовий краю, на мою думку, по-перше, вітре, далі солов’їні, по-друге, до речі, щастя мені тоді настало, вечірнє сонце, безперечно.
Сконструювати по три речення зі звертаннями і вставними конструкціями. З’ясувати їх роль.
Лінгвістичне дослідження-відновлення
Записати речення, розставляючи потрібні розділові знаки. Аргументувати свою думку.
1. Археологи знайшли на схилах Старокиївської гори фундаменти князівського палацу, в якому цілком можливо жив сам Кий (П. Загребельний). 2. Пісня здавалося бриніла вже в ньому (М. Коцюбинський).
3.Повна хата людей і видно якісь питання обмірковують (А. Головко).
4.Нащо б бачте те згадувать що давно минуло (Т. Шевченко). 5. Неси ж мене коню по чистому полю (І. Франко). 6. Веселеє колись село Чомусь тепер мені старому Здавалось темним і німим (Т. Шевченко).
7.— Мамо гляньте як видно надворі (І. Нечуй-Левицький). 8. Ось нарешті видно віддалік її будинок (Ю. Яновський). 9. Розваж мене музо моя ти порадо Так тяжко на серці в цей вечір мені (Леся Українка).
10.Як дитиною бувало упаду собі на лихо То хоч в серце біль доходив Я собі вставала тихо (Леся Українка).
Пояснити синтаксичну роль слова здавалось у другому і шостому реченнях.
Зробити словотвірний розбір виділених слів.
Творче конструювання (робота за варіантами)
Записати речення, розставивши потрібні розділові знаки. Перебудувати їх так, щоб вони містили звертання (варіант 1) і вставні слова (варіант 2).
Варіант 1. 1. Мова наша зброя, якою ми служимо народові, що нас породив вигодував і виховав (За М. Рильським). 2. Коханий заграє мені в сопілку, щоб вона все лихо зачарувала (За Лесею Укра-
їнкою).
Варіант 2. 1. Мова це великий дар природи, розвинутий і вдосконалений за тисячоліття з того часу, як людина стала людиною (За К. Крапивою). 2. Коли Леся вийшла, Сергієві, незважаючи на веселий вечір, стало журно (За В. Козаченком).
Зробити синтаксичний розбір перебудованих речень.
Речення зі звертаннями, вставними словами |
245 |
|
|
Творче моделювання зв’язного висловлювання
Записати. Розставити потрібні розділові знаки.
Уклін тобі мій сердечний краю моя зірко ясна прекрасна у своїм звабнім тремтінні моя мамина вишиванко мережана диво-квітками у веселковім вінку моя мудросте батьківська напоєна чистою святою любов’ю до тебе… (Л. Андрела).
Продовжити висловлювання, зберігаючи стиль і авторську тональність.
Самостійна робота (робота з текстом)
Прочитати висловлювання. Чи можна назвати його текстом? Аргументувати свою думку. Дібрати заголовок.
У кожного з вас друзі є найпотаємніша найсвітліша мрія про майбутнє ким бути один напевно хоче стати льотчиком другий металургом третій комбайнером четвертий учителем адже безліч світлих доріг перед юними громадянами демократичної країни і в кожного з них безумовно є своє заповітне бажання як добре мріяти про майбутнє як кажуть людина без мрії що птах безкрилий однак тільки та мрія не безплідна яка тісно пов’язана з життям з працею в ім’я Батьківщини над усе ми цінуємо труд ми славимо тих чиї груди прикрашають ордени й золоті медалі у нас не повинно бути ледарів дармоїдів білоручок ви друзі мабуть найщасливіші люди на Землі бо жити вам
ітворити у світлому майбутньому (За Б. Баклановим).
Завдання до тексту:
1.Визначити межі речень і поділити його на абзаци.
2.Записати, розставивши розділові знаки.
3.Назвати речення зі звертаннями і вставними словами.
4.Проаналізувати звертання і вставні слова.
Матеріал для вчителя (оригінал тексту).
Укожного з вас, друзі, є найпотаємніша, найсвітліша мрія про майбутнє. Ким бути? Один, напевно, хоче стати льотчиком, другий — металургом, третій — комбайнером, четвертий — учителем. Адже безліч світлих доріг перед юними громадянами демократичної країни.
Ів кожного з них, безумовно, є своє заповітне бажання.
Як добре мріяти про майбутнє! Як кажуть, людина без мрії — що птах безкрилий. Однак тільки та мрія не безплідна, яка тісно пов’я- зана з життям, з працею в ім’я Батьківщини.
Над усе ми цінуємо труд. Ми славимо тих, чиї груди прикрашають ордени й золоті медалі. У нас не повинно бути ледарів, дармоїдів, білоручок. Ви, друзі, мабуть, найщасливіші люди на Землі, бо жити вам і творити у світлому майбутньому (За Б. Баклановим).
246 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
V. Підбиття підсумків уроку
Учитель аналізує проведену навчальну роботу восьмикласників над застосуванням узагальнювальних правил і зосереджує увагу учнів на підготовці до тематичного оцінювання з розділу «Речення зі звертаннями і вставними словами».
VІ. Домашнє завдання
1.Скласти діалог на лінгвістичну тему «Якими відомостями поповнилися мої знання?» (на основі узагальнених теоретичних відомостей з розділу «Речення зі звертаннями і вставними словами»). Записати діалог і пояснити розділові знаки в ньому.
2.Підготуватися до тематичного оцінювання: повторити теоретичні відомості з розділу і правила вживання розділових знаків у реченнях зі звертаннями і вставними словами.
Урок № 54 ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 6 (ТЕСТОВІ
ЗАВДАННЯ). НАВЧАЛЬНЕ КРИТИЧНЕ АУДІЮВАННЯ
Мета: оцінитирівеньнавчальнихдосягненьвосьмикласниківз розділу «Речення зі звертаннями і вставними словами»; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використанняреченьзізвертаннямиівставнимисловамив мовленні; удосконалювати навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо; формувати навички сприймати незнайомий текст і критично висловлюватися з приводу почутого.
Форма проведення тематичної контрольної роботи: виконання тесто-
вих завдань закритої і відкритої форми. Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань. Проведення інструктажу щодо виконання їх.
Речення зі звертаннями, вставними словами |
247 |
|
|
ІV. Виконання тестових завдань закритої і відкритої форми за варіантами
Варіант 1
1. Знайти речення, у якому звертання стоїть на початку.
АТи зійди на гору, брате, і поглянь на схід: стали світлі наші хати і просторий світ (Я. Колас).
БО ліро пушкінська, на світ увесь брини про зорі щастя (М. Ткач). В Ми зберегли тебе, вкраїнська мово, щоб лютий ворог не по-
ранив (П. Тичина).
Г Добридень, тату мій і далі неосяжні, прийміть любов мою й тепло пісень моїх (В. Симоненко).
2.Визначити речення з поширеним звертанням.
А До тебе, Україно, наша бездольная мати струна моя перша озветься (Леся Українка).
БПригадайте, мамо, те прощання край воріт, де сяяла роса
(Д. Павличко).
ВМикито, знов мою пораду ти забув і судиш про князів (І. Ко-
черга).
ГДо тебе, мій дорогий юний друже, приходять усе нові та нові книжки, які відкривають безмежні обрії знань (Р. Братунь).
3.Знайти речення зі вставним словосполученням.
А Густий, соковитий, запашний бур’ян з-під ніг слався, мені здавалося, до самого обрію (П. Панч).
Б Оце (одного разу було свято й погода) сиділа стара Кармелиха коло своєї хати на призьбі, дивилася у поле на шлях (Марко Вовчок).
В Почуття підлого переляку і жадоби жити (за всяку ціну жити!) змагалося з почуттям честі, з почуттям самозбереження, важливішого, ніж збереження фізичне (І. Багряний).
ГЧи тільки терни на шляху знайду, чи стріну, може, де і квіт барвистий (Леся Українка).
4.Знайти речення, у яких вставні слова виражають упевненість.
А Безумовно, ти хоч не феномен, але спритний чоловік (О. Кор-
нійчук).
Б Мені тепер відкрилося, нарешті, що людина створена для любові, для кохання, для зачарованості й захопленості (П. Загре-
бельний).
В Живу, як знаєте, я на хуторі, якраз на узліссі (Остап Вишня).
ГУвечері, справді, пішов дощ (Ю. Смолич).
248 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
5.У яких реченнях допущено пунктуаційні помилки?
АО поле, й дорога, і річка, й узлісся зелене! Ви в серці у мене
(Л. Первомайський).
БО незвичайна, чародійна мово, Хоч пронеслася молодість громово, Твій звук у мене в серці не затих (Д. Павличко).
ВО Львове батьку мій камінний, знаю, Як мучила тебе страшна жада в бою, коли напасницька орда Топтала й роздирала Русь
безкраю (Д. Павличко).
ГЗа все тобі спасибі, низький уклін о земле, наш уклін! (І. Гон-
чаренко).
6.Установити відповідність між реченнями і типами вставних конструкцій, ужитих у них.
А |
Юні друзі, ви, певна річ, полюбляєте мандри |
1 |
Вставне |
|
(В. Бакланов). |
|
слово. |
Б |
Література, за висловом письменника, напо- |
2 |
Вставне |
|
внює ідеї плоттю й кров’ю (І. Цюпа). |
|
словоспо- |
В |
В ім’я миру і злагоди народів, напевне, кожний |
|
лучення. |
|
із нас не пошкодує віддати розум і здібності, |
3 |
Вставне ре- |
|
віддати всі найкращі сили своєї душі (О. Гончар). |
|
чення. |
ГА я хвилинку виберу, скажу про командира (отак за першим спогадом і другий виплива): душа у нього щира… (А. Малишко).
Д А ці вміння розмовляти і слухати (як зазначає більшість учених-психологів) дуже важливі для людини (З журналу).
ЕМабуть, не злічити всіх визначень сили і краси народного поетичного слова (Г. Бойко).
7.З’ясувати відповідність між реченнями і типом вставних конструкцій за вираженням ставлення мовця до повідомлюваного.
А |
Жахіть війни, на щастя, ви не зазнали... |
1 |
Активізація |
|
(О. Гончар). |
|
уваги. |
Б |
Мабуть, передчуття розлуки властиве лю- |
2 |
Вказівка на |
|
дині (І. Цюпа). |
|
джерело по- |
В |
Зрештою, навчання триває і після закін- |
|
відомлення. |
|
чення школи (І. Цюпа). |
3 |
Послідов- |
Г |
На материні прохання, уявіть собі, ніхто |
|
ність викладу. |
|
не зважає (О. Довженко). |
4 |
Почуття. |
Д |
Чигирин, здається, глянув не в очі, |
5 |
Невпевне- |
|
а в душу брата (М. Стельмах). |
|
ність. |
Е |
Тепер, щоправда, досить було голо і сум- |
6 |
Упевненість. |
|
но (І. Франко). |
|
|
Речення зі звертаннями, вставними словами |
249 |
|
|
8.Відновити текст, поширюючи речення вставними конструкціями з довідки. Визначити їхню функцію.
Того літа пощастило мені довідатися про те, чого раніше й підозрювати не міг. Я взнав від Миколки, що не тільки люди ходять
угості одне до одного, а й дерева до дерев. Так, верба в лузі ходить
угості до калини. І квітки вчащають у гості до квіток — настурція до калачика, красоля до повитиці, матіола до березки, бо їм теж кортить побути разом.
Комусь іншому я й не повірив би, але як я міг не повірити Миколці Кострубі, у якого за незмінного свідка завжди виступав пес Бо-
ніфацій! (За Є. Гуцалом).
Довідка: наприклад, напевне, мабуть, скажімо, певне, гадаю.
9.Скласти два речення так, щоб у першому слово здавалося було вставним, а в іншому — членом речення.
Варіант 2
1. Знайти речення, у якому звертання стоїть у кінці.
А Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов
(М. Рильський).
Б Кобзарю, знаєш, нелегка епоха оцей двадцятий невгамовний вік (Л. Костенко).
В Гей рицарю жадібний, стережись (М. Бажан).
ГЯ сирота з Вільшаної, сирота, бабусю (Т. Шевченко).
2.Знайти речення з непоширеним звертанням.
А Краю героїчний, пісне соколина, ми розбили бурі вільними грудьми, підняли ми в лузі журну ту калину, Україну славну звеселили ми (В. Сосюра).
Б Гірке, Тарасе, твоє панування, краще б до людей ішов у най-
ми (С. Васильченко).
В Південний краю, як тепер далеко лежиш від мене ти (Леся Українка).
ГЗапалай, мій вогнику крилатий, полум’ям привітним і незлим
(А. Малишко).
3.Знайти речення зі вставним словом.
А Дівчина не намагалася заплутувати слідів, вона вкидала всі листи до тої самої скриньки, а коли й не до тої самої, то принаймні в тому самому поштовому відділенні, що значилося під цифрою сім (П. Загребельний).
Б Тепер, щоправда, довкола було досить голо і сумно (І. Франко). В І враз, неждано і чудно для ранку, сплеснули мідні звуки ор-
кестру (Ю. Смолич).
250 |
Усі уроки української мови у 8 класі |
|
|
ГУ неволі тяжко, хоча й волі, сказать по правді, не було (Т. Шев-
ченко).
4.Знайти речення зі вставними словами, які виражають невпевненість.
А Нас не злякають ці гори, де, може, не ступала людська нога
(О. Гончар).
Б Звісно, чумаки завжди рушають до схід сонця, щоб захопити холодку (О. Стороженко).
В Ти, мабуть, не знаєш, що наша дивізія носить ім’я мого рідного міста (О. Гончар).
ГІ ось, нарешті, вершина (О. Гончар).
5.У яких реченнях допущено пунктуаційні помилки?
А Печаль і гордість повніть, моє слово… (М. Нагнибіда).
Б Орачу мій, господарю великий, гостило в тебе сонце за сто-
лом… (М. Стельмах).
В Ой водо-водограй грай для нас, грай, танок свій жвавий ти не зупиняй (В. Івасюк).
ГЛуки, луки, пропахлі сіном прілим, чи ви мене впізнали, зем-
ляка? (В. Симоненко).
6.Установити відповідність між реченнями і типами вставних конструкцій, ужитих у них.
А |
Вода ж тут, самі бачите, яка: в ній сила |
1 |
Вставне слово. |
|
земна і сила сонця (І. Цюпа). |
2 |
Вставне слово- |
Б |
Раніше, бувало, друкувався навіть у |
|
сполучення. |
|
столичних газетах і журналах, а тепер |
3 |
Вставне ре- |
|
писав здебільшого для себе, для душі |
|
чення. |
|
(І. Цюпа). |
|
|
В |
Ось, я бачу, що багато хто з молодих |
|
|
|
починає з мініатюр… (О. Гончар). |
|
|
ГДивна річ, саме так народжується мудрість, щирість, ніжність — усе те, на чому стоїть сей світ (О. Марченко).
ДРадина мама (тата в нього не було) була вчителькою музики (Ю. Яновський).
ЕІ, мабуть, усі ми тоді почували себе молодими, дивлячись на вічно молоду «Енеїду» і «Наталку Полтавку» (Б. Леп-
кий).
7.З’ясувати відповідність між реченнями і типом вставних конструкцій за вираженням ставлення мовця до повідомлюваного.