Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
флешка-все -документы / эп курсак 8 вариант.rtf
Скачиваний:
28
Добавлен:
10.04.2015
Размер:
4.66 Mб
Скачать

6. Розрахунок суми нормованих оборотних засобів до і після впровадження заходів і можливого її зниження

Для того щоб здійснити виробничий процес, виробити запланований обсяг продукції, необхідно знати, яка сума оборотних засобів знадобиться. Оборотні засоби поділяються на оборотні фонди та фонди обертання. Нормуються оборотні фонди, до яких входять виробничі запаси (основні та допоміжні матеріали, паливо і енергія, інструмент та інші матеріали), незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів, а також частина фондів обертання (готова продукція, що знаходиться на складі).

Сума нормованих оборотних засобів залежить, з одного боку, від обсягу виробництва продукції – чим більший обсяг випуску, тим більша потреба у матеріалах та інших складових оборотних засобів. Але, з іншого боку, необхідно враховувати норматив оборотних засобів, який припадає на 1 грн. виручки (рівень запасу), збільшення якого призводить до омертвіння засобів у запасах і уповільнення обертання оборотних засобів. Тому підприємству треба прагнути до скорочення суми нормованих оборотних засобів при тому ж обсязі виробництва. Якщо виробництво збільшується – норматив оборотних засобів не повинен зростати на більший відсоток, ніж обсяг виробництва.

6.1 Норматив оборотних засобів у виробничих запасах складається з поточного та страхового запасів. Поточний запас визначається множенням добової потреби підприємства у певному матеріалі в натуральних одиницях на норму запасу матеріалу в днях.

Поточний запас різних видів матеріалів розраховується за такими формулами:

а) основних матеріалів

, (6.1)

де ‑ витрати основного матеріалу на одиницю і-го виробу, грн;

–обсяг випуску і-го виробу, од.;

–норма запасу основного матеріалу на і-й виріб, днів;

До впроваджень:

ОБом.н.1=188,35*12000/360*32=200906,6 грн.

ОБом.н.2=159,84*16000/360*13=92352 грн.

Після впроваджень:

ОБом.н.1=154,45*12990/360*32=178338,26 грн.

ОБом.н.2=142,26*16640/360*13=85482,45 грн.

б) допоміжних матеріалів

, (6.2)

де ‑ витрати допоміжного матеріалу на одиницю і-го виробу, грн.;

- норма запасу допоміжного матеріалу на і-й виріб, грн.;

До впроваджень:

ОБдоп.м 1=19,5*12000/360*11=7150,0 грн.

ОБдоп.м 2=16*16000/360*9=6399,9 грн.

Після впроваджень:

ОБдоп.м 1=18,2*12990/360*11=7223,8 грн.

ОБдоп.м 2=14,7*16640/360*9=6115,2 грн.

в) покупних комплектуючих та напівфабрикатів

; (6.3)

До впровадження:

ОБпок.н/ф 1=94,5*12000/360*10=31500,0 грн.

ОБпок.н/ф 2=48*16000/360*9=19199,9грн.

Після впроваджень:

ОБпок.н/ф 1=94,5*12990/360*10=34098,75 грн.

ОБпок.н/ф 2=48*16640/360*9=19967,99 грн.

г) палива та енергії

; (6.4)

До впроваджень:

ОБп.е.пот.1=19,2*12000/360*7=4480,0 грн.

ОБп.е.пот.2=14,8*16000/360*7=4604,4 грн.

Після впроваджень:

ОБп.е.пот.1=16,13*12990/360*7=4074,17 грн.

ОБп.е.пот.2=12,43*16640/360*7=4021,79 грн.

д) інструменту

; (6.5)

До впровадження:

ОБінстр 1.=9*12000/360*31=9300,0 грн.

ОБінстр 2=4,5*16000/360*17=3400,0 грн.

Після впровадження:

ОБінстр 1.= 9,29*12990/360*31=10391,63 грн.

ОБінстр 2=4,79*16640/360*17=3763,87 грн.

е) інших матеріалів

, (6.6)

де ‑ річні витрати на інші матеріали для випуску виробів і-го виду, грн.;

‑норма запасу інших матеріалів на і-й виріб, днів.

Після впроваджень:

ОБінм.1=110000/360*24=7333,3 грн.

ОБінм.2=210000/360*12=6999,99 грн.

Сума поточного виробничого запасу знаходиться підсумовуванням отриманих за формулами (6.1-6.5) величин. Страховий запас приймається у розмірі 50% від поточного.

Норматив оборотних засобів у виробничих запасах

, (6.7)

де ‑ поточний запас матеріалів, грн;

–страховий запас матеріалів, грн.

До впроваджень:

ОБн(вз)1= 253336,6+126668,3=380004,9 грн.

ОБн(вз)2=125956,2+62978,1=188934,3 грн.

Після впроваджень:

ОБн(вз)1= 241459,91+120729,95=362189,86 грн.

ОБн(вз)2=126351,29+63175,65=189526,94 грн.

6.2 Норматив оборотних засобів у незавершеному виробництві

, (6.8)

де – виробнича собівартість і-го виробу, грн;

–обсяг випуску і-го виробу, од.;

–тривалість виробничого циклу і-го виробу, днів;

–коефіцієнт (індекс) наростання витрат

До впровадження:

ОБн(нзв)1=1037,37*12000/360*4*0,65=89905,4 грн.

ОБн(нзв)2=818,99*16000/360*1,8*0,65=42587,48 грн.

Після впровадження:

ОБн(нзв)1=965,64*12990/360*3,3*0,65=74739,33 грн.

ОБн(нзв)2=789,13*16640/360*1,6*0,65=37934,35 грн.

, (6.9)

де – сума матеріальних витрат на виготовлення одного виробу, грн;

–виробнича собівартість одиниці виробу без матеріальних витрат, грн.

До впровадження:

Інві1=321,55+0,5*715,82/1037,37=0,65

Інві2=238,64+0,5*580,35/818,99=0,65

Після впровадження:

Інві1=291,74+0,5*673,9/965,64=0,65

Інві2=230,01+0,5*559,12/789,13=0,65

6.3 Норматив оборотних засобів у витратах майбутніх періодів

(6.10)

де ‑ сума засобів у витратах майбутніх періодів на початок планового періоду, грн;

‑витрати у плановому періоді на ті ж цілі, грн;

‑витрати майбутніх періодів, які підлягають списанню на собівартість продукції у плановому періоді, грн.

ОБн(вмп)= 4320+78-81,6 = 4316,4 грн.

6.4 Норматив оборотних засобів у запасах готової продукції

, (6.11)

де – виробнича собівартість і-го виробу, грн;

–річний обсяг випуску і-го виробу, од.;

–норма запасу готової продукції на і-й виріб, днів;

–одноденний випуск готової продукції по виробничій собівартості, грн.

До впроваджень:

ОБнгп 1=1037,37*12000/360*8,1=280089,9 грн.

ОБнгп 2=818,99*16000/360*3,2=116478,57 грн

Після впроваджень:

ОБнгп 1=972,13*12990/360*8,1=282232,43 грн.

ОБнгп 2=789,13*16640/360*3,2=116721,09 грн.

6.5 Загальний норматив оборотних засобів, грн.:

. (6.12)

До запроваджень:

ОБн 1=380004,9+89905,4+4316,4+280089,9=754316,6 грн.

ОБн 2=188934,3+42587,48+4316,4+116478,57=352316,75 грн.

Після запроваджень:

ОБн 1=362189,86 +74739,33 +4316,4+282232,43 =723478,02 грн.

ОБн 2=189526,94+37934,35+4316,4+116721,09=348498,78 грн.

6.6 Загальний норматив оборотних засобів, дн.:

, (6.13)

де – загальний норматив оборотних засобів, грн.;

–виробнича собівартість і-го виробу, грн.;

–річний обсяг виробництва і-го виробу, од.

До запроваджень:

ОБндн 1=754316,6/1037,37*12000*360=21,8 дн=22 дн.

ОБндн 2=.352316,75/818,99*16000*360=9,6 дн=10 дн.

Після запроваджень:

ОБндн 1=723478,02 /965,64*12990*360=20,76 дн.=21 дн.

ОБндн 2=348498,78 /789,13*16640*360=9,55 дн=10 дн.

Результати розрахунку звести у таблицю 6.1.

Таблиця 6.1 – Розрахунок суми нормованих оборотних засобів, необхідних для випуску річного обсягу виробів А і Б, до та після впровадження заходів, грн.

Сума нормованих оборотних засобів

ДО

ПІСЛЯ

А

Б

А

Б

У виробничих запасах:

Поточний запас:

а) основних матеріалів

200906,6

92352,0

178338,26

85482,45

б) допоміжних матеріалів

7150,0

6399,9

7223,8

6115,2

в) покупних напівфабрикатів

31500,0

19199,9

34098,75

19967,99

г) палива і енергії

4480,0

4604,4

4074,17

4021,79

д) інструменту

9300,0

3400,0

10391,63

3763,87

е) інших матеріалів

-

-

7333,3

6999,99

Всього поточний запас

253336,6

125956,2

241459,91

126351,29

Страховий запас

126668,3

62978,1

120729,95

63175,65

Всього виробничих запасів

380004,9

188934,3

362189,86

189526,94

У незавершеному виробництві

89905,4

42587,48

74739,33

37934,35

У витратах майбутніх періодів

4316,4

4316,4

4316,4

4316,4

У готовій продукції

280089,9

116478,57

282232,43

116721,09

Всього нормованих оборотних засобів, грн

754316,6

352316,75

723478,02

348498,78

Загальний норматив оборотних засобів, дн

22

10

21

10

Сума нормованих оборотних засобів після впровадження заходів зменшилась на 30838,58 грн., внаслідок того, що була зменшена собівартість продукції, витрати матеріалів, палива.

Норматив оборотних засобів у днях зменшився на 1 день для виробу А і не змінився для виробів Б, так як загальний норматив оборотних засобів у грн. був зменшений. Це є також позитивним фактором для підприємства, так як це показує, що обертання оборотних запасів ускорюється.

Для покращення загального нормативу оборотних засобів у днях потрібно зменшувати загальний норматив оборотних засобів у грн..

Рентабельність виробів А і Б, продукції та підприємства до та після впровадження заходів

Рентабельність – один з найважливіших показників ефективності діяльності підприємства. Існує декілька показників рентабельності.

Розрахуємо основні показники для даного підприємства.

    1. Рентабельність окремих видів продукції, %

, (7.1)

де – прибуток від реалізації одиниці продукції і-го виду, грн;

‑повна собівартість одиниці продукції і-го виду.

До впроваджень:

103,73/ 1037,37*100=9,99% =10%

81,9/818,99*100=10%

Після впроваджень:

175,46/965,64*100=18%

111,76/789,13*100=14%

    1. Рентабельність продукції, %:

(7.2)

де – прибуток від реалізації річного обсягу випуску всіх видів продукції, грн;

–повна собівартість річного обсягу реалізованої продукції, грн.

До впроваджень:

1244760/12448440*100=9.99%=10%

1310400/13103840*100=10%

Після впроваджень:

2279225.4/12543663.6*100=18%

1859686.4/13131123.2*100=14%

    1. Рентабельність підприємства (виробництва), %

- загальна

, (7.3)

До впроваджень:

(5493594,0/12800000+553316,65)*100=41%

Після впроваджень:

(8898660,3/13660000+535988,4)*100=62%

- розрахункова

, (7.4)

де ,– відповідно балансовий та чистий прибуток (за вирахуванням податків), грн;

‑середньорічна вартість основних виробничих фондів, грн;

‑середньорічний залишок нормованих оборотних засобів, грн.

До впроваджень:

(4120195,50/12800000+553316,65)*100=31%

Після впроваджень:

(6673995,3/13660000+535988,4)*100=47%

Оскільки балансовий прибуток – це прибуток від усіх видів діяльності підприємства, не тільки виробничої, для спрощення розрахунків у даному курсовому проекті приймаємо, що балансовий прибуток дорівнює 115% від прибутку від реалізації продукції. Податок на прибуток складає 25%.

Розрахунки виконати в таблиці 7.1.

Таблиця 7.1 - Розрахунок показників рентабельності

Показники

До впровадження заходів

Після впровадження заходів

А

Б

А

Б

1 Прибуток від реалізації одиниці виробу, грн.

103,73

81,9

175,46

111,76

2 Повна собівартість одиниці виробу, грн.

1037,37

818,99

965,64

789,13

3 Рентабельність окремих виробів, %

10

10

18

14

4 Обсяг випуску виробів на рік, од.

12000

12990

16000

16640

5 Прибуток від реалізації річного обсягу випуску, грн.

2555160,0

4138911,8

6 Повна собівартість річного обсягу випуску, грн.

25552280,0

25674786,8

7 Рентабельність продукції, %

10

16

8 Балансовий прибуток, грн.

5493594,0

8898660,3

9 Чистий прибуток, грн.

4120195,50

6673995,3

10 Середньорічна вартість основних виробничих фондів, грн.

12800000

13660000

11 Середньорічний залишок нормов. оборотних засобів, грн.

553316,65

535988,4

12 Рентабельність підприємств:

загальна

41

62

розрахункова

31

47

Рентабельність виробів А і Б після впровадження заходів стала більшою, тому що була збільшена прибутковість продукції за рахунок всіх впроваджень.

Підвищити рентабельність продукції при багатономенклатурному виробництві можливо при зменшенні витрат та збільшенні кількості продукції.

Показники загальної та розрахункової рентабельності підприємства збільшились, що свідчить про ефективність заходів, що були запроваджені.

Загальний висновок

Після впровадження заходів виробництва собівартість повна та виробнича знизились за рахунок зменшення витрат на матеріали, паливо і енергію, норм штучного та машинного часу на один виріб, хоч і були підвищені витрати на спец. інструмент, вартості основних виробничих фондів, річного обсягу випуску виробів, затрати на утримання і експлуатацію обладнання.

Річний обсяг виробництва виріс на 8,25% та 4%(виробів А і Б відповідно). За цей рахунок виріс і прибуток від річного виробництва на 950,1 тис. грн. та 549,2 тис .грн. (виробів А і Б відповідно) . Якщо обсяги виробництва будуть зростати, то і прибуток стане більшим.

Фонд оплати праці робітників та основних робітників зменшився за рахунок зменшення норм штучного часу, а середньомісячна заробітна плата основних робітників зросла, хоч і не на значну суму. Ці зміни є позитивними, тому що, чим менше фонд оплати праці, тим менше і відрахувань, а більша зарплатня для основних робітників завжди є стимулом для покращення якості праці.

Запас фінансової міцності підприємства після запроваджень став більшим, це є якісним показником фінансової прибутковості підприємства та підвищує можливості підприємства

Рентабельність виробів А і Б після впровадження заходів стала більшою, тому що була збільшена прибутковість продукції за рахунок всіх впроваджень.

Підвищити рентабельність продукції при багатономенклатурному виробництві можливо при зменшенні витрат та збільшенні кількості продукції.