Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
флешка-все -документы / эп курсак 8 вариант.rtf
Скачиваний:
28
Добавлен:
10.04.2015
Размер:
4.66 Mб
Скачать

1. Виробнича і повна собівартість виробів а і б до та після впровадження заходів

За способами перенесення вартості на продукцію витрати поділяються на прямі та непрямі. Прямі – це витрати, які можуть бути віднесені безпосередньо до визначеного об’єкту витрат економічно можливим шляхом. До прямих витрат належать витрати, пов’язані з виробництвом окремого виду продукції (прямі матеріальні витрати та інше), які можуть бути безпосередньо включені до її собівартості.

Непрямі витрати – це витрати, які не можуть бути віднесені безпосередньо до визначеного об’єкту витрат. До непрямих витрат відносяться витрати, пов’язані з виробництвом декількох видів продукції (загальновиробничі), які включаються до виробничої собівартості за допомогою спеціальних методів (пропорційно визначеним вимірникам).

За ступенем впливу обсягу виробництва на рівень витрат вони поділяються на змінні та постійні.

До змінних витрат відносяться витрати, абсолютна величина яких зростає зі збільшенням обсягу випуску продукції та зменшується з його зменшенням (майже прямо пропорційно). До змінних витрат належать витрати на сировину і матеріали, покупні напівфабрикати і комплектуючі вироби, технологічні паливо та енергію, на оплату праці робітникам, зайнятим у виробництві продукції (робіт, послуг) з відрахуваннями на соціальні заходи та інші витрати.

Постійні – це витрати, абсолютна величина яких зі збільшенням (зменшенням) обсягу випуску продукції суттєво не змінюється. До постійних відносяться витрати, пов’язані з обслуговуванням і управлінням виробничою діяльністю цехів, а також витрати на забезпечення господарчих потреб підприємства.

(1.1)

Виробнича собівартість, згідно з діючими нормативними документами, складається з прямих матеріальних витрат, прямих витрат на оплату праці, інших прямих витрат та загальновиробничих витрат (див. рисунок 1.1).

Прямі матеріальні витрати містять:

  • витрати на основні матеріали ();

  • витрати на допоміжні матеріали ();

  • витрати на покупні напівфабрикати та комплектуючі ();

  • витрати на паливо, енергію на технологічні цілі ();

  • витрати на зворотні відходи (), які вираховуються з величини витрат на основі матеріали, бо можуть бути використані для виробництва іншої продукції;

  • витрати на транспортно – заготівельні операції (ТЗВ).

Прямі витрати на оплату праці включають:

  • основну заробітну плату робітників, безпосередньо пов’язаних із виготовленням продукції ();

  • додаткову заробітну плату цих робітників (), яка містить різні доплати (за шкідливі умови праці, роботу у вихідні, святкові дні тощо).

Інші прямі витрати – це відрахування до різних соціальних фондів ().

Загальновиробничі витрати включають:

  • витрати на управління виробництва ();

  • витрати на утримання та експлуатацію обладнання ();

  • витрати на спеціальні інструменти та пристрої цільового призначення ();

  • витрати на амортизацію основних виробничих засобів ();

  • витрати, пов’язані з удосконаленням технологій і організації виробництва ();

  • витрати на утримання виробничих приміщень ();

  • інші загальновиробничі витрати ().

Розглянемо порядок розрахунку витрат, які входять до складу виробничої собівартості продукції.

1.1 Витрати основного матеріалу на 1 виріб (Вом)

Вом = (1.2)

Вом 1 = 34,88*5,4 = 188,35 грн.

Вом 2 = 29,6*5,4 = 159,84 грн.

де Ном – норма витрат основного матеріалу на 1 виріб, кг;

Цом – ціна основного матеріалу, грн/кг.

1.2 Витрати на зворотні відходи (ВЗВ) на 1 виріб:

ВЗВ = ЦЗВ (1.3)

ВЗВ 1= 1,46 *6,25=9,13грн.

ВЗВ 2 = 1,3*6,25=8,13 грн.

де ЗВ – зворотні відходи на 1 виріб, кг;

ЦЗВ – ціна зворотних відходів за 1 кг, грн.

1.3 Витрати на оплату праці, які припадають на 1 виріб (Воп):

(1.4)

де – основна заробітна плата, грн.;

–додаткова заробітна плата, грн.

(1.5)

В осн.оп.1 = 6,4*9,4*1,016 = 61,12 грн.

В осн.оп.2 =5,6*9,4*1,142 = 60,63

де Тшт – норма штучного часу на виготовлення 1 виробу, люд.год.;

ТС 1 – тарифна ставка 1 розряду, грн;

Ктар – тарифний коефіцієнт.

(1.6)

Вдод.оп.1 =61,12*24/100 = 14,6 грн.

Вдод.оп.2 =60,63*24/100 = 14,5 грн.

де – відсоток додаткової заробітної плати до основної, %.

В оп 1=61,12 +14,6 =75,72 грн.

В оп 2= 60,63+14,5 =75,13 грн.

1.4 Витрати на відрахування на соціальне страхування (на обов’язкове державне пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття та інші види страхування) – Ввідр:

, (1.7)

Ввідр 1 =75,72*39,5/100 = 29,90 грн.

Ввідр 2 = 75,13*39,5/100 = 29,67 грн.

де – сумарний процент всіх відрахувань на соціальне страхування від витрат на оплату праці, %.

1.5 Транспортно-заготівельні витрати на 1 виріб (ТЗВ) визначаються за формулою

, (1.8)

ТЗВ 1 = (188,35+19,5+94,5)*0,15=45,35 грн.

ТЗВ 2 = (159,84+16+48)*0,15 = 33,57 грн.

де Вом – витрати на основні матеріали на 1 виріб, грн;

Вдоп.м – витрати на допоміжні матеріали на 1 виріб, грн;

Впок.н/ф – витрати на покупні напівфабрикати та комплектуючі на 1 виріб, грн;

–величина транспортно-заготівельних витрат на доставку вищеперерахованих матеріалів, у відсотках від їхньої вартості.

1.6 Витрати на утримання та експлуатацію обладнання ()

, (1.9)

Ву.в.о 1= 10,05*30,1 =302,5 грн.

Ву.в.о 2= 10,05*19 = 190,95 грн.

де - витрати на утримання та експлуатацію обладнання на 1 годину роботи;

–норма машинного часу на один виріб.

1.7 Витрати на амортизацію основних виробничих засобів (в даному курсовому проекті – технічного устаткування), які припадають на 1 виріб, при багатономенклатурному виробництві прямо розрахувати неможливо. Тому це треба зробити опосередковано – пропорційно основному фонду оплати праці, який витрачено на виробництво виробів різних типів.

Витрати на амортизацію на 1 виріб і-го виду (В):

, (1.10)

61,12*1,127=68,88 грн.

60,63*1,127=68,33 грн.

де – витрати на оплату праці (основні), які припадають на одиницю і-го виробу, грн;

–частка витрат на амортизацію у відношенні до основного фонду оплати праці.

, (1.11)

=1,127

де – річні витрати на амортизацію, грн.;

–основний фонд оплати праці, грн.

, (1.12)

де – середньорічна вартість основних виробничих фондів (по залишковій вартості) грн.;

На – середньорічна норма амортизаційних відрахувань, %.

, (1.13)

ФОП осн= 61,12*12000+60,63*16000= 1703,52 тис. грн.

де – річний обсяг виробництва виробів і-го виду, од.

Адміністративні витрати та інші загальновиробничі витрати на 1 виріб також розраховуються аналогічно витратам на амортизацію.

Адміністративні витрати на 1 виріб і-го виду (В):

, (1.14)

61,12*1,019=62,28 грн.

60,63*1,019=61,78 грн.

де – витрати на оплату праці (основні), які припадають на одиницю і-го виробу, грн;

–частка адміністративних витрат у відношенні до основного фонду оплати праці.

, (1.15)

1736000/1703520=1,019

де – річні адміністративні витрати, грн.;

–основний фонд оплати праці, грн.

Річні загально виробничі витрати складають 2630,0 тис. грн. розрахуємо ці витрати на один виріб:

2630000/1703520=1,54

В заг.вир.1=61,12*1,54=94,12 грн.;

Взаг.вир.2 =60,63*1,54=93,34 грн..

Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати, понаднормові виробничі витрати та інші операційні витрати у даному курсовому проекті не передбачені. калькуляція собівартість фондоозброєнність

Після виконання розрахунків собівартості виробів А і Б до впровадження заходів, необхідно розрахувати собівартість цих виробів після впровадження організаційно – технічних заходів.

Витрати, пов’язані з удосконаленням технологій і організацій виробництва на 1 виріб, розраховуються аналогічно витратам на амортизацію після впровадження заходів.

Витрати на збут визначаються як процент від собівартості реалізованої продукції.(1,86%)

Проведемо розрахунки всіх показників собівартості, після того, як були впроваджені заходи виробництва.

1.Після зниження норм витрат основного матеріалу на 18 та 11 % виробів А та Б відповідно, витрати складають:

Вом1 = (34,88-34,88*0,18)*5,4=29,65*5,4=154,45 грн.

Вом2= (29,6-29,6*0,11)*5,4=26,34*5,4=142,26 грн..

Зниження витрат на доп. матеріали:

Вдоп1= 19,5-1,3=18,2 грн.

Вдоп2=16-1,3=14,7 грн.

2. Після зниження зворотних відходів на 26% витрати склали:

ВЗВ = (1,46-1,46*0,26)*6,25= 6,75 грн.

ВЗВ = (1,3-1,3*0,26)*6,25= 6,01 грн.

3. Після зниження норм штучного часу на 10% на 1 виріб зміняться витрати на оплату праці :

В осн.оп.1 = (6,4-6,4*0,1)*9,4*1,016 = 55,01 грн.

В осн.оп.2 =(5,6-5,6*0,1)*9,4*1,142 = 54,10 грн.

Вдод.оп.1 =55,01*24/100 = 13,20 грн.

Вдод.оп.2 =54,10*24/100 = 12,98 грн.

55,01+13,20=68,21 грн.

54,1+12,98=67,08 грн.

Знизяться і відрахування на соціальне страхування:

Ввідр1 =68,21*0,395=26,94 грн.

Ввідр2 = 67,08*0,395=26,49 грн.

4. Знизяться транспортно-заготівельні витрати на 1 виріб:

- зниження норм витрат основного матеріалу на 18 та 11 %

- зниження витрат на допоміжні матеріали на 1,3грн.

(160,09+19,5-1,3+94,5)*0,15 = 40,07 грн.

(142,26+16-1,3+48)*0,15 = 30,74 грн.

5.Зниження норм машинного часу на 1 виріб знизиться на 5,1 маш.год та 2,6 маш.год, що приведе до зниження витрат на утримання та експлуатацію обладнання:

Ву.в.о 1 = (30,1-5,1)*10,63=265,75 грн.

Ву.в.о 2 = (19 – 2,6)*10,63=174,33 грн.

6. Зміняться витрати на амортизацію основних виробничих засобів.

Підвищення річного обсягу випуску виробів на 8,25% та 4%:

12000+12000*0,0825=12990 тис. од.

16000+16000*0,04=16640 тис. од.

З’явились витрати на інші матеріали:

110000/12990=8,46 грн. на один виріб

210000/16640=12,62 грн. на один виріб

55,01*1,127= 61,99 грн.

.54,1*1,127= 60,97 грн.

=1,127

ФОПосн=55,01*12990+54,10*16640=714579,9+900224,0=

1614803,9 грн.=1614,8 тис. грн.

7. Адміністративні витрати теж зміняться, так як змінився ФОП :

55,01*1,075= 59,14 грн.

54,1*1,075= 58,16 грн.

1736000/1614803,9 =1,075

Річні загально виробничі витрати складають 2630,0 тис. грн., розрахуємо ці витрати на один виріб:

2630000/1614803,9=1,63

В заг.вир.1=55,01*1,63= 89,66 грн.;

Взаг.вир.2 =54,1*1,63= 88,18 грн..

Витрати, пов’язані з удосконаленням технологій і організацій виробництва на 1 виріб:

55,01*0,52=28,61 грн.

54,1*0,52=28,13 грн.

,

=0,52