CFA Level 1 (2009) - 1
.pdf
Srudy Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
Example: Computing PV of an uneven cash flow series
Compute the present value of this 6-year uneven cash flow stream described. above using a 10% rate of return.
Answer:
This problem is solved by first computing the PV of each individual cash Row, then summing the PVs of the individual cash Rows, which yields the PV of the cash Row stream. Again the signs of the cash flows are preserved.
PVI : FV =-1,000; I1Y = 10; N = 1; CPT ---t PV = PVj =-909.09
PV2 : FV =-500; I1Y = 10; N = 2; CPT --+ PV = PV2 =-413.22
PV3: FV = 0; I1Y = 10; N =3; CPT --+ PV =PV3 = 0
PV4: FV = 4,000; I1Y = 10; N = 4; CPT -} PV = PV4 =2,732.05
PV5: FV = 3,500; I1Y = 10; N = 5; CPT ---t PV = PY 5 = 2,173.22
PY6 : FV = 2,000; l/Y = 10; N = 6; CPT --+ PV = PV6 = 1,128.95
PV of cash Row stream = LPY. d''d 1= $4,711.91
In IVI ua
It is also possible to compute PV of an uneven cash Row stream by using the cash Bow (CF) keys and the net present ualue (NPV) function on your calculator. This procedure is illustrated in the tables in Figures 3 and 4. In Figure 3, we have omitted the Fa 1, F02,
etc. values because they are all equal to |
], The Fn variable indicates how many times a |
|
particular cash Bow amounr is repeated, |
|
|
Figure 3: NPY Calculator Keystrokes-TI BAll Plus® |
|
|
|
|
|
Key Strokes |
Explanation |
Display |
[CF] [2nd] [CLR WORK]
o [ENTER]
[J,] 1,000 [+/-J [ENTER]
[JJ ll] 500 [+1-] [ENTERJ
[J] [l] a [ENTER]
rlJ [1] 4,000 [ENTER]
[1] [1] 3,500 [ENTER]
[1] [1] 2,000 [ENTER]
[NPV] 10 [ENTER]
[l] [CPT]
Clear CF Memory Regisrers |
CFO = 0.00000 |
1nitial Cash Outlay |
CrO = 0.00000 |
Period 1 Cash Flow |
Cal = -1.000.00000 |
Period 2 Cash Flow |
C02 = -500.00000 |
Period 3 Cash Flow |
CO} = 0.00000 |
Period 4 Cash Flow |
C04 = 4,000.00000 |
Period 5 Cash Flow |
C05 = ),500.00000 |
Period 6 Cash Flow |
C06 = 2,000.00000 |
10% Discounr Rare |
I = 10.00000 |
Calculate NPV |
NPV =4,711.91226 |
Note that the BAIl Plus Professional will give the NFV of 8,347.44 also if you press the 1 key.
©2008 Kaplan Schweser |
Paj!;e III |
Srudy Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
Figure 4: NPV Calculator Keystrokes-HP12C® |
|
||||
|
|
Key Strokts |
Explanation |
Display |
|
[f] [FIN] [fJ [REG] |
Clear Memory Registets |
0.00000 |
|||
a [g] [CFoJ |
Initial Cash Outlay |
0.00000 |
|||
1,000 |
[CHSJ [g] [CF j] |
Period 1 Cash Flow |
-1,000.00000 |
||
500 [CHS] [gJ [CFj] |
Period 2 Cash Flow |
-500.00000 |
|||
a [g] [CF j] |
Period 3 Cash Flow |
0.00000 |
|||
4,000 [g] [CF.,] |
Period 4 Cash Flow |
4,000.00000 |
|||
3,500 |
[g] |
rCF) |
Period 5 Cash Flow |
3.500.00000 |
|
2,000 |
[g] |
lCF j] |
Period 6 Cash Flow |
2,000.00000 |
|
10 |
Ii] |
|
|
J 0% Discounl Ratt' |
1O. OO{){)O |
[fj |
[NPVj |
|
Calculate NP\' |
4,"'11.') 122G |
|
|
|
|
|
|
|
Solving Time Value of Money Problems When Compounding Periods Are
Other Than Annual
While the concepmal foundations ofTVM calcularions are nor affected by rhe compounding period, more frequent compounding does have an impact on FV and PV computations. Specifically, since an increase in the frequency of compounding increases the effective rare of interest, it also increases rhe FV of a given cash flow and decreases the PV of a given cash flow.
Example: The effect of compounding frequency on FV and PV
Compute the FV one year from now of $1 ,000 today and the PV of $1 ,000 to be received one year from now using a stated annual interest rate of 6.0% with a range of compounding periods.
Answer: |
|
|
|
|
|
Compounding Frequency Effect |
|
|
|
||
Compounding |
Interest Rate |
Effective |
Future Value |
Present |
|
|
Frequency |
per Period |
Annual Rate |
Value |
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
Annual (m = 1) |
6.000% |
6.00% |
$1,060.00 |
$943.396 |
|
Semiannual (m =2) |
3.000 |
6.090 |
1,060.90 |
942.596 |
|
Quarterly (m = 4) |
1.500 |
6.136 |
1,061.36 |
942.184 |
|
Monthly (m = 12) |
0.500 |
6.168 |
1,061.68 |
941.905 |
|
Daily (m = 365) |
0.016438 |
6.183 |
1,061.83 |
941.769 |
|
|
|
|
|
|
|
Page 112 |
©200R K~nl,," Srhw"<,,r |
Study Session 2
Cross-Reference to CfA Institute Assigned Reading #S - The Time Value of Money
There are two ways to use your financial calculator to compute PYsand FYsunder different compounding frequencies:
1. Adjust the number of periods per year (PlY) mode on your calculator to correspond to the compounding frequency (e.g., for quarterly, PlY = 4). WE DO NOT RECOMMEND THIS APPROACHl
2.Keep the calculator in the annual compounding mode (PlY = 1) and enter I1Y as the interest rate per compounding period, and N as the number of compounding periods in the investment horizon. Letting m equal the number of compounding periods per year, the basic formulas for the calculator in put data are determined as follows:
I/Y = the annual interest rate I m
N = the number of years x m
'The computations for the FY and PV amounts in the previous example are:
1'\'-\: |
n'= -1,000; IIY = 6/1 = 6: N = |
] |
>: |
I = 1: |
|
CPT ----4 PV = PYA = 943.396 |
|
|
|
PV~: |
FV = -1,000; I1Y = 6/2 = 3; N = |
] |
x 2 = 2: |
|
|
CPT ----4 PY = PYs = 942.596 |
|
|
|
|
FV = -1,000; IIY = 6/4 = 1. 5: N = |
] |
x 4 = 4: |
|
|
CPT ----4 PV = PYQ = 942.]84 |
|
|
|
PV1\( |
FV = -1,000; I1Y = 6/12 = 0.5; N = 1 x ]2 = ]2: |
|||
|
CPT ----4 PY = PV M = 941.905 |
|
|
|
PYo: |
FV = -1,000; I/Y = 6/365 = 0.016438; N = 1 x 365 = 365: |
|||
|
CPT ----4 PV = PV0 = 941.769 |
|
|
|
FVA: |
PV = -1,000; I/Y = 6/1 = 6; N = 1 x |
1 = 1: |
||
|
CPT ----4 FV = FVA = ] ,060.00 |
|
|
|
FYs: |
PV = -1,000; I/Y = 6/2 = 3; N = I |
x |
2 = 2: |
|
|
CPT --t FY = FVs = 1,060.90 |
|
|
|
FVQ: |
PV = -1,000; IIY = 6/4 = 1.5; N = |
1 x 4 = 4: |
||
|
CPT ----4 FY = FVQ = 1,061.36 |
|
|
|
|
PV = -1,000; I1Y = 6/12 = 0.5; N = ] x 12 = 12: |
|||
|
CPT --t FV = FVM = 1,061.68 |
|
|
|
FY[): |
PY = -1,000; I/Y = 6/365 = 0.0]6438; N = ] x 365 = 365: |
|||
|
CPT -.., FY = FV0 = 1,061.83 |
|
|
|
©2008 Kaplan Schweser |
Page 113 |
Study Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
. Example:'PY of a single sum using quarterly compounding
'ColllP~tetheFVof $2,000 today, five years from today using an interest rate of 12%, compounded quarterly.
AnSwer:
• TQs61vethis problem, enter the relevant data and compute FV:
,'-:,-.- " .. . .
~::N =5~ 4 = 20; I1Y = 12/4 = 3; PV = -$2,000; CPT --t FV = $3,612.22
LOS 5.e: Draw a time line, and solve time value of money applications (for example, mortgages and savings for college tuition or retirement).
In mosr of rhe P\, pr'JbJem, w,~ have discussed, cash flows were discounred bJ.Ck 1'0 rhe current period. In this Clse, the PV is said to be indexed co t = 0, or the rime index is t = O. For example, rhe PV of a 3-year ordinary annuity that is indexed to t = 0 is
computed at the beginning of year 1 (t = 0). Contrast this situarion with another 3-year ordinary annuity that doem'r starr uncil year 4 and extends to year 6. It would not be
uncommon co want t:1 |
know the PV of this annuity at the beginning of year 4, ill which |
|||||||||||||
case the time index is r = 3. The time line for this annuity is presented in Figure 5. |
||||||||||||||
Figure 5: Indexing Time Line to Other Than t = 0 |
||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
o |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PV,
Loan Payments and Amortization
Loan amortization is the process of paying off a loan with a series of periodic loan payments, whereby a portion of the outstanding loan amount is paid off, or amortized, with each payment. When a company or individual enters into a long-term loan, the debt is usually paid off over time with a series of equal, periodic loan payments, and each payment includes the repayment of principal and an interest charge. The payments may be made monthly, quarterly, or even annually. Regardless of the payment frequency, the size of the payment remains fixed over the life of the loan. The amount of the principal and interest component of the loan payment, however, does not remain fixed over the term of the loan. Let's look at some examples to more fully develop the concept of amortization.
Page 114 |
©2008 Kaplan Schweser |
Study Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
Example: Loan payment calculation:AnnUY1lftf.r~:t:'.W;1: =tSfS •. ~..'... '. ...
Acompany plans to borrow $50,000 f6,a'A~Ct&fc8~~~~~~lendthe.~
money at a rate. of 9% and requires. tha~'.. 1..~~.(cf..1i~~12~5vfive. |
e.qual en.d.·~.O..'f~ye.ar....,".•'.'. >".)., |
|
payments. Calculate. the ~ount.ofthe· |
. e~~~6tff.a~~mpany must make m,.::,' |
|
order to fully amortIze thiS loan mfive. |
s~... 'd comlcfa20077 |
|
|
ttp:llhl.bal u. |
, .,.. . |
Answer:
• To determine the annual loan payment,inpur the relevant data andcomputePMT/
N = 5illY =9; PV =-50;000jCPT~ PMT = $12,854.62
Thus, the loan can be paid off in five equal annual payments of $12,854.62. Please note that FV = 0 in this computation; the loan will be fully paid off (amortized) after the five payments have been made.
Example: Loan payment calculation: Quarterly payments
Using the loan described in the preceding example, determine the payment amount if the bank requires the company to make quarterly payments.
Answer:
The quarcerly loan payment can be determined by inputting the relevant data and computing the payment (PMT):
N = 5 x 4 =20j I1Y = 9 /4 = 2.25; PV =-50,000; CPT -+ PMT = $3,132.10
Example: Constructing an amortization schedule
Construct an amortization schedule to show the interest and principal components of the end-of-year payments for a 10%, 5-year, $10,000 loan.
Answer:
The £rst step in solving this problem is to compute the amount of the loan payments.
This is done by entering the relevant data and computing PMT:
N = 5; I1Y = 10%; PV = -$10,000; CPT -+ PMT = $2,637.97
Thus, the loan will be repaid via five equal $2,637.97 end-of-year payments. Each payment is made up of an interest component (profit to the lender) plus the partial recovery of loan principal, with principal recovery being scheduled so that the full amount of the loan is paid off by the end of year 5. The exact amounrof the principal and interest components of each loan payment are presented and described in the amortization table shown in the following figure.
©2008 Kaplan Schwescr |
Page 115 |
Study Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
, Amortization Table
'. .,," |
,. |
Be'gtnntng '" |
Payment |
Interest |
Principal .. |
" EndingBa/ance |
Period, |
'pa/anu |
Component |
Component |
(3) |
||
|
|
|
|
(1) |
(2) |
|
|
|
|
|
|
||
|
':$.10;000.00, |
$2,637.97 |
$1,000.00 |
$1,637.97 ' |
$8,362.03 |
|
|
• |
i'- - ' .. . |
|
|
|
|
|
|
|
|
836.20 |
1,801.77 , |
6,560.26 |
' ._.' |
|
J •. • ~.- • |
|
|
|
|
'6,560;16"
.-" ,.. " ..
", '(578.32',
2,398.18
',' 2,637.97 |
656.03 |
1,981.94 |
4,578.32 |
'2,637.97 |
457.83 |
2,180~14 ' |
2,398.18 |
2,638.00' |
239.82 |
2,398.18 |
0.00 |
*There is usually aslight amount of rounding error that must be recognized in the final period. The extra $0.03 associated with payment five reflects an adjustment for the rounding error and forces the ending balance to zero.
1.Inrerest component = beginning balance x periodic interest rate. In period 3, the inrerest component of the payment is $6,560.26 x 0.10 = $656.03.
2.Principal component = payment - interest. For example, the period 4 principal component is $2,637.97 - $457.83 = 2,180.14.
3.The ending balance in a given period, t, is the period's beginning balance minus
the principal component of the payment, where the beginning balance for period t is the ending balance from period t - 1. For example, the period 2 ending balance equals $8,362.03 - $1,801.77 =' $6,560.26, which becomes the period 3 beginning balance.
~Professor's Note: Once JOU have sol1Jed for the ptl..yment, $2,637.91, the
~remaining principal on an)' payment date can be calculated by entering N = # of"emaining payments and soluillg for the PV
Example: Principal and interest component of a specific loan payment
Suppose you borrowed $10,000 at 10% interest to be paid semiannually over ten years. Calculate the amount of the outstanding balance for the loan after the second payment is made.
Answer:
First t:heamount of the payment must be determined by entering the relevant information and computing the payment.
PV ;" -'$10,000; I/Y =10/2 = 5; N = 10 x 2 = 20; CPT ~ PMT = $802.43
Page 116 |
©2008 Kao1an Schwes~r |
Study Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
The principal and interest component of the second payment:cim bedetemiined using the following process:
Payment <1: Interest = ($10,000)(0.05) = $500
Principal =$802.43 - $500 = $302.43
Payment 2: Interest = ($10,000 - $302.43)(0;05) =$484:88 <
Principal = $802.43 - $484.88 =$317.55
Remaining balance = $10,000 - $302.43 - $317.55 = $9,380.02., <
The following examples will illustrate how to compute IIY, N, or PMT in annuity problems.
Example: Computing an annuity payment needed to achieve a given FV
At an expected rate of rerurn of 7%, how much must be deposited at the end of each year for the next 15 years to accumulate $3,000?
Answer:
To solve this problem, enter the three relevant known values and compute PMT.
N = 15; I/Y = 7; FV = +$3,000; CPT - t PMT = -$119.38 (ignore sign)
Example: Computing a loan payment
Suppose you are considering applying for a $2,000 loan that will be repaid with equal end-of-year payments over the next 13 years. If the annual interest rate for the loan is 6%, how much will your payments be?
Answer:
The size of the end-of-year loan payment can be determined by inputting values for the three known variables and computing PMT.
N = 13; IIY = 6; PV = -2,000; CPT - t PMT = $225.92
©2008 Kaplan Schweser |
Page 117 |
Smdy Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
Example: Computing the number ofperiods in an annuity
How many $100 end-of-year payments are required to accumulate $920 if the discount rate is9%? .
Answer:
The number of payments necessary can and computing N.
be determined by inputting the relevant data .
.
I1Y = 9%; FV= $920;PMT=-$100jCPT --+N = 7 years
It will take seven annual $100 payments, compounded at 9% annually, to accrue an investment value of $920.
~Pro/i'ssor:, II/otC: Remember the sign cOl/uel/riol/. 1',\1T tll1t! FV mllSt have
~oppositl' sigm Oi" ),our calculator lUill isslie an error message.
Example: Computing the number of years in an ordinary annuity
Suppose you have a $1,000 ordinary annuity earning an 8% return. How many annual end-of-year $150 withdrawals can be made?
Answer:
The number of years in the annuity can be determined by entering the three relevant variables and computing N.
I1Y = 8; PMT = 150; PV = -1,000; CPT --+ N = 9.9 years
Example: Computing the rate of return for an annuity
Suppose you have the opportunity to invest $100 at the end of each of the next five years in exchange for $600 at the end of the fifth year. What is the annual rate of return on this investment?
Answer:
The rate of return on this investment can be determined by entering the relevant data and solving for I1Y.
N = 5; FV = $600;PMT = -100; CPT --+ I1Y = 9.13%
Page 118 |
©2008 Kaplan Schweser |
Study Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
Example: Computing the discount rate for an annuity
What rate of return wi11.you earn on an ordinary annuity that requiresa.:$70bdeposit coday and promises to pay $100 per year at the end of each of the next 1,d~years? .
Answer:
The discount rate on this annuity is determined by entering thethreekh~nvalues and computing I1Y.
N = 10; PV =-700;PMT = 100; CPT ~ I1Y = 7.07%
Other Applications of TVM Functions
Example: CaJculating the rate of compound growth
Sales at Acme, Inc., for the last five years (in millions) have been €4.5, €5.7, €5.3, €6.9, €7.1.
What is the compound annual growth rate of sales over the period?
Answer:
The five years of sales represent four years of growth. Mathematica11y, the compound annual growth rate of sales is (7.1/4.5)% -1 = 12.1 %. The interim sales figures do not enter into the 4-year compound growth rate.
The calculator solution using the TVM keys is:
FV = 7.1, PV = -4.5, N =4, CPT ~ I1Y = 12.08%
Note that if sales were 4.5 and grew for four years at an annual compound rate of 12.08%, they would grow to 4.5 (1.1208)4 = 7.1.
Example: Calculating the number of periods for specific growth
How many years wi11 it take for an investment of$1 ,000 to grow to $2,000 at an annual compound rate of 14.87%?
Answer:
FV = 2,000, PV = -1,000, I/Y = 14.87, CPT ~ N = 4.9999
It will take five years for money to double at an annual compoundrateof14.87%.
©2008 Kaplan Schweser |
Page 119 |
Srudy Session 2
Cross-Reference to CFA Institute Assigned Reading #5 - The Time Value of Money
Funding a Future Obligation
There are many TVM applications where it is necessary to determine the size of the deposit(s) that must be made over a specified period in order to meet a future liability. Two common examples of this type of application are (1) sening up a funding program for future college tuition, and (2) the funding of a retirement program. In most of these applications, the objective is to determine the size of the payment(s) or deposit(s) necessary to meet a particular monetary goal.
.·Ex:ample:Co~puiingtherequiredpayment.to;fUndan annuity due
. -,; '..- .- -,',;,' . |
- " |
. |
- .' . ',' . ~. . |
..;':..:.;.. |
'Shppose you 'must makdive annual $1 ,000 payrn.ents, the first one starting at the b~ginningofyear4 (end of year 3). To accumul:ue the money to make these payments you want to make three equal payments intoa~investmentaccount, the first to be
made one year from today. Assuming a 10% rate of rerum, what is the amount of these three payments?
The tirHe line for this annuity problem is shown in the following figure.
Funding an Annuity Due
a |
2 |
3 |
4 |
5 |
(, |
7 |
|
|
|
|
|
I |
I |
|
|
! |
|
|
|
I |
|
|
|
|
i |
-1,000 |
-1,000 |
-1,000 |
-1,000 |
-1,000 |
|
|
i |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
J'V. = $4.169.87 |
|
|
|
|
PMT]., |
|
i |
|
|
|
|
|
1,260 1,260 |
1,260 |
|
|
|
|
||
Answer:
The first step in this type of problem is to determine the amount of money that must be available at the beginning of year 4 (t = 3) in order to satisfy the payment
requirements. This amount is the PV of a 5-year annuity due at the beginning of year 4 (end of year 3). To determine this amount, set your calculator to the BGN mode, enter the relevant data, and compute PV.
N = 5; I/Y = 10; PMT = -1,000; CPT ....... PV = PV3 = $4,169.87
Alternatively, you can leave your calculator in the END mode, compute the PV of a 5-year ordinary annuity, and multiply by 1.10.
N = 5; I/Y = 10; PMT = -1,000;
CPT ~ PV = 3,790.79 x 1.1 = PV3 = $4,169.87
A third alternative, with the calculator inEND mode, is to calculate the t '" 3 value of the last four annuity payments and then add
. N = 4; I/Y = 10; PMT", -1,000;
CPT~ PV = 3,169.87 + 1,000 =$4,169.87 = PV3
Page 120 |
©2008 Kaplan Schweser |
