- •УРОК 13
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •Урок 25
- •Урок 26
- •Урок 29
- •Хід уроку
- •Урок 30
- •Хід уроку
- •Урок 31
- •Хід уроку
- •Інформаційний матеріал. Властивості вуглекислого газу (CO2)
- •V. Досліди з вуглекислим газом: цікаві та повчальні експерименти
- •2. Колообіг Карбону при використанні біогазу
- •3. Порівняння впливу природного газу та біогазу на клімат (запис у зошит)
- •ІІ. Актуалізація опорних знань.
- •Етапи виконання мініпроєкту
- •1-й етап: Дослідження властивостей газів
- •2-й етап: Створення інфографіки
- •Медицина
- •Промисловість
- •Інші сфери застосування
- •Перспективні напрямки застосування озону:
- •Чому саме озон?
- •Виклики та перспективи
- •Перспективні напрямки застосування водню:
- •Чому саме водень?
- •Виклики та перспективи
- •Чадний газ (CO)
- •Виклики та перспективи
- •Спостереження та висновки
- •Висновок
- •ІІ. Актуалізація опорних знань.
- •ІІІ. Мотивація учіння школярів. Вивчення нового матеріалу.
- •Руханка «Паливна енергія»
- •Організаційний етап роботи над проєктом
- •1. Кожна група отримує картку із завданням:
- •Підготувати презентацію дослідження у вигляді:
- •Розпочати роботу над проєктом
- •Додаток 1
- •Підведення підсумків (обговорення питань):
- •Доповніть речення
- •1 - згоден, 2 - частково згоден, 3 - зовсім не згоден
- •Критерії оцінювання роботи групи
- •Написати сенкан з опрацьованої теми
- •Ситуація-загадка:
- •Підсумовуємо. Доповніть речення:
- •Моль. Стала Авогадро. Молярна маса
такий прийом, можна визначати: емоційний стан учнів; новизну матеріалу, оригінальність розкриття теми).
V.
Домашнє завдання.
1.Завдання за підручником. Опрацювати параграф.
2.Моделювання. Пропонуємо учням виготовити дома куб з довжиною ребра 28,2 см. Об’єм куба становитиме 22,4 л.
Урок 30
Тема. МОЛЯРНИЙ ОБ’ЄМ ГАЗУ Навчально-освітня мета: продовжувати формувати предметну компетентність
учнів про природу та природничі науки, формувати поняття молярного об’єму газу, розвивати математичні здібності учнів, розвивати науково-теоретичне, логічне, творче мислення, розвивати інтелектуальні вміння в процесі розв’язування задач, сприяти формуванню та розвитку комунікативних здібностей та вміння працювати в групі, виховувати толерантність, цікавість до предмету; здійснювати валеологічне та політехнічне виховання.
Тип уроку: урок розв’язування задач.
Форма уроку: бесіда, розповідь, дослідження, демонстрація, самостійна робота, творча робота.
Навчальне обладнання: підручник, робочий зошит, матеріали та інструменти для дослідження, доступ до додаткових джерел інформації (інтернет), колби з газами
Ключові компетентності: громадянські та соціальні компетентності, компетентність у галузі природничих наук, техніки та технологій, вільне володіння державною мовою, математична, екологічна, інноваційність, інформаційно-комунікаційна, навчання впродовж життя, соціальна та громадянська, культурна компетентності.
Хід уроку
Технологічна карта
Етап уроку |
Відведений |
Компетенції |
|
|
Види діяльності |
|
||
|
|
час (хв) |
|
|
|
|
|
|
Організаційний |
2 |
Інформаційна, |
|
навчання |
Організація класу |
|
||
момент. |
Мотивація |
|
впродовж життя |
|
|
|
|
|
навчальної |
|
|
|
|
|
|
|
|
діяльності |
|
|
|
|
|
|
|
|
школярів. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Актуалізація |
5 |
Інформаційна, |
|
навчання |
Мозковий штурм |
|
||
опорних знань |
|
впродовж |
|
життя |
|
|
|
|
|
|
|
,обізнаність |
|
та |
|
|
|
|
|
|
самовираження |
|
|
|
|
|
Вивчення |
нового |
5 |
Компетентність |
у галузі |
Вивчення |
основних |
||
матеріалу |
|
|
природничих наук |
понять, |
робота |
з |
||
|
|
|
Інформаційно- |
|
формульним текстом |
|
||
|
|
|
комунікаційна |
|
|
|
|
|
|
|
|
компетентність, |
|
|
|
|
|
|
|
|
математична |
|
|
|
|
|
Керована практика |
30 |
Обізнаність |
|
та |
Виконання |
завдань. |
||
|
|
|
самовираження |
Вільне |
Групова форма роботи. |
|
||
|
|
|
володіння |
державною |
|
|
|
|
|
|
|
мовою. |
|
ІКТ, |
|
|
|
|
|
|
математична, |
культурна |
|
|
|
|
|
|
|
компетентності. |
|
|
|
|
|
|
|
|
99 |
|
|
|
|
|
Підбиття |
підсумків |
3 |
Громадянські та соціальні |
Формувальне |
оцінювання, |
уроку, |
рефлексія, |
|
компетентності |
взаємооцінювання, |
|
самооцінювання |
|
|
прибирання |
робочого |
|
учнів, висновки. |
|
|
місця. |
|
|
|
|
|
|
|
|
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності школярів. ІІ. Актуалізація опорних знань.
Відгадай газ
1.Протягом хвилини наші легені переробляють 4,5 літра цього дуже важливого газу. Всього ж за день доросла людина робить близько 22 тис. вдихів-видихів, поглинаючи в середньому 20 кг цього газу . Четверта частина від цієї кількості йде на функціонування мозку.
2.10-6% - об`ємна частка цього газу в повітрі. Здається, яке значення може мати ця речовина при такій концентрації? Але якщо кисень – це елемент життя, то цей газ – гарантія життя. На висоті 20-25 км він утворює захисний шар нашої планети.
3.В італійському місті Неаполі є якась чудернацька собача печера. Кажуть, що собакам не можна туди заходити. А чому? Я знаю її секрет: в ній накопичується газ важчий за повітря, а тому наповнює нижню частину печери. От собакам і непереливки там!
4.Воно не солодке, не гірке і не солоне, його можна приймати до, після і під час їжі; перед сном і уві сні. Його не треба запивати водою чи молоком, воно не викликає неприємних відчуттів і позбавлене будь-яких протипоказань. Рекомендується дорослим і дітям будь-якого віку, причому лікувальний ефект прямо пропорційний прийнятій дозі, і не було випадку, щоб надлишок ліків викликав побічні ефекти. Люди приймають його з незапам`ятних часів, хоча жоден лікар не виписав на нього рецепта і жодна аптека не продала жодного грама цього дивовижного препарату. Між іншим, ним безглуздо торгувати в аптеці чи магазині… Раніше для прийняття ліків достатньо було вийти з дому.
5.Цей газ широко виробляється і поширюється як дезінфікуючий засіб для води, відбілювач та промислова хімічна речовина. Він зелено-жовтого кольору, дуже реактивний і настільки токсичний, що це був перший отруйний газ, який використовувався як військова отрута в Першій світовій війні.
6.Цей газ надходить в атмосферу з ряду природних джерел, включаючи геотермальні джерела, мікробний розпад органічних сполук сірки, під час вивержень вулканів. Він тхне тухлими яйцями і є фітотоксичним, руйнуючи тканини рослин і зменшуючи ріст рослин. Також впливає на деякі види матеріалів, утворюючи на мідній поверхні непривабливий зелений наліт.
7.Вивчаючи газ, що є найбільшою частиною повітря, Лавуазьє встановив, що він не підтримує дихання та горіння (миші, поміщені в цей газ, швидко гинули). Цей газ він назвав «безжиттєвий».
8.Особливий газ, який є в природі, ось уже приблизно півстоліття є абсолютно звичним елементом життя величезної кількості людей. Він допомагає готувати і розігрівати їжу, опалювати будинки, служить сировиною для багатьох видів продукції хімічної промисловості. Цей газ не має ні кольору, ні запаху.
Відомо, що в I столітті н.е. один спостережливий перський цар наказав побудувати палацову кухню на тому місці, де газ виходив на поверхню. Вогонь в цій кухні горів день і ніч, що дозволяло заощадити на дровах, вугіллі, і тільки лише через багато століть люди навчилися видобувати газ самі, поставляючи його в необхідні місця.
9.Колись цим газом наповнювали повітряні кулі та дирижаблі, але після декількох катастроф зі згорянням, він був замінений гелієм. Це – найлегший газ у світі. Він не має ні смаку, ні запаху, і його присутність у повітрі відчути неможливо. Це проблема, бо в поєднанні з киснем він надзвичайно вибухонебезпечний. Деякі вчені та промисловці вважають, що в майбутньому астероїди стануть основними центрами видобутку цього газу. Інші ж стверджують, що його джерелами можуть послужити інші планети Сонячної системи – газові гіганти.
100
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Молярний об’єм газу – це об’єм 1 моль газу. Ця величина залежить від температури й тиску. Її традиційно виражають у л/моль, або м3/моль.За нормальних умов (н.у. - 0°С, 101,3 кПа) молярний об’єм ідеального газу становить 22,4 л/моль (число Авогадро). Цю константу позначають Vm і називають молярним об’ємом газу.
Vm = |
V |
|
n |
||
|
речовини:
,
де V – об’єм газу; n – кількість речовини газу.
З цієї формули можна вивести формулу для визначення кількості речовини:
|
|
n = |
V |
|
|
|
|
Vm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Алгоритм обчислення об’єму газу за відомою кількістю речовини |
|||||
Послідовність дій |
|
Приклади виконаних дій |
|||
1) |
Прочитайте текст задачі |
|
Обчисліть об’єм кисню кількістю |
||
|
|
|
|
речовини 3 моль. |
|
2) |
Запишіть скорочено умову задачі |
|
Дано: |
|
|
|
|
|
|
n(О2) = 3 моль |
|
|
|
|
|
Знайти: |
|
|
|
|
|
V(О2) - ? |
|
3) |
|
Напишіть формулу зв’язку між кількістю |
|
|
|
речовини, молярним об’ємом і об’ємом газу: |
n(О2) = |
V |
|||
|
|
V |
|
|
|
n = |
|
Vm |
|||
|
|
||||
Vm |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
4) |
Знайдіть математичний вираз для об’єму |
|
|
||
|
|
|
|
V(O2) = n(O2) · Vm |
|
5) |
Обчисліть за формулою об’єм, враховуючи, що |
|
|
||
Vm для всіх газів за н.у. складає 22,4 л/моль |
V(O2) = 3 моль · 22,4 л/моль = |
||||
|
|
|
|
= 67,2 л |
|
6) |
Запишіть відповідь |
|
Відповідь: V(O2) = 67,2 л |
||
ІV. Керована практика. Робота в групах.
Завдання. Заповніть таблицю, у робочому зошиті зробіть всі необхідні обчислення.
Група 1.
|
Формула |
М |
n |
|
Vm |
V |
m |
|
речовини |
|
|
|
|
|
|
|
CO2 |
|
3 моль |
|
|
|
|
|
O3 |
|
|
|
22,4 л/моль |
4,48 л |
|
|
H2 |
2 г/моль |
|
|
|
|
20 г |
Група 2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Формула |
М |
n |
|
Vm |
V |
m |
|
речовини |
|
|
|
|
|
|
|
CO |
28 г/моль |
2 моль |
|
|
|
|
|
|
|
|
101 |
|
|
|
