Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Северинова А.М. Готуємось до уроку хімії у 8 класі НУШ.pdf
Скачиваний:
0
Добавлен:
24.03.2026
Размер:
8.84 Mб
Скачать

Урок 25

Тема. ДОСЛІДЖЕННЯ. ОДЕРЖАННЯ ТА ЗБИРАННЯ КИСНЮ: ДОСЛІДЖЕННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ ШВИДКОСТІ ХІМІЧНОЇ РЕАКЦІЇ ВІД

НАЯВНОСТІ КАТАЛІЗАТОРА Навчально-освітня мета: закріпити знання про способи добування та збирання кисню,

про роль каталізатора в ході хімічних реакцій, формувати навички та виховувати культуру виконання хімічних досліджень із використанням лабораторного обладнання та правил безпеки життєдіяльності під час досліджень у кабінеті хімії; розвивати вміння вести спостереження, виконувати дослідження самостійно / в групі за складеним планом, аналізувати, фіксувати результати дослідження; формулювати висновки; презентувати результати дослідження; виховувати бережливе ставлення до обладнання кабінету хімії.

Тип уроку: навчальне дослідження.

Навчальне обладнання: підручник, робочий зошит, інструкційна картка. Обладнання: конічна колба об’ємом 100–200 мл, пробірка, корок із газовідвідною

трубкою, деревна скіпка, кристалізатор, хімічна склянка об’ємом 50–100 мл, аркуш паперу, спиртівка.

Реактиви: розчин гідроген пероксиду (аптечний, 3 %), каталізатор (сухі пекарські дріжджі або манган(IV) оксид), природні джерела каталізаторів (шматочки сирого м’яса, фрагменти кімнатних рослин (наприклад, листки алое) та сирих овочів (картоплі, моркви, буряка тощо).

Ключові компетентності: громадянські та соціальні компетентності, компетентність у галузі природничих наук, техніки та технологій, вільне володіння державною мовою, математична, екологічна, інноваційність, інформаційно-комунікаційна, навчання впродовж життя, соціальна та громадянська, культурна компетентності.

Хід уроку

Технологічна карта

Етап уроку

Відведени

Компетенції

 

Види діяльності

 

 

 

й час (хв)

 

 

 

 

 

 

 

Організаційний

2

Громадянські

та

Організація класу

 

 

момент

 

 

соціальні

 

 

Хвилинка позитиву

 

 

 

 

компетентності

 

 

 

 

 

Актуалізація

5

Компетентність

у

Визначення мети й завдання

опорних знань

 

галузі

природничих

досліджень

відповідно

до

 

 

 

наук

 

 

сформульованої

проблеми,

 

 

 

 

 

 

формулювання

гіпотези

 

 

 

 

 

 

дослідження

 

 

Інструктаж із правил

3

Громадянські

та

Правила безпеки під

час

безпеки

 

 

соціальні

 

 

роботи в кабінеті хімії

 

життєдіяльності під

 

компетентності

 

 

 

 

 

час досліджень

 

 

 

 

 

 

 

 

Навчальне

20

Навчання впродовж

Добування

та

збирання

дослідження

 

життя,

математична,

кисню.

Дослідження

 

 

 

екологічна,

 

швидкості

при

дії різних

 

 

 

інноваційність

 

індикаторів

 

 

 

Оформлення звіту,

10

Вільне

володіння

Спостерігає,

 

досліджує

аналіз

результатів

 

державною мовою

 

об’єкти та явища самостійно

дослідження,

 

Культурна

 

/ в групі за складеним

формулювання

 

компетентність

 

планом,

фіксує

його

висновків

 

 

 

 

 

результати

 

 

 

Підбиття

підсумків

5

Громадянські

та

Оцінювання

за

спільно

уроку,

рефлексія,

 

соціальні

 

 

розробленими

критеріями

 

 

 

компетентності

 

 

 

 

 

 

 

 

80

 

 

 

 

 

самооцінювання

 

 

власної діяльності у групі /

учнів

 

 

роботу групи

І. Організаційний момент. Хвилинка позитиву

«Хіміки — це ті, хто насправді розуміє світ» сказав Лайнус Полінг -американський квантовий хімік і біохімік, також відомий своїми дослідженнями в кристалографії, молекулярній біології та медицині.

Сьогодні і ми спробуємо зрозуміти світ!

І. Актуалізація опорних знань

Пригадай!

Кисень – це життєво важливий газ для більшості живих організмів на Землі.

Яка хімічна формула кисню? Склад молекули?

Які фізичні властивості має кисень?

Які хімічні властивості нам вже відомі?

Яке біологічне значення має кисень?

Яке значення має кисень для промисловості?

Яким чином можна добути кисень в лабораторії?

ІІІ. Інструктаж із правил безпеки життєдіяльності під час досліджень.

IV. Навчальне дослідження «Одержання та збирання кисню: дослідження залежності швидкості хімічної реакції від наявності каталізатора.» Інструкційна картка.

Мета: Добути кисень розкладом гідроген пероксиду, зібрати методом витіснення води або повітря, дослідити вплив на швидкість реакції різних каталізаторів..

Удосконалювати вміння: спостерігати й описувати явища та процеси; розмірковувати, робити висновки на основі спостережень і власного

досвіду; працювати з лабораторним обладнанням, посудом, речовинами; презентувати результати дослідження в запропонований спосіб

Обладнання: конічна колба об’ємом 100–200 мл, пробірка, корок із газовідвідною трубкою, деревна скіпка, кристалізатор, хімічна склянка об’ємом 50–100 мл, аркуш паперу, спиртівка.

Реактиви: розчин гідроген пероксиду (аптечний, 3 %), каталізатор (сухі пекарські дріжджі або манган(IV) оксид), природні джерела каталізаторів (шматочки сирого м’яса, фрагменти кімнатних рослин (наприклад, листки алое) та сирих овочів (картоплі, моркви, буряка тощо).

Інструктаж із правил безпеки та охорони праці під час виконання дослідів. Повторіть правила безпеки і дотримуйтеся їх під час виконання дослідів!

Повторення принципів ефективної групової роботи:

–висловлювати свої думки таким чином, щоб їх розуміли інші;

уважно слухати, коли говорять інші;

вирішувати проблеми за допомогою слів;

пропонувати свої ідеї.

Порядок виконання роботи

Завдання 1 Добування кисню з гідроген пероксиду

Група 1

Каталізатор – Манган () оксид

81

Група 2

Каталізатор – пекарські дріжджі

Група 3

Каталізатор – сире м'ясо

Група 4

Каталізатор – сира картопля

Завдання 2

Збирання кисню

 

 

Група 1 , 2

Збирання кисню методом витіснення води

Група 3, 4

Збирання кисню методом витіснення повітря

 

 

 

 

моделюємо

 

 

 

моделюємо

 

 

 

Завдання 3

Доведення наявності кисню

 

 

 

Щоб довести, що газ, яким ви наповнили пробірку або іншу посудину, це

Група 1, 2, 3,

кисень, треба до отвору посудини піднести тліючу скіпку, або занурити

4

її в пробірку. Якщо скіпка яскраво спалахує, то добутий газ — кисень.

моделюємо

 

 

 

V. Оформлення звіту, аналіз результатів дослідження, формулювання висновків. Форма звіту за вибором учителя.

VI. Підбиття підсумків уроку, рефлексія, самооцінювання учнів.

Що нового ви дізналися під час цього дослідження?

Де вам можуть знадобитися вміння, які ви опанували?

Чи стикалися ви з такими операціями в щоденному житті?

Які операції вам вдалося виконати легко, а які вміння потрібно ще відпрацювати?

82