- •УРОК 13
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •Урок 25
- •Урок 26
- •Урок 29
- •Хід уроку
- •Урок 30
- •Хід уроку
- •Урок 31
- •Хід уроку
- •Інформаційний матеріал. Властивості вуглекислого газу (CO2)
- •V. Досліди з вуглекислим газом: цікаві та повчальні експерименти
- •2. Колообіг Карбону при використанні біогазу
- •3. Порівняння впливу природного газу та біогазу на клімат (запис у зошит)
- •ІІ. Актуалізація опорних знань.
- •Етапи виконання мініпроєкту
- •1-й етап: Дослідження властивостей газів
- •2-й етап: Створення інфографіки
- •Медицина
- •Промисловість
- •Інші сфери застосування
- •Перспективні напрямки застосування озону:
- •Чому саме озон?
- •Виклики та перспективи
- •Перспективні напрямки застосування водню:
- •Чому саме водень?
- •Виклики та перспективи
- •Чадний газ (CO)
- •Виклики та перспективи
- •Спостереження та висновки
- •Висновок
- •ІІ. Актуалізація опорних знань.
- •ІІІ. Мотивація учіння школярів. Вивчення нового матеріалу.
- •Руханка «Паливна енергія»
- •Організаційний етап роботи над проєктом
- •1. Кожна група отримує картку із завданням:
- •Підготувати презентацію дослідження у вигляді:
- •Розпочати роботу над проєктом
- •Додаток 1
- •Підведення підсумків (обговорення питань):
- •Доповніть речення
- •1 - згоден, 2 - частково згоден, 3 - зовсім не згоден
- •Критерії оцінювання роботи групи
- •Написати сенкан з опрацьованої теми
- •Ситуація-загадка:
- •Підсумовуємо. Доповніть речення:
- •Моль. Стала Авогадро. Молярна маса
жовтий - міг би працювати краще, зелений – зробив все можливе для успіху гурту.
Зірочки наклеюються на плакат, потім можна організувати обговорення.
VІ.
Домашнє завдання.
Задача. Калій йодид – важлива сполука, що використовують в медицині для профілактики дефіциту йоду. Ця сполука складається із катіонів Калію і аніонів Йоду. Встановіть формулу калій йодиду, якщо масові частки елементів: Калію – 23,5 %, Йоду - 76,5 % . Поясніть, чому калій йодид використовується у медицині та як він допомагає людям. За необхідності зверніться до чату GPT.
Урок 15
Тема. ХІМІЧНІ РІВНЯННЯ Навчально-освітня мета: поглибити знання про хімічні реакції; сформувати поняття
про хімічне рівняння як про умовне зображення хімічної реакції; пояснити правила складання рівнянь хімічних реакцій, підбору коефіцієнтів, спираючись на закон збереження маси речовини, сформувати вміння урівнювати рівняння хімічних реакцій, розвивати логічне мислення, хімічну мову, вміння спостерігати, аналізувати, збагачувати науковий світогляд учнів, розвивати математичні здібності учнів, розвивати науково-теоретичне, логічне, розвивати інтелектуальні вміння, сприяти формуванню та розвитку комунікативних здібностей та вміння працювати в групі, виховувати толерантність, цікавість до предмету.
Тип уроку: формування навичок і вмінь Форма уроку: бесіда, розповідь, демонстрація, самостійна робота, групова робота.
Навчальне обладнання: підручник, робочий зошит, доступ до додаткових джерел інформації (інтернет), опорні конспекти.
Ключові компетентності: громадянські та соціальні компетентності, компетентність у галузі природничих наук, техніки та технологій, вільне володіння державною мовою, математична, екологічна, інноваційність, інформаційно-комунікаційна, навчання впродовж життя, соціальна та громадянська, культурна компетентності.
Хід уроку
Технологічна карта
Етап уроку |
Відведений |
Компетенції |
Види діяльності |
||||
|
|
час (хв) |
|
|
|
|
|
Організаційний |
2 |
Інформаційна, |
|
навчання |
Організація класу |
||
момент. |
|
|
впродовж життя ,обізнаність |
|
|
||
|
|
|
та самовираження |
|
|
|
|
Актуалізація |
|
10 |
Компетентність |
у |
галузі |
Бесіда. |
|
опорних знань. |
|
природничих наук . |
|
Робота в парі. |
|||
Мотивація |
|
|
Інформаційно-комунікаційна |
|
|
||
навчальної |
|
|
компетентність, |
Математична |
|
|
|
діяльності школярів. |
|
компетентність . |
|
|
|
|
|
Вивчення |
нового |
10 |
Компетентність |
у |
галузі |
Вивчення |
основних |
матеріалу |
|
|
природничих наук . |
|
понять. |
|
|
|
|
|
Інформаційно-комунікаційна |
|
|
||
|
|
|
компетентність, |
Математична |
|
|
|
|
|
|
компетентність |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44
Керована практика. |
20 |
Обізнаність |
|
та |
Індивідуальне |
|
Закріплення |
|
самовираження. |
|
виконання завдань. |
||
вивченого. |
|
|
Вільне володіння |
державною |
Робота в групах. |
|
|
|
|
мовою. |
Інформаційно- |
|
|
|
|
|
комунікаційна |
|
|
|
|
|
|
компетентність, |
|
|
|
|
|
|
Математична компетентність. |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
Підбиття |
підсумків |
3 |
Громадянські |
та |
соціальні |
Формувальне |
уроку, |
рефлексія, |
|
компетентності |
|
|
оцінювання, |
самооцінювання |
|
|
|
|
взаємооцінювання. |
|
учнів, висновки. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності. ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
•Сформулюйте закон збереження маси.
•Ким і коли був відкритий цей закон?
•Яке значення має цей закон для розвитку хімії?
Робота в парі.
Задача. При розкладанні води під дією електричного струму утворилося 0,6 г водню та 4,8
г кисню. Яка маса води, що розклалася? |
|
|
|
|
Пригадаймо! ( робота з Періодичною таблицею) |
|
|||
У вигляді двохатомних молекул існують: |
|
|
|
|
Групи елементів в ПС: |
I |
V |
VI |
VII |
|
H2 |
N2 |
O2 |
F2 |
|
|
|
|
Cl2 |
|
|
|
|
Br2 |
|
|
|
|
I2 |
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Принцип складання рівнянь реакцій отримання бінарних сполук із простих речовин.
•У лівій частині рівняння мають бути присутні ті прості речовини, атоми
елементів яких присутні в сполуці в правій частині рівняння.
Так, наприклад, для отримання натрій оксиду необхідно, щоб між собою прореагували натрій та кисень.
Na + O2 → Na2O
ІV. Керована практика Приклад 1.
У результаті взаємодії двох простих речовин алюмінію та хлору, утвориться алюміній хлорид, який використовують у дезодорантах. Напишіть рівняння реакції утворення алюміній хлориду.
Приклад 2.
Калій йодид – важлива сполука, що використовується у медицині для профілактики дефіциту йоду. Складіть рівняння реакції отримання калій йодиду із простих речовин
– калію та йоду.
Приклад 3.
Під час горіння заліза у чистому кисні утворюється залізна ожарина – речовина з формулою Fe3O4 . Напишіть рівняння реакції утворення цього оксиду. У природі – це один із найважливіших мінералів Феруму, його називають магнетит.
Приклад 4.
45
Сульфідні сполуки деяких металів застосовуються для виготовлення деяких пігментів у фарбах. Наприклад, цинк сульфід використовується для отримання білих фарб і флуоресцентних пігментів. Складіть рівняння реакції отримання цинк сульфіду із простих речовин – цинку та сірки.
Приклад 5.
Молекула амоніаку складається з одного атома Нітрогену та трьох атомів Гідрогену. Цей газ застосовується у вигляді нашатирного спирту у медицині.
Складіть рівняння реакції отримання амоніаку із простих речовин – азоту та водню.
Приклад 6.
Фосфор (V) оксид активно поглинає воду, тому його використовують для осушення, наприклад, деяких газів. Щоб його добути, проводять реакцію фосфора з киснем. Напишіть рівняння реакції утворення фосфор (V) оксиду.
Приклад 7.
Гідроген флуорид у разі розчинення у воді утворює флуоридну кислоту. Ця кислота має унікальну властивість – вона розчиняє скло. Тому зберігають її в пластиковій упаковці. Гідроген флуорид отримують синтезом з простих речовин – водню і фтору. Складіть рівняння реакції отримання гідроген флуориду.
Алгоритм урівнювання хімічних рівнянь.
Правила. Послідовність дій |
Приклади виконаних дій |
1. Сума атомів кожного елемента до реакції повинна |
|
дорівнювати сумі атомів кожного елемента після |
|
реакції. |
|
2. Коли урівнюємо рівняння, то ставимо |
|
коефіцієнт перед формулою. |
|
3. Починаємо урівнювати з того елемента, атомів |
Fe3O4+H2 Fe+4H2O |
якого більше |
|
4. Послідовність урівнювання: |
3CaO + P2O5 Ca3(PO4)2 |
- атоми металу Ме; |
|
- атоми неметалу; |
|
- атоми Н (якщо є); |
|
- останніми урівнюємо атоми O і здійснюємо |
|
перевірку за Оксигеном |
|
5. Якщо до реакції, наприклад, є 2 атоми, а |
Fe + 3Cl2 → 2 FeCl3 |
після реакції 3 атоми одного й того самого |
|
елемента, то шукаємо найменше спільне |
2 * 3 ═ 6 |
кратне |
|
|
|
6. Якщо атоми даного елемента знаходяться в |
3CaO + P2O5 → Ca3(PO4)2 |
різних формулах то їх кількість підсумовуємо. |
3 + 5 = 8 атомів O до реакції. |
Індекс, що стоїть за дужками, стосується всіх |
|
елементів у дужках. Кількість атомів перемножуємо |
|
на індекс. |
|
7. Якщо до реакції атоми одного і того самого |
|
елемента знаходяться у двох різних формулах, а |
FeCl2 + Cl2 2 FeCl3 |
після реакції в одній, то починаємо урівнювати з |
|
найменьших коефіцієнтів, тобто спочатку |
|
подвоюємо. Краще починати подвоювати з |
|
продуктів, тобто після стрілочки. |
|
8. Якщо є рівняння реакції обміну між двома |
2KOH+ H2SO4 K2SO4 +2H2O. |
складними речовинами, то можна урівнювати відразу |
|
цілими групами (кислотними залишками або |
|
гідроксогрупами). |
|
|
|
46 |
|
9. Якщо під час розстановки коефіцієнтів |
С4H10+ 6,5O2 4CO2 +5H2O, |
|
виходять не цілі числа (наприклад, 2,5 або 3,5 |
тому |
|
молекули), то коефіцієнти перед усіма |
|
|
формулами множимо на 2, щоб отримати цілі |
2С4H10 +13O2 8CO2 +10H2O. |
|
числа: |
||
|
||
|
|
V. Закріплення вивченого матеріалу Вправи на вирівнювання хімічних рівнянь.
1.Al + S Al2S3
2.KClO3 KCl + O2
3.CaCО3 CaO +CO2
4.PbO + O2 Pb3O4
5.MnO2 +Al Al2O3 +Mn
6.HgO Hg + O2
7.Li + H2O LiOH + H2
8.Cu2(OH)2CO3 CuO + H2O + CO2
9.Fe2O3 + HCl FeCl3 + H2O
10.SO2 + O2 SO3
11.N2O5 +H2O HNO3
12.SiO2 + HF SiF4 + H2O
13.KNO3 KNO2 + O2
14.H2O2 H2O + O2
15.Cu(OH)2 CuO + H2O
16.(NH4)2Cr2O7 N2 + Cr2O3 + H2O
17.FeCl3 + NaOH Fe(OH)3 + NaCl
18.C12H22O11 C + H2O
19.Na + H2O NaOH + H2
20.Al + HBr AlBr3 + H2
VІ. Підбиття підсумків уроку, рефлексія, самооцінювання учнів, висновки Рефлексія. «Оцінювальна шкала»
Пропонуємо учням оцінити свою роботу у групі на уроці за кожним з визначених напрямків від 0 до 2 балів:
1.Я брав(ла) активну участь у роботі групи ______
2.Я вносив(ла) вдалі пропозиції, які врахувала група _____
3.Я надавав(ла) підтримку іншим членам групи, заохочував(ла) їх до роботи ____
4.Я висунув(ла) цілком нову ідею (новий підхід до розв’язування), що сподобалось іншим
____
5.Я вдало узагальнював(ла) думки інших і просував(ла) роботу групи вперед ____
6.Я відповідав(ла) класові про результати групової роботи ____
Всього балів ____
Кілька учнів за бажанням називають і обґрунтовують власні бали.
VIІ.
Домашнє завдання.
Складіть рівняння реакції отримання складних речовин із простих речовин. (рівень на вибір)
І рівень.
47
