- •УРОК 13
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •Урок 25
- •Урок 26
- •Урок 29
- •Хід уроку
- •Урок 30
- •Хід уроку
- •Урок 31
- •Хід уроку
- •Інформаційний матеріал. Властивості вуглекислого газу (CO2)
- •V. Досліди з вуглекислим газом: цікаві та повчальні експерименти
- •2. Колообіг Карбону при використанні біогазу
- •3. Порівняння впливу природного газу та біогазу на клімат (запис у зошит)
- •ІІ. Актуалізація опорних знань.
- •Етапи виконання мініпроєкту
- •1-й етап: Дослідження властивостей газів
- •2-й етап: Створення інфографіки
- •Медицина
- •Промисловість
- •Інші сфери застосування
- •Перспективні напрямки застосування озону:
- •Чому саме озон?
- •Виклики та перспективи
- •Перспективні напрямки застосування водню:
- •Чому саме водень?
- •Виклики та перспективи
- •Чадний газ (CO)
- •Виклики та перспективи
- •Спостереження та висновки
- •Висновок
- •ІІ. Актуалізація опорних знань.
- •ІІІ. Мотивація учіння школярів. Вивчення нового матеріалу.
- •Руханка «Паливна енергія»
- •Організаційний етап роботи над проєктом
- •1. Кожна група отримує картку із завданням:
- •Підготувати презентацію дослідження у вигляді:
- •Розпочати роботу над проєктом
- •Додаток 1
- •Підведення підсумків (обговорення питань):
- •Доповніть речення
- •1 - згоден, 2 - частково згоден, 3 - зовсім не згоден
- •Критерії оцінювання роботи групи
- •Написати сенкан з опрацьованої теми
- •Ситуація-загадка:
- •Підсумовуємо. Доповніть речення:
- •Моль. Стала Авогадро. Молярна маса
державною мовою, математична, екологічна, інноваційність, інформаційно-комунікаційна, навчання впродовж життя, культурна компетентності.
Урок №1 (№43-захист)
Тема. ВСТУПНИЙ ЕТАП ПРОЄКТУ «АЛЬТЕРНАТИВА ПРИРОДНОМУ ГАЗУ: ВИКОРИСТАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ПАЛИВА НАШОЮ ГРОМАДОЮ» Навчально-освітня мета: Ознайомити учнів із концепцією альтернативних видів
палива та їх роллю в енергетичній безпеці громади; розвивати критичне мислення та навички аналізу інформації; формувати вміння працювати з різними джерелами інформації (підручники, наукові статті, інтернет-ресурси); вчити формулювати дослідницькі запитання та робити обґрунтовані висновки; виховувати екологічну відповідальність і свідоме ставлення до використання природних ресурсів; формувати активну громадянську позицію щодо проблем енергозбереження та сталого розвитку; сприяти розвитку командної роботи та комунікативних навичок у процесі спільного дослідження.
Тип уроку: інтегрований Форма уроку: бесіда, дослідження, демонстрація.
Навчальне обладнання: підручник, робочий зошит, джерела інформації, схеми, брошюри, картки.
Хід уроку
Технологічна карта
Етап уроку |
Відведений |
Компетенції |
|
Види діяльності |
||||
|
|
час (хв) |
|
|
|
|
|
|
Організаційний |
2 |
Соціальна |
та |
культурна |
Організація |
|||
момент |
|
|
компететності |
|
|
класу |
|
|
Актуалізація |
7 |
Обізнаність |
|
|
та |
Обговорення |
||
опорних знань |
|
самовираження |
|
|
проблеми |
|||
|
|
|
Вільне |
|
володіння |
Формування |
||
|
|
|
державною мовою |
|
команд |
|
||
Мотивація учіння |
10 |
Інформаційна, |
навчання |
Робота |
в малих |
|||
школярів. |
|
|
впродовж життя |
|
|
групах |
|
|
|
|
|
Компетентність |
у |
галузі |
|
|
|
|
|
|
природничих наук |
|
|
|
||
Вивчення |
нового |
18 |
Компетентність |
у |
галузі |
Робота в парах |
||
матеріалу |
|
|
природничих |
|
наук |
Руханка |
|
|
|
|
|
Інформаційно- |
|
|
Організаційний |
||
|
|
|
комунікаційна |
|
|
етап роботи над |
||
|
|
|
компетентність |
|
|
проєктом |
||
Закріплення |
5 |
Обізнаність |
|
|
та |
Гра |
«Знайди |
|
вивченого |
|
|
самовираження |
|
Вільне |
пару» |
|
|
матеріалу |
|
|
володіння |
державною |
|
|
||
|
|
|
мовою |
|
|
|
|
|
|
|
|
Культурна компетентність |
|
|
|||
Підбиття |
|
3 |
Громадянські та соціальні |
Метод |
|
|||
підсумків |
уроку, |
|
компетентності |
|
|
«Мікрофон» |
||
рефлексія, |
|
|
|
|
|
|
|
|
самооцінювання |
|
|
|
|
|
|
|
|
учнів, висновки. |
|
|
|
|
|
|
|
|
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Природний газ — це викопне паливо, яке широко використовується для опалення, приготування їжі, роботи електростанцій та транспорту. Однак залежність від природного газу може мати серйозні наслідки: економічні, екологічні та політичні.
162
Обговорення проблеми:
-Що таке природний газ і де він використовується?
-Чому більшість людей обирає його як основне джерело енергії?
-Чи замислювалися ви над тим, що може статися, якщо запасів газу стане недостатньо?
Формування команд (3-4 особи в групі).
ІІІ. Мотивація учіння школярів. Вивчення нового матеріалу.
Робота в малих групах:
Учні об’єднуються в групи й отримують одне із запитань:
1.Чому країни залежні від природного газу?
2.Які екологічні наслідки спричиняє використання природного газу?
3.Як ціни на природний газ впливають на економіку сімей та громад?
4.Чи існує ризик виснаження запасів газу?
(Додаток 1)
Презентація відповідей кожної групи (по 1-2 хв. на групу). Додаткові питання для обговорення:
-Чи є природний газ безпечним для довкілля?
-Що відбувається, коли ціна на газ різко зростає?
-Як війни та конфлікти можуть впливати на доступ до газу?
Запитання до класу:
-Як ви думаєте, чи можна замінити природний газ іншими видами палива?
-Які альтернативи природному газу вам відомі?
Робота в парах:
Кожна пара учнів отримує картку з одним із видів альтернативного палива з додатковою інформацією (біогаз, дрова, електроенергія, вугілля, водень, пелети) та повинна коротко пояснити:
-Чи можливо замінити природний газ цим видом палива?
-Які переваги та недоліки цього виду палива?
(Додаток 2)
Руханка «Паливна енергія»
Всі разом встали, потягнулись,
Один до одного усміхнулись! (Потягуються вгору, усміхаються один одному.)
Ось природний газ легкий – Вгору він летить швидкий!
(Стрибають на місці, легко підстрибують, ніби газ піднімається вгору.)
Вугілля – чорне і міцне, Видобування його нелегке!
(Присідають, стискають кулаки – ніби важке вугілля, потім повільно встають.)
Дровами топимо в плиті – Щоб не замерзнути вночі!
(Стають рівно, як дерева, потім імітують, як «горять» – розводять руки в сторони, ворушать пальцями, ніби полум'я.)
В котел засипали пелети, Вже не страшні дощі й замети
(Присідають і ніби жменями підкидають пелети вгору.)
Біогаз – з рослин, відходів, Гріє нас без втрат доходів!
(Присідають, повільно піднімаються вгору, ніби виростають рослини)
Водень – газ легкий, як вітер,
163
В майбутньому, як топливо – він лідер!
(Розводять руки в сторони)
Електроенергія – блискавкою вмить, По дротам мережі шалено біжить!
(Роблять швидкі рухи руками)
Ми всі джерела вже згадали,
За парти сідаємо й працюємо далі! (Плескають у долоні, сідають на місця.)
Організаційний етап роботи над проєктом
1.Кожна група отримує картку із завданням:
-Дослідити один із видів альтернативного палива (випадковий вибір).
-Визначити його: фізико-хімічні властивості;
екологічні та економічні переваги та недоліки; можливість використання у громаді.
Підготувати презентацію дослідження у вигляді:
усної доповіді з демонстрацією інфографіки, таблиць тощо; плаката або схеми; мультимедійної презентації (за бажанням).
Теми для груп:
Біогаз: перспективи для сільських громад Вугілля та торф як альтернативні джерела.
Електроенергія (відновлювані джерела: сонячна, вітрова, гідроенергія). Водневе паливо: транспорт майбутнього?
Газ із твердих побутових відходів (метанізація)
Дрова та пелети: чи можна повністю відмовитися від газу? Сонячна та вітрова енергія як альтернатива викопному паливу
2.Визначення завдань групам
-аналіз наукових джерел, сайтів, статей;
-інтерв'ю з представниками місцевої влади, комунальних служб;
-опитування мешканців громади щодо використання різних видів палива;
-аналіз даних, порівняння альтернатив за такими критеріями: економічна вигода, екологічний вплив, доступність у регіоні, енергетична ефективність.
Очікувані результати:
1.Дослідити основні види палива (природний газ, біогаз, вугілля, дрова, електроенергію, водень тощо)
2.Порівнювати їхні фізико-хімічні властивості та ефективність використання
3.Аналізувати екологічні, економічні та соціальні аспекти використання різних видів палива.
4.Оцінити можливість використання альтернативних джерел енергії у своїй громаді.
5.Моделювати можливі сценарії заміни природного газу альтернативними видами палива у своїй громаді
6.Пропонувати заходи щодо раціонального використання енергії в побуті.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Знайди пару «Паливо – характеристика (властивість)» (Додаток 3)
V. Підбиття підсумків уроку, рефлексія, самооцінювання учнів, висновки. Метод «Мікрофон»
-Що нового ви дізналися про проблему залежності від природного газу?
-Чи потрібно нам змінювати свої звички у споживанні енергії?
-Який висновок ви зробили для себе?
VI.
Домашнє завдання.
Розпочати роботу над проєктом
164
Додаток 1
Урок №2
Тема. ЗАКЛЮЧНИЙ ЕТАП ПРОЄКТУ «АЛЬТЕРНАТИВА ПРИРОДНОМУ ГАЗУ: ВИКОРИСТАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ПАЛИВА НАШОЮ ГРОМАДОЮ» Навчально-освітня мета: Закріпити з учнями концепцію альтернативних видів палива
та їх роллю в енергетичній безпеці громади; розвивати критичне мислення та навички аналізу інформації; розвивати вміння працювати з різними джерелами інформації (підручники, наукові статті, інтернет-ресурси); виховувати екологічну відповідальність і свідоме ставлення до використання природних ресурсів; розвивати активну громадянську позицію щодо проблем енергозбереження та сталого розвитку; сприяти розвитку командної роботи та комунікативних навичок у процесі спільного дослідження.
Тип уроку: урок-проєкт Форма уроку: бесіда, демонстрація, гра, рефлексія
Навчальне обладнання: підручник, робочий зошит, джерела інформації, схеми, картки.
Хід уроку
Технологічна карта
Етап уроку |
Відведений |
Компетенції |
|
Види діяльності |
|
|
час |
|
|
|
|
Організаційний |
2 |
Соціальна |
та |
Організація класу |
|
момент |
|
культурна |
|
|
|
|
|
компететності |
|
|
|
Актуалізація |
3 |
Обізнаність |
та |
Обговорення |
|
опорних знань |
|
самовираження |
|
|
|
Узагальнення |
10 |
Інформаційна, |
|
Демонстрація |
|
знань |
|
навчання |
впродовж |
результатів |
|
|
|
життя |
|
|
досліджень |
|
15 |
|
|
||
|
Компетентність |
у |
Обговорення |
||
|
|
||||
|
|
галузі |
природничих |
|
|
|
|
наук Інформаційно- |
|
||
|
|
комунікаційна |
|
|
|
|
|
компетентність |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Закріплення |
5 |
Обізнаність |
та |
Гра «Різні види |
|
вивченого |
|
самовираження |
|
палива» |
|
матеріалу |
|
Культурна |
|
|
|
|
|
компетентність |
|
|
|
Підбиття |
10 |
Громадянські |
та |
«Доповни речення» |
|
підсумків уроку, |
|
соціальні |
|
|
Картка |
рефлексія, |
|
компетентності |
|
самооцінювання |
|
самооцінювання |
|
|
|
|
Оцінювання |
учнів, висновки. |
|
|
|
|
роботи групи |
|
|
|
|
|
|
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань Обговорення вислову.
165
