Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ведомы диск сцепления / 3 Побудова зовнішньої швидкісної характеристики двигуна, визначення параметрів трансмісії, побудова силового балансу автомобіля.docx
Скачиваний:
139
Добавлен:
25.12.2020
Размер:
660.35 Кб
Скачать

3.2.1 Метод силового балансу

При русі автомобіля рушійні сили зрівноважуються дією сил опору руху. При цьому рівняння тягового балансу в загальному випадку має вигляд:

РТ = Мколк = Рfк ± Рhw ±Рj = Рψ+ Рw ±Рj. (3.22)

де Мкол – крутний момент, що підводиться до коліс;

Pψ = Pfk ± Ph – спільний опір руху автомобіля від втрат на кочення коліс і підйом автомобіля:

Pψ = Pfk ± Ph = Ma ∙g (fк ∙cosα ± sin ) = Ma∙g∙ψ. (3.23)

При малих (і = 0) і ψ = fк + і = fк.

У разі рівномірного руху автомобіля сила інерції Рj дорівнює нулю, а рівняння набуває вигляду:

РТ = Рψ+ Рw. (3.24)

При вирішенні задач, пов’язаних з визначенням динамічних властивостей автомобіля користуються його тяговою характеристикою. При цьому використовується зовнішня швидкісна характеристика двигуна.

Будують тягову характеристику, в основному, за методом А.Н. Островцева.

Вона представляє собою графіки залежностей Рт = f(V) і Рa = РТ –Рw = f(V), де Рa – вільна сила, яка представляє собою різницю між силою тяги і силою опору повітря. Крім того, в тяговій характеристиці представлені залежності: Рψ = f(ψ) – сили опору дороги від коефіцієнта дорожнього опору при різному завантаженні автомобіля і Рзч = f(φ) – максимальної сили зчеплення за умовами зчеплення ведучих коліс з дорогою, а також – сили тяги від коефіцієнта зчеплення при різному завантаженні автомобіля.

Для побудови графіків силового балансу ведемо розрахунки для всіх передач автомобіля, а результати розрахунків заносимо в таблицю 3.2

Таблиця 3.2– Показники тягової характеристики автомобіля

Пере-дача

Показни-ки

Значення показників при відповідних пе і Me

пе, хв.-1

850

1700

2550

3400

4250

5100

5500

5600

Мe, Нм

126,6

135,4

139,6

138,0

131,3

118,7

111,7

109,6

1-ша

V, м/с

2,5

5,0

7,5

10,0

12,5

15,0

16,2

16,5

РТ, Н

4181,8

4472,4

4611,2

4558,3

4337,0

3920,8

3689,6

3620,2

, Н

3,8

15,3

34,3

61,0

95,3

137,3

160,1

166,1

Рa , Н

4178,0

4457,1

4576,9

4497,3

4241,7

3783,5

3529,5

3454,1

2– га

V, м/с

3,2

6,3

9,5

12,6

15,8

19,0

20,4

20,8

РТ, Н

3319,3

3545,8

3660,1

3618,2

3442,5

3108,5

2928,6

2873,6

, Н

6,3

24,2

55,1

96,8

152,3

220,2

253,9

263,9

Рa , Н

3313,0

3521,6

3605,0

3521,4

3290,2

2888,3

2674,7

2609,7

3 - тя

V, м/с

4,0

8,0

11,9

15,9

19,9

23,9

25,8

26,2

РТ, Н

2630,9

2813,8

2901,1

2867,8

2728,6

2466,7

2321,3

2277,6

, Н

9,8

39,0

86,4

154,2

241,6

348,4

406,0

418,7

Рa , Н

2621,1

2774,8

2814,7

2713,6

2487,0

2118,3

1915,3

1858,9

4 - та

V, м/с

5,0

10,0

15,0

20,0

25,0

30,1

32,4

33,0

РТ, Н

2092,9

2238,3

2307,8

2281,3

2170,6

1962,3

1846,5

1811,8

, Н

15,3

61,0

137,3

244,0

381,3

552,7

640,4

664,3

Рa , Н

2077,6

2177,3

2170,5

2037,3

1789,3

1409,6

1206,1

1147,5

5 - та

V, м/с

6,3

12,6

19,0

25,3

31,6

37,9

40,9

41,6

РТ, Н

1657,7

1772,9

1827,9

1806,9

1719,2

1554,2

1462,6

1435,1

, Н

24,2

96,8

220,2

390,5

609,1

876,2

1020,4

1055,6

Рa , Н

1633,5

1676,1

1607,7

1416,4

1110,1

678,0

442,2

379,5

Значення пе і Me заповнюються з таблиці 3.1.

Швидкості руху автомобіля на різних передачах залежно від частот обертання колінчастого вала ne визначаються за формулою:

, м/с (3.25)

Силу тяги Рт на ведучих колесах автомобіля визначають за формулою:

, Н (3.26)

Силу Рw опору повітря руху автомобіля знаходять за формулою:

= Кв ∙F∙ V2 , Н (3.27)

Вільна сила Рa, яка представляє собою різницю між силою тяги и силою опору повітря визначається за формулою:

Рa = РТ –Рw, Н (3.28)

За даними таблиці 3.2 будують середню частину графіка силового балансу, зразок якого наведено на рисунку 3.2

Рисунок 3.2 – Силовий баланс автомобіля

Ліву і праву частини графіка будують на основі наступних залежностей:

Рψ = ψ· (М0 х) ·g, Н; (3.29)

Рзч = φ ·Мзч · g, Н, (3.30)

де М0 – споряджена маса автомобіля, кг;

Мх – маса завантаженого автомобіля, кг;

Мзч – маса автомобіля, яка припадає на ведучі колеса, при відповідному стані завантаження, кг;

φ – коефіцієнт зчеплення (φ = 0,1…0,8).

Мзч визначають при нульовому і повному завантаженнях. Для інших станів завантаження приблизно приймають, що зчіпна маса пропорційна загальній масі автомобіля, тобто:

Мзч = М20 + кG· Мx, кг (3.31)

де М20 – частина спорядженої маси автомобіля, яка приходиться на ведучі колеса;

кG -коефіцієнт завантаження; кG = 0; 0,25; 05; 0,75; 1,0.

Для повнопривідного автомобіля:

Мзч= М0 + кG· Мx, кг (3.32)

Маса завантаженого повнопривідного автомобіля Мх:

при Н = 100%, Мх = Мв · 100% = 425·100% = 425 кг;

при Н = 75%, Мх = Мв · 75% = 425·75% = 318,75 кг;

при Н = 50%, Мх = Мв · 50% = 425·50% = 212,5 кг;

при Н = 25%, Мх = Мв · 25% = 425·25% = 106,25 кг;

при Н = 0%, Мх = 0 кг.

Ліва частина графіку:

при Н = 100%, Рψ = ψ · (М0 х) ·g = 0,322 · (1035+425) ·9,81 = 4611,2 Н;

при Н = 75%, Рψ = ψ · (М0 х) ·g = 0,322 · (1035+318,75) ·9,81 = 4276,3 Н;

при Н = 50%, Рψ = ψ · (М0 х) ·g = 0,322 · (1035+212,5) ·9,81 = 3940,6 Н;

при Н = 25%, Рψ = ψ · (М0 х) ·g = 0,322 · (1035+106,25) ·9,81 = 3605 Н;

при Н = 0%, Рψ = ψ · (М0 х) ·g = 0,322 · (1035+0) ·9,81 = 3269,4 Н.

Маса, яка припадає на ведучі колеса:

при Н = 100%, Мзч = М0 + кG· Мx = 1035 +1·425 = 1460 кг;

при Н = 75%, Мзч= М0 + кG · Мx = 1035 +0,75·318,75 = 1274,06 кг;

при Н = 50%, Мзч= М0 + кG · Мx = 1035 +0,5·212,25 = 1141,13 кг;

при Н = 25%, Мзч= М0 + кG · Мx = 1035 +0,25·106,25 = 1061,56 кг;

при Н = 0%, Мзч= М0 + кG · Мx = 1035 +0 = 1035 кг.

Права частина графіку:

при Н = 100%, Рзч = φ ·Мзч · g = 0,322 · 1460 · 9,81 = 4611,2 Н;

при Н = 75%, Рзч = φ ·Мзч · g = 0,369 · 1274,06 · 9,81 = 4611,2 Н;

при Н = 50%, Рзч = φ ·Мзч · g = 0,412 · 1141,13 · 9,81 = 4611,2 Н;

при Н = 25%, Рзч = φ ·Мзч · g = 0,412 · 1061,56 · 9,81 = 4289,7 Н;

при Н = 0%, Рзч = φ ·Мзч · g = 0,412 · 1035 ·9,81 = 4183,2 Н.