МЭТЫ:
- пазнаёмiць вучняў з рэлiгiйнай i асветнiцкай дзейнасцю Ефрасiннi Полацкай, значэннем яе намаганняў, накiраваных на служэнне свайму народу;
- працягваць фармiраванне разумення ролi гiстарычнай асобы ў гiсторыi, шляхам аналiзу гiстарычных падзей, развiваць у вучняўаналiтычныяздольнасцi, уменнепрацаваць з картай;
- садзейнічацьвыхаванню ў вучняўпавагі да першайбеларускайжанчыны-асветніцы, любоў да роднага слова;
- на прыкладзеЕфрасiннiПолацкайвыхоўваць у дзяцейвысокiямаральныяякасцi i пачуццёграмадзянскагаабавязкуперадРадзiмай i народам.
АБСТАЛЯВАННЕ:
падручник «Мая – Радзіма Беларусь”
мультымедыйная ўстаноўка
- презентацыя PowerPoint па тэме “Ефрасіння Полацкая”
1. Арганізацыйнымомант (слай 1-2)
- Сёння ў нас урок “Мая Радзіма – Беларусь”. Паглядзіце, калі ласка, якое прыгожае і ласкавае сонейка завітала да нас, як пяшчотна яно нам усміхаецца. Давайце падорым усмешку адзін аднаму і нашым гасцям, каб усім стала ўтульна і прыемна знаходзіцца ў нашым класе.
2. Паэтычнаяхвілінка. (слайд 3-10)
- Каб стварыць добры настрой, наша падарожжа мы пачнем з паэтычнай хвілінкі і паслухаем верш Я. Жабко пра нашу Радзіму.
Ты такі ненаглядны — Мой радзімы куточак зямлі. Ты такі ненаглядны — Край, дзекрылы ўзнімаюць буслы, Дзе асколачкам неба Васілёк у мірнымполі цвіце І ля кожна йхацінкі Прыгажуня бяроза расце, Край азёраў глыбокіх І чаромхавых белых завей, Ідэалаў высокіх, Працавітых і шчырых людзей.
- Шмат паэтаў і пісьменнікаў усхвалялі нашу краіну ў вершах, апавяданнях і другіх мастацкіх творах.
(слайд 11) - Падбярыце, калі ласка, і вы словы пра Беларусь.( Светлая, чыстая, белая, утульная, міралюбівая, добразычлівая, з блакітнымі вачыма, пад белымі крыламі…) - Малайцы! Вельмі прыемна слухаць такія пяшчотныя словы, гэтае яшчэ раз сведчыць аб тым, што ўсе мы любім нашу краіну, нашу Радзіму.
3. Паведамленнетэмы, мэтыўрока. (слайд 12-13)
- Сёння на ўроку мы працягнем падарожжа па нашай краіне і будземпадарожнічаць па мінулым, а дакладней – па 12 стагоддзі. - Пазнаёмімся з выдатнай асветніцай нашай зямлі – Ефрасінняй Полацкай, даведаемся яку юпамяць яна пакінула аб сабе. Як вы ўжо здагадаліся, тэма ўрока: Ефрасіння Полацкая.
- Акрамя гэтага , мы ўспомнім усё, што вы ведаецепра нашу краіну, праяегісторыю, праўсіхвыдатныхлюдзейтаго часу.
5. Праверкадамашнягазадання. (слайд 14)
- Дамашняе заданне вы выконвалі па групах. -(слайд 15-16) Што рыхтавала першая група? (Паведамленне пра Усяслава Чарадзея)
-(слайд 17-18)Другая група? ( Паведамленне пра Сафійскі сабор у Полацку)
-(слайд 19) Трэцяягрупа? (Пра бітву на Нямізе)
- Калі ласка пачнем з паведамлення пра Усяслава Чарадзея, хто жадае?
- Наступная група, раскажа праСафійскі сабор, пабудаваны ў Полацку.
- Калі ласка, трэцяя група, якая нам раскажа пра велічную падзею таго часу - бітву на рацэ Нямізе.
- Малайцы, добра выканалі дамашняе заданне.
- Мы шмат чаго новага даведаліся пра Усяслава Чарадзея. Усяслаў Чарадзей яркай зоркай прамчаўся па трывожным небасхіле адзінаццатага стагоддзя. Пры ім полацкае княства дасягнула найвышэйшай магутнасці. Народ навякі запомніў адважнага і рашучага Усяслава Чарадзея.
- Давайце ўспомнім, з якімі гістарычным іасобамі мы ўжо пазнаёміліся? Зараз вы убачыце партрэты, вам трэба успомніць, хто гэта, назваць яго імя і сказаць, чым запомніўся вам гэты гістарычны персанаж. Калі ласка, першы – гэта (слайд 20-26)
6. Фізкультмінутка.(слайд 27)
