Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Семинар каз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
87.04 Кб
Скачать

Пән: Әлеуметтік педагогика және Өзін-өзі тану тарихы

Тақырып:

Қазақ халқының дүниетанымындағы өзін-өзі тану

Жоспары:

  1. Қазақ халқының дүниетанымындағы өзін-өзі танудың орны.

  2. Ата-баба дәстүрі ұрпақтар игілігі. 

  3. Ұрпаққа берілетін идеяның ең өзекті тұғыры - халықтың адами қасиеттер.

Тобы: СПиС 15-1

Мақсаты:

Өзін-өзі танудың жан-жақты қырларын ашу. Қазақ халқының дүниетанымындағы өзін-өзі танудың теориясын анықтау.

Жабдықталуы: SMART тақта, постерлер, маркерлер, стикерлер мен түрлі-түсті қағаздар

Қолданылатын технология: Интербелсенді әдістер

Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Әбенбаев С. Тәрбие теориясы мен әдістемесі: Оқу құралы. – Алматы: Дарын, 2004 ж.

  2. Воспитание детей в школе: Новые подходы и технологии /Под ред. Щурковой Н.Е. – М., 1998 г.

  3. Воспитательная работа с «проблемными» учащимися. Планирование. Мониторинг развития учащихся. Разработки занятий с педагогами и родителями. – М., Изд.: Учитель, 2007 г.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Старостадан рапорт қабылдау.

Топтарға бөлу (тақтада ұялы телефон брендтері ілінген карточкаларды таңдайды).

«Мұғалім» тобы – Apple

«Ата-ана» тобы – Samsung

«Мектеп» тобы - LG

Психологиялық ахуал орнату.

Мұғалім студенттерден алдарында тұрған қағазға қызыл стикерге дәл қазіргі көңіл күйлерін смайлик арқылы бейнелеп жапсырып қоюларын сұрайды. (Әрбір студенттің алдында А4 қағазы, түрлі-түсті стикерлер мен қағаздар, маркерлер жатады.)

ІІ. Проблеманы айқындау кезеңі.

Мұғалім сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. (Слайдта сабақтың тақырыбы, жоспары және сабақтың мақсаты көрсетіледі).

«Қазақ халқының дүниетанымындағы өзін-өзі тану» тақырыбында қысқаша баяндама оқылып болған соң, мұғалім студенттердің алдына мәселелі сұрақты қойып, соның шешімін сабақ барысында бірге қарастыруды ұсынады.

ІІІ. Проблеманың шешімін табу кезеңі.

Әрбір топ ортаға шығып дайындап келген презентацияларын қорғайды (үй тапсырмасын қорғау).

ІV. Проблеманың шешімін қолдану кезеңі.

Топтық жұмыс. Жоспардың 3 сұрағы бойынша әрбір топ өз ойларын постерге түсіреді.

Әрбір топ басшысы шығып қорғайды.

Қорытынды кезең.

«Алтын ереже» әдісі.

Әрбір топ өз идеяларының маңызды деген 2-уін (түрлі-түсті қағазға жазып әкеліп) «Алтын ереже»-ге жапсырып қояды.

«Төрт сөйлем» әдісі

Тақырып бойынша осы әдіс арқылы өз ойларын түрлі-түсті қағазға түсіріп жапсырып қояды.

Идея – 1 сөйлем

Өйткені – 1 сөйлем

Мысалы – 1 сөйлем

Қорытынды – 1 сөйлем (жалпы 4 сөйлемнен тұруы тиіс).

Бағалау. Өзін-өзі бағалау (сары стикерге сабақты қаншалықты меңгергендігін және сабақтың соңындағы көңіл-күйін смайлик арқылы бейнелеп жапсырып қояды)

Кері байланыс.

  • Сабақтан алған әсеріңіз?

  • Туындаған қиындықтар?

  • Проблеманы шешудегі жағымды жақтары?

  • Бүгінгі білген ең маңызды ақпарат?

Пән: Өзін-өзі тану

Тақырып:

Сүйіспеншілік

Жоспары:

1. Сүйіспеншіліктің түрлері.

2.Сүйіспеншілік мәңгілік жалпыадамзаттық құндылық ретінде.

3. Риясыз сүйіспеншілік.

4. Сүйіспеншілік энергиясы.

Тобы: ИЗО 14-1

Мақсаты:

Сүйіспеншілік ұғымы және оның түрлеріне тоқталып,тақырыпты ашу.

Жабдықталуы: SMART тақта, постерлер, маркерлер, стикерлер мен түрлі-түсті қағаздар

Қолданылатын технология: Интербелсенді әдістер

Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Мукажанова Р.А., Омарова Г.А. Методика преподавания дисциплины «самопознания» в школе. Учебно-метоодическое пособие для учителей. – Алматы: ННПООЦ «Бөбек», 2013.

  2. Жоғары оқу орындарында өзін-өзі тану пәнін оқыту әдістемесі: Мұғалімдерге арн. Оқу-әдіст. Құрал. –Алматы; «Бөбек» ҰҒПББСО, 2007.

  3. «Өзін-өзі тану» пәніне кіріспе: Оқу құралы/ Әзірлеушілер: Б.Қ.Құдышева, Г.Ж. Жұманова, С.С. Нұркеева, Л.Е.Серовайская. – Алматы, 2007.

  4. Самопознание: Курс лекций и семинаров-тренингов для вузов. – Алматы: КазГосЖенПИ, 2003. – 140 с.

  5. Касымова Г.М., Ауталипова У.И. /Под ред. Шерьяздановой Х.Т. Самопознание: Метод.пособие. 1 курс. - Алматы: ННПООЦ «Бобек», 2006.- 302с.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Старостадан рапорт қабылдау.

Топтарға бөлу (тақтада гүлдің бірнеше түрлері ілінген карточкаларды

таңдайды). 2 топқа бөлініп отырады.

Психологиялық ахуал орнату.

Мұғалім студенттерден алдарында тұрған қағазға қызыл стикерге дәл қазіргі көңіл күйлерін смайлик арқылы бейнелеп жапсырып қоюларын сұрайды. (Әрбір студенттің алдында А4 қағазы, түрлі-түсті стикерлер мен қағаздар, маркерлер жатады.)

ІІ. Проблеманы айқындау кезеңі.

Мұғалім сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. (Слайдта сабақтың тақырыбы, жоспары және сабақтың мақсаты көрсетіледі).

«Сүйіспеншілік» тақырыбында қысқаша бейнеролик көрсетіліп болған соң, мұғалім студенттердің алдына мәселелі сұрақты қойып, соның шешімін сабақ барысында бірге қарастыруды ұсынады.

ІІІ. Проблеманың шешімін табу кезеңі.

Әрбір топ ортаға шығып дайындап келген презентацияларын қорғайды (үй тапсырмасын қорғау).

ІV. Проблеманың шешімін қолдану кезеңі.

Топтық жұмыс. Жоспардың 3 сұрағы бойынша әрбір топ өз ойларын постерге түсіреді.

Әрбір топ басшысы шығып қорғайды.

Қорытынды кезең.

«Алтын ереже» әдісі.

Әрбір топ өз идеяларының маңызды деген 2-уін (түрлі-түсті қағазға жазып әкеліп) «Алтын ереже»-ге жапсырып қояды.

«Төрт сөйлем» әдісі

Тақырып бойынша осы әдіс арқылы өз ойларын түрлі-түсті қағазға түсіріп жапсырып қояды.

Идея – 1 сөйлем

Өйткені – 1 сөйлем

Мысалы – 1 сөйлем

Қорытынды – 1 сөйлем (жалпы 4 сөйлемнен тұруы тиіс).

Бағалау. Өзін-өзі бағалау (сары стикерге сабақты қаншалықты меңгергендігін және сабақтың соңындағы көңіл-күйін смайлик арқылы бейнелеп жапсырып қояды)

Кері байланыс.

  • Сабақтан алған әсеріңіз?

  • Туындаған қиындықтар?

  • Проблеманы шешудегі жағымды жақтары?

  • Бүгінгі білген ең маңызды ақпарат?

Пән: Әлеуметтік психология

Тақырып: