Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Припрозроб.DOC
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.09 Mб
Скачать

Приклад виконання:

Вихідні дані:

Деталь – вал. Матеріал деталі сталь 45Х ГОСТ 1050-74. Маса деталі 2,5кг. Заготівка – штампування, нормальної точності.

Розрахунок припусків та межопераційних розмірів на Ø35h7(-0,025) (зовнішній діаметр) аналітичним способом для штампування.

2.1 Призначаємо маршрут обробки. Вибираємо операційні допуски по [1,с.8-12,табл.4-5].

Маршрут обробки:

Заготівка – штампування.

Точіння чорнове h14 (ТD=620 мкм).

Точіння чистове h11(ТD=160 мкм).

Шліфування попереднє h9 (ТD=62) мкм.

Шліфування чистове h7 (ТD=25) мкм.

    1. Вибираємо величини, які характеризують якість поверхонь –

Rz=160 мкм h=200 мкм [1,186,табл.12]

Rz/=125 мкм h/=120 мкм

Rz//=40 мкм h//=40 мкм

Rz///=15 мкм h///=15 мкм

Rz////=5 мкм h////=5 мкм . [1,с.188,табл.24]

Залишкові просторові відхилення -

[1,с.186,187,табл.16,18]

де Δк - кривизна штампованих заготівок; Δсм – відхилення від співвісності.

Для інших операцій

Δ/=0,06*Δзаг=0,06*1000,11=60мкм

Δ//=0,05*Δзаг=0,05*1000,11=50мкм

Δ///=0,04*Δзаг=0,04*1000,11=40мкм

Δ///=0,02*Δзаг=0,02*1000,11=20мкм

Значення коефіцієнту kу уточнення вибираємо з таблиці 3.

Похибку установлення -

по [1,с.41-44,табл.12-17]. Заносимо знайдені величини у таблицю.

Так як заготівка на всіх операціях встановлюється в центрах, то εз/з//з///з////=0мкм і вимірювальна база співпадає з технологічною, то εб/б//б///б////=0мкм.

ε//////////=0мкм

2.3 Визначаємо допуск на розмір заготівки.

ТD заг=Нед+Ишу,=1,6+0,7+0,001*35=2,335мкм [табл.1]

Величину Нед та Иш визначаємо по табл.1, величину Ку приймаємо 1 мкм/мм.

Розділяємо допуск на відхилення - верхнє (es) і нижнє (ei).

es=2/3*ТD=2/3*2,335=1,6мм

ei=1/3*ТD=1/3*2,335=0,8мм

ТD заг=1,6+0,8=2,4мм

Сумарні відхилення розрахункових допусків округляємо з точністю до 0,1 мм

2.4 Визначаємо величину мінімального припуску по переходам:

    1. Визначаємо граничні проміжні розміри по технологічним переходам та остаточні розміри заготівки по формулам:

Dmin i-1=Dmin i+2Zmin i; Dmax i-1=Dmin i-1+TD i-1;

Округляємо до 35,38мм

Округляємо до 36мм

Округляємо до 39мм

Номінальний розмір заготівки: 41,4-1,6=39,8мм

2.6 Визначаємо одержані граничні припуски :

2Zmax i-1=Dmax i-Dmax i-1 2Zmin i-1=Dmin i-Dmin i-1

    1. Одержані дані заносимо в таблицю 1.

Таблиця 1 - Розрахунок припусків на Ø35h7

Розрахунковий розмір

Технологічний перехід

Елементи припуску

Розрахунковий

припуск, мкм

Розрахунковий

розмір, мм

Допуск, мкм

Граничні

розміри

мм

Граничні

припуски

мкм

Виконавчий.

розмір

Rz

h

Δ

εі

Dmax

Dmin

2Zmax

2Zmin

Ø35h7(-0,025)

Заготівка штампування

160

200

1000,11

-

-

38,72

2400

41,4

39

6400

4025

Точіння чорнове h14 (/)

125

120

60

0

2720

35,99

620

36,62

36

4780

3000

36,62h14(-0,62)

Точіння чистове h11(//)

40

40

50

0

610

35,375

160

35,54

35,38

1080

620

35,54h11(-0,16)

Шліфування попереднє h9 (///)

15

15

40

0

260

35,115

62

35,177

35,115

363

265

35,177h9(-0,062)

Шліфування чистове h7 (////)

5

5

20

0

140

34,975

25

35

34,975

177

140

Ø35h7(-0,025)

    1. Знаходимо одержаний загальний припуск:

2Zзаг max=Σ2Z max=4,78+1,08+0,363+0,177=6,4мм

2Zзаг min=Σ2Z min=3+0,620+0,265+0,140=4,025мм

2.9 Виконуємо перевірку правильності розрахунків по формулі:

T(D,l) заг - T(D,l) дет =2Zзаг max -2Zзаг min

TD заг - TD дет=2400-25=2375мкм 2Zзаг max -2Zзаг min=6400-4025=2375мкм

Розрахунки виконані вірно

2.10 Проставляємо виконавчі розміри на операцію: для зовнішніх розмірів , для внутрішніх розмірів