- •Ход урока:
- •I.Орг. Момент:
- •II.Ознакомление с темой, с целями урока.
- •III.Основная часть:
- •IV.Выполнение упражнений
- •ИтогExercise Interview 2 or 3 students and complete the chart
- •I Орг. Момент:
- •II.. Ознакомление с темой, с целями урока
- •III.Основнаячасть:
- •I. Орг. Момент:
- •II.Ознакомление с темой и с целями урока.
- •III.Оснавная часть:
- •IV.Выполнение упражнений
- •I.Орг. Момент:
- •II.Ознакомление с новой темой и с целями.
- •III.Оснавная часть:
- •IV.Выполнение упражнений:
- •Ход урока:
- •VI. Выполнение упражнений:
- •VII.Домашнее задание:
- •I.Орг. Момент:
- •VI.Выполнение упражнений:
- •Ход урока:
- •I. Орг. Момент:
- •II. Проверка дом. Задани
- •III. Ознакомление с новой темой, с целями урока
- •III.Выполнение упражнений:
- •IV.Домашнее задание
- •II. Ознакомление с темой и с целью урока
- •III. Проверить знания
- •Ход урока:
- •I.Организационная часть
- •II. Ознакомление с темой и с целью урока
- •Новая тема
- •IV.Выполнение упражнений:
- •V. Закрепление
Урок №1
Тема урока:
Цель: закрепить знания учащихся о настоящем времени
Задачи:
Образовательная – пополнить знания учащихся новым лексическим материалом, уметь применять полученные знания по грамматике в речи
Развивающая – способствовать развитию мышления, речи, памяти
Воспитательная – воспитать интерес к предмету
Практическая- применять свои знания на практике
Тип урока: традиционный
Оборудование: учебники, тетради
Ход урока:
I.Орг. Момент:
А)приветствие
Б) отметка отсутствующих
II.Ознакомление с темой, с целями урока.
Our theme in our lesson is“Hobbies”
III.Основная часть:
1. Чтение, перевод текста- Ex.3, p.14
A. Sue likes listening to music. She doesn't have a favorite subject because she likes all of them. Her mother is French, she can speak French as well as English. Her hair is dark and long. She doesn't like people who leave their chewing gum under tables. She doesn't have any brothers or sisters.
B. Terry likes reading and listening to music. He enjoys playing tennis and volleyball. He has a sister. He knows two languages, English and French. His favorite subject is English literature. He doesn't like people who smoke. He has brown hair and blue eyes.
C. Kate likes hiking in the mountains and playing chess. She has one sister and one brother. Her favourite subject is Biology! She knows a little Russian. She doesn't like people who go hunting. She has black hair and grey eyes.
D. Steve enjoys playing football. He's on the school team He also likes basketball. His favourite subject is P. E. (physic education) and games. He knows a few words of Spanish but h doesn't like learning foreign languages. He has two brothers He doesn't like doing homework.
2. Лексическийматериал:
Enjoy, dark, hiking, school team, go hunting …….
Exercise 2. Match the pictures and the names.
Picture A is____________ Picture C is.
Picture B is___________- Picture D is.
IV.Выполнение упражнений
Exercise 3 Complete the table
-
Sue
Terry
Steve
Kate
Likes
Listening to music
Reading, Listening to music
Playing football
Hiking in the mountains
Dislike
People who leave their chewing gum under the table
People who smoke
Doesn’t like learning foreign languages
People who go hunting
Favourite subject
She likes all of them
English literature
P.E. and games
Biology
Languages
French
English, French
Spanish
Russian
Hair/ eyes
Dark, long
Brown hair, blue eyes
Black hair, grey eyes
ИтогExercise Interview 2 or 3 students and complete the chart
VI. Домашнее задание: Ex.5, p.1
№2 6 класс
Тема урока:
Цель: закрепить знания учащихся о настоящем времени
Задачи:
Образовательная – пополнить знания учащихся новым лексическим материалом, уметь применять полученные знания по грамматике в речи
Развивающая – способствовать развитию мышления, речи, памяти
Воспитательная – воспитать интерес к предмету
Практическая-применять свои знания на практике
Тип урока: традиционный
Оборудование: учебники, тетради
Ход урока:
