100 1 Жауап дұрыс
! Ұйымдастыру кезеңіне бөлінетін уақыт:
+3 минут
-10 минут
-5 минуттан артық
-6 минуттан кем
-5 минут
! Кез келген зертханалық жұмысты орындау негізгі міндетті кезеңнен тұрады:
+Дайындық
-Сызба сызу
-Есептеу
-Кесте сызу
-Теориясын дәптерге жазу
! Физикалық білімдердің логикалық жүйесінің құрылу дәрежесі:
+Теориялық идеализм
-Эмперикалық идеалим
-Эмперикалық
-Эмперикалық теориялық
-Индуктивті және дедуктивті
! Физиканы оқыту құрлдары бөлінеді:
+ 2-ден артық
- 3
- 5
- 6
- 6-дан кем емес
! Оқушылардың өз бетінше ізденіп,басқалардың ойларын сын көзбен қарауды
үйрететін сабақ түрі :
+ конференця және есминар
- Конференция –практикалық сабақ
- Практикалық сабақ
- Дәстүрлі сабақ
- Лабороториялық сабақ
! Френель бипримизмасымен жасалатын тәжибиеде мынадай мәселерде ескеру қажет:
+экранды сәуле шоғына тура орналастыру
-оқушылардың көздерінің қараңғыға үйренуі міндетті
-кабинет жаксы қараңғыланған болуы тиіс
-кабинет жарық болуы тиіс
-экран барынша ақ болғаны жөн
! Физиканы оқыту әдістемесінің зерттеу нысаны:
+ Көрнекілік тәсілдерді физика сабақтарында қолдану
- Зерттеу нысаны
- Оқшылардың білім деңгейі
-Оқушылардың мінез- құлқы
- Оқушы мен оқытушы арасындағы байланыс
! Сыныптан тыс жұмыстар:
+Пәнге қызығушылығы жоғары оқушылармен жүргізілген жұмыстар
-Оқушылардың білімін қорытынды тексеуде жүргізілген жұмыстар
-Үлгерімі жоғары оқушалармен жұмыc
-Үй тапсырмасын орындауға арналған жұмыс түрі
-Жаңа материялды түсіндіріге арналған жұмыс түрі
! Есепті шығару үрдісі кезеңі:
+ 12-ден артық
- 15
- 10
- 9
-12
! 2000 м биіктіктен еркін құлаған дененің ,соңғы 100 м-ді ұшып өтетін уақыты:
+ 1с-тан кіші
- 0 с-тан үлкен
- 4с-тан кіші
- 5 с
- 6с-тан кіші
! 500-270 жылдары дененің атомдық құрылысы туралы көзқарастарды дамытқан грек ғалымдары :
+ Левкин
- Энштейн
-Резерфорд
-Ньютон
-Аристотель
! Оқулықпен, қосымша әдебиеттермен, анықтамаларымен жұмыс істеу түрі :
+Оқулықпен жұмыс
- Мұғаліммен жұмыс
- Мұғалімнің оқушылармен жұмысы
- Ата-анамен жұмыс
-Сыныппен
! Ұйымдастырушы формасына қарай физикадағы оқу экспериментінің сатылары:
+ 6
- 8 кем
- 8
-4
-5
! Жиі қолданылатын конденсатор түрлері:
+ Цилиндрлік
- конус тәрізді
- квадрат
- Тұрақты
- Үшбұрышты
! Білімді қорытынды бақылаудың жүргізілу формалары :
+ Жазбаша немесе практикалық бақылау жұмысы
- Зертханалық сабақ
- Мәнжазба
- Тест
- Дидактикалық материалдармен жұмыс
! Педагогикалық процесс құрамдары:
+ Оқу процесі, тәрбие процесі
- Мақсат, міндет
- Институт, университет
- Педагог, тәрбиеленуші
- Мектепке дейінгі мекеме, мектеп, ЖОО
! Мектептегі оқыту процесін ұйымдастырудың негізгі формасы:
+ Сыныптық
- Мақсат, білім
- Мақсат
- Оқыту
- Тәрбие
! Кез келген зертханалық жұмысты жүргізу негізгі міндетті кезеңдері.
+ Орындау
- Есептеу
- Теориясын дәптерге жазу
- Кесте сызу
- Сызба сызу
! Оқу кинофильмдері сабақты мынадай міндеттер атқара алады :
+ Материалдың бір бөлігін мұғалімнің орнына түсіндіру
- Материалды толығымен мұғалімнің орнына түсіндіру
- Тарауды қорытындылау
- Жана тақырыпты қорытындылау
- Физика тарихына шолу жасау
! Жаңа үлгідегі физика сабақтарының тұрлері :
+ Деңгейлік сабақ
- Бригадалық сабақ
- Жүйелік сабақ
- Конференция сабақ
- Алгоритмдік сабақ
! Трансформатор кернеуді 220-дан 2000В-қа дейін арттырған. Екінші орамдағы тоқ 0,4 А болса, бірінші орамдағы ток :
+ 0,036*102 A
- 2500 мА
- 3,4 А
- 36А
- 3,5А
! Физаканы оқыту құралдары бөлінеді:
+ 3-тен артық
- 7- ден кем емес
- 6-дан кем емес
- 3
- 5
! Бағдарламаланған оқулықтар мен тапсырмалар дайындау негізделетін принциптер:
+ Бағдарламалық
- Сызықтық және теориялық
- Эмперикалық және сызықтық
- Тармақтық және теориялық
- Эвристикалық
! Заттың агрегат күйлері:
+ Сұйық
- Пластикалық
- Оқушылар жауапкершілік сезімін арттыру
- Деформация
- Плазма
! Динамиканық негізгі заңдары:
+ Ньютонның екінші заңы
-Термодинамикалық бірінші заңы
-Зарядтардың сақталу заңы
-Бугер заңы
-Термодинамиканың екінші заңы
! Қалта фонары шамының қуаты 2 Вт және 7 В кернеуге есептелінген. Шам қылы арқылы өтетін ток күші:
+ 0,28A
- 0,35A
- 35A
- 35*10-2A
- 3,5А
! «Әр түрлі ортадағы электр тогы» бөлімін оқытудың негізгі міндеттері:
+ Металдардағы ,электролиттердегі,газдардағы,вакуум мен жартылай өткізгіштегі электр тогының табиғатын түсіндіру
- Жылу өткізгіштік құбылысын түсіндіру
- Тек электролиттердегі электр тогының табиғаның түсіндіру
- Друде -Лоренцтің электрөткізгіштіктеориясының негіздерімен таныстыру
- Тек газдардағы электр тоғының табиғатын түсіндіру
! Оқушылардың қатыстырылуымен сыныптан тыс жасалатын жұмыстар:
+ Конференция
- Шығармашылық жұмыстар
- Геометриялық алгоритмдік жұмыстар
- Диктант жұмыстары
- Жүйелік және басқыштық принциптер
! Техникалық оқыту құралдарына жатады:
+ Экранды-дыбыстық
- Кестелер
- Схемалар
- Дидактикалық материалдар
- Кітаптар
! Атомның планетарлық моделін тәжірибе жасап далелдеген ғалым :
+ Резерфорд
- Бор
- Томсон
- Максвелл
- Ньютон
! Линзаның фокус аралығы 20 см. Нәрседен линзаға дейінгі қашықтық 40 см. Кескін тұратын арақашықтық:
+ 50 см-ден кем
- 30 м-де артық
- 40 м-ден артық
- 50 м-ден кем
- 20 м-ден артық
! Дыбыстың объективті сипаттамасы:
+ Тембр (дыбыс реңі)
- Дыбыстың спектрлік құрамы
- Дыбыс жоғарылығы
- Фаза
- Қаттылығы
! Кез келген зертханалық жұмысты жүргізу негізгі міндетті кезеңнен тұрады:
+ Қорытынды жасау
- Сызба сызу
- Теориясын дәптерге жазу
- Кесте сызу
- Талдау
! Изохоралык процесс кезінде азотқа 70 Дж жылу берілді. Азоттын ішкі энергиясының өзгерісі:
+ 60-тан үлкен
- 50-ден кіші
- 40
- 30 дан үлкен
- 0
! Идеал газ күйлерін сипаттайтын заңдар:
+ Бойль-Марриот
- Архимед
- Джоуль-Ленд
- Фарадей
- Био-Савар-Лаплас
! Жалпы орта білімнің сатылары және түрлері:
+ 3, Бастауыш
- 4. Жоғары
- 2, Жоғарғы және төмен
- 2, Жоғарғы төменгі
- 4, Бастауыш, орта, негізгі
! «Физика оқыту әдістемесінің» ғылым санатына жататындығының айғағы:
+ Зерттеу нысаны, зерттеу пәні
- Табиғаттың тылсым сырларының ашылуы
- Басқа ғылымдармен байланысы
- Техникамен байланысы
- Ғалымдар еңбегі
! Физиканы тиянақты оқыту нәтижесінде пайда болатын қасиет:
+ Жалпылап қорытуы
- Дидактикалық материалмен жұмысты орындау
- КВН сабақты ұйымдастыра білуі
- Тиянақты болуы
- Жан-жақты болмауы
! Экскурсияның ұзақтығы анықталады:
+ Жүргізу әдісіне қарай
- Ұйымдастыру формасына қарай
- Экскурция тақырыбына байланысты
- Мектептен орналасуына қарай
- Мазмұнына қарай
! Массасы 5 кг мольдік массасы 4*10-3 кг/моль газдың 500 К температурадағы көлемі 34,6 м3 болса,газдың қысымы:
(R=8,31 Дж/моль*К)
+ 145 кПа жоғары
- 1400 кПа
- 225 кПа
- 1,45 кПа
- 165 кПа
! Шығармашылық топтарда оқушы саны:
+3
- 3-тен артық
- 3-тен кем
- 5
-4
! Кез келген зертханалық жұмысты жүргізу келесі негізгі міндетті кезеңнен тұрады:
+ орындау
- теорясын дәптерге жазу
- кесте сызу
- сызба сызу
- талдау
! Әдістемелік амалдың логикалық құрылымы:
+ Физикалық құбылыстарды талдау
- Формулалар мен тұрақтыларды қолдану амалдары
- Қысқаша ауызша нұсқау беру
- Физиканы басқа ғылымдармен байданыстыру амалы
- Физикадан есептер шығару
! Дыбыстың субьективті сиапттамалары:
+ Қаттылығы
-дыбыс толқыны
-Тербеліс амплитудасы
-Дыбыстың спектрлік құрамы
-Жиілік
! Әртүрлі изопроцесс үшін термодинамиканың 1 заңы:
+ Q=A
- Q=IRt
-Q=Lm
- Q=qm
- Q= .m
! Мұғалімнің жаңасабақты түсіндіруіне қажет уақыт:
+ 20-30мин
- 10-15мин
- 25мин
- 10-20 мин
- 15-20 мин
! Физика есептерді шығару мазмұнына байланысты түрлері:
+ Молекулалық физика
- Шығармашылық
- Сапалық
- Графиктік
-Экперименттік
! Сынақты өткізу түріне жатады:
+ Ауызша сұрау
- Физмкалық диктант
- Ребус
- кроссворд
-тест
! Физиканы тиянақты оқыту нәтижесінде пайда болатын қасиеттері:
+ Салыстыра білуі
- КВН сабақтарын ұйымдастыра білуі
- Дидактикалық материялмен жұмысты орындау
- Тиянакты болу
-Сабақты қорытындылай білу
! Дидакттикалық мақсат тұрғысынан оқу әдістерінің түрлері:
+ алған білімдерін практикада және шығармашылық істе пайдалану
- репродуктивтік,нұсқаулық
- информациялық,орындаушылық,түсіндірушылік
- информациялық әдіс және репродуктивті
- түсіндірмелі-оятушылық
! Сабақтың негiзгi өтiлетiн орны:
+ кабинетте
- шаруашылықта
- өндiрiс орындарында
- табиғатта
- барлығында
! Сабақтың сапасына қойылатын талап ненi көздейдi:
+ оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, шығармашылығын, белсендiлiгiн арттыруды
- қабiлеттiлiгiн арттыру
- элементтердің үйлесуiн
- бағдарламаның мазмұнын өзгертудi
- оқулықтың мазмұнын өзгертудi
! Сабақтың барысында қанша кезеңдi анықтайды:
+ 5
- 4
- 3
- 2
- 1
! Физика сабақтарында оқушылардың бiлiм сапасын арттыруға не әсер етедi:
+ жүйелi түрде бiлiмiн есепке алу және бақылау түрлерiне аса көңiл бөлу
- мақсатсыз есепке алу
- үздiксiз бақылау жұмысын жүргiзу
- көп сөйлеу
- қосымша материалдарды пайдалану
! Сабақтың жемiстi өтуi неге байланысты:
+ мұғалiмнiң алдын
–ала дайындығына
- көрнекiлiк пен техникалық құралдарға
- әңгiме мен түсiндiруге
- лекцияның мазмұнына
! Үйде орындалатын жұмыстарға не жатады:
+ оқулық пен, табиғи объектiлермен және практикалық жұмыс жасау
- зертханада жұмыс орындау
- ғылыми –зерттеу жұмыстарын жүргiзу
- демонстрация жасау
- лекцияның мазмұнына
! Сабақтан тыс оқыту жұмыстары:
+ кабинетте, мүйiсте, табиғатта, учаскеде жұмыс жасау
- ғылыми зерттеу орталығында
- заводта
- қорықта
- зоопаркте
! Әдістемелік тұрғыдан дұрыс берiлетiн сабақтан тыс жұмыстар ненiң жалғасы болып есептелiнедi:
+ сабақтың
- экскурсияның
- конференцияның
- жиналыстың
-жұмыстың
! Сыныптан тыс өткiзiлетiн жұмыстар:
+ оқушылардың қалауымен жүргiзiледi
- оқушылар үшiн мiндеттi
- мұғалiмнiң қалауымен
- тәрбие меңгерушiсiнiң ұалауымен
- жетекшiнiң қалауымен
! Үйiрмеге мұғалiм қандай оқушыларды бiрiктiредi:
+ пәнге қызығушылығы жоғары оқушыларды
- жақсы оқитын оқушыларды
- нашар оқитын оқушыларды
- өтiнiш жазған оқушыларды
- барлық оқушыларды
! Үйiрмеде орындалған жұмыстардың нәтижесiн қай кезде пайдалануға болады:
+ сабақта, кештерде, конференцияларда, көрмеде
- тек сабақта
- тек кештерде
- тек конференцияларда
- тек көрмеде
! Жекеше орындалатын жұмыс:
+ ғылыми зерттеу жұмыстары
- бейнефильмдер көрсету
- конференцияларға қатысу
- құстар күнiн өткiзу
- «Алтын күз» мерекесiн өткiзу
! Топпен орындалатын жұмыстарға қайсысы жатады:
+ ассистенттермен жұмыс
- тiрi табиғатта жекеше орындалатын жұмыс
- конференциялар өткiзу
- кештер өткiзу
- физика аптасын өткiзу.
! 7 сыныпта “Күш-векторлық шама” тақырыбында күштiң денеге әсерi неге тәуелдi:
+ Күштiң модулiне, бағытына, түскен нүктесiне
- Модулiне
- Тек түсу нүктесiне
- Дененiң массасына
- Модулi мен түсу нүктесiне
! Оқушылардың танып-бiлу процеснi сыныбына қарай М.Н. Скатин мен И. Я. Лернердiң классификациясы оқыту әдiстемесiнiң жүйесi неше:
+ 5
- 3
- 2
- 4
- 7
! Пролемалық оқыту тқұрғысынан М.И. Махмутов оқыту әдiстерiн неше түрге бөлген?
+ 10
- 8
- 7
- 6
- 5
! Дидактикалық мақсат тұрғысынан М. А. Данилов пен Б. П. Есенов оқыту әдiстерi неше компоненттен тұрады?
+ 4
- 3
- 2
- 5
- 6
! Практикалық әдiстер физиканы оқыту процесiнiң қай кезiнде қолданады?
+ Барлығы
- Лабораториялық жұмыстар кезiнде
- Физикалық практикада
- Сыныптан тыс бақылау жұмысы кезiнде
-кабинетте
! Классикалық педагог Я.А Каменскийдiң мұғалiм үшiн “алтын ережеге” санаған әдiсі:
+ Көрнекiлiк
- Сөзбен баяндау
- Практикалық
- Есеп шығару
-түсініктеме
! Лабораториялық жұмысты жасау және оны ұйымдастыру неше түрлi әдiстемелiк амалдан тұрады:
+ 4
- 3
- 2
- 5
- 6
! Оқу процесiн тиімдендіру принцпиi бойынша (Ю.К Бабанский) оқу әдiстерiн нешеге бөледi?
+ 5
- 3
- 7
- 2
- 4
! Соңғы жылдардағы физикадан бiлiм беру проблемалары:
+ Оқытудың активтi формаларын енгiзу;
- Дәстүрлi сабақтар өту
- Лабораториялық сабақтар
- Семинар сабақтар
- Лекция
! Графиктiк есептер деп аталады егер…
+ Есеп шығаруға кажеттi мәлiметтердi графиктi талдаудан алатын болса
- Есеп шығаруға қажеттi мәлiметтердi таблицадан талдаудан алатын болса
- Эксперимен жүргiзуге негiзiнде шығарылса
- Тек математикалық есептер негiзiнде шығарылса
- Жекеден жалпыға көшу
! Есеп шығаруды аналиткалық тәсiлдiң мазмұны…
+ Жалпыдан жеқеге көшу
- Жекеден жалпыға көшу
- Эксперимент негiзiнде шешу
- Эксперимен жүргiзуге негiзiнде шығарылса
- Тек математикалық есептер негiзiнде шығарылса
! Есеп шығаруда синтетикалық тәсiлдiң мазмұны:
+ Жекеден жалпыға көшу
- Жалпыдан жекеге көшу
- Графиктiк тәсiл негiзiнде шешу
- Эксперимент негiзiнде шешу
- Алгебралық тәсiл бойынша ешеу
! Есеп шығарудың арифметикалық тәсiлiнде…
+ Математикалық теңдеулер құрылмайды
- Матемаитикалық теңдеулер құрылады
- Эксперимент жасалады
- Геометриялық фигуралар салынады
- Алгебралық тәсiл бойынша ешеу
! Физикадан сыныптан тыс жұмыстар, үйiрмелер неше түрге бөлінедi?
+ 2
- 4
- 3
- 5
- 6
! Физика-техникалық үйiрме неше түрлi әдiстемелiк талапқа сай?
+ 7
- 11
- 2
- 5
- 3
! Физикалық пәндiк түсiнiктерi:
+ Барлығы
- Фотоэффект
- Траектория
- Дифракция
- Изотоп
! Үйiрмелердегi оқушылардың саны нешеден аспағаны дұрыс?
+ 10-15
- 20-30
- 20-25
-30-35
- 35-37
! Тақырыптық физика кешiн өткiзу неше кезеңдерден тұрады:
+ 3
- 2
- 4
- 6
- 5
! Тақырыптық физика кешiне дайындық кезеңi…
+ 1-1,5 ай
- 2-3 ай
- 10-15 күн
- 1 апта
- 6 ай
! Физика кешiн өткiзу кезеңi…
+ 2-2,5 сағат
- 4 сағат
- 1 сағат
- 5 сағат
- 3,5-4 сағат
! Қайсы түсiнiк ғылыми танымдық түсiнiкке жатады?
+ Тарихи ғылымилық
- Кәсiптiк
- Электрлiк
- Ионосфералық
- Биосфералық
! Кез-келген физикалық теорияны неше түйiнге жiктеуге болады?
+ 3
- 5
- 2
- 4
- 6
! Қазiргi мектеп физика курсы құрылымдық тұрғыдан неше бөлiмнен тұрады?
+ 4
- 3
- 6
- 5
- 8
! Мектеп физика курсында “Механика” бөлiмiн оқытуға бөлiнген сағаттың пайызы:
+ 33%
- 15%
- 25 %
- 14%
- 20%
! Мектеп физика курсында “Молекулалық физика ” бөлiмiн оқытуға бөлiнген сағаттың пайызы:
+ 15%
- 33%
- 25 %
- 17%
- 25%
! Әдiс дегенiмiз не?
+ Белгiлi мақстақа жету үшiн жасалатын реттелген iс-әрекет
- Әртүрлi әрекет
- Бiлiм берудегi әркет
- Тек тәрбие берудегi әрекет
- Тек жеткешiлiк етудегi әрекет
! Оқытудың мазмұны қалай анықталады?
+ Оқу бағдарламасында көрсетiлген тақырыптар бойынша
- Оқулықтың мазмұнымен
- Бiлiм беру көзімен
- Мұғалiмнiң iс-әрекетiмен
- Оқушының iс-әрекетiмен
! Физиканы оқытудың әдiстерiн қандай негiзде топтастыруға болады?
+ Оқушылардың бiлiм қабылдаудағы iс-әрекетi
- Тек мұғалiмнiң iс-әрекетi
- Тек оқушының iс-әрекетi
- Бiлiм көзi
- Оқушының iс-әрекетiмен
! Бiлiм берудiң классикалық әдiсi қанша топқа бөлiнедi?
+ 3 топқа
- 2 топқа
- 4 топқа
- 5 топқа
- 1 топқа
! Техникалық құралдармен жмыс жасау әдiсiне не жатады?
+ Киноааппаттармен жұмыс
- Оқулықпен жұмыс
- Реферат жазу
- Тәжiрбие қою
- Бейнелеу көрнекiлiктерiн пайдалану
! Көрнекiлiк әдiстi көрет:
+ Тiрi табиғи объектiлермен жұмыс
- Лекция
- Әңгiме
- Түсiндiру
- Дебат
! Практикалық әдiстi көрсет:
+ Объектiлердi танып бiлу
- Бейнелеу көрнекiлiктерiн демонстрациялау
- Түсiндiру
- Компьютермен жұмыс
- Дебат
! Оқулықпен жұмыс жасау әдiсiн көрсет:
+ Оқулықты мазмұндау
- Техникалық оқу құралдармен жұмыс
- Оқу-өндiрiстiк еңдек
-Нұсқау беру
- Әңгiмелдеу
! Төмендегілердің ішіндегі сөздiк әдiстi көрсет:
+ Лекция
- Оқулықпен жұмыс
- Компьютермен жұмыс
- Практикалық жұмыс
- Көру, зерттеу, қорытындылау
! Сөздiк әдiстегi бiлiм алу көзi:
+ Мұғалiмнiң сөзi:
- Оқушының жауабы:
- Микроскоппен жұмыс
- Кiтаппен жұмыс
- Зерттеу жұмысы
! Практикалық әдiстегi бiлiм алу көзi:
+ Практикалық жұмыс
- Мұғалiмнiң сөзi
- Кiтаппен жұмыс
- Микроскоппен жұмыс
- Бейнефильм
! Көрнекiлiк әдiстегi бiлiм алу көзi:
+ Бейнефильм көрсету
- Мұғалiмнiң сөзi
- Кiтаппен жұмыс
- Практикалық жұмыс
- Лекция
! Техникалық құрал-жабдықтармен жұмыс жасау әдiсiндегi бiлiм көзi:
+ Компьютер арқылы
- Мұғалiмнiң сөзi
- Ктаппен жұмыс
- Лекция
- Практикалық жұмыс
