Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
11.14 Mб
Скачать

V.Қорытындылау. Бағалау.

VІ. Үйге тапсырма:§§13,14. 9-ж. №5, №6, №7, №8.

Сыныбы

8 «Б»

Күні

Сабақ тақырыбы: Будың пайда болуы. Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар.

Сабақ мақсаты:

  1. Оқушыларға булану, оның түрлері, сұйықтың кебу жылдамдығы, қаныққан және қанықпаған булар туралы түсінік алуға жағдай жасау.

  2. Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелеу.

  3. Жауапкершілікке, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.

Сабаққа қажет құрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, видеокассеталар.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар:

  1. Меншікті балқу жылуы дегеніміз не?

  2. Ол қандай әріппен белгіленеді?

  3. Қандай өлшем бірліктермен өлшенеді?

  4. Массасы m кристалл денені балқу температурасында сұйыққа айналдыру үшін қажетті жылу мөлшерін қандай формуламен есептейді?

  5. Есептердің шығарылуын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Сұйықтың буға айналу құбылысы булану деп аталады.

Сұйықтың бетінде жүретін булану кебу деп аталады.

Булану жылуды жұтумен қатар жүреді.

Будың сұйыққа айналу құбылысы конденсация деп аталады.

К ебу жылдамдығы

Сұйықтың тегіне сұйық бетінің ауданына сұйықтың температурасына.

Булану арқылы салқындату.

Жел де булану қарқындылығын күшейтеді.

Өз сұйығымен динамикалық тепе-теңдікте болатын буды қаныққан бу деп атайды.

Өз сұйығымен динамикалық тепе-теңдікте болмайтын, яғни қанығуға жетпеген буды қанықпаған бу деп атайды.

ІV. №5-эксперименттік тапсырма. Булану кезіндегі салқындау процесін бақылау.

  1. Термометрдің шарын мақтамен (немесе мақтамен) орап, оған эфир (немесе салқын су) құйыңдар. Бұдан сендер нені байқайсыңдар? Осы құбылысты түсіндіріңдер

  2. Бос шыны стақанға ағаш білеуше үстіндегі су құйылған ыдысқа орналастырыңдар.

Стақанның үштен бір бөлігін ұшқыш сұйық, мәселен, эфирмен толтырыңдар. Медициналық су бүріккіш немесе резеңкенің көмегімен эфирдің бетіне бөлме температурасындағы ауаны үрлеңдер.

Шамалы уақыттан соң шыны ыдыстың сыртқы бөлігін ұлпа қырау жабады, ал оның астындағы су қабаты қатады.

Осы бақылау нәтижесін түсіндіріңдер

V.Қорытындылау.

VІ. Үйге тапсырма:§§15,16. 10-жаттығу.

Vіі. Бағалау.

Сыныбы

8 «Б»

Күні

2 лабораториялық жұмыс

Тақырыбы: Мұздың меншікті балқу жылуын анықтау.

Жұмыстың мақсаты: жылу балансының теңдеуін пайдаланып, мұздың меншікті балқу жылуын анықтау.

Приборлар мен материалдар: таразы, термометр, калориметр, мұз кесегі, сүзгіш қағаз, шайнек

Жұмыстың барысы:

  1. Калориметрдің ішкі ыдысын таразыға тартып өлшеңдер: mk.

  2. Оған су құйыңдар, содан кейін суы бар калоримтерді өлшеңдер:

  3. Суы бар калоримтердің ішкі ыдысын сыртқысының ішіне орналастырып, судың tсу температурасын өлшеңдер.

  4. Мұз кесегін сорғыш қағазбен алдын ала құрғатып алып, содан кейін оны суға салыңдар.

  5. Суды термометрмен араластыра отырып, калориметрдегі ең төмен t температураны белгілеңдер.

  6. Калориметрді қайтадан өлшеңдер және суға салынған мұздың mмұз массасын анықтаңдар.

  7. Өлшеулер мен есептеулер нәтижелерін кестеге жазыңдар.

mk, кг

mсу, кг

tсy= tк

t

mсу

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]