Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
11.14 Mб
Скачать

VI. Қорытындылау. Бағалау.

VII. Үйге тапсырма: §22-25 Жылу двигательдері. Жылу двигательдерінің жұмыс істеу принциптері.

Сыныбы

8 «Б»

Күні

Сабақ тақырыбы:.Жылу қозғалтқыштарының ПӘК-і. Техниканың дамуындағы жылу қозғалтқыштарының рөлі. Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер және қоршаған ортаны қорғау.

Сабақ мақсаты:

  1. Жылу қозғалтқыштарының ПӘК-і, техниканың дамуындағы жылу қозғалтқыштарының рөлі туралы түсінік беру.

  2. Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге жетелеу.

  3. Жауапкершілікке, тиянақтылыққа тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру.

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Өткен тарауды қорытындылау.

Сұрақтар:

  1. Іштен жану двигательдері дегеніміз не?

  2. Іштен жану двигателінің құрылысы мен жұмыс істеу принципі туралы айтып бер.

  3. Іштен жану двигателінің төрт тактісінде қандай құбылыстар өтеді.

  4. Бу турбинасының құрылысы мен жұмыс істеу принципі туралы айтып бер.

  5. Бу турбинасының артықшылығы неде?

  6. Реактивті двигательдер дегеніміз не?

  7. Оның қандай түрлері бар?

  8. Құрылысы және жұмыс істеу принципі қандай?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Машинаның ПӘК-і істелген жұмыстың қыздырғыштан алынған жылу мөлшеріне қатынасына тең

IV. Пысықтау.

  1. Оны арттырудың жолдары қандай?

  2. Жылу қозғалтқыштарының халық шаруашылығндағы маңызы қандай?

  3. Жылу қозғалтқыштарына байланысты экологиялық мәселелер қалай шешілуде?

V. Есептер шығару. 13-ж. №3. №4.

V.Қорытындылау.

Vі. Бағалау.

VІІ. Үйге тапсырма: §26. Жылу қозғалтқыштарының ПӘК-і. Техниканың дамуындағы жылу қозғалтқыштарының рөлі. Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер және қоршаған ортаны қорғау.13-ж. №5. №6.

Сыныбы

8 «Б»

Күні

Сабақ тақырыбы: Айдағы, Шолпандағы және Марстағы термодинамикалық жағдайлар.

Сабақ мақсаты:

  1. Оқушыларға Айдағы, Шолпандағы және Марстағы термодинамикалық жағдайлар туралы түсінік қалыптастыру.

  2. Оқушылардың ғылыми дүиетанымын қалыптастыру, өз бетінше ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге жетелеу.

  3. Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекке баулу.

Сабақ әдісі: баяндау.

Сабақ түрі: аралас сабақ.

Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, видеокассета, слайдтар.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Оқушылардың үй тапсырмасын қалай меңгергендерін тексеру.

  1. Тоңазыту қондырғылары дегеніміз не?

  2. Тоңазыту құрылғыларының құрылысы және жұмыс істеу принциптері қандай?

  3. Тоңазыту құрылғылары қалай пайдаланылады?

  4. Жылу двигательдерінің ПӘК-і дегеніміз не?

  5. Жылу двигательдерінің ПӘК-н төмен болуы себебі неде?

  6. Жылу машиналарын энергетика мен көлікке кеңінен пайдаланудың айналадағы орта үшін қандай кері салдары бар?

  7. Жылу машиналарының жұмысы кезінде атмосфераның қызуы несімен қауіпті?

  8. Жылу машиналары ауаға қандай зиянды заттарды таратады?

  9. Қышқыл жауын деген не және ол табиғатқа қалай ықпал етеді?

ІІІ. Жаңа сабақ.

  • Диаметрі Жерден екі есе кіші.

  • Күнді 687 тәулікте айналып өтеді.

  • Екі серігі бар: Фобос және Деймос.

  • Жазда температурасы күндіз+200С. Қыста түнде -1250С

Айдың физикалық параметрлері:

  • Айдың диаметрі -3200 000 м

  • Айдың массасы - 5ּ1022 кг.

  • Жер мен Айдың қашықтығы -380000 км.

  • Температурасы: күндіз +1300С, түнде -1700С

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]