Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
матем фак сабақ жоспары толық емес.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
126.18 Кб
Скачать

2.Амалдар ретімен жаза отырып есептеу.

3 х 309 -972 : 4 268+609-566-97

(709-411): 2х6 1 000 –(651-169)+107

3.Теңдікте қандай сан түсіп қалған?

844+289- = 289 ( -254) х (585 + 2) = 0

  1. ) : (348+259) = 0 (483-15)х(869- ) = 0

Қорытынды: Амалдардың орындалу тәртібіне байланысты ауызша есептер шығару.

Жүзетін затты шеңбердің ішіне ,ұшатын затты шаршының ішіне, ал жүзетін де ,ұшатын да заттарды шеңбер мен шаршының ішіне меңзермен сызып көрсет.

Сабақтың тақырыбы: Қызықте есептер әлемінде.

Сабақтың мақсаты:Оқушылардың танымдық тапсырмалар арқылы интекллектуалды және шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру, сабаққа қызығушылықтарын арттыру.Шапшаңдылыққа ,ептілікке тәрбиелеу.

Көрнекілік: логикалық тапсырмалар, сандар әлемі,ойындар

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

1.Есту арқылы есте сақтауды жаттықтыру.

Қанша?

*Бес тышқанның құлағы-----------------

*Жеті сиырдың мүйізі-------------------

*Дүйсенбі сөзіндегі әріптер саны----------------------

*Ертегідегі айдаһардың саны-------------------------

*Қандай үш таңбалы санды алты нөл шығатындай етіп тең бөлуге болады?-----

*Осыдан сегіз жыл бұрын жиырма жастағы жігіт----------------------

*Қыркүйек пен қаңтар арасындағы ай саны--------------------------

2.Сандарды оқып ,разрядтық қосылғыш түрінде жазу.

3.Математикалық диктант .

*7 саны 91-ден неше есе кем?

*68 шығу үшін 17-ні неше есе арттыру керек?

*8 шығу үшін 56 –ны нешеге бөлу керек?

*Санның төрттен бір бөлігі 60-қа тең. Сан нешеге тең?

*720 санын 2 есе кеміт.

*Азайғыш -1 000, азайтқыш -450. Айырманың мәнін тап.

4.Есепте

Қорытынды: «Ақ сүйек » ойыны. /

Ақ сүйекті лақтыра отырып, көбейту кестесін қайталау./

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық амалдар қасиеттері «Ойна да ойла»

Сабақтың мақсаты: Арифметикалық амалдар туралы білімдерін,амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді орындауда қолдана білу,есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін орындау кезіндегі амалдар тәсілдерін қортындылау.

Көрнекілігі: «Компьютер» дидактикалық ойын, тестік жұмыс.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың дайындығын тексеріп,ойынның мақсатын түсіндіру

1.Мұғалім мысалдар тізбегін оқиды,балалар ауызша санайды да ,жауабын көрсетеді немесе бірнеше бала дауыстап жауап береді,сосын тексеру орындалады.

360 : 9 + 28 : 2 – 2 х 1 + 38 : 2 Жауабы: 35

30 + 20 х 2 :20 + 19 :8 х 60 Жауабы: 180

90 + 30 : 3 х 2 – 8 : 9 х 11 – 12 Жауабы: 76

«Компьютер » не істеді? (есептеді,амалдарды орындады).

Қандай амалдар орындады? Қосу,азайту,көбейту ,бөлу

2.Суретті мұқият қарап,қай кірпі алманы тез алады? Жолды сызып көрсету.

3.Тестік тапсырма,оқушыларға жұмыстар таратылып беріледі,жауабын белгілеу керек.

*.Салыстырып ,дұрысын белгілеу

А.300:100> 180 : 6 Б. 1000:10 10х10 В. 200х3< 45 + 50

*8 дана, 45 теңге, 12 метр шамалардың өлшемі

А. Масса, сыйымдылық, ұзындық Б.Сан, баға, ұзындық

В. Баға,салмақ,уақыт

*Амалдарды орындап,дұрыс мәнін тап. 128 х 430 -6795+675-34125 :375

А.47479 Б. 39 В. 48 829

*Төрт таңбалы санды 4-ке бөлгенде толымсыз бөлінді 1235 болып,1 қалдық қалды.Ол қандай сан?

А. 4939 Б.4941 В. 4940

*Мәні ең үлкен өрнекті белгіле.

А. 24тәул.5сағ-12тәул.15сағ Б. 9тәул.16сағ+8тәул.сағ

В. 18сағ.28мин-5сағ32мин

Қорытынды:

Сабақтың тақырыбы: Алгебралық сипаттағы дәстүрден тыс тапсырмалар

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға құрылымы күрделі теңдеу есептер шығартып үйрету.Арифметикалық амалдар туралы білімдерін ,амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді орындауда қолдана білу.Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

Көрнекілігі: Карточкалар, математикалық жұмбақ есептер

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушыларға математикалық жұмбақ есептер жасыру

????????????????

2. «Компьютер» дидактикалық ойыны түріндегі ауызша есептеу.

Оқушылар тақтада жазылған мысал есептерді шығарып ,жауабын көтереді.

А ) 360:9+28:2-2*1+38:2

Б)30+20*2:20+19:8*60

В) 90+30:3*2-81:9*11