- •1. «Кім шап-шаң» ойыны
- •3. Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейтіп, бөлу
- •2.Білгенге маржан
- •4. Тура теңдіктер құрастыр
- •3.Жұмбақ есепті шығарайық!
- •4. Тез есепте!
- •2. Сағатпен есептеу 1минутта қанша есеп шығара аласың?
- •2.Амалдар ретімен жаза отырып есептеу.
- •3.Теңдікте қандай сан түсіп қалған?
- •2.Сандарды оқып ,разрядтық қосылғыш түрінде жазу.
- •3.Математикалық диктант .
- •4.Есепте
- •2.Суретті мұқият қарап,қай кірпі алманы тез алады? Жолды сызып көрсету.
- •3.Тестік тапсырма,оқушыларға жұмыстар таратылып беріледі,жауабын белгілеу керек.
- •3.Математикалық диктант
- •1. Зейінді топтауды дамыту ширату
- •2. Мына суреттегі екі ұқсас тышқанды бояп көрсету керек
- •3.Логикалық тапсырма
- •2. Есеп шығару
3.Жұмбақ есепті шығарайық!
Тордың ішінде 3 балапан отыр.Үш қыз бір-бір балапаннан алды.Бірақ бір балапан торда қалып қойды . Бұл қалай?
Көшеде екі бала мен екі әке кетіп бара жатыр.Барлығы үш адам. Осылай болуы мүмкін бе?
Әкейді алты баласы бар. Әр баланың бір-бір қарындасы бар.Сонда әкейдің неше баласы бар?
4. Тез есепте!
Қорытынды: Кім жылдам!
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық лабиринт
Сабақтың мақсаты: Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастыру; есептеу тәсілдерін және есеп шығару дағдыларын жетілдіру.Арифметикалық амалдардың қасиеттерін есептеу барысында пайдалана алу қабілетін нығайту.
Көрнекілігі: тестік жұмыстар,лабиринт тапсырмалар,т.б
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
1.Ауызша есептер шығарып, математикалық диктант есептер шығару.
420-ны 2-есе арттыр.
420-ны 200-ге арттыр.
250 мен 2 сандарының бөліндісін тап.
230 бен 3 сандарының көбейтіндісін тап.
4800бен 4 сандарының бөліндісін жаз.
2.Лабиринттегі бес қақпадан қалай өтеміз және 100 санын қалай шығарып
аламыз.
3. Тапсырмаларды орындап ,есептеп шығару тапсырылады
Қорытынды: Тестік тапсырма
1/Амалдарды орындап ,дұрыс мәнін тап. 128х430-6795+675-34125:375
А ) 47479 в) 39 с)48829 д) 14795
2/Ешқашан қиылыспайтын түзулер:
А) тұйықталған б) перпендикуляр с) параллель д)түзу сызық
3/теңдеудің шешуін тап: 570: (35-х)+70 100
А) 16 в) 54 с) 14 д) 8
4/1 мыңдық мың нешеге тең?
А) 1 000 в)10 000 с) 100 000 д)1 000 000
/8 дана,45 теңге ,12 метр шамалардың өлшемі:
А) масса,сыйымдылық, ұзындық
С)сан,баға,ұзындық
Д)масса,сан,уақыт
В) баға,салмақ,уақыт
Сабақтың тақырыбы: Сандар нумерациясына негізделген есептерді шығару.
Сабақтың мақсаты:Оқушылардың сандар туралы түсініктерін кеңейту және кез келген натурал сандар туралы түсініктерін қалыптастыру.Оқушылардың жай және құрама есептерді шығару үшін білім, білік дағдыларын жетілдіру; логикалық ойлауларын дамыту.
Көрнекілігі: Ойын есептер,карточкалар,сиқырлы шаршылар.
Сабақтың барысы:
1.Барлық амалдарға берілген қарапайым есептерден тұратын математикалық диктант .
-Газет 15 теңге тұрады.Осындай 4 газет қанша тұрады?
-Талғаттың 100 теңгесі болды. Ол 55 теңгеге журнал сатып алды. Талғатта қанша теңге қалды?
-250 теңгеге 5 бірдей ашықхат сатып алынды. Бір ашықхаттың бағасы қанша?
2. Сағатпен есептеу 1минутта қанша есеп шығара аласың?
894560 – 800 000 454 989-356 666
894 560 – 90 000 1 945 899- 999 889
894 560 – 4000 656 859 888-556 455 231
3.Математикалық эстафета.Әр қатардағы оқушыларға бірдей тапсырмалар жазылған парақтар үлестіріледі.Олар тізбек бойымен парақты бір-біріне береді де, шешуін жазады.Тапсырманы тез , әрі дұрыс орындаған қатар жеңеді.
450х2 720:90 960 :3 380х3 360:90
53х4 780:2 780:30 15х60 490: 7
Қорытынды:
«Кім шапшаң?» ойыны бойынша ,тақтада берілген тапсырманы жылдам есептеу.
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық ойын есептер.
Сабақтың мақсаты:Оқушыларға көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастыру; есептеу тәсілдерін және есеп шығару дағдыларын жетілдіру.
Көрнекілігі: «Кім шапшаң ?», суретті тапсырмалар.
1.Математикалық диктант.
-2жүзд;
-4жүзд.2бірл;
-7жүзд,5ондық,6бірлік;
-5онд,6бірлік,
-4жүзд,2онд.,3бірл,
-6жүзд,8онд,2бірл,
