- •Тема 1.1 Інформаційні основи обчислювальних машин
- •2.Інформація і повідомлення
- •3.Інформаційні процеси
- •4.Види інформації
- •5.Поняття про шум
- •2.1 Інформація та її характеристики
- •Тема 2.1 Системи числення. Перетворення двійкової інформації
- •1.Системи числення
- •Шіснадцяткова система числення
- •2.Правила переведення між системами числення Переведення з 2-ої у 8-у та 16-у системи
- •Переведення з 8-ої та 16-ої системи у 2-у
- •Переведення з 8-ої у 16-у та з 16-ої у 8-у
Тема 1.1 Інформаційні основи обчислювальних машин
Мета: Ознайомити учнів з основними поняттями інформації. Дати поняття про саму науку і предмет її вивчення. Сформувати в них початкові уміння класифікувати та розрізняти інформацію. Виховувати культуру спілкування як основу розуміння між людьми.
Тип уроку: Урок подачі нових знань. (Вступний урок)
Зміст
|
Хід уроку
І. Організаційні моменти.
Готовність учнів до уроку. Дотримання ними правил техніки безпеки Перевірка присутності. Знайомство (якщо новий клас).
ІІ. Вступ.
Ознайомлення учнів із правилами техніки безпеки при роботі з ПК взагалі, у класі, вдома. Правила поведінки учнів у кабінеті інформатики. Дати підписатися в журналі по техніці безпеки.
ІІІ. Подача нового матеріалу.
1.Інформатика
У процесі наукової діяльності людство виділило такі узагальнені абстрактні поняття як речовина (матерія), енергія, інформація. Сам термін „інформація” походить від латинського informatio – пояснення, тлумачення. Це поняття багатозначне і визначення йому немає. Але його можна описати через його властивості. Інформація — це набір відомостей про об’єкти, явища і процеси навколишнього світу. Або ж, інформація – це відображення матеріального за допомогою знаків і сигналів. Інформація є предметом вивчення науки інформатики.
Інформатика — це наука, яка вивчає структуру і влаcтивості інформації, а також закономірності та
методи опрацювання інформації за допомогою комп’ютерних систем.
Це прикладна наука і виникла на базі кібернетики десь в середині ХХ ст.
2.Інформація і повідомлення
З інформацією людство має справу весь час впродовж якого існує. Жодна сфера діяльності не обходиться без інформації. Слухаючи, читаючи, спостерігаючи щось, ми отримуємо інформацію. А робимо ми це завдяки повідомленням. Тобто передається інформація повідомленнями. Поняття повідомлення основне і не означуване. А розуміти його слід так.
Повідомлення — це послідовність знаків, сигналів або фізичних процесів змінних у часі,
тобто таких, що мають матеріально-енергетичну основу.
Будь-яка інформація передається повідомленнями. Відповідність не взаємно однозначна. Одну і ту ж інформацію можна подати різними повідомленнями і навпаки, одне і те ж повідомлення може нести різну інформацію різним адресатам. Зазвичай передача інформації відбувається між людьми за допомогою мови. Але не лише люди можуть спілкуватися. Передача може здійснюватись між живими і неживими об’єктами. Наприклад, обмін даними між ПК і ПК, між ПК і людиною, між тваринами і навіть рослинами. Але лише істоти що наділені розумом можуть створювати мову і нею користуватися.
3.Інформаційні процеси
А що ж можна робити з інформацією? Всі види роботи з інформацією називаються інформаційними процесами. До них відносять: збирання (пошук), накопичення, зберігання, опрацювання, перетворення, передачу та ін. Детальніше ми зупинимось на передачі і зберіганні. Передача інформації на відстань зазвичай здійснюється за класичною схемою Шенона. Її використовують і сучасні засоби. А виглядає вона так:
Якщо прибрати перетворення інформації на шляху від джерела до адресата, то можна обійтися і без передавача та приймача, котрі іноді називають кодером і декодером. Передаються повідомлення зазвичай за допомогою мови. Можна і по іншому. Зберігання інформації має на увазі фіксування відомостей за допомогою матеріальних носіїв. Такі носії називають носіями інформації. Носій інформації — це фізичне середовище в котрому певним чином зафіксована інформація.
Носії можна поділити на:
* рукописні та типографські;
* машинні;
* спеціальні.
До останніх відносять, наприклад, фото та кіноплівку.
