Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Распрацоўк_ ўрокаў ў 3 класе.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
246.78 Кб
Скачать

Рыцарскія шпоры? (Певень) невялічкі шэры .. (шпак). Шапаткія ў мяне крылы, Тут лапоча, там стракоча,

хвосцік востры, нібы вілы. усе навіныведацьхоча.

З гліны я гняздо ляплю, Гэта птушка белабока -

мошак на ляту лаўлю. (Ластаўка) балбатлівая …(сарока).

Весела зазвоняць Што за птах зімой іскрыцца

званочкі над жытам. не варона, ні сініца…

Хто іх павесіў Гэта полымем зары

Пад самым блакітам?(Жаўрукі) палымнеюць ..(снегіры).

П

е

в

е

н

ь

л

а

с

Т

а

ў

к

а

ж

а

ў

р

У

к

і

Ш

п

а

к

с

а

р

о

К

а

с

н

е

г

І

р

ы

У назвах птушак знайсці “лішняе” слова (певень), падкрэсліць літары для абазначэння няпарных цвёрдых гукаў.

Настаўнік праводзіць гутарку пра пералётныя і зімуючыя птушкі.

Работа ў парах. Вучні складаюць сказ са слова птушкі і запісваюць адзін са сказаў у сшыткі з каменціраваннем.

  1. Падагульненне.

  • Якія няпарныя цвёрдыя зычныя ведаеце?

  • Якія галосныя пішуцца пасля зычных, што абазначаюць гэтыя гукі?

  • Што новае даведаліся на ўроку?

  • Аб чым успомнілі?

Работа па групах.

  1. Прачытаць сказы і размясціць іх так, каб атрымалася апавяданне. Уставіць прапушчаныя літары.

Яно ўцякала ад гэтага страшнага звера. Петр..к ішоў цераз сад. Хлопч..к узяў кацяня на р..кі. Раптам да ног хлопч..ка пр..тулілася кацяня. Яму насустр..ч бег сабака.

  1. Скласці некалькі сказаў, выкарыстоўваючы апорныя словы.

Вучні, настаўніца, дзяжурныя, клас.

Восень, дрэвы, залатое ўбранне, апрануліся, птушкі, развітваюцца, рыхтуюцца да адлёту.

  1. Прачытаць першую частку прыказак. Знайсці заканчэнне ў другім слупку.Як растлумачыць іх сэнс?

З малой кр..ніцы не сагр..е і сонц...

На ч..ж..й стар..нцы вялікая р..ка пач..наецца.

  1. Рэфлексія.

  2. Дамашняе заданне: практ.45

Урок 8.

Тэма: “Напісанне слоў з ў

Мэты:паўтарыць правілы ўжывання ў(нескладовага) у вусным і пісьмовым маўленні; практыкаваць у напісанні слоў з у і ў; развіваць вуснае маўленне вучняў

Абсталяванне: падручнік, перакладныя слоўнікі, дыдактычны матэрыял па тэме.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Праверка дамашняга задання.

Выбарачная праверка практ.45.

  • Прачытаць словы, у якія ўставілі прапушчаныя галосныя літары. Даказаць правільнасць напісання.

  1. Моўная размінка.

Вучні чытаюць верш Я.Коласа, запісаны на дошцы.

Ветрык з поўдня дыхну (у,ў)

каласкі скалыхну (у,ў).

Ён па тра(у,ў)цы праплы(у,ў)

І (у,ў)гаёчку засты(у,ў).

Пытанні і заданні

  • Пра якую пару года расказвае аўтар у вершы?

Гульня “Якое правіла схавалася?”Растлумачце вымаўленне і напісанне выдзеленых слоў.

  • Як можна падзяліць слова для пераносу?

  • Выпішыце выдзеленыя словы і падзяліце іх для пераносу.