- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант. Стварэнне псіхалагічнага настрою на працу.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант. Псіхалагічны настрой.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Арфаграфічная размінка.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Чыстапісанне.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.Стварэнне псіхалагічнага настрою.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •5. Падагульненне вывучанага.
- •6.Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне.
- •Слоўнікавая работа
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Слоўнікавая работа. Работа з перакладным слоўнікам.
- •Замацаванне ведаў.
- •Рыцарскія шпоры? (Певень) невялічкі шэры .. (шпак). Шапаткія ў мяне крылы, Тут лапоча, там стракоча,
- •Падагульненне.
- •Ход урока
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Арфаграфічная хвілінка.
- •Чыстапісанне
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Слоўнікавая работа.
- •Падагульненне
- •Рэфлексія.
- •Арганізацыйны момант.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
Падагульненне вывучанага.
Назавіце літары, якімі адрозніваецца алфавіт беларускай і рускай моў.
Знайдзіце лішняе слова:Міша, Федзя, Уладыслаў, Сярожа, хлопчык, Пеця.
Рэфлексія.
Я ўспомніў…
Мне спадабалася…
Трэба папрацаваць над…
Дамашняе заданне: практ.6.
Урок 2.
Тэма: “Галосныя гукі пасля мяккіх зычных. Іх абазначэнне на пісьме”.
Мэты:паўтарыць асаблівасці ўжывання галосных о, э, а ў беларускай мове; фарміраваць правапісныя ўменні; пашыраць лексічны запас слоў; узбагачаць і развіваць вуснае маўленне.
Абсталяванне: падручнік, арфаграфічныя слоўнікі, дыдактычны матэрыял.
Ход урока
Арганізацыйны момант. Псіхалагічны настрой.
Моўная размінка. Гульня “Дапоўні сказ”.
Настаўнік прапануе выцягнуць з “чароўнага куфэрка” выказванні, запісаныя на паперы.
Я буду шчаслівая, калі вы будзеце дапамагаць на ўроку.
…успомню вывучаны раней матэрыял;
…даведаюся на ўроку аб нечым новым;
…усё будзе зразумелым;
…будуць цікавыя заданні;
…дапамагу свайму сябру;
…змагу дапамагчы настаўніку.
Праверка дамашняга задання.
Узаемаправерка выкананага практ.6.
Работа ў парах.
Дадзены літары алфавіта. Дзеці вызначаюць літары, якія прапушчаны. З іх
складаюць слова і запісваюць у сшыткі.
А,Б,В,Г,Д,Е,Ё,Ж,З,І,Й,К,Л,Н,П,Р,У,Ф,Х,Ц,Ч,Ш,Ы, Ь,Э,Ю,Я
мост-
Затым праводзяць гукалітарны аналіз атрыманага слова.
Дапоўніць сказы словамі з правага слупка і запісаць іх у сшыткі .
Наша краіна – __________. Мінск
Сталіца Беларусі –горад _________. Нарач
Самае вялікае возера Беларусі - ________. Беларусь
Арфаграфічная размінка.
Сярод картак знайсці адрозненні правапісу беларускай мовы ад рускай,
прывесці свае прыклады.
е о
ДЗ і Ў І ДЖ а ШЧ ‘
я у
Пад густой ялінкай вожык
аб каменьчык вострыць ножык.
Захацеў ён зрэзаць шышку
і парадаваць ёй мышку.
Вучні чытаюць верш В.Шніпа, выконваюць заданні:
Назваць словы, у якіх пачулі адметнае беларускае гучанне.
Запісаць па памяці першы сказ. Паставіць націск у кожным слове. Растлумачыць напісанне галосных.
Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
Паведамленне тэмы і мэт урока.
Работа па падручніку.
Вучні працуюць на 1 стар. форзаца “Паўтараем”.
Практ.7 і 8 дзеці выконваюць вусна.
Гульня “Эстафета”. Уставіць прапушчаныя літары.
Воўк –в..ўчыха, в..чаня, в..ўчок
кот – к..шка, к..цяня, к..цік дрэва – др..ўца, др..ўляны, др..ўніна
рэчка – р..ка, р..чны, р..чулка вожык – в..жыкі, в..жычыха, в..жаня
стрэл –стр.лок, стр..ляніна мост –м..сток, м..сты.
