- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант. Стварэнне псіхалагічнага настрою на працу.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант. Псіхалагічны настрой.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Арфаграфічная размінка.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Чыстапісанне.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.Стварэнне псіхалагічнага настрою.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •5. Падагульненне вывучанага.
- •6.Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне.
- •Слоўнікавая работа
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Чыстапісанне
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Слоўнікавая работа. Работа з перакладным слоўнікам.
- •Замацаванне ведаў.
- •Рыцарскія шпоры? (Певень) невялічкі шэры .. (шпак). Шапаткія ў мяне крылы, Тут лапоча, там стракоча,
- •Падагульненне.
- •Ход урока
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант.
- •Праверка дамашняга задання.
- •Арфаграфічная хвілінка.
- •Чыстапісанне
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Слоўнікавая работа.
- •Падагульненне
- •Рэфлексія.
- •Арганізацыйны момант.
- •Чыстапісанне.
- •Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
- •Падагульненне вывучанага.
Урок 1.
Тэма:“Гукі і літары”
Мэты:паўтарыць характарыстыкі гукаў, якімі адрозніваюцца руская і беларуская мовы; практыкаваць у вызначэнні паслядоўнасці гукаў у слове, напісанні вялікай літары ў словах; узнавіць веды пра алфавіт; пашырыць слоўнікавы запас.
Абсталяванне:падручнік, тлумачальныя слоўнікі, дыдактычны, раздатачны матэрыял.
Ход урока
Арганізацыйны момант. Стварэнне псіхалагічнага настрою на працу.
Вучні чытаюць верш, запісаны на дошцы.
За парты зноў паклікаў нас
Званок – жаўрук вясёлы.
Дзень добры, родны светлы клас!
Дзень добры, маці-школа!
З чым параўноўваецца ў вершы званок?
Як называе аўтар школу?
Настаўнік знаёміць школьнікаў са структурай падручніка, нагадвае, як ім карыстацца, звяртае ўвагу на ўмоўныя абазначэнні.
Чыстапісанне.
На двух радках вучні прапісваюць літары , іх спалучэнні і сказы.
дз зд дзень здароўе
Добры дзень! Добрага здароўя!
Якімі гукамі адрозніваюцца руская і беларуская мовы?
Гульня. Літары ў назвах школьных прылад пераблыталі свае месцы. Расставіць літары ў правільным парадку і запісаць словы ў два слупкі.
к, а, с, т, ы, ш а, м, г, к, у
а, л, в, к, о,а е, н, л, а, п
г, н, і, а, к к, ч, у, р, а
У словах першага слупка падкрэсліць літары, якія абазначаюць зычныя гукі, а ў словах другога – літары, якія абазначаюць галосныя гукі.
Дапоўніць сказ пра школьныя рэчы.
Я паклаў(ла) у ранец падручнікі, _______, _______, ________ і _______.
Паўтарэнне вывучанага матэрыялу.
Работа па падручніку.
Практ.1 вучні выконваюць вусна.
Затым школьнікі адгадваюць загадку.
Паставіў ён рады салдат,
нібы павёў іх на парад.
Салдаты ўсе –адна сям’я,
імёны іх - ад “А да Я”. (Алфавіт)
З кім параўноўваюцца літары алфавіта?
Назавіце ўсе літары ў алфавітным парадку.
Колькі літар у беларускім алфавіце?
Для чаго трэба ведаць алфавіт?
Гульня “Адгадай слова”
Першая літара гэтага слова стаіць у алфавіце за літарай л, другая – перад літарай й, трэцяя – паміж п і с. (мір)
Гукалітарны аналіз слова мір вучні праводзяць вусна.
Практ.2 школьнікі выконваюць пад кіраўніцтвам настаўніка.
Якімі літарамі адрозніваюцца беларуская і руская мовы?
Работа па групах.
1група выконвае практ.3.
2 група – практ.4.
3 група адгадвае загадкі на картках, запісвае словы парамі, падкрэслівае літары, якім гэтыя словы адрозніваюцца.
З м расту я на градзе.З р я поўзаю ў вадзе. (мак –рак)
Сінее ў полі, спее летам, пасля тканінай стане гэта. Дадай да слова зычны
злева – і ўжо раскідзістае дрэва. (лён–клён)
Затым вучні кожнай групы робяць паведамленні аб выкананых заданнях.
Успомнім! З вялікай літары пішуцца: імёны, .., ..,назвы.., .., .., мянушкі ..
Дзеці чытаюць верш, запісаны на дошцы.
Мая Айчына – поле, нівы, над Нёманам зялёны гай, прыгожы Брэст і Мінск шумлівы –
ўся Беларусь ад краю ў край.
Адказы на пытанні:
Што абазначаюць гэтыя словы? Чаму яны запісаны з вялікай літары?
Падабраць да слова Айчына блізкія па значэнні словы (Бацькаўшчына, Радзіма)
Настаўнік праводзіць гутарку пра павагу да Радзімы, да роднай зямлі.
Затым вучні запісваюць верш у сшыткі, падкрэсліваюць вялікую літару ў выдзеленых словах.
Самастойная работа
Дапісаць сказы.
Я жыву ў________.
Мой дом на вуліцы _______.
Практ.5 прапануецца для самастойнай работы з самаправеркай.
(Дружок, Журавіна, Зорачка, Лысушка, Маліна, Стрэлачка).
Слоўнікавая работа
Вучням прапануецца расшыфраваць слова ПWЕWЙWЗWАWЖW(пейзаж) і знайсці тлумачэнне па слоўніку або прачытаць у падручніку на стар.6.
