Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ортодонт.5 курс Тжірибелік сабаа нсаулар 2016-2017жж.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.21 Mб
Скачать

7.2 Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты жүргізіледі:

1.Ортодонтиялық науқастарды немесе волонтерлерді клиникалық тексеру

2.Аз топта жұмыс жасау.

4. Қарап тексерудің нәтижесін интерпретация жүргізу

7.3 Аксиологиялық компетенцияны бағалау (коммуникативті дағдылар) – коммуникативті дағдыларды тікелей бақылау

4 Құқықтық компетенцияны бағалау

Санитарлық-эпидемиологиялық ережесін талап ету, бұйрықтыр

Сұрақтар:

7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау

Кафедра – Балалар стоматологиясы

Пән –Ортодонтия және балалар жасындағы протездеу -ПДО-02

Мамандығы - 051302 «Стоматология»

Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама

3 ТАҚЫРЫП: Балалардағы тісжақ аймағы ауытқуларын антропометриялік және фотометриялік диагностикалаудың әдістері.

Академиялық сағат: 7,0

КУРС: 5

СЕМЕСТР 9-10

Алматы, 2016

Құрастырғандар: профессор Мамеков а.д.

ассистент Дурумбетова М.М.

ассистент Оспан О.Б.

Модуль мәжілісінде талқыланды

Хаттама № « 1 » _____________31.08_________ 2016ж.

Бекітемін:

Балалар стоматологиясы кафедрасының меңгерушісі

м.ғ.д.,профессор ___________________ Ермуханова Г.Т.

Тақырып №3. Балалардағы тісжақ аймағы ауытқуларын антропометриялік және фотометриялік диагностикалаудың әдістері.

  1. Мақсаты:

1)Білімді қалыптастыру:

- тіс-жақаномалиясыларының жіктелуі бойынша;

- ортодонтиядағы диагнозды қалыптастыру бойынша;

2)Операционалды дағдыларды қалыптастыру:

- диагноз қоюда жіктелулерді қолдану

3) Коммуникативті дағдыларды дамыту:

-жаңа терминдер мен түсініктерді енгізу арқылы: «Энглдің жіктеуі», «Калвелистың жіктеуі», «Ильина-Маркосянның жіктеуі», «ДДҰ жіктеуі», «Персиннің жіктеуі», «диагнозды қалыптастыру».

4) Оқып білу арқылы құқықтық компетенцияны қалыптастыру:

- ортодонтиялық науқасты тексеру протоколы;

- ортодонт-дәрігердің есеп беру құжаттарын толтыру және оларды енгізу мен сақтау ережелері;

5) Студенттердің тақырыпты түсіну қабілеттерін дамыту:

«Жіс-жақ аномалиясыларының жіктелуі. Ортодонтиядағы диагнозды қалыптасытру»

3. Оқыту тапсырмалары:

1. Тіс-жақ аномалияларының жіктелуі бойынша білімді қалыптастыру;

2. Ортодонтияда диагноз қоюда жіктелулерді қолдану бойынша дағдыларды қалыптастыру;

3. Ортодонтияда дигноздың негізгі бөлімінің кезеңдерін үйрету;

4. Ортодонтияда диагноздың қосалқы бөлімін қалыптастыру кезеңдерін үйрету;

5.Медициналық тұлғамен, әріптестермен коммуникативті сұхбаттасуды дамыту;

6.Профессиональды әдебиеттерді оқып білуге студентті ынталандыру.

4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. Тістем ақауларының жіктелуінің даму кезеңі.

2. Э.Энгльдің жіктелуі. Артықшылықтары мен кемшіліктері.

3. Энгльдің жүйесі бойынша жеке топтағы тістердің орналасу аномалияларын атап шығыңыз.

4.Д.А. Калвелис бойынша тіс-жақжүйесі аномалиясыларының топтары қандай жеке тіс топтарының аномалияларына жатады?

5.Д.А. Калвелис бойынша тіс-жақжүйесі аномалияларының топтары қандай тіс қатарының аномалияларына жатады?

6.Д.А. Калвелис бойынша тіс-жақжүйесі аномалияларының топтары қандай тістем аномалияларына жатады?

7.А.Я.Катцтың тіс қатарларының окклюзиясы аномалияларының жүйесі. Артықшылықтары және кемшіліктері.

8.ДДҰ жүйесі. Артықшылықтары және кемшіліктері.

9.Халықаралық статистикалық жүйе бойынша тістердің жарып шығу аномалялары қалай жіктеледі?

10.Ильина-Маркосян бойынша тістем аномалияларының жүйесі. Артықшылықтары және кемшіліктері.

11.Л.С.Персин бойынша окклюзиялық тіс қатары аномалияларының жүйесі. Артықшылықтары және кемшіліктері.

12. Э.Энгль, А.Я.Катц және Ильина-Маркосян жіктемелерінің ортақ белгілері мен өзгешеліктері.

13. Диагноз қойғанда жүйелерді қолдану.

14. Диагноз қою реттілігін қалыптастыру.

15. Қорытынды диагноздың құрама бөліктері.

5. Оқыту әдістері: ауызша сұрау, студентпен кері байланыс, пікірталас, шағын топтарда жұмыс жасау, студенттің операционалды және коммунмкативті дағдыларын тікелей бақылау.

Оқыту құралдары: ортодонт бөлмесінің құрылғылары мен аспаптары, диагностикалық мүсіндер, рентген суреттер, фото суреттері бар альбом.

Сабақты жүргізу сценарийі

п/п

Сабақ кезеңі

Сабақ кезеңінің мазмұны

оқыту түрі

Бақыдау әдістері (мұғаліснің таңдауы бойынша)

Уақыты

(мин

1.

Кіріспе бөлімі

студенттер тізімін тексеру, сыртқы келбетке назар аудару, мотивация, мақсаттар мен тапсырмаларды жариялау

-

-

10 минут

2.

Бастапқы білім деңгейін бақылау

Бастапқы білім деңгейін бақылау.

-

1.ауызша сұрау

2.Жазбаша

3.Блиц-сұрау

5.Тест

90 минут

Үзіліс

10 минут

3.

Негізгі кезең:

1.тісжақ ауытқулары бар науқастарды қабылдау демонстрациясы

2.Ортодонтиялық емнің қиындылығының дәрежесі мен мерзімін анықтау

3. Ауыз қуысы мен ортодонтиялық аппараттың гигиеналық жағдайын анықтау, ауыз қуысын гигиенаға үйрету мен жеке бастың гигиенасының құралдары және жеке дара құралдарды таңдауға кеңес беру.

Ортодонтиялық ем қабылдау кезеңіндегі, науқас амбулаторлы карта, фото суреттер, бақылау- диагностикалық мүсіндер, емге дейінгі рентген суреттер.

Стоматологиялық құралдар, тіс щеткалары, муляждар

100 минут

Үзіліс

10 минут

4.

Сапаны тексеру кезеңі

1. Қорытынды бақылау

1.ауызша сұрау

2.Жазбаша

3.Блиц-сұрау

4.Тест

5. Ситуациялықесептерді шығару

15 минут

2.Кері байланыс

30 минут

3. Бағалау қағаздарын толтыру (чек-парақтар),

20 минут

4. қорытынды бағаларды қою және жариялау, жүрналға баға қою

10 минут

5. Келесі үй тапсырмасы бойынша комментарии жасау

10 минут

Қорытынды

320 минут (3 академических сағат 100 минуттан = 300 минут, 2 үзіліс 10 минуттан = 20 минут).