- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы, 2016ж.
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Ұсынылатын әдебиеттер:
- •7. Бақылау(сұрақтар, тест түріндегі тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті компетенцияны бағалау:
- •7.2 Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты жүргізіледі:
- •4 Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы, 2016
- •1) Білімді қалыптастыру:
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •5. Оқыту әдістері:
- •6. Ұсынылатын әдебиеттер:
- •7.1 Когнитивті компетенцияны бағалау:
- •7.2 Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты жүргізіледі:
- •4 Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы, 2016
- •Мақсаты:
- •1)Білімді қалыптастыру:
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7. Бақылау(сұрақтар, тест түріндегі тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті компетенцияны бағалау:
- •7.2 Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты жүргізіледі:
- •4 Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы, 2016ж.
- •1) Білімді қалыптастыру:
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Ұсынылатын әдебиеттер:
- •7. Бақылау(сұрақтар, тест түріндегі тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивтікомпетенцияны бағалау:
- •7.2 Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты жүргізіледі:
- •4 Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы,2016
- •Мақсаты:
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивтік құзіреттілігін бағалау
- •Тест түріндегі тапсырмалар:
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы,2016ж
- •2.Мақсаты:
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •Когнитивтік құзіреттілігін бағалау
- •Тест түріндегі тапсырмалар:
- •7.2. Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты
- •7.4. Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау:
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016ж
- •2.Мақсаты:
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивтік құзіреттілігін бағалау
- •7.2 Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты жүргізіледі:
- •7.4. Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау:
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4.Тақырыптың негізгісұрақтары:
- •6. Әдебиеттер
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивтік құзіреттілігін бағалау
- •Тест түріндегі тапсырмалар:
- •7.2. Операциональды құзыреттілігін бағалау тапсырмаларды орындау нәтижелеріне байланысты жасалады:
- •7.4. Заң құзыреттілігін бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
- •Тест формасындағы тапсырмалар:
- •7.2. Операциональды құзыреттілігін бағалау тапсырмаларды орындау нәтижелеріне байланысты жасалады:
- •7.3. Аксиологиялық құзыреттілігін (коммуникативті дағдыларын) бағалау - коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау
- •7.4. Заң құзыреттілігін бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
- •Тест формасындағы тапсырмалар:
- •7.2. Операциональды құзыреттілігін бағалау тапсырмаларды орындау нәтижелеріне байланысты жасалады:
- •7.3. Аксиологиялық құзыреттілігін (коммуникативті дағдыларын) бағалау - коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау
- •7.4. Заң құзыреттілігін бағалау
- •7.5. Өздігінен жетілу дағдыларын бағалау – тақырып бойынша сөж презентациясы: «Ортодонтиялық аппараттардың құрылымының биомеханикалық принциптері».
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
- •7.2. Операциональды құзыреттілігін бағалау тапсырмаларды орындау нәтижелеріне байланысты жасалады:
- •7.3. Аксиологиялық құзыреттілігін (коммуникативті дағдыларын) бағалау - коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау
- •7.4. Заң құзыреттілігін бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
- •7.2. Операциональды құзыреттілігін бағалау тапсырмаларды орындау нәтижелеріне байланысты жасалады:
- •7.3. Аксиологиялық құзыреттілігін (коммуникативті дағдыларын) бағалау - коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау
- •7.4. Заң құзыреттілігін бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
- •Тест формасындағы тапсырмалар:
- •7.2. Операциональды құзыреттілігін бағалау тапсырмаларды орындау нәтижелеріне байланысты жасалады:
- •7.3. Аксиологиялық құзыреттілігін (коммуникативті дағдыларын) бағалау - коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау
- •7.4. Заң құзыреттілігін бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту мақсаттары:
- •6.Әдебиеттер
- •7. Бақылау (сұрақтар, тест)
- •7.1. Когнитивті компетенцияны бағалау:
- •7.2. Операциональді компетенцияны бағалау жұмысты орындау нәтижесіне байланысты:
- •Аксиологиялық компетенцияны бағалау (коммуникативті дағдылар)- тікелей бақылау
- •Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Студенттің портфолиосы бойынша дағдылардың өздігінен жақсаруын бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
- •Тест формасындағы тапсырмалар:
- •7.2. Операциональды құзыреттілігін бағалау тапсырмаларды орындау нәтижелеріне байланысты жасалады:
- •7.3. Аксиологиялық құзыреттілігін (коммуникативті дағдыларын) бағалау - коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау
- •7.4. Заң құзыреттілігін бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3. Оқыту тапсырмалары:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивтік құзіреттілігін бағалау
- •7.2 Операционалды компетенцияны бағалау тапсырмаларды орындауына байланысты жүргізіледі:
- •7.4. Құқықтық компетенцияны бағалау
- •7.5.Білімін жетілдіру дағдыларын бағалау
- •Тәжірибелік сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •Алматы 2016 ж
- •2.Мақсаты:
- •3.Оқыту міндеттері:
- •4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Әдебиеттер:
- •7.Бақылау (сұрақтар, тест формасындағы тапсырмалар)
- •7.1 Когнитивті құзіреттілігін бағалау:
3.Оқыту міндеттері:
1.Айқасқан тістесуді диагностика жасау және емдеу әдістерін зерттеудің рөлі туралы түсінікті қалыптастыру;
2.Айқасқан тістесудің себептері мен пайда болуын таныстыру;
3.Айқасқан тістесудің диагностика жасау әдістерінің маңызы туралы түсінікті қалыптастыру;
4.Ильина-Маркосян бойынша функциональды сынауды жүргізу техникасын көрсету;
5.Айқасқан тістесудің беттік және ауыздың ішіндегі белгілерін табу дағдыларын қалыптастыру;
6.Айқасқан тістесудің этиологиялық факторларын табуды үйрету;
7.Тісжақ ауытқуларының топтастыруларын қолданып диагноз жазуды қалыптастыруға үйрету;
8.Тістесудің кезеңдеріне байланысты емдеу-профилактикалық шараларды жүргізуге үйрету;
9.Әріптестермен, медициналық қызметкерлермен коммуникативты қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
10.Мамандық әдебиеттерді студенттерді ынталандыру
4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
Айқасқан тістесу тістесудің қайсы ауытқуларына жатады?
Ужумецкене И.И. топтастыруы бойынша айқасқан тістердің формалары;
Ильина-Маркосян бойынша айқасқан тістердің формалары;
Айқасқан тістесудің этиологиялық факторлары;
Айқасқан тістесудің беттік белгілері;
Айқасқан тістесудің ауыздың ішіндегі белгілері;
Айқасқан тістесуді диагностика жасау әдістері;
Ильина-Маркосян бойынша клиникалық функциональды сынаулары;
Уақытша тістесу кезіндегі айқасқан тістесуді емдеу әдістері;
Алмасу тістесу кезіндегі айқасқан тістесуді емдеу әдістері;
Тұрақты тістесу кезіндегі айқасқан тістесуді емдеу әдістері;
Айқасқан тістесудің емдеу болжамы.
5.Оқыту әдістері: ауызша сұрау, студенттермен кері байланыс, кейс-әдісі (клиникалық ситуацияны талдау), клиникалық ситуациялық есептерді шешу, дискуссиялар, кіші топтарда жұмыс істеу, студенттердің операциональды және коммуникативты дағдыларын тікелей бақылау.
Оқыту құралдары: ортодонтиялық кабинеттің жабдықтары мен инструменттері, фотографиялар, бақылау-диагностикалық модельдер, пациенттердің ортопантомограммалары, телерентгенограммалары, ортодонтиялық аппараттар.
Сабақты жүргізу сценарийі
№ п/п |
Сабақ кезеңі |
Сабақ кезеңінің мазмұны |
оқыту түрі |
Бақыдау әдістері (мұғаліснің таңдауы бойынша) |
Уақыты (мин |
|
1. |
Кіріспе бөлімі |
студенттер тізімін тексеру, сыртқы келбетке назар аудару, мотивация, мақсаттар мен тапсырмаларды жариялау |
- |
- |
10 минут |
|
2. |
Бастапқы білім деңгейін бақылау |
Бастапқы білім деңгейін бақылау. |
- |
1.ауызша сұрау 2.Жазбаша 3.Блиц-сұрау 5.Тест |
90 минут |
|
3. |
Негізгі кезең:
|
1. тісжақ ауытқулары бар науқастарды қабылдауды көрсету, ортодонтиялық емдеудің және аппаратты конструкциясын анықтауды жоспарлау 2. Жақ сүйектерінің диагностикалық үлгілерінде тістердің мөлшерлерінің, формасының, сандарының, тістердің қатты тіндерінің құрылымының және тістердің жарып шығу мерзімдерінің ауытқуларын анықтау үшін қажет операциональды дағдыларын тікелей бақылау |
Ортодонтиялық емдеуді қабылдап жүрген науқасты көрсету, амбулаторлы карта, суреттер, бақылау - диагностикалық модельдер, емдеуге дейінгі R- суреттер |
Стоматологиялық инструменттер, ортодонтиялық аппараттар. Н.А.Агапов, И.М.Оксман, В.Ю.Курляндский кестелері |
100 минут
|
|
Үзіліс |
30 минут |
|||||
4. |
Сапаны тексеру кезеңі
|
1. Қорытынды бақылау |
|
1.ауызша сұрау 2.Жазбаша 3.Блиц-сұрау 4.Тест 5. Ситуациялық есептерді шығару |
15 минут |
|
2.Кері байланыс |
|
|
30 минут |
|||
3. Бағалау қағаздарын толтыру (чек-парақтар), |
|
|
20 минут |
|||
4. қорытынды бағаларды қою және жариялау, жүрналға баға қою |
|
|
10 минут |
|||
5. Келесі үй тапсырмасы бойынша комментарии жасау |
|
|
10 минут |
|||
|
Қорытынды |
320 минут (3 академических сағат 100 минуттан = 300 минут, 2 үзіліс 10 минуттан = 20 минут). |
||||
