Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
salyk_dayyn_esep.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
103.71 Кб
Скачать

Есеп № 20.

ҚР-ның резидент емес,2009ж. өз қызметін тұрақты мекеме құрып қызмет ететін заңды тұлғаның корпорациялық табыс салығының сомасын анықтыңыз.

Заңды тұлға 2009жылы келксідей табыс тапты(мың. тенге):

- қызмет көрсетуден түскен табыс 2400

- мүлікті жалға беруден түскен табыс 800

- дивидендтер 1550

-Ғимаратты өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыстар 5000

Келесідей төлемдер жасады:

- ЖЖТ алумен байланысты шығындар 1500

- күмәнді міндеттемелер бойынша табыстар 600

- Емдеу комплексінің құрылысына кеткен шығындар 1200

Шешуі:

Салық салынатын табыс = ЖЖТ – Шегерімдер

Салық слаынатын табыста ЖЖТ-ға дивидент қоспаймыз, себебі одан төлем көзінен салық салынып қояды.

ЖЖТ = 2400000+800000+5000000= 8200000

Шегерімге емдеу комплексінің құрылысына шығын жатпайды себебі негізгі қызмет емес

Шегерім = 1500000+600000=2100000

Салық салынатын табыс = 8200000-2100000=6100000

6100000*20%=1220000

Таза табыс = 6100000-1220000 = 4880000

4880000*15%=732000

Төленетін КТС = 1220000+732000=1952000

Жауабы: КТС = 1952000

Есеп № 21

«Майя» ЖШС-ның 2009жылға корпорациялық табыс салығын анытаңыз., заңды тұлға резидент емес және тұрақты мекеме құрып қызмет етпейді.

2009 жылы «Майя» ЖШС келесідей табыс тапты (мың тенге):

- Тауар өткізуден түскен табыс

3400000

-Міндеттемелерді есептен шығарудан түскен табыс

420000

- жарғылық капиталға салым ретінде қайтарымсыз түрде алынған мүлік (под офис)

1500000

- Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша дивидендтер

260000

Келесідей төлемдер жасады:

-ЖЖТ алумен байланысты шығындар

2120000

  • Күмәнді міндеттемелер бойынша төлемдер

150000

  • Әлеуметтік төлемдерге шығындар

456000

  • Әлеуметтік-зерттеу проектілеріне шығындар

230000

Шешуі

ССТ= ЖЖТ - шегерім

ССТ= (3400000+420000) –(150000+2120000+230000)= 3820000 - 2500000=1320000

КТС=1320000*15%=198000

КТС=1320000*20%=264000

Есеп № 22(дұрыс екені белгісіз)

Бюджетке төленетін ҚҚс анықтаңыз

Көтерме-бөлшек саудамен айналысатын ЖШС 2009 жылдың май айында келесідей операциялар жүргізді (ҚҚС қоспағанда):

  1. 150,0 мың. Тенгеге тауар өткізді;

  2. Сәуір айында қабылданған 20,0 мың АҚШ доллары,бір доллар үшін 125,5 теңге,тауар үшін валюталық шот бойынша жіберілді;

  3. Жарнама ретінде жеке тұлғаларға 50,0 мың.тенгеге тауарлар берілді (бір тауар құны 5,0 мың.тенге);

  4. Сату үшін 5 жеңіл автокөліктер алынды ,әрқайсысының құны 750,0 мың тенге ,олар заводтан келген кезде ақау табылды, тауар сатушыға ақауды жөндету үшін сатып алушы 250,0 мың тенге көлемінде ақша сұрады,тауар сатушы ақау көліктерді тасымалдаған кезде пайда болды деп,ақы төлеуден бас тартты, бір көлік сату бойынша менеджерге жақсы жұмысы үшін сыйға тартылды.;

  5. 500,0 тың.тенгеге импорт қабылданды,оның 75,0 мың.тенге көлемінде ҚҚС төленбеген;

Резидент емес тұлғаға 50,0мың теңге көлемінде халықаралық тасымалдау қызметі үшін төленді.

150000*0.12=18000

(4*750000)*0.12=360000

50000*0.12=6000

ҚҚСбюд= ҚҚСал - ҚҚСтөл=(18000+360000)- 6000 =378000 - 6000 = 372000

23 пен 24 бірдей

ҚР-ның резидент емес заңды тұлғасы,тұрақты мекеме құрып жұмыс істемейтін РК СП «Мухаммад»-тың 2009жылға корпорациялық табыс салағын анықтаңыз.

СП «Мухаммад» 2009 жылы келесідей табыс тапты (мың. тенге):

- қызмет көрсетуден түскен табыс

1200

- мүлікті жалға беруден түскен табыс

300

- сыйақылар

250

- Ғимаратты өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс

2000

Келесідей төлемдер жасады:

- ЖЖТ-ты алумен байланысты шығындар

900

- Күмәнді міндеттемелер бойынша шығындар

150

- Емдеу комплексінің құрылысына кеткен шығындар

800

Шешу:

ССТ= ЖЖТ - шегерім

ССТ= (1200000+300000) –(900000+150000+230000)= 1500000 - 1280000=220000

КТС=220000*15%=33000

КТС=220000*20%=44000

Есеп № 25

«Алакөл» ЖШС-нің 2009жылғы корпорациялық табыс салағын анықтаңыз.

«Алакөл» ЖШС-гі соя, бидай, арпа өсірумен айналысады.

2009 жылы «Алакөл» ЖШС-гі келесідей табыс тапты:

- Соя сатудан түскен табыс

800

- Бидай сатудан түскен табыс

900

- арпа сатудан түскен табыс

700

- Міндеттемелерді есептен шығарудан түскен табыс

500

Келесідей төлемдер жасады:

СГД алумен байланысты шығындар

1000

- салық төлеуге кеткен шығындар

Соның ішінде

жер салығы мүлік салығы

көлік салығы

200

50

80

70

«Алаколь» ЖШС корплрациялық табыс салығын өз уақытынан 26 күн кешіктіріп төледі.

ҚР Ұлттық Банк орнатқан қайта қаржыландыру ставкасы (бір күнге төлеу)=12%

ССТ= ЖЖТ - шегерім

ССТ= (800000+900000+700000+500000) –(1000000+200000)= 2900000-1200000=1700000

КТС=1700000*10%=170000

Өсімпұл:( 2.5*12%)/365*26*170000=3633

Есеп № 26

«Білім» ААҚ-ның 2009жылға корпорациялық табыс салығын анықтаңыз.

«Білім » ААҚ-ы нашар еститін балаларға білім беру сферасында қызмет етеді.

«Білім» ААҚ-ның штатында 58 жұмысшы қызмет етеді;соның ішінде мұғалім 38- , және қызмет көрсету персоналы-20; 30 – жұмысшы бала кезінен мүгедек.

2009жылы «Білім» ААҚ-ы келесідей табыс тапты:

- білім беру қызметінен тапқан табыс

900

- мүлікті жалға беруден түскен табыс

200

- « Сорос Қорынан» грант

800

- өтеусіз алынған мүліктентен түскен табыс

300

Келесідей төлемдер жасады:

- ЖЖТ алумен байланысты шығындар

2000

26. КТС төлемейді. Әлеуметтік сферада қызмет етеді. Табыс 90 % негізгі қызметтен түседі.

Есеп № 27

«Алси» фирмасының президентінің 2009жылғы ақпан айына жеке табыс салығын анықтаңыз..

«Алси» фирмасының президенті 2009жылдың ақпан айында келесідей табыс тапты:

- түскен жалақы көлемі

102000 т.

- «Алси» фирмасынан пәтер

2600000 т.

-балаларынан мерейтойына сый ретінде үй

3700000 т.

- мерейтойына шығарған кітап үшін гонорар

100000 т.

27.

ЖТС=(102000-19966-10200)*10%=7183.4

ЖТС=100000*10%=10000

ЖТС=17183,4

Есеп № 28

Сыздыкова Э.Ж.-ның 2009жылға жеке табыс салығын анықтаңыз:

Сыздыкова ЭЖ 2009жылы келесідей табыс тапты:

- жылдық жалақы көлемі

260000 т.

- адвокаттық қызметтен түске табыс

350000 т.

- мемлекеттік акциялар бойынша дивидендтер

600000 т.

- корпорациялық акциялар бойынша дивидендтер

700000 т.

-жинақтаушы зейнетақы қорынан төлемдер

120000 т

.

Шешуі:

(260000 – 19966)*10% = 24003,4

350000 * 10% = 35000

600000*5% = 30000

700000*5%=35000

(120000 – 19966)*10% = 10003,4

ЖТС = 24003+35000+30000+35000+10003 =134006 тг

Есеп № 29

Жеке тұлғаның табыс салығын анықтыңыз.

Жеке тұлға келесідей табыс табады :

- түскен жалақы көлемі - 80,0 т.т

- Кәсіпкерлік қызметтен түскен табыс -1200 000 тенге, 3 жалдамалы жұмысшысы бар,әрқайсысының жалақысы 45000 тенге.

- дивидендтер - 1500,0 тенге.

- мед.қызмет үшін төленген төлем, (соның ішінде косметологиялық қызмет -120 000 тенге)- 500 000 тенге.

-ГЦВП-дан төлем- 120,0 т.т

Шешуі:

(80000 – 19966 ) *10% =6003,4

1200000*10% =120000

Дивидендтер: 1500000*5% = 75000

Мед.кызмет: 8*19966 = 159728 (380000-159728)*10% = 22027

З.ақы: (120000-19966)*10% =10003,4

ЖТС = 6003+120000+75000+22027+10003 = 233033

Есеп № 30

Адвокаттық кеңсенің 2009жылғы қаңтар айының әлеуметтік салығын анықтаңыз .

Адвокаттық кеңседе 6 адам қызмет етеді. Адвокаттық кеңсе иесінің жалақысы- 47000т., 5 жұмысшысының жалақысы – 25000т., 2009жылдың қыңтар айында олар 15000т. Көлемінде премия алды, кеңсе иесі 460000 тенге алды,қолданылмаған отпуск үшін әрқайсысы 16 жасқа толмаған балаларына құны 25000 тенгелік путевка алды.

Шешуі:

Кеңсе иесі: (47000+460000+25000)*11% = 58520 тг

Жұмысшылар: (25000+15000+25000)*11% = 7150*5=35750 тг

Есеп № 31.

Жеке кәсіпкердің арнайы салық режимін анықтаңыз.

Жеке кәсіпкер айына 1200,0 тенге көлемінде табыс табады,1-*ші айда жұмысшы саны 45,2-ші айда 56,және 3-ші айда 45. 15 жұмысшының жалақысы 35000 тенге.

Шешуі: 1200000*6=7200000тг

(45+56+45)/6=24,3=24 жумысшы.

Оңайлатылған декларация бойынша= 7200000*3%=216000.

2*19966=39932тг (2мин жалакы)

ЕСЕП.№ 32 ПОД ВОПРОСОМ???

ҚР Резиденті емес, тұрақты мекеме құрып жұмыс істейтін заңды тұланың корпаорациялық табыс салығын анықтаңыз

Заңды тұлағының табыстары

-тауарды сатудан түскен табыс- 150 000 тенге,

- қызмет көрсетулерден түскен табыс -250 000 тенге.

-дивиденттер -150 000 тенге,

-жарғылық қорға үлес ретінде алынған мүлікл 2500 000 тенге.

-заңды тұлғадан өтеусіз түрде ғимарат алды, оның құны – 2 450 000 тенге

Заңды тұлғаның шығындары:

- ЖЖТ табуға кеткен шығындар 90 000 тенге.

-тауар алушыға төленген айппұл 250 000 тенге.

-мемлекеттік бюджетке төленген айппұл – 150 000 тенге.

-қайрылымдылық көмек – 170 000 тенге

Шешуі: ССТ= ЖЖТ- шегерімдер

ЖЖТ= 150000+250000+2450000= 2850000тг

Шегерімдер= 90000+250000=340000тг

ССТ= 2850000-340000= 2510000тг

2510000*3% = 75300тг (кайырымдылык комекке байланысты тузету)

ССТ= 2510000-75300= 2434700тг

КТС= 2434700*15%= 365205тг (тұрақты мекеме құрып жұмыс істейтін заңды тұлга болгандыктан)

Жауабы: 365205тг

ЕСЕП № 33

ҚР Резиденті емес, тұрақты мекеме құрмай жұмыс істейтін заңды тұланың корпаорациялық табыс салығын анықтаңыз

Заңды тұлағыныңтабыстарыв ( тенге):

- туарды сатыдан түскен табыс 5400000

- міндеттемелерді есептен шығару бойынша алынған табыстар 220000

- Қайтарымсыз түрде алынған мүлік 5500000

- мемелкеттік бағалы қағаздар бойынша дивиденттер 260000

Заңды тұлғаның шығындары:

- ЖЖТ табуғы кеткен шығындар 1120000

  • Күмәнді міндеттемелер бойынша төлемдер 250000

  • әлеуметтік комекке кеткен шығындар 156000

  • Ғылыми-зерттеуге кеткен шығындар 530000

Шешуі: Тұрақты мекеме құрмай жұмыс істейтін заңды тұлға болғандықтан, шегерімдер есептелмейді.

ССТ= 5400000+220000+5500000= 11120000тг

КТС= 11120000*20%= 2224000тг

Жауабы: 2224000тг

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]